Subaru Legacy kombi - czy warto kupić

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
papieju
0 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Subaru Legacy kombi - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 13:15

Hej. Szukając auta używanego biorę pod uwagę to auto, modele z lat 1998-2000. Pytanie: czy warto kupować takie auto, jeśli tak, to czego szukać, na co zwracać uwagę, jaki silnik - podobno 2.5 są awaryjne, a 2.2 już nie, jakie zawieszenie, czy Subaru jest ocynkowane czy nie, jak gnije to gdzie najczęściej itd - czyli ogólnie, jak dobrze kupić ten model i ile powinien kosztować. Kryterium podstawowe - kombi, klima. Cała reszta - nie musi być. Jak z dostępnością i ceną części, awaryjnością? Da się naprawić samemu, jeśli ma się pojęcie o mechanice, czy tylko ASO? Obecnie mam Wartburga, więc dłubanina nie jest mi obca :) Aha - jak ze spalaniem, i czy te auta dobrze znoszą podtlenek butanu, czyli LPG? I czym się różni Legacy od Legacy OUTBACK?
Ostatnio zmieniony 9 lip 2008, o 15:32 przez papieju, łącznie zmieniany 1 raz.



WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Subaru Legacy w kombii - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 13:50

papieju pisze: biorę pod uwagę to auto,
Słusznie.
papieju pisze: czy warto kupować takie auto,
Oczywiście. Co prawda akurat ja jeżdżę Yarisem T-Sport, ale wciąż cierpię bez Legaca...
papieju pisze: czego szukać
Nie pierwszego-lepszego-taniego, tylko auta z dobrych rąk albo z pewnymi kwitami... jak w każdej innej marce.
papieju pisze: jaki silnik - podobno 2.5 są awaryjne, a 2.2 już nie,
2.2 faktycznie cieszyły się dobrą opinią. 2.5 SOHC miały początkowo jakieś problemy (z uszczelką bodaj?), potem już im minęło (DOHC).
papieju pisze: Aha - jak ze spalaniem,
Jak w każdym dość ciężkim samochodzie ze stałym napędem na cztery koła i dość mocnym silnikiem...
papieju pisze: czy te auta dobrze znoszą podtlenek butanu, czyli LPG?
Auta jako-tako ( :evilgrin: ) - niestety, niektórzy tutejsi userzy gorzej... ;-)
papieju pisze: I czym się różni Legacy od Legacy OUTBACK?
OBK to wersja lekko uterenowiona - większy prześwit, ochronne plastiki...

Sporo danych m.in. tu:
http://theforum.pl/bb3/viewtopic.php?f=11

Miłych dalszych studiów i badań życzę, a potem - udanego zakupu i satysfakcji z użytkowania. Zarówno auta, jak i the forum...


PS. "Kombi" wystarczy, "kombiiiii" to tylko czasem na zakrętach... szczególnie na oponach hankooka ;-)

papieju
0 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Subaru Legacy w kombii - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 14:06

WiS pisze:Sporo danych m.in. tu:
http://theforum.pl/bb3/viewtopic.php?f=11
Wątek nie istnieje :)

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Subaru Legacy w kombii - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 14:08

Oupsss :oops:

Ten powinien istnieć:

http://theforum.pl/bb3/viewtopic.php?f=11

vibowit
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kiełpin
Auto: szkoda
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Subaru Legacy w kombii - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 14:16

WiS pisze:Oupsss :oops:

Ten powinien istnieć:

http://theforum.pl/bb3/viewtopic.php?f=11
WiS, wstawiłeś dokładnie to samo co wcześniej, a wątka (właśnie.. czy wątku) jak nie było tak nie ma.

Ten może zadziała.
http://theforum.pl/bb3/viewtopic.php?f=11&t=312
czarne jest piękne...

papieju
0 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Subaru Legacy w kombii - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 14:24

Ok, są tam opisane wersje, silniki itd, ale nie ma odpowiedzi na moje pytanie - co się psuje, na co zwracać uwagę, jak z częściami, serwisem itd - a to dość ważny aspekt przy zakupie auta. No i spalanie - opis że auto ciężkie i z turbiną nic mi nie mówi, bo w życiu takim nie jeździłem - jakby ktoś podał spalanie (ale nie katalogowe -z praktyki własnej) dla silnika 2.2 przy opcji emeryt i przy opcji kawaler.

minimus
5 gwiazdek
Auto: kiedyś OBK MY06 2.5L
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Subaru Legacy w kombii - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 14:43

WiS, ten wątek także nie istnieje i wygląda dokładnie tak samo jak ten co najpierw wkleiłeś.

papieju, powiedz dlaczego w ogóle myślisz o Legacy?

