Wydech w Outbacku H6 z 2001r

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
ODPOWIEDZ
wil3
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Kielce
Auto: Pustynna Burza
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Wydech w Outbacku H6 z 2001r

Post 26 sie 2013, o 13:13

Cześć i czołgiem.

Chciałbym dopytać fachowców o tłumik końcowy w OBK H6 z 2001r. Już doczytałem, że ten tłumik jest problematyczny w tym konkretnym modelu, że zamienników brak, że wrzucenie innego tłumika powoduje duże problemy (nawet w moim konkretnym były takie operacje przeprowadzane przez ALEXa) i tak dalej. Mój tłumik niestety się zrobił dziurawy i mruczy niczym zaturbiony WRX. Zdaję sobie sprawę, że niektórzy by wiele dali, aby taki efekt uzyskać w wolnym ssaku, niemniej ja z wiekiem zacząłem preferować ciszę i spokój ;-)

Zadaję sobie i Wam pytanie: czy problemy powoduje wymiana całego wydechu, czy jego części również? Chciałbym potwierdzić, że wymiana samego końcowego tłumika na nieseryjny również spowoduje problemy.

Zarzuciłem z ciekawości wątek w dziale kupię, ale zgodnie z oczekiwaniami odzewu brak. Teraz, mam następujące opcje:

1. ASO - 1600 netto, więc pewnie z wymianą ze 2200 brutto. Bolesna, aczkolwiek w ostateczności konieczna kuracja.

2. Trafiłem na taką firmę Ulter koło Bielska, zainteresowali się tematem, niestety konstruktor jest na urlopie i mam się z nimi kontaktować na początku września. Wstępnie przesłałem pełną dokumentację fotograficzną oraz wymiary dolotu i końcówki. Porozmawialiśmy sobie o różnicy pomiędzy tłumikiem z wersji 2.5 i wychodzi na to, że rura dolotowa ma większą średnicę i, co prawdopodobnie najgorsze, na puszce jest takie dziwne "obejście" - nie wiem jak to nazwać i do czego służy, ale pewnie jest potrzebne i to właśnie ono powoduje problemy (schemat: http://opposedforces.com/parts/legacy/e ... tration_1/).

3. Może ktoś z kolegów nie przegląda działu "kupię", a ma taki tłumik z anglika albo rozbitka, ewentualnie może popytać wśród swoich znajomych?

Będę na bieżąco informował o postępach w przypadku wybrania bramki nr 2, może komuś się przyda.


Szymon Wilczyński
Obrazek

zofija
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice/Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Wydech w Outbacku H6 z 2001r

Post 26 sie 2013, o 13:21

wil3, jak byś chciał niekoniecznie z ASO, ale nowy to skontaktuj się też z MG Motorsport :arrow: http://mgmotorsport.pl/
Robią generalnie customowe wydechy, ale serię też zrobią, tylko terminy raczej u nich dość odległe, bo chłopaki na prawdę ogarniają temat.
Czarownica prawdę Ci powie :D

wil3
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Kielce
Auto: Pustynna Burza
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wydech w Outbacku H6 z 2001r

Post 26 sie 2013, o 13:31

@zofija, dzięki za namiar, wysłałem im wiadomość i czekam na odzew. Lepsze cztery opcje od trzech.
Szymon Wilczyński
Obrazek

busik
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: SM
Auto: DS5
Polubił: 47 razy
Polubione posty: 110 razy

Re: Wydech w Outbacku H6 z 2001r

Post 26 sie 2013, o 14:23

już kiedyś o tym pisałem - wil3 poszperaj trochę ;-)
boczny kanał w tłumiku pozwala na obejście tłumika w przypadku zwiększonego ciśnienia spalin (w tym kanale jest zawór), żeby poprawić ujście spalin
podobne rozwiązanie stosowano w starszych wersjach M5
U mnie, ze starości kanał odpadł i miałem ten sam problem

Podjechałem do serwisu wydechów, gościu przyniósł z magazynu kilka różnych i wybierałem który dźwięk mi się podoba - jak wybrałem jednego, to przycięli ładnie rury, założyli pasującą końcówkę rury - gra gitarra - custom za 300 zł :-)
Moc delikatnie spadła, ale też skrzynia zaczęła zmieniać biegi przy niższych obrotach = spalanie spadło średnio o 1 ltr
a z tego co mi powiedzieli, to mam założony tłumik od Sharana silnik 2,8ltr wersja VR6 - tylko trochę rzeźby mieli z dopasowaniem, ale dali radę - chyba dwa lata już pracuje bez problemu
da się, tylko trza znaleźć dobry serwis
"Pamiętaj, że wartość ma nie to, co ty mówisz, ale to jak się to odbija w mózgu słuchającego" J.Piłsudski

wil3
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Kielce
Auto: Pustynna Burza
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wydech w Outbacku H6 z 2001r

Post 26 sie 2013, o 14:53

@busik, dogrzebałem się również do Twojego posta i wzmianki o Sharanie (Google Cię znajduje), tylko zniechęciła nawet nie tyle rzeźba, co spadek mocy (nawet delikatny). Chciałbym usunąć usterkę możliwie najbliżej stanu seryjnego lub w ogóle seryjnie, jeśli będę miał szczęście, bez żadnych skutków ubocznych.

