WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
ODPOWIEDZ
Mario28
0 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 6 gru 2009, o 16:09

Powitać wszystkich bardzo serdecznie... Jestem tu "bardzo" nowym forumowiczem i nie ogarniam jeszcze całego zagadnienia i chciałbym prosić Was o pomoc.
Jak do dziś daję sobie radę z marką VW i Audi... zawsze ( jak do tej pory było to Quattro lub 4Motion ) ale teraz po tym jak kilku moich znajomych przesiadło się do Subaru - pełen szacun... W związku z tym mam serię pytań, ponieważ patrzę teraz w kierunku Subaru i szukam Cudeńka dla siebie z roku od 2005 ... Ale nie wiem nic o zależnościach panujących w tej marce...
Auto ma być eksploatowane w normalnych (drogowych) warunkach, nie sądzę żeby zdarzyło się polatać na torze... ;-(
Będzie przejeżdżało ok 15.000 km rocznie, garażowane. Nie ukrywam że spalanie ma jakieś tam znaczenie, ale bardziej jednak patrząc pod kontem całkowitych kosztów eksploatacji - nie chciałbym żeby mnie zeżarło... ;-)

Słyszałem już różne historie zaczynając od tego że STI jest DUŻO droższe w utrzymaniu ze względu na wszystkie podzespoły zawieszenia zaczynając od wahaczy, poprzez drążki i łączniki stabilizatora. Podobno w STI są wykonane z innych materiałów i są dużo droższe - i SPECJALNE do STI...
Takich historii jest multum...
Przeleciałem już chyba wszystkie posty i ciągle niedosyt informacji..... Będę zobowiązany za wnoszące wartość dodaną odpowiedzi... ;-)

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy STI i WRX poza mocą szilnika ?
Jakie są różnice w prowadzeniu auta ?
Czy jest jakaś różnica w napędzie ( inna skrzynia/przełożenia, inny wał, inny dyfer ?
Czy w WRX tez jest możliwość ustawienia czułości dyferencjału ?
Jaka jest różnica w spalaniu pomiędzy WRX i STI ?
Ile te auta w ogóle palą - przy normalnej jeździe ?
Jak czesto trzeba wymieniać oleje ? w skrzyni ? silniku ? dyfer ?
Jak często trzeba robić przeglady ?
Jaka jest moc WRX ? i czy można go podkręcić ?
Jakie są nastawy zawiesznia w WRX a jakie w STI - komfort jazdy / koszty eksplatacji ?

Panie i Panowie.... będę wdzięczny za te odpowiedzi ...
Nie mam pojęcia czy dobrze umieściłem swój post ale tak naprawdę nie znalazłem tych info na tym forum...

Bardzo dzięki i do miłego..
Mario28



So What!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kraków
Auto: Giulia V Q4
Polubił: 287 razy
Polubione posty: 55 razy

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 6 gru 2009, o 16:12

Mario28, prościej będzie napisać, jakie części STi ma wspólne z WRX. O ile się nie mylę są to karoseria i chyba szyby.

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 74 razy
Polubione posty: 425 razy

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 6 gru 2009, o 16:53

Mario28 pisze:Jakie są różnice w prowadzeniu auta ?
Gigantyczne. Przepaść.
Mario28 pisze:Czy jest jakaś różnica w napędzie ( inna skrzynia/przełożenia, inny wał, inny dyfer ?
Wszystko jest kompletnie inne.
Mario28 pisze:Czy w WRX tez jest możliwość ustawienia czułości dyferencjału ?
Nie wiem co to czułość dyferencjału, ale jak chodzi o stopień spięcia szpery, to nie ma. Zresztą STi też nie wszystkie mają, dopiero od MY06 jest we wszystkich seryjny centralny dyfer z regulacją. Pozostałe dwa dyfry nigdy nie miały.
Mario28 pisze:Jaka jest różnica w spalaniu pomiędzy WRX i STI ?
Pi razy oko z 5 litrów.
Mario28 pisze:Ile te auta w ogóle palą - przy normalnej jeździe ?
Nie wiem co to normalna jazda. Wybierz dowolną liczbę od 10 do 50 i pewnych warunkach będzie to prawdziwe spalanie.
Mi wychodziło na co dzień licząc miasto/trasa:
WRX 18/12-13
STI 24/15-16

