Wymiana opon tylko na jednej osi

Opony letnie, zimowe, szutrowe, rajdowe. Felgi, koła, dojazdówki. Wszystko to, na czym Subaru się toczy.
ODPOWIEDZ
bmastudio
0 gwiazdek
Auto: OBK H6 MY05
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 16 lut 2010, o 16:43

Witam

Chciałbym poznać Wasze zdanie w kwestii założenia nowych opon na jedną (tylną oś) do mojego OBK - jedna oponka z tyłu (po sezonie) ma defekt

Były by to takie same opony (rozmiar, typ, producent itp)

Różnica w głębokości bieżnika (pomiędzy nową a używaną oponą) to 0,5-0,8 mm

Auto OBK H6 AT



jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 16 lut 2010, o 17:26

bmastudio pisze:Różnica w głębokości bieżnika (pomiędzy nową a używaną oponą) to 0,5-0,8 mm

Auto OBK H6 AT
Przy tak małej różnicy zakładaj.

bmastudio
0 gwiazdek
Auto: OBK H6 MY05
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 16 lut 2010, o 23:43

Dzięki Jarmaj za odpowiedź !!!

Jestem zdziwiony, że nikt nie zabrał głosu (kilka osób przeglądało ten temat)

A przecież:

1. Nie znalazłem nic o tym na tym forum - jest o oponach - jaka marka itp
2. Nawet przy różnicy 0,8 mm na głębokości bieżnika obwód opony zmniejsza się o około 5-7 mm na każdym obrocie
3. Opony tył i przód po 1 sezonie mają taką samą głębokość bieżnika 8,1 mm (tak na oko bo mam podziałkę co milimetr na suwmiarce) :)

Czy ja się czepiam ?

Miłego czytania

minimus
5 gwiazdek
Auto: kiedyś OBK MY06 2.5L
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 16 lut 2010, o 23:59

bmastudio pisze: Czy ja się czepiam ?
tak :razz:

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 16 lut 2010, o 23:59

Masz rację, że jesteś w tym temacie czujny i ostrożny, bo różnica rozmiarów opon działa niszcząco na przeniesienie napędu.

Ale parę dziesiątych mm to nie jest jeszcze wartość, która Ci zaszkodzi. Akurat masz równo zużyte przód tył, ale ostrzej jeżdżąc trudno zachować tak równe wartości. Więc różnice rzędu dziesiątych mm są czymś normalnym przy zwykłej eksploatacji, gdyby to niszczyło dyfry i wiskozy, to nie byłoby pewnie ani jednego sprawnego 4x4 na drogach.

ky
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Boat City
Auto: die Pflaume
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 17 lut 2010, o 00:00

Czepiasz się 5mm różnicy obwodu przy obwodzie około 2000mm. Jak nieprawidłowo napompujesz kółka czy też nie będziesz tego pilnował, to dynamiczny promień koła Ci się zmieni o więcej, niż ten bieżnik jest zużyty.

r.
Wieśniak w trójce. Dla przyjaciół Rufjan.

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 17 lut 2010, o 00:05

jarmaj pisze: Masz rację, że jesteś w tym temacie czujny i ostrożny, bo różnica rozmiarów opon działa niszcząco na przeniesienie napędu.
to jak to jest z tymi angolami, jak się przegląda ich ogłoszenia to często na osiach mają opony różnych producentów. częściej im padają napędy?
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 17 lut 2010, o 00:21

inquiz pisze: to jak to jest z tymi angolami, jak się przegląda ich ogłoszenia to często na osiach mają opony różnych producentów. częściej im padają napędy?
Pewnie angoli trzeba by zapytać. ;-)

Raz, że jeżeli się okaże, że te opony mają akurat prawie taką samą średnicę, to się nic nie będzie działo. Ale takich wartości się nie podaje, więc cholera wie.
Dwa, nie trudno się zorientować, że w GB Imprezy, szczególnie starsze, to trochę dresiarskie auto, często w posiadaniu małolatów kapturowców-czapeczkarzy.
Dla porównania zobacz jak u nas przeważnie wyglądają sztandarowe modele tej grupy: Golfy 3 czy beemki E30. To też są wraki kupowane przez nich za grosze i praktycznie nie utrzymywane...

