Polityka cenowa SIP

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
ODPOWIEDZ
Tasior_Miedziak
4 gwiazdki
Lokalizacja: z zaświatów
Auto: Czarny karawan na gnojówkę
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 04:08

Calkiem przypadkiem wpadl mi dzisiaj w rece Auto Swiat 4x4. Zaczalem czytac bo jest test Forestera. Na dalszych stronach jest tez zestawienie cen samochodow w wersjach 4x4. Przeczytalem i szczeka mi opadla. O ile w przedziale cenowym 100-110 kPLN Subaru radzi sobie rewelacyjnie, czyli inaczej mowiac - Subaru Legacy wypada bezkonkurencyjnie. W zasadzie w tym przedziale cenowym bardzo trudno kupic auto z dobrym napedem 4x4 i przyzwoitym wyposazeniem.

I na tym w zasadzie koniec. Porownanie cen Outbacka to niestety jakies nieporozumienie. Wezmy np. wersje RA. Silnik trzylitrowy, moc 245 km. Cena ok. 182 kPLN. Oczywiscie nie jest to najdrozsza wersja(196 kPLN). Taka wybralem do porownania. A teraz konkurencja:

1. Volvo XC70 Kinetic, poj. 3.2l benzyna, moc 238 PS, skrzynia 6AT, cena: 178 000 PLN
2. Saab AERO XWD, poj. 2.8l benzyna, moc 280 PS, skrzynia 6MT, cena: 166 000 PLN
3. Mercedes C320 CDI 4Matic, poj 3.0l diesel, moc 224 PS, skrzynia 7AT, cena 184 000 PLN
4. Mercedec E280 4Matic, poj 3.0l benzyna, moc 232 PS, skrzynia 5AT, cena 196 500 PLN (sedan za 186 000 PLN)
5. BMW Seria 5, 525d xdrive, poj. 3.0l diesel, moc 197 PS, skrzynia 6MT, cena 192 500 PLN
6. BMW Seria 3, 330d xdrive, poj. 3.0l diesel, moc 245 PS, skrzynia 6MT, cena 187 600 PLN

Wychodzi na to, ze w cenie nienajdrozszego Outbacka mozna juz miec dobrze wyposazonego Mercedesa z mocnym silnikiem w wersji 4Matic i ze skrzynia 7AT, ktora jest poza zasiegiem inzynierow Subaru :o Nie mowiac juz o najdrozszej wersji Outbacka. Cena taka sama jak wypasiona E klasa.

Nowy Forester tez wypada bladziutko. Lepiej wprawdzie niz Outback, ale jednak bladziutko.Zeby nie przynudzac juz, to w cenie sredniego Forestera w dieslu mozna juz miec Volvo XC60 D5, MItsubishi Pajero, wypasionego Outlandera w dieslu czy tez najwyzsza wersje Forda Rangera Wildtrack 2 D/C.

Oczywiscie wiem, ze napedy AWD u konkurencji nie sa takie dobre jak w Subaru, jednak Haldex'y najnowszej generacji sa juz calkiem niezłe. No i ta skrzynia biegow w Mercedesie - 7AT...

Tak sobie mysle, ze przy calej mojej sympatii dla marki Subaru, gdybym mial kupic samochod z segmentu cenowego +150 kPLN to z pewnoscia nie byloby to Subaru. W tym przedziale cenowym oferta Subaru to nieporozumienie, delikatnie mowiac.



Gość
5 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 08:44

Tasior_Miedziak pisze:Oczywiscie wiem, ze napedy AWD u konkurencji nie sa takie dobre jak w Subaru, jednak Haldex'y najnowszej generacji sa juz calkiem niezłe. No i ta skrzynia biegow w Mercedesie - 7AT...
Otóż, żeby miec jasnosć w tej sprawie (chociaż zdaję sobie sprawę, że może będą tacy, którzy podejmą polemikę na ten temat), na rynku są dostępne auta z lepszymi napędami AWD od tych stosowanych w "cywilnych" autach Subaru. Żeby daleko nie szukać wymienię choćby system zastosowany w Mitsubishi Pajero. A jeśli chodzi o auta typowo szosowe, to choćby układy oparte na przekładniach typu TorSen w Audi.

Jeśli chodzi o ceny. Fakt, że tylko niektóre wersje modelowe Subaru były i są oferowane w cenach jakie można uznać za konkurencyjne wobec podobnych samochodów. I faktycznie głównie takie wersje się w SIPie sprzedają, z tego co widać na ulicach. W przypadku droższych wersji, niestety ceny nie odpowiadają już jakości tego za co mielibyśmy zapłacić.
Właśnie tak do tego podchodzę - nie oczekuję, że SUBARU ma być najtańsze w danym segmencie. Niech sobie będzie drogie. Byle miało to przełożenie na faktyczne zalety w stosunku do konkurencji. A niestety nie zawsze tak jest.


