Ballada o Kwiatach, czyli Hwała Wam Dzielni Policjanci

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Ballada o Kwiatach, czyli Hwała Wam Dzielni Policjanci

Post 26 sty 2008, o 21:17

Brakowało mi tego wątku na forum, więc po obejrzeniu Piosenki o Kwiatach wrzuconej w „Coś śmiesznego” postanowiłem zapoczątkować go notką o superprodukcji z prawobrzeżnej Warszawy, czyli filmu „Rezerwat”.
Praga to jedno z nielicznych miejsc w Polsce posiadających prawdziwy, charakterystyczny i nie-do-pomylenia folklor miejski, galerię typów i mentalności ludzkich odpychających i rozczulających zarazem i swój, bandycki po części, ale jednak jakoś moralny kodeks honorowy. Tylko tutaj, ktoś zapytany "Mieszkasz w Warszawie?", odpowie "Nie, na Pradze" i będzie miał rację, bo to wielka różnica. Młody, nikomu nieznany reżyser Łukasz Palkowski, postanowił zrobić o tej Pradze film. I mu wyszło.
Powstała lekka i naprawdę zabawna komedia. Jak to komedie tego typu, dość schematyczna i przewidywalna w rozwoju intrygi, ale pięknie osadzona w praszczańskych klymatach. Mam wrażenie, że parę tekstów z tego filmu zrobi karierę zbliżoną do cytatów z „Chłopaki nie płaczą” czy „Seksmisji”, a może nawet „Rejsu” i dlatego jeden z nich pozwoliłem sobie użyć jako tytułu tego wątku (BTW: Hogi, na miłość boską, nie poprawiaj ortografii w tytule. Proszę!)
Dla ilustracji, parę zajawek, z moją ulubioną, czyli dyskusją o „Cudzie nad Wisłą” na czele (niestety ta scena wyleciała z filmu - a szkoda). Tak mi przypomina niektóre dyskusje formowe, że nie potrafię się oprzeć jej urokowi. Przejrzystość argumentacji, śmiałość tez, precyzja sformułowań – dokładnie jak na forum…
Polecam:








A tu Pan Reżyser wyjaśnia o czym jest film, gdyby ktoś jeszcze nie skumał:


PS. W filmie, a nawet w zajawkach, używa się tzw. brzydkich słów. Uprasza się osoby wrażliwe i kultularne o nie oglądanie.
PPS. Fajnie byłoby, gdyby autorzy następnych wpisów, oprócz recenzji napisanej własnymi słowyma, wrzucali zawszę parę linków do podobnych zajawek, o ile to tylko możliwe.



ky
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Boat City
Auto: die Pflaume
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 26 sty 2008, o 21:21

Gal pisze:Dla ilustracji, parę zajawek, z moją ulubioną, czyli dyskusją o „Cudzie nad Wisłą” na czele (niestety ta scena wyleciała z filmu - a szkoda).
A doczekałeś do końca napisów? :)

EDIT: Rozczarowywuje płytkie potraktowanie sprawy sprzedaży fotek: panowie miejscowi się obrazili, autor zaś zachowywał się, jakby go to specjalnie nie interesowało.

r.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2008, o 21:26 przez ky, łącznie zmieniany 2 razy.
Wieśniak w trójce. Dla przyjaciół Rufjan.

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Post 26 sty 2008, o 21:23

ky pisze:
Gal pisze:Dla ilustracji, parę zajawek, z moją ulubioną, czyli dyskusją o „Cudzie nad Wisłą” na czele (niestety ta scena wyleciała z filmu - a szkoda).
A doczekałeś do końca napisów? :)

r.
Doczekałem i wypatrywałem czegoś (jakbym czuł przez skórę), ale niczego nie zauważyłem.
Co tam było...?

ky
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Boat City
Auto: die Pflaume
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 26 sty 2008, o 21:25

Gal pisze:Doczekałem i wypatrywałem czegoś (jakbym czuł przez skórę), ale niczego nie zauważyłem.
Co tam było...?
No właśnie na samym końcu poleciała scena o cudzie nad Wisłą.

r.
Wieśniak w trójce. Dla przyjaciół Rufjan.

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Post 26 sty 2008, o 21:30

ky pisze:
Gal pisze:Doczekałem i wypatrywałem czegoś (jakbym czuł przez skórę), ale niczego nie zauważyłem.
Co tam było...?
No właśnie na samym końcu poleciała scena o cudzie nad Wisłą.

r.
Eee..
To w Sadybie tydzień temu nie poleciała. Po liście płac zaległa ciemność...

