Legacy MY06 165 KM - szarpanie, brak mocy od 2,5 do 3,5 rp

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
ODPOWIEDZ
bzikus7
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: Legacy MY06 2.0 165KM kombi
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Legacy MY06 165 KM - szarpanie, brak mocy od 2,5 do 3,5 rp

Post 11 cze 2013, o 11:47

Witam. Mam problem z moim autem.
Legacy MY06 165 KM
Przebieg 120 kkm

Auto w zakresie obrotów 2,5 do 3,5 kkm przy pełnym wciśnięciu gazy zaczyna poszarpywać i brakuje mu mocy jak bym zatkał wydech. Nie jest tak przez cały czas np w trasie prze 100 km jest ok a później coś mu odbija i nie ma jazdy.
Przy jeździe na 5 biegu przyspieszenie od 100 do 120 można liczyć w minutach. Powyżej wspomnianych obrotów jest ok.

Sprawdziłem - brak błędów check nie mruga nie świeci. Zachowanie niezależnie od jazdy LPG czy noPB

Przyjrzałem się korekcji zapłonu (wariował mi program na win 7) ale pomijając bzdurne wskazania typy 12000 rpm i 244 km/h na godzinę to zapłon jest przy przyspieszaniu od 12 - 25 st. przy spokojnej jeździe 5 bieg i 90 km/h 40-45 st. jałowy około 20-30 st., ale zdarzają się też wartości 0 - 9 st. a nawet -45 st. (ale to chyba wariujący program przez windows7). Ogólnie zapłon jest w miarę stały na postoju +/- 5 st. jak i w przy jeździe 90 km/h ale w innych sytuacjach lata strasznie +/- 20/30 st.
Wykluczam:
zawory - bo raczej było by tak za każdym razem lub np zawsze na zimnym.
przewody - brak.
świece - wymienione 30 kkm temu irrydowe ngk wg katalogu (chyba że tak często trzeba do nich zaglądać)
lpg - bo na noPB jest identycznie


Teraz pytania:
1. Jaki powinien być zapłon (jakie wartości)?
2. Co jeszcze sprawdzić ewentualnie wrzucę dane z przejazdu?
3. Najważniejsze pytanie - co to może być?
4. Czy zapłon ma się tak gwałtownie zmieniać
5. Moja dwumasa i łożysko dociskowe wytwarzają już własną symfonie (czekam na przesyłkę z częściami i chwilę czasu na wymianę i przy okazji regulację zaworów) gdzieś czytałem że w takim przypadku czujnik spalania stukowego może wariować i mieszać w zapłonie co o tym myślicie?



przymar
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Jelenia Góra
Auto: Legacy IV
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Legacy MY06 165 KM - szarpanie, brak mocy od 2,5 do 3,5 rp

Post 12 cze 2013, o 11:43

Nie kombinuj tylko poszukaj na forum. Temat wałkowany 1000 razy na "kropce".

TTTM.
1. Reset kompa (odpiąć akumulator) + ewentualna aktualizacja softu (to juz serwis)
2. Czyszczenie przepustnicy
3. Przegonienie auta
4. Wersja hardcore - izolacja czujnika spalania stukowego, który jest winny całemu zamieszaniu.

GT III
2 gwiazdki
Auto: Lanos 2,0 N/A MY08
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Legacy MY06 165 KM - szarpanie, brak mocy od 2,5 do 3,5 rp

Post 18 cze 2013, o 23:04

Mam to samo tylko pomiędzy 2000-3000 obrotów. U mnie problem znika jak owinę grubą izolacją czujnik spalania stukowego. Niestety pojawia się wtedy inny problem ... brak korekcji gdy spalanie stukowe naprawdę wystąpi. Zmiana czujnika na nowy nic nie zmieniła. Podobno rozwiązaniem jest montaż dzielnika napięcia przed tym czujnikiem co osłabia jego "czujność". Nie miałem czasu żeby to sprawdzić. Na wizycie w autoryzowanym serwisie spece stwierdzili że tak ma być i nie ma żadnego problemu :o a jak chcę żeby się auto zbierało to muszę zmienić na alfę romeo :oops: . Ta porada kosztowała mnie ~150 zł :x .

GT III
2 gwiazdki
Auto: Lanos 2,0 N/A MY08
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Legacy MY06 165 KM - szarpanie, brak mocy od 2,5 do 3,5 rp

Post 25 lip 2013, o 23:05

Ostatnio zauważyłem pewną prawidłowość. Szarpanie słabnie lub wręcz zanika gdy wymienię filtr powietrza :? . Czynię to regularnie co mniej więcej 12000 km. Wygląda na to że trzeba co 6000 km.

bzikus7
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: Legacy MY06 2.0 165KM kombi
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Legacy MY06 165 KM - szarpanie, brak mocy od 2,5 do 3,5 rp

Post 26 lip 2013, o 08:12

Ale to chyba lekka przesada zmieniać filtr powietrza co 6 tyś km może masz problem z szczelnością w dolocie albo coś nie tak z przepływką jak zruszasz całość to może jest chwilę lepiej.
Pozdrawiam. Bzikus7.