Jedno porównanie (ceny za EFL):

Mitsubishi Lancer Evolution X 2,0MIVEC (295KM) M5 GSR - 148 990 PLN
Mitsubishi Lancer Evolution 2,0 GT (350KM) M5 GSR - 169 000 PLN
Mitsubishi Lancer Evolution 2,0MIVEC (295KM) A6 TC-SST MR - 179 990 PLN

Subaru Impreza STI 2,5 (300KM) M6 WRX - 219 889 PLN
Subaru Impreza STI 2,5 (300KM) M6 TOP/TOG - 242 363 PLN

:roll:

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 12:55

Nie wiem, czy jest to wynik polityki cenowej akurat SIP. Ostatnio oglądałem ceny Foresterów w Niemczech i są zbliżone do polskich w Euro (jakieś tam różnice są, rzędu do 1000 Euro, więc w sumie nieduże), więc to chyba akurat polityka cenowa FHI Europe.

Jak się patrzy na ceny Subaru w Ameryce, to człowieka szlag trafia :x Cholerni socjaliści w Europie wyprują z człowieka ostatnie pieniądze w podatkach :-(

Ostatniego lata gdy mieliśmy kurs Euro rzędu 3,3 ceny były OK - a teraz jest drogo, bo kurs skoczył. ceny w Polsce są zawsze realtywne w stosunku do aktualnego kursu, ale rzeczywiście przy obecnych cenach są bardzo ciekawe alternatywy dla samochodów Subaru. Pytanie, czy rzeczywiście Mercedes to alternatywa dla Outbacka - bo moim zdaniem nie, a porównywanie Forestera do Rangera to nieporozumienie.

Co nie znaczy, że nie wolałbym aby SIP trochę z cen spuścił, bo przy obecnych cenach będę szukał za granicą, a właśnie mam dwa samochody do kupienia :razz:

GREGG
0 gwiazdek
Auto: OBK
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 12:58

dobrze piszecie, ale nie piszecie, skad sie to wszystko wzielo... po prostu kurs euro wystrzelił i subaru w polsce podrozało w pól roku o jakies 30% :o i idzie w gore, wiec juz legacy w sredniej wersji poszlo tez w gore i nie jest specjalnie konkurencyjne cenowo. do tego od stycznia akcyza +5% co dodatkowo dobije sprzedaz imprezy i foresterow 2.5turbo... dlatego sprzedaz w 2009 ladnie w dol poleci, troche diesla sie moze sprzeda i koniec (bez diesla juz w 2008 bylby sip w kryzysie). no ale nie nasz problem na szczescie ;-)

minimus
5 gwiazdek
Auto: kiedyś OBK MY06 2.5L
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 13:26

Konto usunięte pisze: a właśnie mam dwa samochody do kupienia
to może fajnego ałtbeczka w stanie idealnym?? :giggle: :whistle:

tadeklodz
2 gwiazdki
Auto: forester my09
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 13:47

Konto usunięte To jeszcze popatrz na ceny Subaru na Litwie i będziesz miał pełny obraz. Tam ceny są niższe od polskich czy niemieckich o około 20%.

Tasior_Miedziak
4 gwiazdki
Lokalizacja: z zaświatów
Auto: Czarny karawan na gnojówkę
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 13:49

gootek pisze: Otóż, żeby miec jasnosć w tej sprawie (chociaż zdaję sobie sprawę, że może będą tacy, którzy podejmą polemikę na ten temat), na rynku są dostępne auta z lepszymi napędami AWD od tych stosowanych w "cywilnych" autach Subaru. Żeby daleko nie szukać wymienię choćby system zastosowany w Mitsubishi Pajero.
Hmm... Kolega z biura ma Pajero Sport i nawet nie ma centralnego dyfra, wiec AWD moze zalaczyc tylko na luznej nawierzchni tudziez w terenie. Ja nie uznalbym takiego rozwiazania AWD za lepsze.