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Post 27 sty 2008, o 11:49

nie widziałem filmu, za to widziałem pragie.

z zajawek wynika, że - jak zwykle - przerysowała się reżyserowi ta "rzeczywistość" praska.

faktem jest, że to już ostatnie momenty na znalezienie takiej Pragi. tam teraz, panie, BOHEMA rządzi. galeryje, teatry i kupa TFurców z aparatami biegających za KLIMATAMI. tyle, że miejscami tfurców jakby więcej niż klimatów.

vero
2 gwiazdki
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 27 sty 2008, o 14:52

Co do Pragi.
Mieszkam na warszawskim Ursynowie, czyli największym blokowisku w Stolicy. Wiek mieszkańców można określić w następujący sposób: moi rówieśnicy (po 20) i ich rodzice (po 40).
W październiku zmieniłam pracę i moja firma mieści się w oklicach Pl.Hallera i Dworca Wileńskiego. Baaardzo ciekawe środowisko, kto zna ten potwierdzi :evilgrin:
Wiecie co mnie najbardziej zaszokowało? To, że tam mieszkają praktycznie sami starsi ludzie. Dobra, można było to wywnioskować, ale czy wiecie jakie to jest dziwne wrażenie? Sami starsi ludzie, na Placu Hallera prawie same apteki, a jak już się trafi jakiś sklep spożywczy, to jakby żywcem wyrwany z PRLu. :shock: Polecam wycieczkę krajoznawczą, to naprawdę jest jakby inne miasto :mrgreen:

ky
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Boat City
Auto: die Pflaume
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 27 sty 2008, o 15:18

damaz pisze:z zajawek wynika, że - jak zwykle - przerysowała się reżyserowi ta "rzeczywistość" praska.
Obejrzyj film, tam jest o fotoreportażu z Pragi. Ale ma nie być taki, ,,jak te wszystkie inne'' :) No i ten film jest taki trochę ,,jak te wszystkie inne'' :)

r.
Wieśniak w trójce. Dla przyjaciół Rufjan.

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 212 razy
Polubione posty: 491 razy

Post 27 sty 2008, o 16:43

A tutaj szlagier z trailera...

P.S. Wrażliwi nie powinni klikać.
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

vero
2 gwiazdki
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 27 sty 2008, o 17:27

Chloru, wiesz, że takie ostrzeżenie przynosi często odwrotny skutek? :evilgrin:

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 212 razy
Polubione posty: 491 razy

Post 27 sty 2008, o 17:28

vero pisze:Chloru, wiesz, że takie ostrzeżenie przynosi często odwrotny skutek? :evilgrin:
To Gal zaczął :mrgreen:
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

LouCyphre
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: H&H
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Post 27 sty 2008, o 19:08

Wrzucałem to już do innego wątku, ale to był zły wątek ;-)

http://www.imdb.com/title/tt0477348/trailers-me60205548

Wrzucę tutaj, może ktoś to obejrzy i podzieli się wrażeniami. Moje są takie, że nie spałem do rana po seansie w zaciszu domowym, ale i tak warto było dać się złapać w pułapkę reżyserom. ;-)

Paweł_BB
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Evo VIII GT340
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 27 sty 2008, o 20:00

Chloru pisze:A tutaj szlagier z trailera...
P.S. Wrażliwi nie powinni klikać.
Sorry, ale jak dla mnie takie coś to wiocha, nie lubię takich bzdurnych wulgaryzmów rodem z rozmów gówniarzy w autobusie MZK :-(
Louis Cyphre pisze:Wrzucę tutaj, może ktoś to obejrzy i podzieli się wrażeniami. Moje są takie, że nie spałem do rana po seansie w zaciszu domowym, ale i tak warto było dać się złapać w pułapkę reżyserom. ;-)
Słyszałem o tym filmie, i co z nim? rzeczywiście mocny?

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 212 razy
Polubione posty: 491 razy

Post 27 sty 2008, o 20:04

Paweł_BB pisze:Sorry, ale jak dla mnie takie coś to wiocha, nie lubię takich bzdurnych wulgaryzmów rodem z rozmów gówniarzy w autobusie MZK :-(
Nikt nie pochwala bluzgania - czy to cos ma znamiona sztuki jakiejkolwiek niech kazdy sam oceni.


P.S. Masz coś do jeżdzących autobusami :-P ?
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

LouCyphre
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: H&H
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Post 27 sty 2008, o 20:06

Paweł_BB, Mocny, skomplikowany i mocny ;-)

Bergen
Awatar użytkownika
Moderator
Lokalizacja: Wrocław
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Post 27 sty 2008, o 20:11

Louis Cyphre, zaciekawiłeś mnie - a film od jakiegoś czasu stygnie na dysku...

