Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
ODPOWIEDZ
Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 10 wrz 2020, o 09:29

ptk22 pisze:
10 wrz 2020, o 07:58
Gal, a co będziesz frezował?
Drewno głównie, niekiedy jakiś plastik. Aluminium od wielkiego dzwonu.
Chodzi o usuwanie wiórów drewnianych. Opiłki z alu mogę zbierać odkurzaczem na bieżąco.
ptk22 pisze:
10 wrz 2020, o 07:58
Bo jak drewno to wydaje mi się, że najlepszy byłby efekt "cyklonu".
Może być i cyklon, tylko jak ten cyklon uzyskać..? Nie zrobię obudowy w kształcie vortexu...
ptk22 pisze:
10 wrz 2020, o 07:58
A do metalu nie bawił bym się w odciąganie wiór, tylko zamontował dyszę dmuchającą podpiętą do kompresora. Do tego elektrozawór i jakiś prosty przerywacz który będzie puszczał powietrze impulsowo.
Każdy ma swoje podejście i ja raczej dążę do tego by wióry usuwać, a nie rozpylać je po warsztacie. Tzn. sprężone powietrze może mieć swoje miejsce do oczyszczania na bieżąco powierzchni frezowanej (np. dysza na wrzecionie), ale opiłki muszą i tak być usunięte.
Jak napisałem, aluminium to drugorzędny problem.


Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 10 wrz 2020, o 11:49

Gal pisze:
10 wrz 2020, o 09:29
Może być i cyklon, tylko jak ten cyklon uzyskać..? Nie zrobię obudowy w kształcie vortexu...
Może 2 dziury na tej samej ścianie, do 1 podepnij wejście ssące z odkurzacza przemysłowego a do drugiej wyjście dmuchające? Powinno działać.
Jest ryzyko, musi być wybór.

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 212 razy
Polubione posty: 491 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 10 wrz 2020, o 11:54

ptk22 pisze:
10 wrz 2020, o 11:49
Może 2 dziury na tej samej ścianie, do 1 podepnij wejście ssące z odkurzacza przemysłowego a do drugiej wyjście dmuchające? Powinno działać.
Nie znam się to się wypowiem. Czy "karmienie" odkurzacza gorącym powietrzem nie spowoduje problemów z przegrzewaniem się tegoż?

Dodatkowo w ten sposób nie wyciągniesz pewnie porządnie wiórów bo największy ciąg uzyskasz pewnie na najkrótszym odcinku między otworami a wióry powstają gdzie indziej.
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 10 wrz 2020, o 12:02

Gal pisze:
10 wrz 2020, o 06:14
Napływ powietrza chcę zrobić z drugiej (przeciwnej) strony za pomocą otworów w obudowie
napływ powietrza? wydaje mi się, że im większe podciśnienie tym lepiej...

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 10 wrz 2020, o 12:04

ptk22 pisze:
10 wrz 2020, o 11:49
odkurzacza przemysłowego
jeżeli rura ma fi 100, to to nie jest odkurzacz

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 10 wrz 2020, o 12:15

Gal, A nie możesz podłączyć rury obok frezarki, tak żeby był wyciąg do góry i przesuwał się razem z ramieniem frezującym? Jak masz mocny odciąg to powinno to być optymalne rozwiązanie.
Wrzuć jak możesz zdjęcie albo link do tego CNC, chyba że sam budowałeś.
Na warsztacie jest CNC do płyty meblowej fabryczne, mimo że ma odciągi zamontowane tak jak producent zaleca, i tak jest to niewystarczające i trzeba rolki na bieżąco czyścić kompresorem.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 10 wrz 2020, o 12:53

inquiz pisze:
10 wrz 2020, o 12:15
Wrzuć jak możesz zdjęcie albo link do tego CNC, chyba że sam budowałeś.
Jak sam budujesz to tym bardziej wrzuć fotki.
Jest ryzyko, musi być wybór.

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 10 wrz 2020, o 13:06

inquiz pisze:
10 wrz 2020, o 12:15
Gal, A nie możesz podłączyć rury obok frezarki, tak żeby był wyciąg do góry i przesuwał się razem z ramieniem frezującym?
Przy wrzecionie chcę zamontować rurę od odkurzacza, bo rury setki od odciągu to bym się nie poważył - brama chyba by nie poradziła sobie z taką rurą - to mała, chińska frezarka 6040. Technicznie też byłoby trudno zamontować ją tak, by nie ograniczała bramy - musiałbym podnieść sufit obudowy pewnie o dobre pół metra jak nie więcej, żeby rura setka miała wystarczająco dużo miejsca, luzu i nie ograniczała bramy.