Bergen
Awatar użytkownika
Moderator
Lokalizacja: Wrocław
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Subaru Legacy w kombii - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 15:01

papieju - jakbyś mógł usunąć pierwsze literki "w" i "i" z tematu (ja nie mogę, jestem modem :whistle: ), to zdecydowanie mniej by on walił po oczach.
Gnicie - Subaraki lubią gnić we wnękach nadkoli, w miejscu gdzie zaczyna się zderzak (z tyłu), lub próg (z przodu).
Co do spalania - interesuje Cię silnik turbo czy wolnossący? Tak czy siak żadne Subaru jeszcze poniżej dziesięciu litrów na sto nie zeszło ;-)
Dobrze założona i zestrojona instalacja LPG - np. przez Jako - będzie się dobrze sprawować.
Części - nie ma problemu z dostępnością, zarówno oryginałów, jak i zamienników, często lepszych.
Serwisy - rozumiem, że skoro nie napisałeś gdzie mieszkasz, zamieszkujesz Jedyne Istniejące Miasto? Nie mniej jednak, jeśli chcesz, wszystko możesz naprawić sam. Np. wymiana rozrządu jest banalna.

Wrzuć Wartburga na forum! Dwusuw?

papieju
0 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Subaru Legacy kombi - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 15:40

Poprawiłem.
Wartburgi mam dwa, oto i one:
na co dzień: http://www.polskajazda.pl/Samochody/Wartburg/1.3/11897
na zloty/spoty i niedziele: http://www.polskajazda.pl/Samochody/Wartburg/353/11898
Mieszkam we Włoszczowie, świętokrzyskie. Co do napraw, to na pewno w grę nie wchodzi ASO, skoro części są dostępne.
Silnik - raczej turbo, bo jeśli zmieniać auto, to na jakieś z mocą. Kombi - mam dużego psa, myślimy o dziecku - sedan to mało już dziś.
Czemu Legacy - po pierwsze, nie myślę tylko o nim. W grę wchodzi też Peugot 406 3.0 V6, w wersji bida - Nubira 2.0 136KM. A Subaru? Po prawdzie, to przeglądałem Allegro w poszukiwaniu co by tu jeszcze ewentualnie i jakoś mi się w oczy rzuciło. Zaletą jest napęd 4x4, dość mocne silniki i spełnia podstawowe kryteria, o których mówiłem wyżej. No i japońskie pochodzenie - to dobrze wróży jeśli mówimy o awaryjności (chyba). Lubię szybko jeździć, ale generalnie na co dzień nie przekraczam 90km.h i 4 tys rpm, co w Wartburgu 1.3 oznacza spalanie LPG na poziomie 7.5l/100km. O innych kandydatach co nieco wiem, teraz pora żeby bliżej zapoznać się z Legacy - pod kątem używania domowego. Stąd moje pytania :)

minimus
5 gwiazdek
Auto: kiedyś OBK MY06 2.5L
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Subaru Legacy kombi - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 15:57

A myślałeś o Foresterze? Chyba spełnie Twoje kryteria. Strarsze wersje z turbiną maja moc ok 170 km. Wadą jest mały barażnik. Poza tym same zalety. Nawet da się zagazować. hogi coś wie na ten temat.

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Subaru Legacy kombi - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 16:00

Nawet ktoś aktualnie sprzedaje wdzięczny temat do tuningu http://theforum.pl/bb3/viewtopic.php?f=5&t=770

papieju
0 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Subaru Legacy kombi - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 16:04

Forester mnie się nie podoba. No i bagażnik - kombi jest bezkonkurencyjne, obojętnie jakiej marki

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Re: Subaru Legacy kombi - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 16:17

WiS pisze: papieju napisał(a):jaki silnik - podobno 2.5 są awaryjne, a 2.2 już nie,


2.2 faktycznie cieszyły się dobrą opinią. 2.5 SOHC miały początkowo jakieś problemy (z uszczelką bodaj?), potem już im minęło (DOHC).
Z uszczelkami to było odwrotnie:
DOHC (do '99) puszczały często "do środka", a SOHC (od '00) niekiedy "na zewnątrz".
Generalnie SOHC rzadziej i mniej groźnie niż DOHC.
A w 2.0 i 2.2 tego problemu nie było.
Bergen pisze: papieju - jakbyś mógł usunąć pierwsze literki "w" i "i" z tematu (ja nie mogę, jestem modem :whistle: ),
A sie wyzłośliwił... :mrgreen:
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Subaru Legacy kombi - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 16:25

papieju pisze: No i spalanie - opis że auto ciężkie i z turbiną nic mi nie mówi,
Z turbiną to jeszcze wiecej ;-)

