HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
Pablo
0 gwiazdek
Auto: Subaru Legacy
Polubił: 0
Polubione posty: 0

HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 13 paź 2009, o 15:45

Z przyczyn oczywistych po pierwszej wymianie oleju /po 5.000 km/ zacząłem normalnie użytkować Legacy Kombi z 2008 roku, kupione jako nowe u jednego z warszawskich dealerów. Normalnie, czyli szybko w zakrętach i na drogach poza miastem. I szok!!! Auto skacze na poprzecznych nierównościach drogi jak amerykańskie wózek /włącznie z kilkukrotnym otarciem kół o nadkola przy wcale nie dramatycznym przełomie asfaltu i nie obciążonym wózku!!!), buja się nadwozie przy ostrzejszym pokonywaniu łuków i ma się wrażenie, że tył nie ucieka tylko dzięki symetrycznemu AWD. Konsultowałem to u dealera, ale na scieżce SKP zbadano stopień przylegania amortyzatorów tylnej osi (42 i 41 %) a więc wszystko jest w normie. Niby tak, ale z tego co mi powiedział ich pracownik nieoficjalnie, problem jest zauważalny i zgłaszany przez nieliczną grupę użytkowników od 2006 roku i wg niego podyktowany jest złym doborem gum i sprężyn do stosowanych amortyzatorów. Oficjalnie tłumaczą się, że "ten typ tak ma" i zawieszenie jest po prostu bardziej komfortowe. Chyba nie mam schizy, skoro wcześniej w Outback'u z 2003 roku i Foresiu XT z 2004 roku odczuwałem oczekiwaną twardość zawieszenia. PROSZĘ WAS O KONTAKT NA FORUM I OPINIE, SZCZEGÓLNIE POSIADACZY SUBARAKÓW Z LAT PRODUKCJI PO 2005 ROKU. Nie ukrywam, że po wcześniejszych jazdach Subaru, auto kupiłem bez specjalnie szczegółowych jazdy próbnych a teraz czuję się fatalnie widząc, że przy Legacy, VW Passat mojej żonki to kwintesencja sportowego zawieszenia ...nmrgreen:



sherif
2 gwiazdki
Lokalizacja: Wawa
Auto: Outback 3.0 MY08
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 13 paź 2009, o 15:59

Pablo pisze: Oficjalnie tłumaczą się, że "ten typ tak ma" i zawieszenie jest po prostu bardziej komfortowe. Chyba nie mam schizy, skoro wcześniej w Outback'u z 2003 roku i Foresiu XT z 2004 roku odczuwałem oczekiwaną twardość zawieszenia. PROSZĘ WAS O KONTAKT NA FORUM I OPINIE, SZCZEGÓLNIE POSIADACZY SUBARAKÓW Z LAT PRODUKCJI PO 2005 ROKU. Nie ukrywam, że po wcześniejszych jazdach Subaru, auto kupiłem bez specjalnie szczegółowych jazdy próbnych a teraz czuję się fatalnie widząc, że przy Legacy, VW Passat mojej żonki to kwintesencja sportowego zawieszenia ...nmrgreen:

W takim razie donosze, ze takze MY04 w OBK zachowuje sie poprawnie.
O podloznych nierownosciach cos kiedys czytalem na ".", ze byly jakies problemy w danych rocznikach.
Pozdrawiam
Marcin

Azrael
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 13 paź 2009, o 15:59

Ogólnie te procenty to nic nie znaczą, ale 40% to nieżywy amortyzator raczej.