Innymi słowy wyciąg ma być podwójny - przy wrzecionie rura od odkurzacza 35mm (duże podciśnienie/mały przepływ), a odciąg 100mm ma sprzątać całe wnętrze obudowy (małe podciśnienie/duży przepływ).

No i chodzi o to jak zrobić dopływ powietrza do obudowy by to sprzątanie było jak najbardziej efektywne. :?:
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 212 razy
Polubione posty: 491 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 10 wrz 2020, o 13:36

Gal, a ta obudowa to idealnie szczelna jest? Pewnie nie. Ja bym na początku tak jak sugeruje damaz nie robił żadnej dziury. Jeżeli uznasz, że to nie działa to dodałbym po przeciwnej stronie do wyciągu, na dole.
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 10 wrz 2020, o 13:37

Jeżeli to taki model https://cnc-ultrasonic.pl/frezarka-cnc- ... sIQAvD_BwE i będziesz planował rurę od góry przy wrzecionie, to przy zastosowaniu jakiegoś łapacza wiórów pod cienką rurę poradzi sobie z większością urobku. Natomiast jeżeli chodzi o sprzątanie resztek to bym z jednej strony zrobił listwę ssącą przez cały bok pod tą rurę 100 a z drugiej nawiercił otwory przez całą długość obudowy. W zależności od długości frezowania ewentualnie bym zrobił klapki zamykające i tam, gdzie wrzeciono nie dochodzi, to pozamykał.
Jak tego problemu doświadczalnie ktoś na forach od CNC nie opisał to bym zrobił tymczasową obudowę ze sklejki i przetestował.

A przy okazji, kiedyś jak będziesz miał chwilę czasu, to bym chętnie to obejrzał jak pracuje na żywo.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 10 wrz 2020, o 13:48

damaz pisze:
10 wrz 2020, o 12:02
Gal pisze:
10 wrz 2020, o 06:14
Napływ powietrza chcę zrobić z drugiej (przeciwnej) strony za pomocą otworów w obudowie
napływ powietrza? wydaje mi się, że im większe podciśnienie tym lepiej...
Chloru pisze:
10 wrz 2020, o 13:36
Gal, a ta obudowa to idealnie szczelna jest? Pewnie nie. Ja bym na początku tak jak sugeruje damaz nie robił żadnej dziury. Jeżeli uznasz, że to nie działa to dodałbym po przeciwnej stronie do wyciągu, na dole.
Obudowa jest szczelna (5 pełnych ścian z akrylu i podstawa pod frezarką - blat). Powietrze musi skądś napłynąć żeby odciąg mógł działać.
Odciągi stolarskie działają na zasadzie "duży przepływ (tysiące m3 powietrza na godzinę)/małe podciśnienie (rzędu 1500-2000 Pa), bo maszyny stolarskie potrzebują dużego przepływu żeby były sprawnie oczyszczane z wiórów, bo są duże, a duże podciśnienie "kończy się" na kilka centymetrów od otworu rury, a duży przepływ zdmuchuje wióry jak wiatr w całej maszynie. Odkurzacze odwrotnie (10x większe podciśnienie i 100x mniejszy przepływ), bo mają wciągać paprochy znajdujące się na centymetr od wylotu rury. Ideałem byłoby coś co daje duże podciśnienie i duży przepływ, ale to musiałoby mieć śmigło średnicy paru metrów i silnik 100KW ;-) .
Dlatego wymyśliłem odkurzacz tuż przy frezie i odciąg do obudowy.