Paweł_BB
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Evo VIII GT340
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 27 sty 2008, o 20:15

Chloru pisze:czy to cos ma znamiona sztuki jakiejkolwiek niech kazdy sam oceni.
No właśnie, i żebyś nie myślał że biję do Ciebie, ja tylko skomentowałem filmik ;-)

LouCyphre
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: H&H
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Post 27 sty 2008, o 20:32

Bergen, No to obejrzyj...ale uprzedzam trzeba mieć dzień na takie filmy :-)

gimof
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Poznań
Auto: Nienajgorsza asterka
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 27 sty 2008, o 21:55

Dobrze to tak krótko i zwięźle, na co teraz warto iść do kina? Ostatnio trochę zaniedbałem slęczenie z popcornem więc..?
Jakie są w ogóle nowości... trzeba się jutro do multi przejechać po ulotkę
"...Z dużymi rozmiarami kół jest jak z condomami w rozmiarze XL- Krótka chwila dobrej autoprezentacji nie jest warta późniejszych kłopotów."-Krzysztof Hołowczyc

Dłubię to, dłubię tam to. :)

luki
Awatar użytkownika
0 gwiazdek
Lokalizacja: Katowice
Auto: wrx / foreq
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 27 sty 2008, o 22:05

niewielu pewnie wie ale odtwórczyni jednej z głw ról Sonia Bohosiewicz to siostra naszego forumowego kolegi - choć fakt że udziela sie rzadko :evilgrin:
“poproszę skrzynkę wódki i dwie oranżady...”

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Post 27 sty 2008, o 22:19

Paweł_BB pisze:
Chloru pisze:A tutaj szlagier z trailera...
P.S. Wrażliwi nie powinni klikać.
Sorry, ale jak dla mnie takie coś to wiocha, nie lubię takich bzdurnych wulgaryzmów rodem z rozmów gówniarzy w autobusie MZK :-(
Paweł BB, ło matko bosko, to jest piosenka z baru praszczańskiego, a nie Sztuka Wysoka... :roll:
W tym filmie, ma ona być zabawna jako element folkloru, a nie aspirować do statusu pieśni intelektyualnie zaangażowanej. Piosenka nie była napisana dla potrzeb Rezerwatu (z tego co wiem), a jedynie wykorzystano obiektywnie istniejący utwór artysty z Ząbkowskiej, jako kontrapunkt dla szczerego i od serca wyznania bohaterki filmu, tej co ma fryzjera na rogu. Jedno do drugiego ślycznie pasowało...

Bergen
Awatar użytkownika
Moderator
Lokalizacja: Wrocław
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Post 27 sty 2008, o 22:29

Jarema Stępowski pochodził z Pragi ?
luki pisze:niewielu pewnie wie ale odtwórczyni jednej z głw ról Sonia Bohosiewicz to siostra naszego forumowego kolegi - choć fakt że udziela sie rzadko :evilgrin:
Pogratulować siostry, jeśli ów kolega to czyta 8-)

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Post 27 sty 2008, o 22:43

Bergen pisze:Jarema Stępowski pochodził z Pragi ?
Nie wiem, czy "pochodził" (myślę, że wątpię), ale na pewno stylizował się na Pragie. Stylizował się zgodnie z ówczesną ('60) polityczną poprawnością.
PS. A może bardziej na Powyśle...?

LouCyphre
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: H&H
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Post 27 sty 2008, o 22:46

Eeeem nie kciałabym przeszkadzać....ale ten wątek miał być o ambitnych filmach ( ;-) ), a nie o pradze ( tej gorszej) , bo ja znam czeską Pragę z tylko dobrej strony ;-)

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Post 27 sty 2008, o 22:57

Louis Cyphre pisze:Eeeem nie kciałabym przeszkadzać....ale ten wątek miał być o ambitnych filmach ( ;-) ), a nie o pradze ( tej gorszej) , bo ja znam czeską Pragę z tylko dobrej strony ;-)
Ależ ja proszę bardzo o filmach!
Ale tu kolega się wyraził brzydko o piosence tytułowej, która choć niezbyt poprawna językowo i mało wyrafinowana treściowo, jest jedynie elementem scenografii dźwiękowej lekkiej komedyjki o dylematach lewobrzeżnego, rokującego nadzieję młodego fotografika, rzuconego przez los i narzeczoną na róg Ząbkowskiej i Brzeskiej.
Przyznaję więc, że Demarczyk miewała piosenki lepsze. ;-)

ODPOWIEDZ