Zobaczymy, co mi odpowiedzą w Ulterze i MG. Może w międzyczasie zdarzy się cud i jakiś zaginiony, zakurzony tłumik odnajdzie się u kogoś z forumowiczów. A jak wszystko odpadnie, to zdecyduję się na ASO, mówi się trudno, stary laptop będzie musiał mi posłużyć jeszcze z pół roku, a oszczędności pójdą w auto ;-)

EDIT: dzięki za wyjaśnienie odnośnie obejścia, może się przydać :)
Szymon Wilczyński
Obrazek

wil3
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Kielce
Auto: Pustynna Burza
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wydech w Outbacku H6 z 2001r

Post 5 wrz 2013, o 10:57

Dla potomnych: MG Motorsport faktycznie ogarnia temat z tym modelem w sensie praktycznym (montowali wydech do identycznego auta i nie było problemów). Tłumik ma trochę inną konstrukcję - bez tego zewnętrznego obejścia, system zmiennego ciśnienia jest wewnątrz tłumika. Cena z montażem 1200,- maksymalny czas naprawy 5h, czas oczekiwania na przyjęcie do doktora... miesiąc :wall: ale akurat tego się spodziewałem. Operację mam wyznaczoną na 4 października, wrażenia z dźwięku, zdjęcia i ewentualne uwagi przekażę, jak pacjent przeżyje :mrgreen:

Swoją drogą, jak zobaczyłem, jakie auta oni robią, to zbierałem szczękę z podłogi. Nie wiedziałem, że polacy tacy bogaci, cholera... :cofee:
Szymon Wilczyński
Obrazek

tecno
0 gwiazdek
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Auto: cbr
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wydech w Outbacku H6 z 2001r

Post 5 wrz 2013, o 20:36

trochę masz daleko ale jak chcesz możesz wpaść na wydech do nas. Robimy całość ze stali nierdzewnej na 2 tłumikach (jest cicho - przegląd przejdzie i policji nie zdenerwuje) w cenie dużo bardziej sympatycznej jak w ASO. Do tego dajemy 36mcy gwarancji. Wykonamy go w ciągu kilku godzin. pozdrawiamy http://www.tecnogarage.com
Układy Wydechowe, układy dolotowe, Turbo/Supercharger, SWAP, budowa silników na zamówienie, remonty skrzyni biegów, mechanika ogólna.

http://www.tecnogarage.com
tel. 502127426
e-mail: [email protected]

pepe
1 gwiazdka
Auto: forek MY 07
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wydech w Outbacku H6 z 2001r

Post 5 wrz 2013, o 22:23

Sprawdż jeszcze ofertę proexa , ceny przystępne a wykonanie super :whistle:

H4lik
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: Silver Esprit
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wydech w Outbacku H6 z 2001r

Post 24 wrz 2013, o 20:03

O prosze, znajomy wil3! :-)

Wlasnie dzisiaj zostalem poinformowany, ze moje auto tak ladnie mruczy nie dlatego, ze tak ma byc, albo tak sobie zyczylem, a z banalnej przyczyny, zwanej rdza. :razz:
No to witam w klubie i tez dumam nad rozwiazaniem, przy czym oswiadczam, ze tlumika z Sharana, poki co, nie chce. :lol:
Dom na mieszkanie własny mam, w niczym nie biegłem w cudzy ślad,
Każdego mistrza -m wyśmiał rad, który nie wyśmiał siebie sam...

busik
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: SM
Auto: DS5
Polubił: 47 razy
Polubione posty: 110 razy

Re: Wydech w Outbacku H6 z 2001r

Post 25 wrz 2013, o 21:00

H4lik pisze: przy czym oswiadczam, ze tlumika z Sharana, poki co, nie chce. :lol:
ale że cymu? będzie pan zadowolony :mrgreen:
"Pamiętaj, że wartość ma nie to, co ty mówisz, ale to jak się to odbija w mózgu słuchającego" J.Piłsudski

wil3
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Kielce
Auto: Pustynna Burza
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wydech w Outbacku H6 z 2001r

Post 27 wrz 2013, o 09:00

@H4lik, za tydzień napiszę coś więcej o wymianie tłumika w MG :) miałem identyczne wrażenia, gdyby nie to, że taki tłumik może się rozpaść, to dźwięk całkiem całkiem, przynajmniej na początku. Z czasem zaczęło jednak być głośno nawet w kabinie, a tego tygryski już nie lubią. Będę miał fajne porównanie, bo do MG jadę na uszkodzonym tłumiku, a później dalej w trasę - ciekawy jestem efektów.

