Czy już pora na zimówki ?

Opony letnie, zimowe, szutrowe, rajdowe. Felgi, koła, dojazdówki. Wszystko to, na czym Subaru się toczy.
inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 406 razy
Polubione posty: 361 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 7 wrz 2012, o 00:02

dokupić sztukę opony najlepiej, milimetr czy 2 da się przeżyć. dobrze aby rocznik był w miarę podobny.
a kupienie teraz nowych letnich jest drugim pomysłem. i tak na wiosnę kupisz ale teraz masz szansę na dobrą cenę.


Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 7 wrz 2012, o 02:57

WiS pisze: Marzy mi się taka sytuacja:
1) jest początek listopada, od dwóch tygodni średnio plus 20 stopni, prognoza przewiduje złotą, polską jesień jeszcze przez następne dwa tygodnie (bywa);
2) pan A., jadąc w samo południe przepisowo na nowiutkich zimówkach, i z dopuszczalną prędkością, płyyynieee prosto w bagażnik pana B.,
3) pan B. pozywa do sądu Sejm RP, który pod groźbą kary zmusił Bogu ducha winnego pana A. do jazdy na zimówkach w upalny dzień, czyli do zachowania sprzecznego ze zdrowym rozsądkiem i z wymogami bezpieczeństwa,
4) Wysoki Sąd obciąża odszkodowaniem za bagażnik pana B., plus odsetki, plus odszkodowanie za straty moralne, plus koszty procesu i ekspertyz, plus nawiązka na cele społecznie uzyteczne - solidarnie wszystkich posłów, którzy podnieśli łapę za tym idiotyzmem (wnioskodawców potrójnie). Przy czym nawiązka na sierocińce wynosi 5 milionów baksów, żeby każdy ze współwinowajców jednak poczuł dolegliwość kary.
Ech...
przecież żaden nie podniósł świadomie, nie mieli czasu przeczytać i nie wiedzieli za czym głosują. (patrz ACTA, tudzież nie śpię, bo trzymam kredens) :cofee:

ale w razie czego to wyrażam gotowość, tylko nie wiśnią. Kupię nawet coś, a odszkodowanie daję w całości forumowym prawnikom (muszą tylko wygrać - wiadomo) ;-)

przymar
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Jelenia Góra
Auto: Legacy IV
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 7 wrz 2012, o 08:02

Лукашэнка pisze: Poza tym naprawdę warto kupować komplet nowych opon na okres półtora miesiąca, gdy planujemy przejechać w tym okresie tyle co nic?
Jeżeli nie sprzedaje auta to przecież będzie je już miał na następne lato. A nawet jak sprzedaje to można sobie laczki zostawić (ja tak zrobiłem). W tej kwestii jestem dość ortodoksyjny i uważam że opony są (przy jeździe subaru-style ;-) ) najważniejszym obok hamulców elementem w aucie. Jak reszta padnie to się nie rozpędzisz, a jak padną te dwa elementy to się nie zatrzymasz, a to raczej istotne.

Gootek
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 7 wrz 2012, o 08:59

przymar pisze:A nawet jak sprzedaje to można sobie laczki zostawić (ja tak zrobiłem).
Ja też kiedyś zrobiłem podobnie. Bo sprzedając auto, przypuszczałem, że niedługo kupię prawie takie samo. No ale kiedy to "niedługo" przeciągało się z roku na rok...
to w końcu sprzedałem 4 prawie nowe opony...
za cenę trochę wyższą, niż zapłaciłem w sklepie za 1 nową szt.
:roll:

przymar pisze:W tej kwestii jestem dość ortodoksyjny i uważam że opony są (przy jeździe subaru-style ;-) ) najważniejszym obok hamulców elementem w aucie. Jak reszta padnie to się nie rozpędzisz, a jak padną te dwa elementy to się nie zatrzymasz, a to raczej istotne.
No ale ja przecież nie namawiam autora wątku do tego, żeby założył jakies technicznie wadliwe opony.
Tylko, żeby założył używane lecz sprawne opony zimowe, które ma do dyspozycji. Bo sezon jesienno-zimowy już tuż tuż.
A jeśli chodzi o "subaru-style" to zapewniam Cię, że są również tacy użytkownicy aut tej marki, którzy jeżdżą nimi normalnie.
:->

kacy
1 gwiazdka
Auto: WRX MY03 Wagon ( mniejszych kombi chyba nie produkują :)
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 10 wrz 2012, o 14:40