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 13:51

GREGG pisze: nie piszecie, skad sie to wszystko wzielo... po prostu kurs euro wystrzelił

Ejże ;-)
Konto usunięte pisze: teraz jest drogo, bo kurs skoczył

:mrgreen:
minimus pisze: to może fajnego ałtbeczka w stanie idealnym??

anti-lift kit, rozpórki, kute tłoki, nówka sztuka w sporcie nieśmigana? :giggle:

tadeklodz, właśnie o tym myślę - zobaczę jeszcze jak się sytuacja ułoży. :->

Tasior_Miedziak
4 gwiazdki
Lokalizacja: z zaświatów
Auto: Czarny karawan na gnojówkę
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 13:55

GREGG pisze: dobrze piszecie, ale nie piszecie, skad sie to wszystko wzielo... po prostu kurs euro wystrzelił i subaru w polsce podrozało w pól roku o jakies 30%
To wszystko prawda, ale... Reszta producentow tez boryka sie z wahaniami kursu Euro, wiec relatywnie ceny sa porownywalne. Zreszta przyklad Litwy pokazuje, ze jednak ceny Subaru nie musza byc AŻ tak wysokie. Polska jako rynek wschodzacy powinna wlasnie miec takie warunki cenowe jak Litwa, a nie jak trzecia gospodarka swiata, bogate Niemcy.

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 14:04

Najśmieszniejsze jest to, że dzisiaj bluzgamy, porównujemy, po rożnych salonach łazimy, a jak przyjdzie co do czego, to dla rozdziawionych min kierowców innych aut na zaśnieżonych, śliskich, mokrych drogach, których będziemy z prędkością światła wyprzedzać, i tak zanabędziemy subaru.
Mam tylko nadzieję, że nowy legas/obk nie rozczaruje, jak impreza, tribeka(raczej na pewno nie dla mnie) czy forek.
Wtedy naprawdę trzeba będzie się rozglądać za jakąś hondą, czy mazdą... :evil:
Dolce far niente ;-)

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 14:07

FUX, zanabyć można na różnych warunkach. :whistle:

Modele MY09 dosyć obrzydliwe rzeczywiście. FHI, zróbcie ładnego Legasia :-)

Vert
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: zakopane
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 14:12

eeuro ełrem ale ceny subarakow vs evo gigantyczne :roll:
to ja. wasz Rysiek Ochucki

Gość
5 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 14:44

Tasior_Miedziak pisze:
gootek pisze: Otóż, żeby miec jasnosć w tej sprawie (chociaż zdaję sobie sprawę, że może będą tacy, którzy podejmą polemikę na ten temat), na rynku są dostępne auta z lepszymi napędami AWD od tych stosowanych w "cywilnych" autach Subaru. Żeby daleko nie szukać wymienię choćby system zastosowany w Mitsubishi Pajero.
Hmm... Kolega z biura ma Pajero Sport i nawet nie ma centralnego dyfra, wiec AWD moze zalaczyc tylko na luznej nawierzchni tudziez w terenie. Ja nie uznalbym takiego rozwiazania AWD za lepsze.
A czy ja napisałem "Pajero Sport" czy "Pajero"? Pajero Sport to nie Pajero ;-)


Wracając jeszcze do cen: większość importerów w Polsce przygotowuje cenniki w PLN, uzgadniając z bankami, które ich obsługują określone warunki forwardowe na transakcje walutowe w okresie obowiązywania danego cennika. Oni i banki biorą na siebie określone ryzyko walutowe. SIP wybrał bardziej komfortową dla siebie politykę - ceny w EUR, tej samej walucie w jakiej płacą za auta swojemu dostawcy. Ja jako polski klient, który zarabia swoje pieniądze w PLN, wolę tych którzy oferują mi swoje produkty w PLN. Po prostu.

Tasior_Miedziak
4 gwiazdki
Lokalizacja: z zaświatów
Auto: Czarny karawan na gnojówkę
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 15:02

gootek pisze: A czy ja napisałem "Pajero Sport" czy "Pajero"? Pajero Sport to nie Pajero ;-)
He he, no to wychodzi, ze Pajero to nie Pajero ;-) I wszystko jasne. Pomijajac fakt kretynskiej nazwy, bo Pajero w jezyku hiszpanskim (czyt. pahero) oznacza onaniste, tylko bardziej doslownie :mrgreen:

Czyli jak mniemam wersja Sport to jakis zubozony model?

minimus
5 gwiazdek
Auto: kiedyś OBK MY06 2.5L
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 15:15

Pajero Sport to było L200 tylko obudowane (to poprzednie oczywiście).
Technologia trochę starsza, także jeśli chodzi o silniki. Diesel nie był CR IIRC.
Ale ponoć bardzo dobre samochody. Chciłem kupić nawet swego czasu.