Czasami bardzo dużo więcej.
Mario28 pisze:Jak czesto trzeba wymieniać oleje ? w skrzyni ? silniku ? dyfer ?
W skrzyni i dyfrze co 5ok km. W silniku zależy jak jeździsz. Ja zawsze zmieniam co ok 7-8k km.

Mario28 pisze:Jaka jest moc WRX ? i czy można go podkręcić ?
Jakiego WRX? Z jakiego roku?
Można trochę dołożyć. Limiterem jest skrzynia, którą przy większej mocy od razu zmieli.
Mario28 pisze:Jakie są nastawy zawiesznia w WRX a jakie w STI - komfort jazdy
WRX jest dość miękki. STi trochę twardsze. Oba dość wygodne do jazdy na co dzień.
Mario28 pisze:Panie i Panowie.... będę wdzięczny za te odpowiedzi ...
A najkrótszą i najlepszą odpowiedź już udzielił So What, WRX i STi to kompletnie różne auta, różniące się absolutnie wszystkim, co ma wpływ na jazdę. Karoserie mają jedynie taką samą (do MY08), więc wyglądają jedynie podobnie, ale to inne samochody.

matzerath
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: STi 2004
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 6 gru 2009, o 18:52

Niedawno miałem ten sam dylemat i zadawałem podobne pytania. Jedna odpowiedź mnie przekonała: Po co kupować wrx i powoli mozolnie przerabiać go na STi (bo na tym prawdopodobnie się skończy) skoro można od razu mieć STI i go przerabiać :-) . Zadaj sobie pytanie czy chcesz za kilka miesięcy odczuwać niedosyt i mieć mieszane uczucia gdy na światłach obok ciebie zaryczy STI czy może od razu uzbroić się po zęby? Nie mam porównania bo od razu kupiłem STi ale mogę Cię pocieszyć, że da się jeździć STi na codzień. Spalanie, jeśli nie korzystasz za dużo z turbo ;-) jest OK - powyżej 10l. Tyle pali Hyundai SantaFe 2.7 V6 mojej mamy a ile radości mniej... Jak masz ochotę przyświrować to wciskasz gaz i patrzysz w lusterko jak wszystko znika. Dźwięk i wygląd nie pozostawiają złudzeń. Nie musisz zwalniać przed zakrętem, nie musisz nic udowadniać, masz w dupie czy ktoś ma nowszy model merca czy może beemę cabrio. Twoje 300+ 4x4 unosi cię ponad ten padół boleści jak ci się nudzi możesz się poganiać z motorami :mrgreen: Oczywiście wtedy spalanie liczy się na godziny a nie na kilometry. Kupuj chłepie STI - tym bardziej, że ostatnio jakby potaniały...

Mario28
0 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 6 gru 2009, o 21:34

Matzerath....
Naprawdę rozwaliłeś mnie swoimi argumentami - i nie mam więcej pytań... Troszkę mnie przeraża koszt utrzymania tej "maszynki radości" w codziennej eksploatacji - i nie mam tu na myśli paliwa ale np: drążki, wahacze i takie tam pierdoły...

Normalna jazda - to tak niemalże zgodnie z przepisami - tak ok do 100km/h z reguły ;-) ale jak trzeba to już nie patrzę na wskaźnik paliwa...
Moja "prawie żona" - totalny freak na tym punkcie też sobie pojeździ... ;-)

Ale generalnie po takich odpowiedziach jakie od was do tej pory dostałem coraz bardziej skłaniam się ku STi...

Nie ukrywam że każda z waszych opinii ma wielkie znaczenie... ;-)

Dziękować...

