Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
ODPOWIEDZ
ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 23 kwie 2017, o 22:04

BiP pisze: Słyszałem, że najwyższa stopa zwrotu to na uprawie trawy jest.
To na pewno i jak jest impreza to zawsze świeży towar na wyciągnięcie ręki ;-)


Jest ryzyko, musi być wybór.

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 30 kwie 2017, o 07:19

BiP pisze: reszta to międzyrzędzia w borówce
Możesz wrzucić fotkę jak masz posadzoną tą borówkę? Trawa dochodzi do samych krzaków? Czy są obłożone korą tak, że nic dookoła nie rośnie?

Mi po ostatnich śniegach liście zrobiły się czerwone. Mam nadzieję że dojdzie do siebie. Sadziłem ją w tym roku w dołki wysypane torfem. I teraz zastanawiam się czy te krzaki trzeba obłożyć korą, trocinami, czy po prostu ziemią i pozwolić trawie rosnąć pod nimi?
Jest ryzyko, musi być wybór.

stefanekmac
5 gwiazdek
Auto: był forek XT jest OBK 2,5
Polubił: 26 razy
Polubione posty: 91 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 30 kwie 2017, o 09:46

Ja obsypuje trocinami.Także tymi z hodowli gryzoni mojej połówki.Wyjątkowo kwasolubna roślina.Niestety rosną daleko od domu i ptaki potrafią zjeść co ładniejsze owoce.Wczesną wiosna trochę nawozu siarczan amonu.
Pamietajmy o Wołyniu.

bojar
6 gwiazdek
Lokalizacja: warszawski-zachodni
Auto: forester 2,5XT,Q5
Polubił: 80 razy
Polubione posty: 232 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 30 kwie 2017, o 10:36

stefanekmac pisze:Ja obsypuje trocinami.Także tymi z hodowli gryzoni mojej połówki.Wyjątkowo kwasolubna roślina.Niestety rosną daleko od domu i ptaki potrafią zjeść co ładniejsze owoce.Wczesną wiosna trochę nawozu siarczan amonu.
Nakryj siatką,można kupić.Ew. zdejmij z okna firankę ;-) ,ale nie wiadomo jak zareaguje połówka. :mrgreen:
Lepszą opcja podsypania będzie kwaśny torf.

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 30 kwie 2017, o 11:03

bojar, posadziłem je w kwaśny torf. Ale jeszcze 5 centymetrów muszę czegoś dosypać, żeby było równo z ziemią. Torf będzie lepszy czy np kora ?
Jest ryzyko, musi być wybór.

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 4 maja 2017, o 21:02

Borówka nie znosi konkurencji korzeniowej, nawet jak próbowałem uprawiać współdzielnie z żurawiną, wyraźny spadek plonów był. Jest tak dlatego, że wrzosowate nie korzenią się głębiej jak 30 cm i gospodarują wodą jedynie z opadów. Woda z głębszych warstw jest dla niej niedostępna. Plus jest taki, że borówki różaneczniki etc można przesadzać w każdym wieku.
Pierwotnie miałem na międzyrzędziu usypany stożek z wybranej ziemi. Kopałem rowy na rządki, bo gleba wybitnie niepasująca, urobek był przykryty matą szkółkarską. Deszcz spływał po macie i nawadniał mi borówkę gratis, także ze średniego rocznego opadu 900mm u mnie na rządku miałem 3x tyle wspaniałej mięciutkiej deszczówki. Działało ze trzy lata bez zarzutu, po czym zauważyłem, że nacisk stożka gliny jest tak silny, że zaciska mi rowy wypełnione lekką kwaśną glebą. Ściąłem, a raczej ścinam bo nie skończyłem pryzmy do poziomu 0, obsiewam trawą, poprawiam rowy, bo pierwotne nachylenie ścian wykopu przeszło do pionu.
Gleba pod borówkę ma być kwaśna, lekka i przewiewna, taka, że jak na nią popatrzysz, to ma wyglądać, że nic na tym nie urośnie. Torf, kora, trociny - dla mnie najlepsza mieszanka, zawsze jestem w niedoborze i sypię wszystko, co mam. Kora z garbnikami musi być przekompostowana, można przyspieszyć gorącą wodą. Trociny iglaste świeże do ściółkowania zwiększają owocowanie, trzeba tylko uważać na objawy niedoboru azotu. Woda z kranu do podlewania nadaje się w ostateczności, najlepsza deszczówka. Klient brał ode mnie sadzonki kiedyś, prowadzi gospodarstwo ekologiczne, twierdzi, że zakwas chlebowy w wodzie wodociągowej czyni cuda.
Jak czerwonawe liście młode, to raczej ma się dobrze.
Na ptaki najtaniej wychodzi rolnicza siatka do prasy rolującej.