Tak aby zamknąć ten temat założyłem zimówki bo nie było innego wyjścia.
Jak sie okazało i tak samochód za chwilę będzie stał przez 2-3 tyg wiec chyba tragedii nie będzie , jak do niego wróce to już będzie prawie zima :-)

Testy ( rano 18 stopni ) na mało uczęszczanej drodze wykazały że moje opony letnie to był totalny szmelc i pomimo 4mm bieznika jedyne ich miejscie to banda na jakimś torze....
O zgrozo zimowe trzymają lepiej w zakrętach i podczas hamowania .... ( pomimo wyraźnego wyczucia że zimowe są zdecydowanie bardziej miękie i mniej sztywne)
Oczywiście niewiem jak by sie zaczeły zachowywać z prędkościami 110+ lub po jakimś przegrzaniu po kilku mocniejszych akcjach ale mam świadomość że to jednak zimówki a jest co by nie było lato :mrgreen:
Reasumując Dunlop SP 9000 przestaje dla mnie istnieć.

PS w lecie jezdzimy na letnich a w zimie na zimowych to jest najlepsza konfiguracja :-p

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 10 wrz 2012, o 15:26

kacy pisze: mam świadomość że to jednak zimówki
I to brzmi rozsądnie - myślę, że z tą nieustającą czujną świadomością doczekasz bezpiecznie do zimy 8-)
Czego życzę.
kacy pisze: moje opony letnie to był totalny szmelc i pomimo 4mm bieznika jedyne ich miejscie to banda na jakimś torze....
O zgrozo zimowe trzymają lepiej w zakrętach i podczas hamowania
Dunlopy raczej nie są takie znów złe, coś dziwnego musiało być z tymi konkretnymi - może bardzo stare...?

Oqrek
4 gwiazdki
Lokalizacja: Czarna B.
Auto: Volvo XC70
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 10 wrz 2012, o 20:07

;-) Opony po prostu muszą być dobre. Kupiłem swego odludka z dwoma kompletami opon. Po zakupie wracając do domu latem na prawie łysych letnich Pirelli w koleinach można było się zabić. Komplet zimówek Fulda 7mm bieżnika w styczniu chciałem wymieniać- były beznadziejne. Więc od razu na starcie trza było dwa komplety nabyć, ale teraz jest jazda. :thumb:

piotruś
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wielkopolska
Auto: Giulietta Veloce / Hyundai I30N Performance / Ioniq 6 / był Forester 2,5XT
Polubił: 318 razy
Polubione posty: 202 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 11 wrz 2012, o 07:44

Oqrek, które Fuldy takie kiepskie miałeś? I jakie zimówki kupiłeś?

przymar
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Jelenia Góra
Auto: Legacy IV
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 11 wrz 2012, o 08:17

kacy pisze: pomimo wyraźnego wyczucia że zimowe są zdecydowanie bardziej miękie i mniej sztywne
I o tym właśnie mówiłem. Do toczenia się OK, do jazdy niekoniecznie.

