opony caloroczne

Opony letnie, zimowe, szutrowe, rajdowe. Felgi, koła, dojazdówki. Wszystko to, na czym Subaru się toczy.
armandurba
0 gwiazdek
Auto: subaru
Polubił: 0
Polubione posty: 0

opony caloroczne

Post 3 sie 2012, o 01:05

jakie polecacie? Jadę do północnej Szkocji. Góry, wyspy. Deszcz, temperatura 10 stopni C.



armandurba
0 gwiazdek
Auto: subaru
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: opony caloroczne

Post 3 sie 2012, o 01:06

Model Forester, rocznik 2000, bez turbo:)

danikl
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: niby mazowsze, ale mentalnie podlasie
Auto: Muł, truposz i czerwone włoskie półwytrawne
Polubił: 90 razy
Polubione posty: 150 razy

Re: opony caloroczne

Post 3 sie 2012, o 01:54

Dałbym sobie rękę uciąć, że przed chwilą był tu jeszcze jakiś post :?


:whistle:

Kruszyn
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Czeczenia
Auto: KARAWAN
Polubił: 111 razy
Polubione posty: 95 razy

Re: opony caloroczne

Post 3 sie 2012, o 02:00

danikl, i nie miałbyś ręki :giggle:
Był ale jakoś nie doczytałem ,że o wielosezonowe chodzi i nokiana zimowego chwaliłem :giggle:
Mądremu wystarczy napomknąć, a głupiego nawet biciem się nie nauczy...

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Re: opony caloroczne

Post 3 sie 2012, o 02:01

armandurba pisze: jakie polecacie? Jadę do północnej Szkocji. Góry, wyspy. Deszcz, temperatura 10 stopni C.
w zasadzie, skoro takie warunki to letnie. ;-)

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: opony caloroczne

Post 3 sie 2012, o 11:49

W zasadzie, to racja.

Pytanie tylko, czy jazda ma być po twardym, czy także w terenie - bo wtedy nie letnie szosówki, tylko coś terenowego, z odpowiednim bieżnikiem i konstrukcją.
Marka i model mniej istotna, ważniejszy budżet i parametry.
A jeśli w dodatku:
armandurba pisze: wyspy...
...wpław, to stanowczo jakieś duże balonówki ;-)

opona.pl
0 gwiazdek
Lokalizacja: Rzeszów - Internet
Auto: Audi A3 8L 1.9TDI
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: opony caloroczne

Post 4 sie 2012, o 11:15

armandurba, jeżeli temperatura nie spadnie poniżej 10st. C to bez problemu letnie opony wystarczą. Ale pogody nigdy nie można być pewnym, dlatego dla świętego spokoju, a przede wszystkim dla bezpieczeństwa opony całoroczne są lepszym wyborem. Z takich opon do forestera mogę polecić ze średniej półki całorocznego matadora mp71 izzarda ( http://matador.sk/index.cfm?Module=Acti ... age&s=MP71) ten model jest na rynku już kilka ładnych lat i sprawdza się całkiem nieźle, w lekki terenie również dadzą radę :)

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Re: opony caloroczne

Post 4 sie 2012, o 17:45

opona.pl pisze:armandurba, jeżeli temperatura nie spadnie poniżej 10st. C to bez problemu letnie opony wystarczą.
A jak spada do 6, albo nawet do 4 stopni? To niby całoroczne, albo zimówki są lepsze???? :lol:

opona.pl
0 gwiazdek
Lokalizacja: Rzeszów - Internet
Auto: Audi A3 8L 1.9TDI
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: opony caloroczne

Post 6 sie 2012, o 22:03

szkoły tutaj są dwie, wg jednych opony letnie spełniają lepiej swoje zadanie w temperaturze 0-10* C, co potwierdza artykuł z Niemieckiego tygodnika "Stern" (nr 48/2005), gdzie opisano właśnie taki test, natomiast według drugiej szkoły opony całoroczne i zimowe w takich warunkach lepie spełniają swoje zadanie.. polecam lekturę zarówno samego artykułu, jak również komentarzy do niego, gdzie wyjaśnione jest dokładnie, na czym ten test polegał i dlaczego były takie, a nie inne wyniki..
odnośnie zachowania się różnych typów opon, to opony całoroczne i zimówki mają więcej krzemionki co sprawia, że guma nie twardnieje w niższych temperaturach i zachowuje lepszą przyczepność.. być może tych różnic nie widać na pierwszy rzut oka, natomiast w przypadku awaryjnego hamowania 1m dłuższa droga hamowania może być bardzo kosztowna.. do mnie to przemawia, do Ciebie oczywiście nie musi :)
pozdrawiam

edit:
opony zimowe nie nadają się do warunków jakie przedstawił armandurba, ponieważ nie spełnią swoich zadań! w tym przypadku w grę wchodzą opony letnie lub wielosezonowe!
Ostatnio zmieniony 8 sie 2012, o 20:48 przez opona.pl, łącznie zmieniany 1 raz.