Azrael
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 17 lut 2010, o 00:30

W UK/IRL masowo padają centralne dyfry i masowo jeżdżą ludzie bez pojęcia o tych samochodach kompletnie. Popularność auta spowodowała ze tylko nieliczne auta sa w rekach prawdziwych entuzjastów.

AMI
5 gwiazdek
Lokalizacja: Dublin
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 17 lut 2010, o 00:32

W Irlandii to jest dobrze, jak nie ma roznych opon na kazdym kole :)
No ale moze mniej to dotyczy jednak mimo wszystko Subaru, jednak tez i nie ma sie co czarowac. Jak juz zostalo powiedziane - Imprezy na wyspach to dresowozy.
Zwlaszcza klasyki.

Wprawdzie nie obserwuje moze takiego masowego wysypu zepsutych dyfrow - ale moze za slabo sie przygladam :) Niemniej jednak jest duzo padak.
Jacek "AMI" Rudowski

strongi
Awatar użytkownika
0 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Impreza 2.0 STI 2002
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 17 lut 2010, o 09:55

jarmaj pisze:
inquiz pisze:wyglądają sztandarowe modele tej grupy: Golfy 3 czy beemki E30. To też są wraki kupowane przez nich za grosze i praktycznie nie utrzymywane...
No normalnie się poczułem urażony teraz :giggle: . E30 zaczyna się robić kultowym modelem i już nie jest dresowozem a raczej obiecującą rajdówką. Zainteresowanych zapraszam na http://www.bmw-challenge.pl

bmastudio
0 gwiazdek
Auto: OBK H6 MY05
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 17 lut 2010, o 15:15

A ja myślałem, że wszyscy powiecie jak wymieniać to tylko 4 opony
No ale może się znajdzie jeszcze jakiś ortodoks

Dzięki anyway - zamawiam 2 oponki :)

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 17 lut 2010, o 18:27

Azrael pisze: W UK/IRL masowo padają centralne dyfry i masowo jeżdżą ludzie bez pojęcia o tych samochodach kompletnie. Popularność auta spowodowała ze tylko nieliczne auta sa w rekach prawdziwych entuzjastów.
takiej odpowiedzi się spodziewałem i nawet od tego autora ;-) thx
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

deLux
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: X.X
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 17 lut 2010, o 19:09

strongi pisze:
jarmaj pisze:
inquiz pisze:wyglądają sztandarowe modele tej grupy: Golfy 3 czy beemki E30. To też są wraki kupowane przez nich za grosze i praktycznie nie utrzymywane...
No normalnie się poczułem urażony teraz :giggle: . E30 zaczyna się robić kultowym modelem i już nie jest dresowozem a raczej obiecującą rajdówką. Zainteresowanych zapraszam na http://www.bmw-challenge.pl

wow, wśród nagród jest chiptuning!! :thumb:

JohnnyBGood
0 gwiazdek
Auto: Subaru Impreza 1.8 kombi auto
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 20 lut 2010, o 00:10

To moze dam wam informacje z pierwszej reki?
Mieszkam tu na stale to moge poopowiadac jakie cuda jezdza po drogach.

A z osobistych doswiadczen?
Moje piersza ( i jedyna poki co) Impreza miala opone KAZDA inna przy zakupie. Przy czym jedna dodatkowo roznila sie parametrami.
Nie ma tu obowiazku posiadac opon o tym samym biezniku przynajmniej na jednej osi, wiec jest wolnosc i swoboda i cyrk na drogach.
To ze nie umieja ludzie tutaj jezdzic to inna historia i pewnie moglbym napisac prace magisterska na ten temat.

Bryku
0 gwiazdek
Lokalizacja: łazy
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 21 lut 2010, o 03:36

jarmaj pisze:
bmastudio pisze:Różnica w głębokości bieżnika (pomiędzy nową a używaną oponą) to 0,5-0,8 mm

Auto OBK H6 AT
Przy tak małej różnicy zakładaj.
jeśli mogę coś nieśmiało dorzucić do tematu , to założyłbym te nowe na przednią oś . ;-)

bmastudio
0 gwiazdek
Auto: OBK H6 MY05
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 22 lut 2010, o 00:32

Dzięki za radę

A byłbyś uprzejmy wytłumaczyć dlaczego ?

