Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
ODPOWIEDZ
BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 3 mar 2017, o 20:55

Wkręty jeszcze nieprzemalowane. Widać?
Obrazek



Grzegorz
5 gwiazdek
Lokalizacja: wsi wielkopolskiej
Auto: Peżot
Polubił: 21 razy
Polubione posty: 34 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 3 mar 2017, o 21:03

W zeszłym roku (przy mniejszej robocie) używałem takich: http://polskie-drewno.pl/wkrety-do-tara ... -p-41.html
Wkręcało się dobrze.
pozdrawiam
Grzegorz

Grzegorz
5 gwiazdek
Lokalizacja: wsi wielkopolskiej
Auto: Peżot
Polubił: 21 razy
Polubione posty: 34 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 3 mar 2017, o 21:05

Nic nie widać ;-)
Jakiej farby/lakierobejcy używałeś?
pozdrawiam
Grzegorz

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 3 mar 2017, o 21:44

Tez swego czasu rozważałem dom z bali. Ale konieczność corocznego mycia, brak możliwości schowania okablowania( wewnętrzne gips lub lamperie w moim odczuciu psują efekt) No i względy bezpieczeństwa wyleczyły mnie z tego pomysłu.
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 3 mar 2017, o 21:57

Grzegorz pisze:W zeszłym roku (przy mniejszej robocie) używałem takich: http://polskie-drewno.pl/wkrety-do-tara ... -p-41.html
Wkręcało się dobrze.
No właśnie chyba na te qwami rzucaliśmy. Ale to jakas partia trefna była, bo u mnie szły bez pudła.
HK-lasur Remmers

Gump
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: z Ustrzyk Górnych
Auto: Spec + Legacy i wszystko cacy
Polubił: 29 razy
Polubione posty: 81 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 3 mar 2017, o 22:12

BiP pisze:Mam chałupę z modrzewia, było robione w tartaku za jednym podejściem. Drobny ryfel.
Można foto :?:
stach22 pisze:Tez swego czasu rozważałem dom z bali. Ale konieczność corocznego mycia, brak możliwości schowania okablowania( wewnętrzne gips lub lamperie w moim odczuciu psują efekt) No i względy bezpieczeństwa wyleczyły mnie z tego pomysłu.
Jakiego mycia :? Brak możliwości schowania okablowania :? Pierwsze słyszę, dla chcącego , nic trudnego :mrgreen:
Legio Patria Nostra

"Jeżeli myślisz, że jesteś mężczyzną, boś spłodził syna, posadził drzewo i wybudował dom, to jesteś w błędzie. Spróbuj przebiec
Rzeźnika "


stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 3 mar 2017, o 23:01

Gump pisze:
BiP pisze:Mam chałupę z modrzewia, było robione w tartaku za jednym podejściem. Drobny ryfel.
Można foto :?:
stach22 pisze:Tez swego czasu rozważałem dom z bali. Ale konieczność corocznego mycia, brak możliwości schowania okablowania( wewnętrzne gips lub lamperie w moim odczuciu psują efekt) No i względy bezpieczeństwa wyleczyły mnie z tego pomysłu.
Jakiego mycia :? Brak możliwości schowania okablowania :? Pierwsze słyszę, dla chcącego , nic trudnego :mrgreen:
Mój znajomy góral z Białki ma ponad 150 letni odziedziczony dom z bali i mówi że raz na rok trzeba umyć z syfu całorocznego i potem karcherem. Tylko powtarzam.
Okablowania w balach drewnianych nie wyobrażam sobie.

Poza tym domy z bali bardzo mi się podobają, u kogoś ;-)
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 3 mar 2017, o 23:27

BiP pisze:Natura 2000 jest pochodną dwóch dyrektyw: ptasiej i siedliskowej. Ten, kto wydał pozwolenie zapewne ocenił należycie ;-) aspekt ochrony ptaszysk. Sprawdźcie, czy pozwolenie w swojej treści nie jest obwarowane np terminem wykonania.
A to nie dziala??: zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. (Dz. U. z 2016 r., poz. 2183) w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, od 1 marca do 15 października obowiązuje okres lęgowy ptaków. W związku z powyższym wszelkie czynności, związane z usuwaniem drzew i krzewów powinny odbywać się poza tym terminem tj. od 16 października br. do końca lutego.