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 13 paź 2009, o 19:06

Azrael pisze: ale 40% to nieżywy amortyzator raczej.
Pesymista. Żywy w 40% :mrgreen:

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 213 razy
Polubione posty: 492 razy

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 13 paź 2009, o 19:09

To w/g Monthy Pytona tzw. "rana powierzchowna" ;-)
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

Tummi
2 gwiazdki
Lokalizacja: GD/DL
Auto: Legas MY07 & Pug 206
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 13 paź 2009, o 21:41

Jezdze MY07 od lekko ponad tygodnia, wiec doswiadczenie mizerne, ale nie odczuwam dyskomfortu z powodu zbyt miekkiego tylnego zawieszenia. Owszem, na 'spiacych policjantach' tyl lubi sobie podskoczyc, gdy jest pusty. Ale identycznie zachowuje sie misiek outlander, totez narazie nie zaprzatam sobie tym glowy.
Jesli chodzi o szybkie zakrety, to narazie zrobilem za malo km, ucze sie auta, ale na pewno jest lepiej niz w poprzednim wozie (fwd) :)

T.

l_ewy
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Łódź
Auto: mat
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 13 paź 2009, o 22:25

Chloru pisze: To w/g Monthy Pytona tzw. "rana powierzchowna"
Zależy od wielkości dziury w moskitierze.

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 213 razy
Polubione posty: 492 razy

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 13 paź 2009, o 22:44

l_ewy pisze:
Zależy od wielkości dziury w moskitierze.


Link: http://www.youtube.com/watch?v=2eMkth8FWno

We call it a draw ! :mrgreen:
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

l_ewy
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Łódź
Auto: mat
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 13 paź 2009, o 23:51

l_ewy pisze: Zależy od wielkości dziury w moskitierze.

Link: http://www.youtube.com/watch?v=iu13UrF3UDU

źuf
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: sie biora dzieci?
Auto: francuski piesek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 14 paź 2009, o 00:47

Ugryzienie łosia moze byc bolesne...


Link: http://www.youtube.com/watch?v=SII-jhEd-a0

huzar105
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Poznań
Auto: Subaru
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 14 paź 2009, o 08:13

Azrael pisze:Ogólnie te procenty to nic nie znaczą, ale 40% to nieżywy amortyzator raczej.
Bałbym się użyć stwierdzenia "nieżywy". Kiedyś byłem na pokazie i nowa skoda miała 60 %. Na pytanie Pana co prezentował "why" stwierdził "Oprogramowanie wymaga kalibracji". Swoją drogą mi w justy pokazuje zawsze albo 100% albo error. Miesiąc temu na przeglądzie gość mi powiedział, że mam dobrego spawacza co mi zrobił amortyzatory...
Akuro Kazuyoshi
Obrazek

Azrael
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 14 paź 2009, o 12:12

Dlatego napisalem "raczej". Ogólnie te procenty są bez sensu, ale 40% to bardzo mało.

Pablo
0 gwiazdek
Auto: Subaru Legacy
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 28 paź 2009, o 14:33

Fajnie, ale jestem już w posiadaniu jednej BAAARDZO PRZYKREJ DLA DEALERA OPINII BIEGŁEGO na ten temat, więc szykuję się na wojnę! A tak przy okazji, skoro wózkiem buja jak pierwszym lepszym amerykanem, to po cholerę reklamowanie pojazdu jako kombi o cechach sportowych, w szczególności charakteryzującym się super prowadzeniem? Do tego, fabryczne felgi rozmiar 17, opony 215/45 sugerują marketingowo, że to nie Octavia Comfort... a jazda jak karawanem. Gdyby nie rewelacyjne Symetrical AWD to pisałbym już na ten temat z zaświatów!!! Dam znać jak rezultaty wojny! :wall:

Kraszan120
Awatar użytkownika
1 gwiazdka
Lokalizacja: Kielce
Auto: Subaru OBK
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 8 lis 2009, o 23:24

No niestety w moim OBKu z 2006 r. (amerykan) podobne objawy - poprzeczny garb na drodze i pakunki w bagażniku lecą pod sufit. Pasażerowie z tyłu też narzekają na "dobijanie" przy jeździe po większych nierównościach :x Na przednich siedzeniach nie jest to odczuwalne, ale powiem szczerze, że jestem trochę zawiedziony - to moje pierwsze Subaru i taki objaw nie pasuje do wspaniałych opinii jakich się naczytałem przed kupnem :-/
Oby Polska rosła w siłę, a ludzie ... dostali żytniej !