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 74 razy
Polubione posty: 425 razy

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 6 gru 2009, o 21:38

Mario28 pisze:Normalna jazda - to tak niemalże zgodnie z przepisami
Hmmm, to po co Ci STi do tak dramatycznie kapeluszniczej jazdy? :roll:


Skoda Fabia 1.1 (nie wiem czy taka jest, ale jak jest mniejszy motor, to będzie jeszcze lepszy) ogarnie sprawę doskonale! :mrgreen:

edit
No dobra, można zaszaleć trochę na wyrost. Impreza 1.5 będzie demonem prędkości! :evilgrin:

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 213 razy
Polubione posty: 492 razy

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 6 gru 2009, o 21:46

matzerath pisze: Nie musisz zwalniać przed zakrętem
To oznacza, że tam gdzie jeździsz są tylko proste i długie łuki... :razz: :mrgreen:
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 6 gru 2009, o 21:57

matzerath pisze:Nie musisz zwalniać przed zakrętem, nie musisz nic udowadniać, masz w dupie czy ktoś ma nowszy model merca czy może beemę cabrio. Twoje 300+ 4x4 unosi cię ponad ten padół boleści jak ci się nudzi możesz się poganiać z motorami :mrgreen:
dla mnie cytat tygonia :thumb:
i jeszcze bym do naszego faq to wstawił.

So What! pisze:O ile się nie mylę są to karoseria i chyba szyby.
a lusterka? zapomniałeś o lusterkach.
:giggle:

Mario28 pisze:Troszkę mnie przeraża koszt utrzymania tej "maszynki radości" w codziennej eksploatacji
albo chcesz oszczędzać/nie wydawać i wtedy kup tę Fabie. albo chcesz Jeździć i cieszyć się Jazdą. innej opcji nie ma. motoryzacja traktowana jako zabawa/hobby była jest i będzie droga. jak każde hobby, z resztą.

Mario28
0 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 6 gru 2009, o 22:26

Damaz... - Dziękować...

Masz 100% rację... faktem jest ze będzie to drugi samochód nasz który ma właśnie służyć do tworzenia "banana na twarzy" ;-)

Powiedzcie mi jescze tylko które autko później łatwiej sprzedać STi czy WRX ?
Pytam dlatego, ponieważ kiedyś przyjdzie taki moment że trzeba będzie autko sprzedać... Z reguły auto u nas w rodzinie jest ok 2-3 lat a poźniej zmieniamy...

Dzięki z zaangażowanie w odpowiedzi ale jeśli Fabia to tylko z 1,1 Eco line... jakieś 65 KM ;-)

Mario28

matzerath
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: STi 2004
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 6 gru 2009, o 23:12

zapewne wrx łatwiej sprzedać. Fajne samochody mają to do siebie, że stosunkowo łatwo je kupić (mam na myśli stosunek ceny salonowej do egzemplarza kilkuletniego) i trudno sprzedać. Chyba im fajniejsze tym trudniej sprzedać...

Piter 35
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Polubił: 172 razy
Polubione posty: 103 razy

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 6 gru 2009, o 23:18

Mario28 pisze: Pytam dlatego, ponieważ kiedyś przyjdzie taki moment że trzeba będzie autko sprzedać..
No cóż :mrgreen: myślę ,że jak zakupisz to zmienisz zdanie :idea: . Nie będziesz chciał sprzedawać - nowe lanosy to już nie to samo .

ky
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Boat City
Auto: die Pflaume
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 6 gru 2009, o 23:55

damaz pisze:
matzerath pisze:Nie musisz zwalniać przed zakrętem, nie musisz nic udowadniać, masz w dupie czy ktoś ma nowszy model merca czy może beemę cabrio. Twoje 300 4x4 unosi cię ponad ten padół boleści jak ci się nudzi możesz się poganiać z motorami :mrgreen:
dla mnie cytat tygonia :thumb:
i jeszcze bym do naszego faq to wstawił.
Jednakowoż ja bym tak nie rumakował ;))