GT III
2 gwiazdki
Auto: Lanos 2,0 N/A MY08
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Legacy MY06 165 KM - szarpanie, brak mocy od 2,5 do 3,5 rp

Post 26 lip 2013, o 21:07

Myślałem o takiej opcji ale ten filtr po 12000 jest faktycznie bardzo zasyfiony. W innych autach jakie miałem do tej pory nie było takiego dolotu powietrza jaki jest w "lanosie". W autach bez takiego dolotu filtr był szary, tu jest czarny i do tego centymetrowa warstwa mych, pszczół liści i innego dziadostwa - to może stanowić problem.

bzikus7
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: Legacy MY06 2.0 165KM kombi
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Legacy MY06 165 KM - szarpanie, brak mocy od 2,5 do 3,5 rp

Post 29 lip 2013, o 08:22

to dziwne u mnie po 15 tyś filtr jest przybrudzony ale nie ma na nim żadnych centymetrowych warstw ale wszystko zależy gdzie jeździsz. No nic jak pomaga to dobrze filtr nie kosztuje dużo poza tym zawsze można go przedmuchać sprężarką co kilka tyś km.
Pozdrawiam. Bzikus7.

przymar
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Jelenia Góra
Auto: Legacy IV
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Legacy MY06 165 KM - szarpanie, brak mocy od 2,5 do 3,5 rp

Post 29 lip 2013, o 08:23

Miałem przez kilka dni z rzędu tą przypadłość (znowu). Ale w sobotę miałem okazję wyrwać się poza teren zabudowany ;-) Kilka zmian biegów przy 6 tys. obrotów i przetkało. Tak więc zanim zacznie się rzeźbę należy uczciwie przegonić autko.

GT III
2 gwiazdki
Auto: Lanos 2,0 N/A MY08
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Legacy MY06 165 KM - szarpanie, brak mocy od 2,5 do 3,5 rp

Post 29 lip 2013, o 17:03

bzikus7 a masz w Legacy taka plastikową tubę łapiącą powietrze od czoła tuż nad chłodnicą? Tuba stanowi dolot powietrza do skrzynki z filtrem. Razem z powietrzem łapie wszystko co się napatoczy.

bzikus7
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: Legacy MY06 2.0 165KM kombi
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Legacy MY06 165 KM - szarpanie, brak mocy od 2,5 do 3,5 rp

Post 30 lip 2013, o 12:54

Tak mam ale jeździmy w różnych warunkach. Ja na razie pożegnałem się z problemem zamulania auta zobaczymy na jak długo:
- regeneracja głowić
- ustawienie zaworów
- wymiana wszystkich uszczelek związanych z głowicą, deklami, dolotem i wydechem
- zmiana dwumasy na jednomase
- silnik stał na ławeczce przez prawie 2 tygodnie a auto z pustką pod maską i bez akumulatora
- zmieniony sterownik lpg na bardziej przyjazny
- zmienione nawierty w koletorze (lpg) gaz od wtryskiwacza ma ok 15 cm mniej drogi do przebycia

Zobaczymy co z tego wyjedzie.
Pozdrawiam. Bzikus7.

GT III
2 gwiazdki
Auto: Lanos 2,0 N/A MY08
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Legacy MY06 165 KM - szarpanie, brak mocy od 2,5 do 3,5 rp

Post 20 sie 2013, o 21:37

2000km od wymiany filtra i problem powrócił :oops: . Zauważyłem że mam uszkodzoną taką nie wiem jak to nazwać .. powiedzmy plombę na przepływomierzu. Znajduje się to patrząc od góry w jednym z rogów. W połowie była uszczerbana tak że powstała dziurka wielkości główki od szpilki przez którą lewe powietrze mogło dostawać się do przepływomierza. Zakleiłem ową dziurkę kropelką farby, dodatkowo odpiąłem kostkę i potraktowałem styki preparatem "kontakt". Auto ponownie działa poprawnie :thumb: . Zobaczymy jak długo.

GT III
2 gwiazdki
Auto: Lanos 2,0 N/A MY08
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Legacy MY06 165 KM - szarpanie, brak mocy od 2,5 do 3,5 rp

Post 9 wrz 2013, o 22:24

3000 km od zabiegu i wszystko działa poprawnie :thumb: . Dodatkowy bonus to spalanie spadło o 1,5 litra :-)

ODPOWIEDZ