Teraz chodzi tylko o optymalne zaprojektowanie napływu powietrza do obudowy - tak, żeby w środku zrobił się "wiatr" sprzątający wióry z całej przestrzeni w obudowie.
Jakieś "zakręcenie" tego przepływu, jak sugerował ptk22 pewnie by pomogło, byle tylko nie ograniczyło przepływu. Odciągi stolarskie są bardzo wrażliwe na opory i łatwo ograniczyć przepływ przez dodanie jakiegoś oporu, który miałby ten przepływ "zakręcić".
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 10 wrz 2020, o 14:28

inquiz pisze:
10 wrz 2020, o 13:37
Jeżeli to taki model https://cnc-ultrasonic.pl/frezarka-cnc- ... sIQAvD_BwE i będziesz planował rurę od góry przy wrzecionie, to przy zastosowaniu jakiegoś łapacza wiórów pod cienką rurę poradzi sobie z większością urobku. Natomiast jeżeli chodzi o sprzątanie resztek to bym z jednej strony zrobił listwę ssącą przez cały bok pod tą rurę 100 a z drugiej nawiercił otwory przez całą długość obudowy. W zależności od długości frezowania ewentualnie bym zrobił klapki zamykające i tam, gdzie wrzeciono nie dochodzi, to pozamykał.
Jak tego problemu doświadczalnie ktoś na forach od CNC nie opisał to bym zrobił tymczasową obudowę ze sklejki i przetestował.

A przy okazji, kiedyś jak będziesz miał chwilę czasu, to bym chętnie to obejrzał jak pracuje na żywo.
Taki, choć to mocno zawyżona cena. Na Ali taki zestaw można dostać poniżej USD 2000.

Z tą testową obudową to dobry pomysł.

A do oglądania zapraszam, jak tylko skończę rozbudowę warsztatu i taki jeden kolega pomoże mi uruchomić tę frezarkę. Chyba muszę mu przedstawić propozycję nie do odrzucenia... ;-)
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 10 wrz 2020, o 15:00

Gal pisze:
10 wrz 2020, o 13:48
Powietrze musi skądś napłynąć żeby odciąg mógł działać.
A możesz podpiąć tam kompresor?
Oprócz standardowych otworków napowietrzających maszyna mogłaby dostawać strzał z kompresora np co kilka sekund. Sterował byś tym przez elektrozawór. To podbije i przesunie wióry w całej obudowie. Tylko potrzebne będą klapki zwrotne w nawiewach, bo mogą tamtędy wylatywać śmieci w czasie przedmuchu.
Jest ryzyko, musi być wybór.

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 10 wrz 2020, o 15:50

Gal, A do tej frezarki masz jakiś odciąg z mocowaniem na odkurzacz w zestawie? Jak nie to bym jakiś dopasował, tak aby odsysanie było wokół całego frezu.
A co do samego odsysania i dostarczania powietrza - szedłbym w rozwiązanie w stylu kolektora w samochodzie. Rząd otworów z jednej i drugiej strony naprzeciw siebie, podłączony do jednej rury ssącej. Wlot powietrza może wystarczy bez żadnych dodatków, jak będzie potrzeba więcej możesz zawsze dodać na wejściu złącze do kompresora.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 10 wrz 2020, o 17:57

Gal pisze:
10 wrz 2020, o 14:28
Z tą testową obudową to dobry pomysł.
też tak myślę.
inquiz pisze:
10 wrz 2020, o 13:37
nawiercił otwory przez całą długość obudowy.
szerokość. ale też bym od tego zaczął. otwory na wysokości pow. stołu. powierzchnia otworów równa lub tylko trochę większa niż powierzchnia odciągu. listwa typu "kolektor" to trochę overkill, bo jak powstanie zefirek, to wystarczy po stronie wyciągu dać dwie listwy w kształcie "V" kierujące wióry do odciągu. większy problem polega na tym, że jeżeli chcesz jednocześnie używać odkurzacza i wyciągu, to trzeba liczyć się z tym, że odkurzacz skutecznie zaburzy "zefirek" w okolicach wrzeciona (chociaż samo wrzeciono też to zrobi) i w takim wypadku inaczej jak met. prób i błędów się nie da, gdyż albowiem BYĆ MOŻE trzeba by dodać kilka (mało) otworów po bokach coby zneutralizować ww. zaburzenie.
tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaki przepływ ma ten odciąg w stosunku do objętości "miejsca akcji".

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 10 wrz 2020, o 19:22

Chyba chodzi o drewno. Wiórów metalowych raczej nie nie zassie.
Drewno-cyklon.
Dolce far niente ;-)

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 10 wrz 2020, o 20:36

FUX pisze:
10 wrz 2020, o 19:22
Wiórów metalowych raczej nie nie zassie.
Gal pisze:
10 wrz 2020, o 09:29
Drewno głównie, niekiedy jakiś plastik. Aluminium od wielkiego dzwonu.
To zbiera bardzo małą ilość materiału, da radę. Stali Gal nie będzie tym frezował. U mnie przy cięciu alu dobry odkurzacz zbiera wszystko jak należy.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

bojar
6 gwiazdek
Lokalizacja: warszawski-zachodni
Auto: forester 2,5XT,Q5
Polubił: 80 razy
Polubione posty: 232 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 25 wrz 2020, o 23:37

Właśnie się zdecydowałem na fotowoltaikę. Czy ktoś ostatnio to przerabiał? Jakieś rady, wskazówki.