Oqrek
4 gwiazdki
Lokalizacja: Czarna B.
Auto: Volvo XC70
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 11 wrz 2012, o 10:47


Cybb
0 gwiazdek
Lokalizacja: zezŁomiankuff
Auto: Forek 2.0XT MY 03, junkers powered by Jako
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 11 wrz 2012, o 14:49

W związku z tym, że moje letnie mają dosyć, będę niedługo już kupowal zimowe /prognozy dlugoterminowe wspieraja tę ideą - zima ma niby przyjść szybko). I teraz pytanie. Forek standardowo jeździ na 215/60 R16. Czy moge bez problemy zalożyć na felgę węższe opony 205/60 ?
Sprawa jest głównie budżetowa - zwyczajnie ten rozmiar jest tańszy. Pomóżcie drogie Bravo.

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 11 wrz 2012, o 15:46

Cybb, profil jest podawany procentowo względem szerokości, a więc opona węższa o danym profilu ma automatycznie mniejszą średnicę, niż szersza. Średnica koła z oponą 205/60/16 będzie wynosić 652.4 zamiast 664.4 w przypadku rozmiaru 215/60/16, tzn. o 1.84 % mniej. Teoretycznie, podobno zmiana w granicach 2% jest dopuszczalna.
Ze skutkow praktycznych:
- tracąc 12 mm na średnicy kola, automatycznie stracisz też 6 mm prześwitu;
- prędkościomierz bedzie przekłamywał o 1 km/h przy 50 km/h (pokaże 49), o 2 przy setce i o trzy przy 150 km/h;
- bedziesz się stresował, czy zakładając zapas ryzykujesz uszkodzenie wiskozy (przy niespelna 2 proc. róznicy raczej nie, ale... :roll: );
- węższa opona ponoć lepiej wgryza się w śnieg ;-)
Twój wybór, czy wobec powyższego opłaca się kupić nieco tańsze opony... :cofee:

PS. Porównywarka, z ktorej zaczerpnąlem dane: http://www.opony.com.pl/narzedzia/zamienniki-opon/

Cybb
0 gwiazdek
Lokalizacja: zezŁomiankuff
Auto: Forek 2.0XT MY 03, junkers powered by Jako
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 11 wrz 2012, o 15:55

Dziękuje za info. Czyli można założyć jak rozumiem. Ale faktycznie akurat zimą to mi ten utracony prześwit by się przydał, bo mieszkam przy drodze gruntowej odśnieżanej raz na tydzień przez smieciarkę ;-)

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 11 wrz 2012, o 15:59

Te 6mm prześwitu to tak jest nic, jak forek Ci sie na brzuchu w zaspie powiesi. Przerabiane.

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 12 wrz 2012, o 04:08

FUX pisze:Te 6mm prześwitu to tak jest nic, jak forek Ci sie na brzuchu w zaspie powiesi. Przerabiane.
Każde auto da się powiesić. Dlatego oprócz przeswitu czasami przydaje się myślenie :-P

Cybb, jeśli ekonomia ma znaczenie, to rozejrzyj się na zimę za 215/65 R16. Są tańsze i dają wyższy prześwit od standardowych. Też mam drogę gruntową i czuję, że się przydaje. W lato aktualnie mam na forku założone 205/55/16 (dostałem nówki od ojca to se założyłem) i też daje radę, ale na zimę z mniejszym prześwitem i dojazdem gruntowym bym się nie zdecydował na mniejszy rozmiar.

Cybb
0 gwiazdek
Lokalizacja: zezŁomiankuff
Auto: Forek 2.0XT MY 03, junkers powered by Jako
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 12 wrz 2012, o 08:35

Tak Fido, niestety ekonomia ma znaczenie niebagatelne. Generalnie w tym sezonie w Forku pało wszystko co może paść. Nawet UPG, co w 2.0 xt nie zdarza sie zbyt często. Własnie podziekowały amorki z tyłu (Co prawda mają prawo przy 150 tys ale to i tak cios w moje finanse) i trzeba zebrac kaskę na zestaw z Mysiadła. Nawet niby pancerna 4EAT własnie postanowiła zacząc kończyć swój żywot, ale tu już poczekam aż padnie do końca. Jak padnie to padnie - na razie nie ruszam (uprzedzam tylko, że wiem, że zmiana oleju może pomóc - ja juz 3 razy wymieniłem - mam nadzieję że dzięki takiej płukance będzie sie kończyć odrobinę wolniej). No a teraz kończą sie opony letnie, zimowe trzeba kupić jakoś budżetowo. Pewnie będzie Sava, bo na Nokiany mnie zwyczajnie nie będzie stać :-(