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 6 maja 2017, o 21:54

BiP, dzięki. Trochę mi rozjaśniłeś. Czyli jak rosną w dołkach i w torfie a poziom torfu jest około 5cm poniżej poziomu ziemi, to nie muszę się martwić?

W jaki sposób siatką do prasy zabezpieczasz borówki przed ptakami?

Jakie są objawy niedoboru azotu? Czym mogę ją nawozić? Przekompostowany obornik bydlęcy się nadaje, czy nie bardzo?
Jest ryzyko, musi być wybór.

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 7 maja 2017, o 09:38

Jeśli blaszki liściowe żółkną począwszy od pól między nerwami, to właśnie jest niedobór N. Blaszka ma być jednolicie ciemnozielona.
Jak już rosną, dosypałbym iglastych trocin, nawet z lekką górką. Pilnujesz kolory liści, w razie czego azotowymm podlewasz płynnym - szybko działa, bo już w płynie, w malutkim stężeniu, żeby korzeni nie palic.
Z organicznych kombinowałem z wodnym roztworem gołębiego. Po za tym, że kłopotliwy w użyciu, to efekty były. Bydlęcego szkoda, on buduje strukturę gleby, dla borówki tego nie potrzebujesz. Azot, bo głównie o niego chodzi, przyspiesza rozkład trocin, kory i uwalnia z nich całą potrzebną resztę. Więc obstawiałbym kurzeniec, albo z gołębiarzami wejdź w konszachty. Ja mam źródło guana suchego na jakieś 20 lat :mrgreen:

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 7 maja 2017, o 09:40

Tutaj masz tabelkę z objawami niedoborów, wygooglałem grafike.

http://trawka.org/topic/32823-zanim-zad ... pierwiastków-u-roślin-objawy-choroby-przenawożenia-niedobory/

NAwet nie wiedziałem, że takie forum jest...

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 12 maja 2017, o 08:24

Dzięki za informacje. Teraz nie mam na to czasu, bo od paru dni siedzę tylko w papierach. Ale w przyszłym tygodniu planuję dać warstwę bydlęcego przekompostowanego 4 lata(wygląda jak czarna próchniczna ziemia) i przysypię to korą z drzew iglastych, żeby nie rosły chwasty.

Po ilu latach od posadzenia borówka owocuje?
Jest ryzyko, musi być wybór.

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 14 maja 2017, o 11:45

Przyszła pora na zmianę kosiarki. Mój 12 letni partner z briggsem co prawda działa, ale za moment przerdzewieje na wylot i odpadnie :p
No i pytanie co teraz, powierzchni do koszenia ok 1300m2
Mam ochotę na ten model

Obrazek

Pytanie tylko, czy można by coś tańszego w podobnej jakości?
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 14 maja 2017, o 16:40

Mam taki od dwóch lat, tylko wersja bez aku - rewelacja. Zmienna szybkość napędu nie do przecenienia, kosz ubija tak, że jak się zagapisz i nie opróżnisz to trzeba wydłubywać, tak ubita trawa że sama nie chce wyleźć. Ja mam co prawda mniej do koszenia bo jakieś 500m2 trawy, zajmuje mi to ok.40 min.
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 14 maja 2017, o 17:02

Co to jest za marka?

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 14 maja 2017, o 18:33

Husqvarna LC 348V, LC 348VI lub LC 353VI
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 14 maja 2017, o 19:40

Brakuje funkcji mulczowania, duży plus za złączkę do mycia no i AWD :mrgreen:

Sprawdź, czy Partner nie ma w ofercie serwisowej obudowy wymiennej. Jak dowiedziałem się, że do hondy kosztuje mniej jak komplet noży, to przestałem się rdzą przejmować.

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 14 maja 2017, o 21:00

Dzięki za rady. Wymienna obudowa do Partnera to byłaby jakaś myśl, ale chyba nastawiłem się na coś nowego :-) Moja kosiarka ma już ok. 12 lat i kto wie ile jeszcze silnik i reszta pociągnie( taka racjonalizacja zakupu ;) )
Husqvarna jest RWD. Faktycznie ten sposób zbierania trawy może być bardzo efektywny. No i zmiana prędkości też może być fajną sprawą. Moja stara jest w ogóle bez napędu ;) Jutro jadę bejrzeć.
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 15 maja 2017, o 13:19

No i nabyłem :)
Model trochę niższy ale jak dla mnie wystarczający.
Obrazek
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

Grzegorz
5 gwiazdek
Lokalizacja: wsi wielkopolskiej
Auto: Peżot
Polubił: 21 razy
Polubione posty: 34 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 18 maja 2017, o 08:15

