Fundacja ze Świnką

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.

Czy wesprzesz działanie Fundacji Subarowej?

Tak (niekoniecznie finansowo!)
34
100%
Nie
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 34

barbie
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jarne City
Auto: Subarbie Impreza WRX
Polubił: 34 razy
Polubione posty: 87 razy

Fundacja ze Świnką

Post 13 sie 2013, o 17:06

Kochani,
Pozmieniało mi się ostatnio odrobinę życie zawodowe, pozmieniały mi się też priorytety w życiu. Doszłam w związku z tym do wniosku, że w życiu ważne jest robienie rzeczy ważnych i chciałabym poświęcić temu trochę większą część swojego czasu niż dotąd.
Akcje charytatywne, które prowadziliśmy dotąd bywały ryzykowne ze względów podatkowych, bywały też robione na łapu capu bez głębszego przemyślenia, kto jest w największej potrzebie. Stąd przyszedł mi do głowy pomysł zalegalizowania działalności charytatywnej pod postacią fundacji (a może znajdę inną, korzystniejszą formę prawną?), która mogłaby systematycznie wspierać dzieci lub inne osoby w potrzebie.
I teraz tak. Chciałabym aby było to związane z Subaru, bo to właśnie to nas wszystkich tu połączyło. Chciałabym jednak aby była to instytucja silna i ponad podziałami. I tu zaczyna się kontrowersja, bo chciałabym aby była to organizacja łącząca kropkę i kreskę, a tym samym zapewne przydałoby się błogosławieństwo Dyrekcji.
Podkreślam, że chodzi mi o błogosławieństwo, nie zaś działanie "z ramienia", bądź podpisane SIP-em. Wiem, że to może wzbudzać różne emocje, ale zanim wzbudzi te złe ;-) warto pomyśleć o celu. Chodzi o zrobienie czegoś fajnego dla dzieci 8-)
Stąd oczywiście ankieta, bo chciałabym wiedzieć czy taki pomysł ma poparcie narodu :innocent:
Co Wy na to, droga ludzkości?



KamilP
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Wars i Sawa
Auto: FXT MY04, MX-5 Miracle MY00
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Fundacja ze Świnką

Post 13 sie 2013, o 17:44

zdecydowanie tak! :thumb:

Piter 35
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Polubił: 169 razy
Polubione posty: 103 razy

Re: Fundacja ze Świnką

Post 13 sie 2013, o 17:57

A co tu dywagować :idea: mądry pomysł :thumb:

Arno
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Spa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Fundacja ze Świnką

Post 14 sie 2013, o 07:08

Informuję jedynie o możliwym problemie ze wińskim znakiem towarowym
Ocieplenie klimatu zabije nas kosztami ogrzewania.

busik
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: SM
Auto: DS5
Polubił: 47 razy
Polubione posty: 110 razy

Re: Fundacja ze Świnką

Post 14 sie 2013, o 09:29

barb, nawet się nie zastanawiaj, odpowiedzi forum kreski możesz się spodziewać tylko pozytywnej :thumb:
"Pamiętaj, że wartość ma nie to, co ty mówisz, ale to jak się to odbija w mózgu słuchającego" J.Piłsudski

Moniqa
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Auto: MySza
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Fundacja ze Świnką

Post 14 sie 2013, o 09:30

gooood idea :)

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 67 razy
Polubione posty: 74 razy

Re: Fundacja ze Świnką

Post 14 sie 2013, o 12:14

nie wiem jak długo będę na tym forum ale jestem - ZA :cofee:

TERZO
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: niebieskie
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Fundacja ze Świnką

Post 14 sie 2013, o 12:23

Jako, że jestem trzynastym głosem to się pytam - A gdzie opcja FTZ? :razz:
Marcin

-_-

pas_ti
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Świdnica
Auto: Subaru Impreza 2.0GL + "złomek" vel grzechotnik
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Fundacja ze Świnką

Post 14 sie 2013, o 18:50

takim inicjatywom mówimy stanowcze - TAK :thumb:

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Fundacja ze Świnką

Post 14 sie 2013, o 21:01

Na ile szacujesz roczne koszty funkcjonowania fundacji; księgowa, sprawozdania, bilans, biuro, US, etc.

barbie
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jarne City
Auto: Subarbie Impreza WRX
Polubił: 34 razy
Polubione posty: 87 razy

Re: Fundacja ze Świnką

Post 14 sie 2013, o 22:20

FUX, na ten moment jeszcze nie liczyłam, póki co badam reakcje społeczne ;-)
Myślę, że skorzystam zapewne z księgowej w biurze, które obsługuje moją firmę, może pakietem będzie taniej. Jak nie, to spróbujemy znaleźć kogoś na Dolnym Śląsku, albo Podlasiu będzie taniej.
Zakładam, że kiedy staniemy się oficjalną organizacją, znajdzie się kilka osób/firm chętnych do współpracy i niewielkiego sponsoringu. Być może poszerzymy się np. o fanów evo, czy coś? ;-)
Biuro na początek zakotwiczę w swoim mieszkaniu, nie widzę sensu robienia oficjalnego biura.
Na ten moment mój plan działania jest taki:
1. Pytanie tu na forum.
2. Rozmowa z Dyrekcją SIP.
3. Pytanie na kropce.

Przy założeniu sukcesów powyżej:
4. Określenie siły działania (ilość akcji w roku, związane z tym formalności itp.)
5. Uruchomienie formalne.

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Fundacja ze Świnką

Post 15 sie 2013, o 08:54

barbie, mogę się mylić.
Opieram szacunki na jakiejś/może analogii.

Umowa stowarzyszenia/fundacji pewnie 1k€ ew. free, jak ktoś nie weźmie kasy, KRS i rej. pewnie 1kpln, już nie pamiętam, kilka m w domu musisz wynająć fundacji i uiścić stosownych haracz do Gminy z tyt. powierzchni pod DG.
Księgowa kilka setek-1kpln/m-ąc, tyle samo extra za bilans/sprawozdanie roczne.
To tak z grubsza.

barbie
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jarne City
Auto: Subarbie Impreza WRX
Polubił: 34 razy
Polubione posty: 87 razy

Re: Fundacja ze Świnką

Post 15 sie 2013, o 15:23

FUX pisze:barbie, mogę się mylić.
Opieram szacunki na jakiejś/może analogii.

Umowa stowarzyszenia/fundacji pewnie 1k€ ew. free, jak ktoś nie weźmie kasy, KRS i rej. pewnie 1kpln, już nie pamiętam, kilka m w domu musisz wynająć fundacji i uiścić stosownych haracz do Gminy z tyt. powierzchni pod DG.
Księgowa kilka setek-1kpln/m-ąc, tyle samo extra za bilans/sprawozdanie roczne.
To tak z grubsza.
Ale chcesz mnie zniechęcić, czy o co chodzi?
Prowadzę własną firmę od 5 lat, nie przerażają mnie formalności.

Koszt założenia fundacji: http://poradnik.ngo.pl/x/655820
Przykład: Za złożenie przed notariuszem oświadczenia woli o ustanowieniu fundacji, której fundusz założycielski wynosi 5000 zł, notariusz ma prawo pobrać maksymalnie 100 zł plus 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł. Przy 5000 zł majątku tę nadwyżkę stanowi 2000 zł. 3% od 2000 zł to 60 zł, a więc maksymalna taksa notarialna wyniesie 160 zł (100 zł plus 60 zł). Pamiętajmy też, że do tej kwoty 160 zł trzeba doliczyć 23% VAT. Poza tym będzie ona wyższa, jeśli notariusz wykona jakieś dodatkowe czynności, np. wyda odpis aktu notarialnego.

Myślę, że ogarnę.

Do Gminy muszę uiścić haracz, jeśli Fundacja będzie prowadzić działalność gospodarczą (coś sprzedawać itp.). Na początek nie planuję.