Przy okazji, dzięki wszystkim za alternatywne rozwiązania, ale już się zdecydowałem na MGMotorsport. Za późno się koledzy odezwali ;-) Adresy jednak skrzętnie zanotowane dla potomnych (samochodów).
Szymon Wilczyński
Obrazek

wil3
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Kielce
Auto: Pustynna Burza
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wydech w Outbacku H6 z 2001r

Post 9 paź 2013, o 11:37

No więc tak, jestem już kilka dni po wymianie tłumika. Nie umniejszając innym firmom, obsługa w MG Motorsport jest rewelacyjna, zakład niepozorny w podwórku, ale spisali się na medal. Tłumik jest cichy z bardzo fajnym basowym brzmieniem, którego nie było na serii. Wygląd jak wygląd, jest sporo większy, mam mieszane uczucia, ale fani tuningowanych golfów byliby bardzo zadowoleni :giggle: Nie zrozumcie mnie źle, nie jest to rura od kibla jak czasami bywa, ale widać różnicę w średnicy, optycznie ze 20%. Chyba mi się podoba, ale jeszcze się nie przyzwyczaiłem. Od razu po wymianie zrobiłem ponad 200km i żadnych problemów z silnikiem nie było, zachowywał się normalnie, nie odczułem żadnych zmian w parametrach pracy.

Jedyne, czego mi brakowało, to fajnej poczekalni z playstation i dużą plazmą ;) Musiałem bujać do Katowic i przez 5 godzin szwędać się po Silesia City Center, pochłaniając trzy kawy w kawiarniach, czytając wypociny na onecie i nudząc się przy tym niemiłosiernie :wall:

Zdecydowanie polecam chłopaków :)

EDIT: Dokumentacja fotograficzna: http://mamkatar.pl/subaruwydech
Ostatnio zmieniony 9 paź 2013, o 11:54 przez wil3, łącznie zmieniany 1 raz.
Szymon Wilczyński
Obrazek

So What!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kraków
Auto: Giulia V Q4
Polubił: 287 razy
Polubione posty: 55 razy

Re: Wydech w Outbacku H6 z 2001r

Post 9 paź 2013, o 11:49

wil3, to wrzuć jeszcze fotkę poglądową ;-)
wil3 pisze: Jedyne, czego mi brakowało, to fajnej poczekalni z playstation i dużą plazmą ;) Musiałem bujać do Katowic i przez 5 godzin szwędać się po Silesia City Center, pochłaniając trzy kawy w kawiarniach, czytając wypociny na onecie i nudząc się przy tym niemiłosiernie :wall:
Szkoda, że nie lubisz czytać książek. Może aż tak bardzo byś się nie nudził :mrgreen:

wil3
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Kielce
Auto: Pustynna Burza
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wydech w Outbacku H6 z 2001r

Post 9 paź 2013, o 11:55

So What!, zapomniałem i zostawiłem Akunina w domu :) lubię czytać książki, tylko zazwyczaj nie mam na to czasu :-( Link do fotek dorzucony w poprzednim poście (sam się zreflektowałem, że wypadałoby ;-) ) Fotki z sierpnia są ze starym wydechem (tak samo film), natomiast fotki z października są już z nowym.
Szymon Wilczyński
Obrazek

So What!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kraków
Auto: Giulia V Q4
Polubił: 287 razy
Polubione posty: 55 razy

Re: Wydech w Outbacku H6 z 2001r

Post 9 paź 2013, o 12:34

wil3 pisze: Wygląd jak wygląd, jest sporo większy, mam mieszane uczucia, ale fani tuningowanych golfów byliby bardzo zadowoleni :giggle: Nie zrozumcie mnie źle, nie jest to rura od kibla jak czasami bywa, ale widać różnicę w średnicy, optycznie ze 20%. Chyba mi się podoba, ale jeszcze się nie przyzwyczaiłem.
wil3, fajna, bardzo ładnie dopasowana końcówka :idea:

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 116 razy
Polubione posty: 180 razy

Re: Wydech w Outbacku H6 z 2001r

Post 9 paź 2013, o 17:04

wil3 pisze: zostawiłem Akunina w domu :)

Erast Pietrowicz, czy jego wnuk?
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

ODPOWIEDZ