Kiedyś były takie zalecenia, żeby nowe opony zakładać na przednią oś ale:

- dotyczyło to aut z przednim napędem
- było jeszcze w czasach kiedy nowa opona to było coś i dlatego łysole szły na tył a NÓWKI na przód

O czym nie wiem ?

Bryku
0 gwiazdek
Lokalizacja: łazy
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 22 lut 2010, o 01:09

bmastudio pisze:Dzięki za radę

A byłbyś uprzejmy wytłumaczyć dlaczego ?

Kiedyś były takie zalecenia, żeby nowe opony zakładać na przednią oś ale:

- dotyczyło to aut z przednim napędem
- było jeszcze w czasach kiedy nowa opona to było coś i dlatego łysole szły na tył a NÓWKI na przód

O czym nie wiem ?
Dlatego, że pomimo napędu na obie osie, i tak przód zużywa się szybciej niż tył. Więc gdy założysz nowe opony na przód, z czasem różnica w wysokości bieżnika będzie się niwelować.

Pozdrawiam

Niedźwiedź
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Warszawa
Auto: SI
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 22 lut 2010, o 09:04

Bryku pisze: bmastudio napisał(a):Dzięki za radę

A byłbyś uprzejmy wytłumaczyć dlaczego ?

Kiedyś były takie zalecenia, żeby nowe opony zakładać na przednią oś ale:

- dotyczyło to aut z przednim napędem
- było jeszcze w czasach kiedy nowa opona to było coś i dlatego łysole szły na tył a NÓWKI na przód

O czym nie wiem ?



Dlatego, że pomimo napędu na obie osie, i tak przód zużywa się szybciej niż tył. Więc gdy założysz nowe opony na przód, z czasem różnica w wysokości bieżnika będzie się niwelować.
poza tym to przód skręca.
Obrazek
Obrazek

kitewinger
2 gwiazdki
Auto: Forester 2.0 XT
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 5 kwie 2010, o 15:32

Koledzy mam dylemat, dzisiaj chciałem zmienić zimówki na letnie i pomierzyłem różnice w głębokości bieżnika letnich opon- różnica między przednimi a tylnymi to 2mm.
Czy mogę przy takiej różnicy bezpiecznie dla napędów założyć te opony czy też jest już to za duża różnica? Fakt faktem, że jest to już ostatni sezon tych opon bo już ostro zjechane są.

Witek
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Wrocław
Auto: A500 @ Piotruś II
Polubił: 20 razy
Polubione posty: 15 razy

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 5 kwie 2010, o 15:41

jarmaj pisze:
bmastudio pisze:Różnica w głębokości bieżnika (pomiędzy nową a używaną oponą) to 0,5-0,8 mm

Auto OBK H6 AT
Przy tak małej różnicy zakładaj.

Przy tak małej różnicy nadal trzeba zmieniać 2 opony?

kitewinger
2 gwiazdki
Auto: Forester 2.0 XT
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 5 kwie 2010, o 16:53

Koledzy odpowie ktoś? Chciałbym wiedzieć czy te 2mm różnicy mam olać i zakładać opony czy szukać nowych.....

pszemek40
0 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Wymiana opon tylko na jednej osi

Post 5 kwie 2010, o 21:06

kitewinger pisze:Koledzy odpowie ktoś? Chciałbym wiedzieć czy te 2mm różnicy mam olać i zakładać opony czy szukać nowych.....
Pierwszy post na forum , ale problem identyczny - opony na przedzie na jeden sezon, ale z tyłu prawie nowe. Z tym że w moim przypadku chodzi o zakup auta od handlarza. Niestety na podstawie zdjęć zapłaciłem zaliczkę (to 4 samochód u tego człowieka, więc nie wgłębiałem się w szczegóły), a tu już na starcie wpadka. Oby dalej było OK, bo książka serwisowa też jest niepełna :(

ODPOWIEDZ