Czy ktoś przerabiał temat walki z mszycami sposobami ekologicznymi typu larwy biedronek (można kupić w necie)?
Nie chodzi o jakieś wielkie plantacje, pola ale o przydomowy ogród. Co roku to samo i co roku stosuje te same świństwa czyli Karate i inne środki chemiczne... :wall:
pozdrawiam
Grzegorz

stefanekmac
5 gwiazdek
Auto: był forek XT jest OBK 2,5
Polubił: 26 razy
Polubione posty: 91 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 18 maja 2017, o 08:33

Dawno temu.Oprysk z pokrzywy,skrzypu i czosnku.Stosowałem na porzeczki.Mszyce siedzą od spodu liści i tak trzeba kierować oprysk.Dobra strona że deszcz tego natychmiast nie zmyje.Był kiedyś też preparat skrzypu dp oprysku na żywopłoty.Polecam powtórzyć po tygodniu.Działało z miesiąc.Kiedyś na plantacjach i w sadzie środek BI 58. Totalna zagłada.Niestety bardzo trujący.Wycofali.Ja część gotowałem a część miksowałem.Dawka - hmm nie pamiętam.Na 8 l wody 2 główki czosnku( nie chińskiego) Kilka garści pokrzyw i skrzypu.Potem gęste sitko i masz zajzajer.Powinno postać zanim przecedzisz.Biedronki to lenie.
Pamietajmy o Wołyniu.

Grzegorz
5 gwiazdek
Lokalizacja: wsi wielkopolskiej
Auto: Peżot
Polubił: 21 razy
Polubione posty: 34 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 18 maja 2017, o 09:25

stefanekmac pisze: .Na 8 l wody 2 główki czosnku( nie chińskiego) Kilka garści pokrzyw i skrzypu.Potem gęste sitko i masz zajzajer.Powinno postać zanim przecedzisz.Biedronki to lenie.
I nie zapychał się opryskiwacz tą miksturą?
Szkoda, też jestem leniem ;-) Ale podobnoż larwy biedronek są bardziej aktywne/żarłoczne, tylko nie wiem czy jakieś ptaki ich nie zdążą zeżreć zanim te zabiorą się za mszyce.
pozdrawiam
Grzegorz

marivip
0 gwiazdek
Auto: Legacy '06
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 18 maja 2017, o 10:47

Rozmowa była o kosiarkach, a że akurat też mi potrzeba to od wczoraj choruje na taką.. Muszę ją mieć i amen. Obrazek

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 18 maja 2017, o 12:32

Grzegorz pisze: Czy ktoś przerabiał temat walki z mszycami sposobami ekologicznymi typu larwy biedronek (można kupić w necie)?
Nie chodzi o jakieś wielkie plantacje, pola ale o przydomowy ogród.
A jakie rośliny chcesz opryskać? Oprysk z pokrzywy jest skuteczny, ale trzeba bardzo często pryskać.

Na mszyce wystarczy oprysk ze świeżej pokrzywy, zalewasz ją wodą, najlepiej jak pokrzywa jest drobno pocięta i po paru godzinach oprysk.

Warto zastosować też oprysk z gnojówki z pokrzyw. Pokrzywa zalana wodą musi kilka dni stać, mieszasz ją 2x dziennie. Oprysk też dolistnie - wieczorem. To nie działa na mszyce, ale wzmacnia roślinę, stymuluje jej wzrost, dzięki temu lepiej zniesie inwazję.
Jest ryzyko, musi być wybór.

Grzegorz
5 gwiazdek
Lokalizacja: wsi wielkopolskiej
Auto: Peżot
Polubił: 21 razy
Polubione posty: 34 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 19 maja 2017, o 14:21

ptk22 pisze:
A jakie rośliny chcesz opryskać? Oprysk z pokrzywy jest skuteczny, ale trzeba bardzo często pryskać.
Różnorakie. Porzeczki, róże, śliwki, jabłonie, wiciokrzew, wszystko co rośnie w ogródku i atakowane jest przez mszyce i ich przyjaciółki mrówki.
No dobra - ile tej pokrzywy na litr żeby zabić pasożyta i nie spalić rośliny ??
pozdrawiam
Grzegorz

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 19 maja 2017, o 18:04

Pokrzywa raczej odstrasza, nie zabija.
Wrotycz jest lepszy.

stefanekmac
5 gwiazdek
Auto: był forek XT jest OBK 2,5
Polubił: 26 razy
Polubione posty: 91 razy

Re: Tydzień na działce - poradnik ogrodnika

Post 19 maja 2017, o 20:54

Na litr kilkanaście a nawet mniej łodyg pokrzyw, skrzypu też i czosnku.możesz przecedzić np przez gazę stosowaną do opatrunków.Wtedy na pewno się nic nie zapcha.Można dodać kieliszek płynu do mycia naczyń.On zmniejsza napięcie powierzchniowe cieczy. Wtedy lepiej pokrywa rośliny.Warunek-oprysk OD SPODU liści.
Pamietajmy o Wołyniu.

ODPOWIEDZ