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 407 razy
Polubione posty: 361 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 4 mar 2017, o 01:54

Grzegorz pisze: brak możliwości schowania okablowania( wewnętrzne gips lub lamperie w moim odczuciu psują efekt)
To chyba nie problem, jak masz rozplanowane instalacje na etapie budowy to kable zmieścisz pomiędzy balami przed zapiankowaniem.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 4 mar 2017, o 09:27

Konto usunięte pisze:
BiP pisze:Natura 2000 jest pochodną dwóch dyrektyw: ptasiej i siedliskowej. Ten, kto wydał pozwolenie zapewne ocenił należycie ;-) aspekt ochrony ptaszysk. Sprawdźcie, czy pozwolenie w swojej treści nie jest obwarowane np terminem wykonania.
A to nie dziala??: zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. (Dz. U. z 2016 r., poz. 2183) w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, od 1 marca do 15 października obowiązuje okres lęgowy ptaków. W związku z powyższym wszelkie czynności, związane z usuwaniem drzew i krzewów powinny odbywać się poza tym terminem tj. od 16 października br. do końca lutego.
"Powinny" a "zabrania się" to dość pojemna różnica.

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 4 mar 2017, o 09:30

stach22 pisze: Mój znajomy góral z Białki ma ponad 150 letni odziedziczony dom z bali i mówi że raz na rok trzeba umyć z syfu całorocznego i potem karcherem. Tylko powtarzam.
Kercherem? To się robi wiechciem, szczotą ryżową i szarym mydłem!

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 4 mar 2017, o 09:40

BiP pisze:
stach22 pisze: Mój znajomy góral z Białki ma ponad 150 letni odziedziczony dom z bali i mówi że raz na rok trzeba umyć z syfu całorocznego i potem karcherem. Tylko powtarzam.
Kercherem? To się robi wiechciem, szczotą ryżową i szarym mydłem!
A potem karcherem.
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 4 mar 2017, o 09:55

inquiz pisze: przed zapiankowaniem.
:o

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 4 mar 2017, o 10:12

FUX pisze:
inquiz pisze: przed zapiankowaniem.
:o
No właśnie. Tak się chyba nie godzi.
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 4 mar 2017, o 11:24

Gump pisze: Można foto :?:
Proszszsz,. Okazuje się, że zdjęć własnej chałupy nie mam.
https://zapodaj.net/19daeaf40e723.jpg.html

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 4 mar 2017, o 11:39

stach22 pisze:
FUX pisze:
inquiz pisze: przed zapiankowaniem.
:o
No właśnie. Tak się chyba nie godzi.
Tak samo się nie godzi, jak po zabytku tym karcherem :mrgreen:

Też chodziłem wokół chałup z bala i tradycyjna budowa mnie nie przekonała. Problem z sezonowaniem drewna, ekipą, osiadaniem bala, a na koniec efekt u mnie na pomorzu, jak osiodłana świnia. Nie pasuje do krajobrazu po prostu. Alternatywą był bal płaski łączony na wielowypust z suszarni i z pianką. Tylko że 16 cm nie rozwiązywało wad tradycyjnega płaza, a i tak trzeba byłoby docieplać od środka. Po drodze był pomysł na szachulec, koniec końców stanęło na inspiracji Passivhaus Institut Darmstadt. Wzięlismy od nich co najlepsze i ubralismy w tradycyjną bryłę.

Gump
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: z Ustrzyk Górnych
Auto: Spec + Legacy i wszystko cacy
Polubił: 29 razy
Polubione posty: 81 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 4 mar 2017, o 11:59

BiP pisze:Proszszsz,. Okazuje się, że zdjęć własnej chałupy nie mam.
No, i to jest chacjenda, ale elewacja modrzewiowa jest tu częściowa, i spełnia rolę raczej dekoracyjną. Połączenie fajne, podoba mi się :->
stach22 pisze:Mój znajomy góral z Białki ma ponad 150 letni odziedziczony dom z bali i mówi że raz na rok trzeba umyć z syfu całorocznego i potem karcherem. Tylko powtarzam.
Okablowania w balach drewnianych nie wyobrażam sobie.
stach22, ja na pewno nic bym nie mył, odpowiednia impregnacja załatwiłaby sprawę corocznego mycia.
Ogólnie drewno jest fajne, ale impregnacja to podstawa, jest trochę roboty, jednak warto się tym zajmować na czas :->
U mnie jest to zrobione tak:
Załączniki
gi.jpg
Legio Patria Nostra

"Jeżeli myślisz, że jesteś mężczyzną, boś spłodził syna, posadził drzewo i wybudował dom, to jesteś w błędzie. Spróbuj przebiec
Rzeźnika "

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 4 mar 2017, o 12:47

No i w Bieszczadach masz chałupę z Bieszczad. Pełna identyfikacja z regionem. U mnie szachulec kojarzy się z pruskim ciemiężycielem niestety. Na Kaszubach jest już trochę lepiej.