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Re: opony caloroczne

Post 7 sie 2012, o 20:45

Opona zimowa na asfalcie jest beznadziejna w porównaniu do letniej. No może przy jakimś srogim mrozie jest dopiero inaczej.
W temp dodatnich w ogóle nie ma czego porównywać.

I dlatego polecanie komuś zimówek do jazdy kiedy śniegu nie uświadczy, jest namawianiem go do jazdy na oponie, która będzie znacznie gorzej trzymała.

opona.pl
0 gwiazdek
Lokalizacja: Rzeszów - Internet
Auto: Audi A3 8L 1.9TDI
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: opony caloroczne

Post 8 sie 2012, o 20:52

Oczywiście masz rację, źle to opisałem, post został wyedytowany. Dziękuję, za zwrócenie uwagi.
W poprzednim poście o zimówce była mowa jedynie odnośnie artykułu stern'a i tylko w tym kontekście. Aby nie było niejasności, na podane warunki polecamy matadora mp71, a to jest opona całoroczna/wielosezonowa, a o takie propozycje prosił armandurba.

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Re: opony caloroczne

Post 9 sie 2012, o 14:15

opona.pl, a tak przy okazji, bo rozumiem, że jesteś przedstawicielem sklepu którego nazwą się posługujesz.

Będę potrzebował zimówki, 215/45/17 lub 225/45/17, samochód to Impreza STi (czyli indeks V).
Możesz na jakiś producentów, lub modele zaproponować wyjątkowo ;-) dobre ceny?

opona.pl
0 gwiazdek
Lokalizacja: Rzeszów - Internet
Auto: Audi A3 8L 1.9TDI
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: opony caloroczne

Post 9 sie 2012, o 17:45

na wszystkie opony mamy wyjątkowo dobre ceny :-)
a co do rozmiarów o które pytasz, to z 225/45 R17 coś już mamy, a z 215/45 R17 jeszcze nie ma dużego wyboru, w każdym razie sprawdzę jutro co jeszcze powinno się pojawić i podrzucę na pw

lukass
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wawa
Auto: Proto WRC'17 i 4 razy 4x4 - czyli w sumie 5 razy 4x4
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 130 razy

Re: opony caloroczne

Post 10 sie 2012, o 11:26

jarmaj pisze: Będę potrzebował zimówki, 215/45/17 lub 225/45/17, samochód to Impreza STi (czyli indeks V).
Możesz na jakiś producentów, lub modele zaproponować wyjątkowo ;-) dobre ceny?
Może lepiej byłoby określić kryteria co do oczekiwań i stylu jazdy na zimówce, dobrac do tego odpowiednie modele i dopiero walczyć z ceną ;-)
Poza tym namawiałbym Cię na zimę na rozmiar 205/50R17. Ja w S3 zmieniłem zimę z 225 na 205 i jest kolosalna róznica na śniegu i błocie na "+"
był WRX powered by Jako & PB98 i STi MY'05 EU DCCD

Gootek
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: opony caloroczne

Post 10 sie 2012, o 11:33

lukass pisze:Poza tym namawiałbym Cię na zimę na rozmiar 205/50R17. Ja w S3 zmieniłem zimę z 225 na 205 i jest kolosalna róznica na śniegu i błocie na "+"
lukass, ale wiesz, ze Sti ma te wszystkie mechaniczne szpery...
zmienisz rozmiar kół, zostając ze standardowym zapasem i kiedy złapiesz kapcia to targają tobą emocje, czy jakaś tam różnica w wielkości kół już zabije ci samochód... itd, itp...

lukass
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wawa
Auto: Proto WRC'17 i 4 razy 4x4 - czyli w sumie 5 razy 4x4
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 130 razy

Re: opony caloroczne

Post 10 sie 2012, o 11:36

Лукашэнка pisze:
lukass pisze:Poza tym namawiałbym Cię na zimę na rozmiar 205/50R17. Ja w S3 zmieniłem zimę z 225 na 205 i jest kolosalna róznica na śniegu i błocie na "+"
lukass, ale wiesz, ze Sti ma te wszystkie mechaniczne szpery...
zmienisz rozmiar kół, zostając ze standardowym zapasem i kiedy złapiesz kapcia to targają tobą emocje, czy jakaś tam różnica w wielkości kół już zabije ci samochód... itd, itp...
Wiem, ale 205/50R17 "średnicowo" jest niemal idealnym zamiennikiem 225/45R17, a i dojazdówka ma fabrycznie dość sporą tolerancję w stosunku do rozmiaru opon na którym jeździ auto ;-)
był WRX powered by Jako & PB98 i STi MY'05 EU DCCD

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Re: opony caloroczne

Post 10 sie 2012, o 11:40

lukass, nie chcę węższej. Za rzadko zdarza mi się jeździć po białym. Ubiegłej zimy może dosłownie parę razy, z czego większości to i tak wleczenie się po mieście. Poza tym wyłacznie jazda po zimnym asfalcie. ;-)

Więc priorytetem dla mnie jest zachowanie zimówki na asfalcie, na śniegu wystarczy że będzie sobie jakoś radziła. Dlatego szerokość taka sama jak letnie, albo co najwyżej o oczko węższe.