Po pierwsze, gdyby mnie było stać np. na M3 E92 czy C63 AMG, to jakieś nadęte kompakty co najwyżej traktowałbym jak komara, który mi brzęczy nad uchem. (nie musisz udowadniać, czy jakoś tak to szło... :)) Po drugie, jak napiszemy, że nie musisz zwalniać przed zakrętem, to ktoś jeszcze gotów to zrozumieć zbyt dosłownie ;))))

r.
Wieśniak w trójce. Dla przyjaciół Rufjan.

matzerath
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: STi 2004
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 7 gru 2009, o 00:11

oooch podajesz ekstremum jako przykład a ja pisałem o ogóle. Wiadomo, że znajdą się lepsze - szybsze fury. Jednak jest ich na tyle mało, że jakoś jestem spokojny ;-)

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 7 gru 2009, o 03:45

ky pisze: Po pierwsze, gdyby mnie było stać np. na M3 E92 czy C63 AMG, to jakieś nadęte kompakty co najwyżej traktowałbym jak komara
dopóki taki komar by Cię nie zjadł na śniadanko :-p bo skoro już przy takich mocarzach jesteśmy to bardzo liczy się mięśniak. A na Jodłowniku bywa różnie. Zwłaszcza zimą.

No ale dwa worki cementu w kufrze czynią cuda w RWD :mrgreen:
matzerath pisze: nie musisz zwalniać przed zakrętem
maaaan, you drive like my grandma. ;-)

Mario28, z opisu pierwszego wychodzi mi, że WRX byłby spoko, ale
Mario28 pisze: faktem jest ze będzie to drugi samochód nasz który ma właśnie służyć do tworzenia "banana na twarzy" ;-)
tutaj STi. Chyba musisz 1. sprawdzić koszta eksploatacji. 2. zobaczyć który Ci wystarczy.

Na prostej nie spodziewaj się zbyt wielkich różnic. Będą podobne, a jeżeli nie będziesz w WRX (zmapowanym) mieć obok STi (seria) to nie będzie pewno żadnej (oba także będą zbyt wolne po jakimś czasie). Co innego jeśli wymyślisz sobie tory, oesy, szuterki etc. Tutaj jest znaczna przewaga STi i WRX ma sens tylko jeżeli bawisz się dla zabawy i okazjonalnie. W pozostałych warunkach będzie Ci ciągle brakować czegoś.

Jeżeli dodatkowo chciałbyś auto modyfikować w przyszłości to tylko STi, bo WRX będzie znacznie droższy w doprowadzeniu do bazy wyjściowej dla modów. Natomiast jeżeli chcesz mieć te 260-280km, pobawić się, może dorzucić jakiegoś moda, wydeszek i nie katować się tym, że byle pierdoła kosztuje "1kpln" to WRX.

Przykład kilku kolegow z tego forum mówi, że wolnym ssakiem można ganiać WRXy, WRXem można latać bardzo grubo, STi i odpowiedni driver to niszczyciel prawie wszystkiego. Oczywiście mowa o skręcaniu a nie autostradzie na której byle dyszel kozakuje. ;-)

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 7 gru 2009, o 08:53

matzerath pisze: Zadaj sobie pytanie czy chcesz za kilka miesięcy odczuwać niedosyt i mieć mieszane uczucia gdy na światłach obok ciebie zaryczy STI czy może od razu uzbroić się po zęby?