KRS 250zł lub 500 przy działalności. http://informatorium.ngo.pl/x/370195
A jeśli jest to Organizacja Pożytku Publicznego, to może być zwolniona.

Księgowość dla małej fundacji z tego co widzę 200-300zł/mies.

Zakładam, że może jakiś sponsor weźmie księgowość na siebie. Jeśli nie, to trzeba będzie zarobić tych kilkaset zł.

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Fundacja ze Świnką

Post 15 sie 2013, o 15:50

barbie pisze: Ale chcesz mnie zniechęcić, czy o co chodzi?

Podałem koszty.

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Fundacja ze Świnką

Post 16 sie 2013, o 11:58

barbie, kciuki trzymam 8-)

I jakby co, oczywiście pomogę.

barbie
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jarne City
Auto: Subarbie Impreza WRX
Polubił: 34 razy
Polubione posty: 87 razy

Re: Fundacja ze Świnką

Post 16 sie 2013, o 12:06

Żeby nie uprawiać fundacyjnie totalnego żebractwa ;-) , rozważałam podjęcie działalności w ramach fundacji poprzez uruchomienie sklepu internetowego z gadżetami Subarowymi wszelkiej maści, ze sprzedaży których zysk byłby poświęcony na działania statutowe.
Kubki, smycze, breloczki, czapeczki, inne cuda wianki. W takim sezonie świątecznym np. konto fundacji mogłoby organicznie bardzo przyjemnie się zasilać ;-)

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Fundacja ze Świnką

Post 16 sie 2013, o 12:16

barbie pisze: podjęcie działalności w ramach fundacji poprzez uruchomienie sklepu internetowego z gadżetami Subarowymi
A gdyby tak poszerzyć to o gadżety nie-tylko-subarowe?
Nie wiem, jak inni - ale ja np. bardzo chętnie kupiłbym jakieś samochodowe duperele typu oleje, pióra wycieraczek czy tym podobne przez taki sklep, płacąc świadomie nawet nieco drożej, niż "na rynku", ale z miłym poczuciem, że dodatkowa marża pójdzie na zbożny cel.

barbie
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jarne City
Auto: Subarbie Impreza WRX
Polubił: 34 razy
Polubione posty: 87 razy

Re: Fundacja ze Świnką

Post 16 sie 2013, o 12:49

WiS pisze:
barbie pisze: podjęcie działalności w ramach fundacji poprzez uruchomienie sklepu internetowego z gadżetami Subarowymi
A gdyby tak poszerzyć to o gadżety nie-tylko-subarowe?
Nie wiem, jak inni - ale ja np. bardzo chętnie kupiłbym jakieś samochodowe duperele typu oleje, pióra wycieraczek czy tym podobne przez taki sklep, płacąc świadomie nawet nieco drożej, niż "na rynku", ale z miłym poczuciem, że dodatkowa marża pójdzie na zbożny cel.
Czemu nie, trzeba by tylko wymyślić to logistycznie (tzn. znaleźć dostawcę). Ale bardzo słuszny jest to koncept :thumb:

WRC fan
Awatar użytkownika
Moderator
Lokalizacja: inąd
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 10 razy

Re: Fundacja ze Świnką

Post 16 sie 2013, o 13:12

barbie pisze: rozważałam podjęcie działalności w ramach fundacji poprzez uruchomienie sklepu internetowego z gadżetami Subarowymi wszelkiej maści, ze sprzedaży których zysk byłby poświęcony na działania statutowe.
Tu pozostaje kwestia tego o czym wspominał Arno, czyli znaki towarowe.