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: opony caloroczne

Post 10 sie 2012, o 21:05

opona.pl pisze: na wszystkie opony mamy wyjątkowo dobre ceny
A to w takim razie zapytam o zimówki w rozmiarach: 215/60 R16, 205/60 R16 i 195/60 R15. Preferowane marki: Sava, Nokian, Goodyear, Bridgestone, Dunlop - ale rasistą nie jestem, inne też wezmę pod uwagę, jesli bedzie racjonalny powód.
Przy dwóch większych rozmiarach - preferencja dla trakcji w śniegu i błocie pośniegowym, przy najmniejszym - dla przyczepności przy jeździe szosowej, przy większych prędkościach.

Kruszyn
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Czeczenia
Auto: KARAWAN
Polubił: 111 razy
Polubione posty: 95 razy

Re: opony caloroczne

Post 10 sie 2012, o 21:16

Z ciekawości 205/55/16 chyba mam takie ;-) Zima i lato bo już końcówki mam.
Mądremu wystarczy napomknąć, a głupiego nawet biciem się nie nauczy...

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Re: opony caloroczne

Post 11 sie 2012, o 03:28

WiS pisze: le rasistą nie jestem
dopuszczasz białe opony?

opona.pl
0 gwiazdek
Lokalizacja: Rzeszów - Internet
Auto: Audi A3 8L 1.9TDI
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: opony caloroczne

Post 16 sie 2012, o 06:50

dzisiaj odpiszę zainteresowanym na pw, przepraszam, że tak późno, ale miałem awarię dysku i dopiero zaczynam odzyskiwać dane (może kiedyś się człowiek nauczy robić backupy :wall: )

zainteresowani otrzymali info na pw, jeżeli ktoś jeszcze będzie miał jakiekolwiek pytania, proszę pisać na pw

Gootek
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: opony caloroczne

Post 24 sie 2012, o 11:42

jarmaj pisze:Opona zimowa na asfalcie jest beznadziejna w porównaniu do letniej. No może przy jakimś srogim mrozie jest dopiero inaczej.
W temp dodatnich w ogóle nie ma czego porównywać.

I dlatego polecanie komuś zimówek do jazdy kiedy śniegu nie uświadczy, jest namawianiem go do jazdy na oponie, która będzie znacznie gorzej trzymała.
Tutaj firma Continental twierdzi, że dodatkowe nacięcia oraz mniejsza twardość już w temp. +7oC powoduje, że droga hamowana na oponie zimowej jest krótsza niż na letniej lub całorocznej. W temp. 0oC ta różnica ma być jeszcze większa, wg. Continental:

Link: http://www.youtube.com/watch?v=clSC7APitaQ
:cofee:

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Re: opony caloroczne

Post 24 sie 2012, o 11:58

Лукашэнка, w warunkach labolatoryjnych można udowodnić wiele rzeczy. praktyka wskazuje że jarmaj ma rację. przy naszej zimie w miastach i na głównych drogach, do tego mając na uwadze że ludzie kupują opony używane kilkuletnie, lepiej nic nie zmieniać niż wylewać dziecko z kąpielą.
producenci udowodnią wszystko aby sprzedać więcej, na lobbing też mają kasę. ale ludzie kupią najtańsze chińskie albo używki i będzie gorzej, do tego ci którzy zostawiali auto podczas opadów będą jeździć, no bo skoro już wydali na super zimówki w promocji po 69,99 to mogą zapieprzać po śniegu i lodzie. albo jeździć w lecie na zimówkach, jak stare to się tak szybko nie zużywają jak te mięciutkie z bieżącej produkcji.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Re: opony caloroczne

Post 24 sie 2012, o 14:38

Лукашэнка, wiarygodność takiego newsa wyemitowanego przez producenta jest mniej więcej na poziomie łgarstw opowiadanych przez polityka w czasie kampanii wyborczej. I cel tu i tu w zasadzie podobny. :mrgreen:

Jak kupujesz proszek do prania, to też wybierasz ten dopiero co reklamowany, bo wierzysz że jest lepszy od pozostałych, zwykłych? ;-)


Użyj rozumu i swoich obserwacji Лукашэнка, wnioski sam wyciągaj. Producenci mamią. Obrazek

:mrgreen:

Igi_666
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Bolesławiec
Auto: Forester S-Turbo '02, Legacy '99
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Post 25 sie 2012, o 18:30

W imprezie miałem hankook-i i mogę je bardzo polecić.
http://www.oponeo.pl/dane-opony/hankook ... 15-88-t-xl

W zimie jako zimówka bardzo dobrze sobie radziła, przy wyższych temperaturach też było dobrze, a w czasie deszczy pieknie odprowadzała wodę i zapewniała dobre trzymanie. Chcę je kupić teraz do forka na zimę bo musze przyznać że lepiej sobie radziła niż zimówka ;)
Obrazek

ODPOWIEDZ