Oqrek
4 gwiazdki
Lokalizacja: Czarna B.
Auto: Volvo XC70
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 25 paź 2012, o 18:17

Są już testy zimówek 2012/2013 ADAC
http://automotiveblog.pl/2012/10/10/ada ... -20122013/

jimiasty
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Polubił: 166 razy
Polubione posty: 102 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 25 paź 2012, o 19:23

Oqrek pisze:Są już testy zimówek 2012/2013 ADAC
http://automotiveblog.pl/2012/10/10/ada ... -20122013/
heh, widze, ze goodyeary dostaly troche po tylku... ale szczerze mowiac to jakos dziwnie mi sie czyta wyniki tego testu

Oqrek
4 gwiazdki
Lokalizacja: Czarna B.
Auto: Volvo XC70
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 25 paź 2012, o 19:59

jimiasty, testy jak testy, co roku to samo, dobry zaczątek dyskusji :-)

jimiasty
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Polubił: 166 razy
Polubione posty: 102 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 25 paź 2012, o 20:02

Oqrek pisze:jimiasty, testy jak testy, co roku to samo, dobry zaczątek dyskusji :-)
Testy testami ale i tak Debice frigo najlepsze :thumb: Tylko, ze nie ma w outbackowym rozmiarze, wiec wzialem NOKIAna wrd3.

Oqrek
4 gwiazdki
Lokalizacja: Czarna B.
Auto: Volvo XC70
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 25 paź 2012, o 21:13

jimiasty, o i to jest dobry wybór, na dzień dzisiejszy też bym nokiana kupił.

Cybb
0 gwiazdek
Lokalizacja: zezŁomiankuff
Auto: Forek 2.0XT MY 03, junkers powered by Jako
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 26 paź 2012, o 08:30

No ja testu nieczytałem - zaraz sprawdzę czy dobrze kupiłem. Od wczoraj siedzą Vredestein Xtreme Wintrac. Rozwalił mnie najwiekszy napis na oponie (przynajmniej wiadomo co w oponie jest najważniejsze) Giugiaro Design :razz:

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 26 paź 2012, o 10:05

Mam te gumy trzeci sezon. Niezłe.

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 26 paź 2012, o 18:11

jimiasty pisze: i tak Debice frigo najlepsze
Przejeździłem na nich sporo różnymi autami i nie miałem nigdy powodu do narzekań - IMO, lepsze od kilku droższych i "bardziej prestiżowych" zimówek (Pirelli, Conti).
Też mnie martwi brak większych rozmiarów :whistle:
jimiasty pisze: wzialem NOKIAna wrd3
O, to już jest nas tutaj przynajmniej dwóch takich 8-)
Nokiany (ale z fińskiej fabryki, nie rosyjskiej!) miałem ostatnio na dwóch autach i też sobie bardzo chwalę. Te załozone teraz na Forka to moje trzecie zimówki tej firmy, mam nadzieję, że nie będę musiał zmieniać zdania.

jimiasty
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Polubił: 166 razy
Polubione posty: 102 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 27 paź 2012, o 00:50

WiS pisze: Przejeździłem na nich sporo różnymi autami i nie miałem nigdy powodu do narzekań - IMO, lepsze od kilku droższych i "bardziej prestiżowych" zimówek (Pirelli, Conti).
jedyne czego sie mozna doczepic, to tego, ze w cieplejsze (zimowe) dni jezdzi sie na nich jak na budyniu
:mrgreen:

ODPOWIEDZ