A serio - przy założeniu że auto nie jest chore, a kierownik umie jeździć, to realistyczne spalanie dla takiego legaca 2.2 to będzie jakieś 13 w mieście i 9 na trasie. Oczywiście, bez szaleństw ("emeryt"). "Kawaler" to nie wiem, bo jestem szczęśliwie żonaty...
papieju pisze: Mieszkam we Włoszczowie, świętokrzyskie.
Cześć, sąsiad :-)
papieju pisze: Co do napraw, to na pewno w grę nie wchodzi ASO, skoro części są dostępne.
W Kielcach (jeszcze) nie ma dobrego specjalisty od Subaru, ale są warte polecenia warsztaty nieautoryzowane w Warszawie, w Krakowie, na Śląsku... więc w rozsądnym zasięgu.
papieju pisze: Silnik - raczej turbo, bo jeśli zmieniać auto, to na jakieś z mocą.
To z legacem będzie problem. Turbo były dostępne tylko do 1994 (potem only wersja z kierownicą po prawej, trafiają się egzemplarze-przekładki, ale nie polecam), potem masz dostępne tylko wolnossące. Ale taki 2.5 jedzie mniej-więcej tempem Nubiry 2.0, więc chyba Ci wystarczy...
Ewentualnie, szukaj amerykańca, wersje legacy i obk turbo zaczęły się tam pojawiać bodaj w 2003 albo 2004 roku...
minimus pisze: WiS, ten wątek także nie istnieje i wygląda dokładnie tak samo jak ten co najpierw wkleiłeś.
Sorry :o - one, te linki, najpierw istnieją w całości, a potem (przy próbie edycji i dopisania czegoś) się nagle skracają :wall:
Fajna zmyłka :giggle: Admini, co Wy na to...?

papieju
0 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Subaru Legacy kombi - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 16:32

Hmm, czyli z rocznika 98-2000 nie dostanę z turbiną... trochę szkoda, wolałbym z. Amerykaniec - kwestia dyskusyjna. Na szczęście zostaje napęd na 4 koła :)

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Subaru Legacy kombi - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 16:37

papieju pisze: Amerykaniec - kwestia dyskusyjna.
Czemu...?
Jak nie bity ani topiony, to jest OK i trzyma jakość (acz uwaga, akurat Legac jest w US nie z Japonii, tylko z miejscowej fabryki).
Pytanie od kogo i co się kupuje...

Ale jak koniecznie chcesz rocznik 98-00 to niestety - turbo było tylko w Japonii i innych krajach o ruchu lewostronnym.

Ewentualnie zasadź się na auto nieco starsze, czyli tzw. turbodziadka - fajne były, a czasem jeszcze zupełnie przyzwoite egzemlarze się trafiają...
Setka w 6.7...
Mowa o takim czymś:
http://www.subaru.de/fileadmin/download ... urbo92.pdf

minimus
5 gwiazdek
Auto: kiedyś OBK MY06 2.5L
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Subaru Legacy kombi - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 16:39

WiS pisze: legaca 2.2 to będzie jakieś 13 w mieście i 9 na trasie.
e tam. Ja nie jeżdżąc "emerycko" spalam jakieś 11 w mieście. Ale to 2.5l

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Subaru Legacy kombi - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 16:45

minimus pisze: nie jeżdżąc "emerycko" spalam jakieś 11 w mieście. Ale to 2.5l
Albo masz wybitny talent, albo te nowe auta są takie oszczędne, albo drogówka toruje Ci przejazd ;-) Pamiętam, że Barbie podawała dla Imprezy 2.2 więcej...

Tak czy inaczej - szczere gratulacje! 8-)

devlin
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Włochy
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Subaru Legacy kombi - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 16:47

Te nowe 2.5 są naprawę oszczędne. Gregski też ma jakieś zupełnie zabawkowe zużycia.
http://wwojnar.com/

– Это водка? – слабо спросила Маргарита. Кот подпрырнул на стуле от обиды.
– Помилуйте, королева, – прохрипел он, – разве я позволил бы себе налить даме водку? Это – чистый спирт!

minimus
5 gwiazdek
Auto: kiedyś OBK MY06 2.5L
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Subaru Legacy kombi - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 16:48

Mój rekord to 7 za miastem 8-)
Ale to było w Norwegii gdzie nie ma rady tylko trzeba jeżdzić jak emeryt.

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Subaru Legacy kombi - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 16:50

minimus pisze: to było w Norwegii
Mamo, ten pan oszukuje!!! :evilgrin: ;-)
devlin pisze: Gregski też ma jakieś zupełnie zabawkowe zużycia.
To znaczy, że to nie są prawdziwe Subaru :cofee:

papieju
0 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Subaru Legacy kombi - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 16:50

To nie chodzi o bicie, ale koszty przeróbki świateł i takie tam. Boję się wpuścić w koszty

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Subaru Legacy kombi - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 16:53

papieju pisze: koszty przeróbki świateł i takie tam
Jest tu kolega Xbike, któy ściąga auta zza Oceanu i oddaje klientowi w stanie już przerobionym - koszt "dostosowań" jest symboliczny i pomijalny przy cenie auta, z tego co wiem. W razie czego, molestuj go o szczegóły.

vibowit
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kiełpin
Auto: szkoda
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Subaru Legacy kombi - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 16:58

WiS, ściąganie z US aut starszych niż 3-4 lata staje się nieopłacalne.
czarne jest piękne...

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Subaru Legacy kombi - czy warto kupić

Post 9 lip 2008, o 17:01

A może określ budżet, a później kombinuj?
Dlaczego odrzucasz Forestera. To także kombi, tylko troche krótsze :oops: :mrgreen: .
Dolce far niente ;-)

ODPOWIEDZ