GREGG
0 gwiazdek
Auto: OBK
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 15:15

Ejże

Konto usunięte masz racje, napisales :thumb: wyprzedziles mnie po prostu :whistle:
To wszystko prawda, ale... Reszta producentow tez boryka sie z wahaniami kursu Euro, wiec relatywnie ceny sa porownywalne. Zreszta przyklad Litwy pokazuje, ze jednak ceny Subaru nie musza byc AŻ tak wysokie. Polska jako rynek wschodzacy powinna wlasnie miec takie warunki cenowe jak Litwa, a nie jak trzecia gospodarka swiata, bogate Niemcy.

trzeba stanac nieco w obronie sip ;-) i stwierdzic, ze kiedy kurs euro lecial, to z kolei reszta producentow w polsce nie obnizala specjalnie cen... a na pewno nie tak bardzo jakby to wynikalo z relacji kursowych
no i jednak roznice w podatkach robia swoje...
Ja jako polski klient, który zarabia swoje pieniądze w PLN, wolę tych którzy oferują mi swoje produkty w PLN. Po prostu.
e tam, ja wole ceny w euro i kurs 3.2 :giggle:

moim zdaniem, nalezy przeczekac obecne zamieszanie, za pare (parenascie) miesiecy: 1. kurs pewnie z powrotem spadnie 2. pewnie wroci kratka i mozliwosc odliczania VAT, 3. sprzedawcy w kryzysie beda bardziej przycisnieci i skorzy do negocjacji itd. teraz nie jest dobry moment na nowe subaru :-(

Gość
5 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 15:46

minimus pisze:Pajero Sport to było L200 tylko obudowane (to poprzednie oczywiście).
Technologia trochę starsza, także jeśli chodzi o silniki. Diesel nie był CR IIRC.
Ale ponoć bardzo dobre samochody. Chciłem kupić nawet swego czasu.
To prawda z Sporcie stosowano podobne rozwiązania jak w L200. To dobre samochody, to prawda. Jednak jeśli chodzi o układ napędowy, to najbardziej topowe rozwiązania rezerwowano dla dużej wersji Pajero, czyli Wagon.

Tak na marginesie, to Mitsubishi wprowadziło ostatnio nowego Sporta. Ale tylko na wybrane rynki. Jeśli chodzi o Europę to tylko do Rosji, która jest największym rynkiem Mitsubishi w Europie.

Piter 35
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Polubił: 172 razy
Polubione posty: 103 razy

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 16:30

Najtańszą 3.0 w najbogatszej wersji jaką znalazłem w europie można sprowadzić po wszystkich opłatach to 170 tyś zł :whistle:

Bilex
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: WuWuA
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 261 razy

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 16:48

Na szczęście nie mieszczę się w żadnym Mitsu (no może oprócz Evo)... :whistle:
Death ain't nothin' but a heartbeat away...

GREGG
0 gwiazdek
Auto: OBK
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 16:57

Jeśli chodzi o Europę to tylko do Rosji, która jest największym rynkiem Mitsubishi w Europie.

rosja w europie :lol:

minimus
5 gwiazdek
Auto: kiedyś OBK MY06 2.5L
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 17:45

Bilex pisze:Na szczęście nie mieszczę się w żadnym Mitsu (no może oprócz Evo)... :whistle:
a w Subaru się mieścisz?? :o

Kruszyn
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Czeczenia
Auto: KARAWAN
Polubił: 111 razy
Polubione posty: 95 razy

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 18:13

minimus, mieści się ale w takim:
Mądremu wystarczy napomknąć, a głupiego nawet biciem się nie nauczy...

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 407 razy
Polubione posty: 361 razy

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 22:47

Konto usunięte pisze: minimus napisał(a):to może fajnego ałtbeczka w stanie idealnym??



anti-lift kit, rozpórki, kute tłoki, nówka sztuka w sporcie nieśmigana? :giggle:
Nie jeżdżony w terenie :evilgrin:
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

minimus
5 gwiazdek
Auto: kiedyś OBK MY06 2.5L
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 23:18

jaki tam teren? trochę błotka, ot co :mrgreen:

tadeklodz
2 gwiazdki
Auto: forester my09
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Polityka cenowa SIP

Post 24 sty 2009, o 23:43

Panowie bez sensu roztrząsacie politykę cenową Subaru Polska. Dzięki wejściu do UE otworzyły nam się inne tańsze nieraz znacznie możliwości kupna samochodu./subaru też/ Nic tak nie trafia do sprzedawcy jak spadek sprzedaży i mniejsza kasa. Jak ludzie zaczną na większą skalę kupować samochody zagranicą /w przypadku Subaru Republiki Nadbałtyckie/ i sprzedaż nowych samochodów w Posce siądzie to wtedy możemy liczyć na obniżki cen w kraju i tylko wtedy

ODPOWIEDZ