Kraszan120
Awatar użytkownika
1 gwiazdka
Lokalizacja: Kielce
Auto: Subaru OBK
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 8 lis 2009, o 23:27

A może ktoś zna sposób na to zbyt miękkie zawieszenie w OBKach ? Może wymiana amortyzatorów na jakieś inne albo cuś :?:
Oby Polska rosła w siłę, a ludzie ... dostali żytniej !

huzar105
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Poznań
Auto: Subaru
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 9 lis 2009, o 18:43

Kraszan120 pisze:A może ktoś zna sposób na to zbyt miękkie zawieszenie w OBKach ? Może wymiana amortyzatorów na jakieś inne albo cuś :?:
Twardsze sprężyny lub twardsze amortyzatory, pakiety można łączyć ;)

Sama sprężyna auto pójdzie wyżej, twardszy amortyzator będzie twardszy.
Akuro Kazuyoshi
Obrazek

Kraszan120
Awatar użytkownika
1 gwiazdka
Lokalizacja: Kielce
Auto: Subaru OBK
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 10 lis 2009, o 09:53

huzar105 pisze:
Kraszan120 pisze:A może ktoś zna sposób na to zbyt miękkie zawieszenie w OBKach ? Może wymiana amortyzatorów na jakieś inne albo cuś :?:
Twardsze sprężyny lub twardsze amortyzatory, pakiety można łączyć ;)

Sama sprężyna auto pójdzie wyżej, twardszy amortyzator będzie twardszy.
Dzięki za radę Huzar, czy masz jakieś doświadczenie w tym temacie ? Możesz dać trochę konkretów, tj. jakie dokładnie mają to być sprężyny i amortyzatory? A czy z kolei auto nie bedzie twarde jak wóz drabiniasty ?
Oby Polska rosła w siłę, a ludzie ... dostali żytniej !

huzar105
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Poznań
Auto: Subaru
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 10 lis 2009, o 16:32

Kraszan120 pisze:
huzar105 pisze:
Kraszan120 pisze:A może ktoś zna sposób na to zbyt miękkie zawieszenie w OBKach ? Może wymiana amortyzatorów na jakieś inne albo cuś :?:
Twardsze sprężyny lub twardsze amortyzatory, pakiety można łączyć ;)

Sama sprężyna auto pójdzie wyżej, twardszy amortyzator będzie twardszy.
Dzięki za radę Huzar, czy masz jakieś doświadczenie w tym temacie ? Możesz dać trochę konkretów, tj. jakie dokładnie mają to być sprężyny i amortyzatory? A czy z kolei auto nie bedzie twarde jak wóz drabiniasty ?
Dokładnie producenta nie podam. Do justy nie ma tuningowych zamienników. Sprężyny krótsze, twardsze robiłem na zamówienie. Amortyzatory tak samo skracałem i utwardzałem w firmie która regeneruje zawieszenia.
Jak buja to można zacząć od stabilizatorów. Nie wiem jak to u Ciebie wygląda. Później można utwardzić amortyzatory. U mnie średnio biorą 100 max za szt. osobiście nigdy nie jeździłem na profesjonalnym zawieszeniu. Ale kupowanie dedykowane zawias za 3 tys bez regulacji to dla mnie bezsens. Tańszym i lepszym rozwiązaniem jest przeróbka robi się w tedy cały zawias pod siebie. Regulacje są śmiesznie tanie, a jak dobra firma to ma narzędzia do pomiaru i można naprawdę ostro doszlifować zawias.