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 26 wrz 2020, o 08:56

:giggle:
Dolce far niente ;-)

bojar
6 gwiazdek
Lokalizacja: warszawski-zachodni
Auto: forester 2,5XT,Q5
Polubił: 80 razy
Polubione posty: 232 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 26 wrz 2020, o 10:45

:?:

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 26 wrz 2020, o 11:38

Drogo, za równoległe połączenie jeszcze drożej, dewastacja dachu, bo najczęściej firmy zwalają niedoróbki na pochylenie, złe dachówki, etc., rozliczenia co 2 miesiące, prognoza z zeszłego roku a więc realnie w pierwszym roku ZE bierze kasę za nic a Ty, pomimo produkcji i bycie teoretycznie na +, ich dotujesz; później Ci zwrócą na konto albo będzie nadpłata na długie lata, itd.
Dolce far niente ;-)

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 26 wrz 2020, o 11:41

bojar pisze:
25 wrz 2020, o 23:37
Czy ktoś ostatnio to przerabiał? Jakieś rady, wskazówki.
Porządny przetwornik, ponoć lepiej wychodzi sprawność lekko niedowymiarowanego mocą do teoretycznej wydajności paneli, ale nie wiem o jakie wielkości idzie gra. Instalacja przeciwprzepięciowa na obwody AC i DC. Masz miejsce kompletnie niezacienione lato/zima ? Bo tutaj mogą zacząć się triki - jeśli jest np. pojedyncze drzewo które zacieni choćby małą część paneli.

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 26 wrz 2020, o 11:50

bojar pisze:
25 wrz 2020, o 23:37
Jakieś rady, wskazówki.
Jeszcze jedno ale: teoretycznie przy dużym nasyceniu fotowoltaiką w okolicy i długich liniach przesyłowych, przy słonecznych dniach napięcie w sieci może wzrosnąć do poziomu gdzie przetwornik odetnie produkcję ( chyba coś pod 250V ), ale to rozważania raczej teoretyczne - takie przypadki są marginalne.

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 26 wrz 2020, o 12:29

bojar pisze:
25 wrz 2020, o 23:37
Czy ktoś ostatnio to przerabiał?
z rodzinnych doświadczeń - prosty falownik z dotacji wpinali tylko w jedną fazę. To nie ma sensu bo najbardziej optymalne jest wykorzystanie tego prądu samodzielnie a zazwyczaj łazienka, kuchnia i kotłownia nie są na jednej.
tzi pisze:
26 wrz 2020, o 11:50
przy słonecznych dniach napięcie w sieci może wzrosnąć do poziomu gdzie przetwornik odetnie produkcję ( chyba coś pod 250V ), ale to rozważania raczej teoretyczne - takie przypadki są marginalne.
to się już zdarza, znajomy opowiadał że miał już taką sytuację.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

bojar
6 gwiazdek
Lokalizacja: warszawski-zachodni
Auto: forester 2,5XT,Q5
Polubił: 80 razy
Polubione posty: 232 razy

Majster-sztyk czyli Bob Budowniczy radzi...

Post 26 wrz 2020, o 18:23

tzi pisze:
26 wrz 2020, o 11:41


. Masz miejsce kompletnie niezacienione lato/zima ? Bo tutaj mogą zacząć się triki - jeśli jest np. pojedyncze drzewo które zacieni choćby małą część paneli.
Żadnych drzew i żadnych budynków nie ma i nie będzie.Dach odpowiednio duży, nachylenie południowe.
Rzuciłem temat i zgłosiło się ponad 10 firm. Dziś nawet jeden mnie odwiedził i zrobił rachunek sumienia, moc 7,98KW. Wyszedło mu 38k brutto. Jestem zielony i nie wiem na co zwrócić uwagę, o co pytać? Oni wszyscy tak ładnie opowiadają :mrgreen: .

ODPOWIEDZ