Ale pomysł fundacji świetny 8-)

Gootek
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Fundacja ze Świnką

Post 16 sie 2013, o 13:17

barbie pisze:Żeby nie uprawiać fundacyjnie totalnego żebractwa ;-) , rozważałam podjęcie działalności w ramach fundacji poprzez uruchomienie sklepu internetowego z gadżetami Subarowymi wszelkiej maści, ze sprzedaży których zysk byłby poświęcony na działania statutowe.
Kubki, smycze, breloczki, czapeczki, inne cuda wianki. W takim sezonie świątecznym np. konto fundacji mogłoby organicznie bardzo przyjemnie się zasilać ;-)
barbie,
myślisz o ulżeniu SIP, poprzez przejęcie ich sklepu internetowego pod skrzydła fundacji?
http://www.sklep.subaru.pl/

barbie
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jarne City
Auto: Subarbie Impreza WRX
Polubił: 34 razy
Polubione posty: 87 razy

Re: Fundacja ze Świnką

Post 16 sie 2013, o 13:23

WRC fan pisze:
barbie pisze: rozważałam podjęcie działalności w ramach fundacji poprzez uruchomienie sklepu internetowego z gadżetami Subarowymi wszelkiej maści, ze sprzedaży których zysk byłby poświęcony na działania statutowe.
Tu pozostaje kwestia tego o czym wspominał Arno, czyli znaki towarowe.


Ale pomysł fundacji świetny 8-)
Dlatego chcę dostać błogosławieństwo SIP, żeby nikt nie miał o to pretensji. Jak się domyślam SIP jest dysponentem praw do logotypu Subaru na terenie Polski. A jeśli nie, to od nich się pewnie dowiem co zrobić.
Jeśli chodzi o Świnkę pewnie będzie trudniej, ale też zamierzam spróbować.
Лукашэнка pisze:barbie,
myślisz o ulżeniu SIP, poprzez przejęcie ich sklepu internetowego pod skrzydła fundacji?
http://www.sklep.subaru.pl/
Absolutnie nie. Natomiast jeżeli SIP da nam błogosławieństwo, to może uda się zrobić taki manewr, żeby można było w ich sklepie podczas zakupów dodać X% na fundację, ew. kupić cegiełkę.
Zakładam że sklep Fundacyjny będzie miał inne gadżety, możliwości jest naprawdę dużo.

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Re: Fundacja ze Świnką

Post 18 sie 2013, o 22:40

barbie pisze:Jak się domyślam SIP jest dysponentem praw do logotypu Subaru na terenie Polski.
jeśli w ramach FHI takie sprawy odbywają się normalnie, to SIP nie jest dysponentem żadnego znaku. prawdopodobnie dysponentem jest FHI i tylko FHI. jeśli chcesz używać logo Subaru, to lepiej napisz do Japonii. co więcej, ze względu na charakter działalności i brak... eghmm... historii, może się to okazać znacznie bardziej efektywne.

ze świnką może być gorzej, albo... lepiej. gorzej, bo źródło niepewne. lepiej, bo...
być może świnka wcale nie jest zabezpieczona. w końcu to był tylko rysunek w gazecie.

danikl
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: niby mazowsze, ale mentalnie podlasie
Auto: Muł, truposz i czerwone włoskie półwytrawne
Polubił: 90 razy
Polubione posty: 150 razy

Re: Fundacja ze Świnką

Post 19 sie 2013, o 01:02

barbie, świetna inicjatywa, której będę mocno kibicował i w miarę możliwości wspierał.

mark
1 gwiazdka
Lokalizacja: Warszawa
Auto: foryś, volviś
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Fundacja ze Świnką

Post 21 sie 2013, o 18:57

Ja również jestem za, jakby można było przekazać 1% podatku na taka fundację to nie powinno być źle, pozdrawiam serdecznie Mark

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Fundacja ze Świnką

Post 21 sie 2013, o 19:37

mark pisze:Ja również jestem za, jakby można było przekazać 1% podatku na taka fundację to nie powinno być źle, pozdrawiam serdecznie Mark
1% to jest kropla w morzu potrzeb.
Przy dochodzie pi x oko 100 kpln, podatku masz około 19 000 do zapłacenia a 1% z tego to całe 190 złoty...
Widzisz więc, że jest to kwota ;-)

Roczne koszty funkcjonowania, to kilka kpln.

ODPOWIEDZ