Na dzisiaj swojego modrzewia nie malowałbym a zostawił do naturalnego sczernienia. Słabość mam do karpackich kościołów drewnianych.

Tu jest tradycyjne mycie:
http://podroze.gazeta.pl/podroze/56,114 ... es,,4.html

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 4 mar 2017, o 12:55

Podhalańska chałupa świeżo wymyta wygląda pięknie. Końcowe spłukanie karcherem to jedyny rys współczesności ;) Za to może dokładnie spłukać cały brud.

Fotka Gumpa uświadomiła mi ,że niebawem wiosna i moja żona znowu dostanie szału ogrodowego :-) To tak na marginesie :p

Mojej chałupy już prawie spoza roślin nie widać, to jest dom parterowy. A kupowaliśmy płaskie i puste pole, 10 lat i jest busz :razz:
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

barbie
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jarne City
Auto: Subarbie Impreza WRX
Polubił: 34 razy
Polubione posty: 87 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 4 mar 2017, o 15:14

Pierwsze słyszę o myciu domu z bala. Nasz ma 17 lat i w życiu nie był myty. Jest zaimpregnowany, szczotką ryżową czyści się szczeliny. W tym roku kilka miejsc pewnie umyję, ale na pewno nie karcherem.

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 4 mar 2017, o 15:24

barbie pisze:Pierwsze słyszę o myciu domu z bala. Nasz ma 17 lat i w życiu nie był myty. Jest zaimpregnowany, szczotką ryżową czyści się szczeliny. W tym roku kilka miejsc pewnie umyję, ale na pewno nie karcherem.
Przez całe wieki mówiło się, że Da Vinci był mistrzem światłocienia. Niedawno okazało się to nieprawdą ,kiedy kaplica Sykstyńska została porządnie umyta ;-)

W kwestii mycia i konserwacji domów z bali jednak zaufałbym góralom :-)

PS. Aha, No i katedra św. Stefana tez niedawno została umyta, nie mogłem jej poznać :) co prawda nie jest z drewna, ale brud to brud a niszczy bardziej drewno niż kamień. No ale jak kto tam chce :)
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 5 mar 2017, o 00:08

Da Vinci i Kaplica Sykstyńska? Zawsze byłem przekonany, że to Michał Anioł...

Mistrzem światłocienia to chyba był Caravaggio

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 5 mar 2017, o 00:31

Fido, pardą, moja pomyłka.
Tak czy inaczej Kaplica po solidnym wyszorowaniu to jakby inne dzieło. Chodziło mi o to , ze czasem nie zdajemy sobie sprawy zanim czegoś nie umyjemy ;)

Miałem tą przyjemność widzieć przed i po.
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Re: Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 5 mar 2017, o 00:43

Alan, Alan, Alan! pisze: Teren objęty programem Natura 2000. Na działce jest ze 150 drzew, początek lasu.
Na terenie lasu obowiązują inne przepisy i można śmiało ciąć, chyba że w pozwoleniu wyraźnie jest napisane, o zakazie wycinki w określonym terminie.

U nas na terenie natura 2000 i parku krajobrazowym, w lasach państwowych tną drzewa cały rok. W prywatnych lasach pozwolenia na wycinkę np. świerków zaatakowanych kornikiem, również wydawane są przez cały rok.

Na terenach rolniczych, na pozwoleniu jest napisane, że należy ciąć poza okresem wegetacji i okresem lęgowym ptaków.
Alan, Alan, Alan! pisze: Mam do ścięcia jutro 5 dużych drzew.
Podpytaj sąsiadów, kto ma rębak do gałęzi i może podjechać pomóc. Bo uprzątnięcie takiej ilości gałęzi bez rębaka, to praca gorsza niż w kamieniołomach.
BiP pisze: U mnie szachulec kojarzy się z pruskim ciemiężycielem niestety.
U mnie będzie szachulec, ale dom będzie stał na wsi, gdzie zachowane są jeszcze domy przysłupowe. Niestety mój nie będzie miał izby zrębowej, właśnie przez konieczność dodatkowego jej ocieplenia.
Jest ryzyko, musi być wybór.

ODPOWIEDZ