Pozdrawiam
Akuro Kazuyoshi
Obrazek

Kraszan120
Awatar użytkownika
1 gwiazdka
Lokalizacja: Kielce
Auto: Subaru OBK
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 11 lis 2009, o 23:10

Dzięki Huzar, Spróbuję się porozglądac za jakimś fachowym zakładem w "Scyzorykowie" :mrgreen: A jeszcze jedno co miałeś na myśli z tym stabilizatorem? Jakaś przeróbka? Moje auto jest w miarę świeże (70 tys km), tak że stabilizator jest chyba ok. Objawy są takie, że na nierównościach tył bardzo "dobija" a jak się jedzie szybko po takiej drodze to dodatkowo buja budą góra-dół i jazda z tyłu nie jest zbyt komfortowa.
Oby Polska rosła w siłę, a ludzie ... dostali żytniej !

huzar105
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Poznań
Auto: Subaru
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 12 lis 2009, o 10:16

Stabilizator łączy prawy i lewy wahacz im jest grubszy i ma mocniejsze trzymania tym stawia większy opór. Im większy opór tym mniej przechyla się auto. To tak w wielkim skrócie.
Akuro Kazuyoshi
Obrazek

Kraszan120
Awatar użytkownika
1 gwiazdka
Lokalizacja: Kielce
Auto: Subaru OBK
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 12 lis 2009, o 11:46

huzar105 pisze: im jest grubszy i ma mocniejsze trzymania tym stawia większy opór

Trochę Cię zadręczam pytaniami ale jeszcze mi powiedz, czy ten stabilizator można kupić grubszy, czy fachowcy dokonują przeróbek?
Oby Polska rosła w siłę, a ludzie ... dostali żytniej !

huzar105
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Poznań
Auto: Subaru
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 12 lis 2009, o 16:03

Kraszan120 pisze:
huzar105 pisze: im jest grubszy i ma mocniejsze trzymania tym stawia większy opór

Trochę Cię zadręczam pytaniami ale jeszcze mi powiedz, czy ten stabilizator można kupić grubszy, czy fachowcy dokonują przeróbek?
Wiem, że do foresterów są lepsze zamienniki, niech się wypowiedzą inni użytkownicy ;-)
Akuro Kazuyoshi
Obrazek

Witek
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Wrocław
Auto: A500 @ Piotruś II
Polubił: 20 razy
Polubione posty: 15 razy

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 12 lis 2009, o 16:26

Kraszan120, trzeba było kupić Legacy. Grubsze stabilizatory zmniejszają właściwości terenowe, bo stawiają duży opór kiedy wysokość jednego koła względem drugiego na jednej osi się różni. Szybsza jazda w terenie, po takich przeróbkach może prowadzić do urywania mocowania stabilizatora. Przynajmniej w Foresterze, jak to często miewał radekk.
Ja zmieniałem stabilizatory w Imprezie WRX i byłem pod wrażenie, nie zauważało się, że auto się mniej przechyla, ale zaczęło skręcać zamiast "ryć przodem", a komfort na poprzecznych nierównościach pozostał taki sam, a wszystko za trochę ponad 1k zł. Na twoim miejscu zadzwoniłbym do 4Turbo. Ja tam robiłem i dobrze mi doradzili.

Kraszan120
Awatar użytkownika
1 gwiazdka
Lokalizacja: Kielce
Auto: Subaru OBK
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 12 lis 2009, o 17:58

Witek pisze: Na twoim miejscu zadzwoniłbym do 4Turbo. Ja tam robiłem i dobrze mi doradzili.

Dzięki Panowie, będę się radził 4Turbo :thumb:
Oby Polska rosła w siłę, a ludzie ... dostali żytniej !

Kraszan120
Awatar użytkownika
1 gwiazdka
Lokalizacja: Kielce
Auto: Subaru OBK
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: HELP! miękkie zawieszenie Legacy, Outback po 2005

Post 12 lis 2009, o 18:04

Ale swoją drogą ciekawe czemu w poprzednich modelach Outbacka (z tego co piszą na forum) nie było takich ^&*#@3% objawów, tylko w nowszym modelu "polepszyli" zawieszenie :x
Oby Polska rosła w siłę, a ludzie ... dostali żytniej !

ODPOWIEDZ