To dość kosztowna sprawa kupować auto dla nieznanych kierowców, którzy potencjalnie mogą zaryczeć na światłach obok 8-)

ky
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Boat City
Auto: die Pflaume
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 7 gru 2009, o 11:12

remek pisze: dopóki taki komar by Cię nie zjadł na śniadanko :-p bo skoro już przy takich mocarzach jesteśmy to bardzo liczy się mięśniak. A na Jodłowniku bywa różnie. Zwłaszcza zimą.
Póki mogę całkiem szybko, pewnie, z bananem na pysku, a przy tym przy zachowaniu jakiegoś komfortu (czytaj: po każdej przejażdżce nie muszę pauzować rok na regenerację słuchu i nie muszę układać narządów wewnętrznych od nowa ;)), to mam w pompie, czy jakieś tam STI włoży mi parę minut gdzieś tam :)

A jak stać Cię na byciem hardkorem, to wsiadasz do Xbowa, Evo czy innego Tomcata lub Bowlera ;))
Konto usunięte pisze: którzy potencjalnie mogą zaryczeć na światłach obok 8-)
Jakie jest prawdopodobieństwo, że w samochodzie obok Lionel zaryczy? ;))

r.
Wieśniak w trójce. Dla przyjaciół Rufjan.

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 7 gru 2009, o 11:23

ky pisze: Jakie jest prawdopodobieństwo, że w samochodzie obok Lionel zaryczy? ;))

Jak zaryczy Lionel, to już jest pozamiatane niezależnie czy to WRX czy STi :giggle:

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 7 gru 2009, o 18:31

ky pisze:

Póki mogę całkiem szybko, pewnie, z bananem na pysku, a przy tym przy zachowaniu jakiegoś komfortu (czytaj: po każdej przejażdżce nie muszę pauzować rok na regenerację słuchu i nie muszę układać narządów wewnętrznych od nowa ;)), to mam w pompie, czy jakieś tam STI włoży mi parę minut gdzieś tam :)
mówisz jakbyś chciał Wiśnię kupić :mrgreen: auto dla Ciebie.

matzerath
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: STi 2004
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 7 gru 2009, o 20:27

lajonel?

ky
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Boat City
Auto: die Pflaume
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 7 gru 2009, o 20:30

remek pisze: mówisz jakbyś chciał Wiśnię kupić :mrgreen: auto dla Ciebie.
A co, zbierasz na Bawarę? ;)

r.
Wieśniak w trójce. Dla przyjaciół Rufjan.

BURi
Awatar użytkownika
1 gwiazdka
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Impreza WRX BUGEYE
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 7 gru 2009, o 22:41

Kolego WRX czy STI -> na swoim przykladzie. Kupilem WRXa i wpierdoli..... kupe kasy , ze juz mialbym STI. Niby jezdzi duzo lepiej od seryjego STI ale nadal STIjem nie jest i nie będzie :wall: W eksploatacji napewno jest tańszy. Pytanie do Ciebie co chcesz robić z autem w przyszłości ?
http://www.subaru-dream.pl -> Remember that horsepower sells cars, torque wins races !!!

Mario28
0 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 9 gru 2009, o 18:21

Czy występuje WRX z 6 biegową skrzynią ? Znalazłem ciekawego WRX- a w USA z 2007 r ale ma 5-biegową skrzynkę...
Są z 6 biegową ?

Mario

So What!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kraków
Auto: Giulia V Q4
Polubił: 287 razy
Polubione posty: 55 razy

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 9 gru 2009, o 18:25

Mario28 pisze: Są z 6 biegową ?
Z tego, co się orientuję to wszystkie WRX'y mają skrzynię 5-biegową.
Dotyczy to także aktualnego modelu: http://www.subaru.pl/datasheet/09impreza25.pdf

Mario28
0 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 9 gru 2009, o 18:42

Dzięki za tego pdf-a... Czyli wychodzi na to ze nie ma 6 biegowych WRX... i mało tego z reguly nawet STi jest z 5 biegową - tylko na zamowienie jest 6 biegowa...
Coraz wiecej info mam... Dzięki Pany...
Mario

Azrael
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: WRX czy STI ???? Potrzebuję wsparcia... informacji ;-)

Post 9 gru 2009, o 18:48

Mario28, nie wiem skąd CI się to "na zamówienie 6 biegowa" wzięło. STI od modelu 02 mają 6 biegowe wszystkie, wcześniej nie było skrzyń 6 biegowych.

ODPOWIEDZ