Polska wzdłuż i wskroś bez mandatów itp.

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
bociek_krakow
Awatar użytkownika
0 gwiazdek
Lokalizacja: z Galicji
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Polska wzdłuż i wskroś bez mandatów itp.

Post 1 lut 2008, o 01:23

No właśnie... czytając fora motoryzacyjne, wielu kierowników narzeka że mając CB w aucie i tak dają się złapać. Nie kumam tego. Lejce mam od 2000 r. i ani mandata i pkt nie zarobiłem, a był okres (3,5 r) kiedy robiłem dostawczakiem 12-16 tyś km miesięcznie. Może kiepskie porównanie sprinter-subaru ale fakt że dało się złapać.
Ciekawe jak to wygląda u Was. Ile posiada radyjko. Jak coś to mogę podpowiedzieć, doradzić
Ostatnio zmieniony 3 lut 2008, o 21:11 przez bociek_krakow, łącznie zmieniany 1 raz.


foto-rajdowo.pl
RallyWear.pl

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Post 1 lut 2008, o 08:08

Trzeba się bardzo starać, żeby dać się złapać mając CB. Od kiedy jeżdżę z radiem, złapali mnie tylko raz. Nie chciało mi się tego dnia wrzucać anteny na dach :-P Od tego dnia wrzucam zawsze.

I uparcie twierdzę, że CB zwiększa bezpieczeństwo na drodze, bo:
- nie rozglądam się po krzakach zamiast skupić na prowadzeniu
- jak złamię przepisy, to na pewno zostanę upomniany (łagodne słowo) przez innego mobila

pablonas
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Szczytno (warm-maz)
Auto: Zielone z turbinom i srebrne też z turbinom
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Post 1 lut 2008, o 09:08

Kupiłem swoje radio we wrześniu ubiegłego roku przed wyjazdem na urlop w góry i zwróciło się już podczas pierwszej podróży. Patroli z suszarkami było od groma, a w 3 miejscach bankowo nie zdjąłbym nogi z gazu :)

Dla mnie CB ma tylko jedną wadę. Nieco przeszkadza w czasie rozmowy z pasażerami. Wtedy trzeba je wyciszyć i narażamy się w ten sposób, że umknie nam info o jakichś misiach. Poza tym... same plusy i polecam je wszystkim :)

Arno
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Spa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 1 lut 2008, o 09:08

Podobno coś kombinuja zeby zakazac. Ale to pewnie lipa.
Bociek - poradz, poinformuj.
Mam prezydenta. Jakiegos prostego. I antene prezydenta, taka z pol metra.
Na moj gust slaby zasieg, ale skad ja to moge wiedziec. Czy zwykly dlugi bat daje lepsze rezultaty?
I jak ustawic tego nieszczesnego prezydenta HARRY.
mam trzy pokretla. Glosnosc, sq i gain.
Kolega z forum, kandydat do rady rejsu radzil mi ustawic SQ na najmniej tzn w lewo do oporu, bez szumow. a GAIN na godz 10. I czasem to dziala a czasem nie.
I najdziwniejsze zjawisko przyrody: po wjechaniu do Czech czy Niemiec zanikaja kompletnie szumy. I cisza sto procent.
Czy za granica uzywa sie innego kanalu?
Czy taki sprzet trzeba gdzies wyskalowac, nastawic.... czy jest od reki gotow.
Ocieplenie klimatu zabije nas kosztami ogrzewania.

pablonas
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Szczytno (warm-maz)
Auto: Zielone z turbinom i srebrne też z turbinom
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Post 1 lut 2008, o 09:12

Arno pisze:Czy taki sprzet trzeba gdzies wyskalowac, nastawic.... czy jest od reki gotow.
Dostraja się antenę. Trzeba mieć do tego przyrząd. W serwisach zajmujących się CB zapłacisz za to z 10 pln ;)
Mam prezydenta. Jakiegos prostego. I antene prezydenta, taka z pol metra.
Na moj gust slaby zasieg, ale skad ja to moge wiedziec. Czy zwykly dlugi bat daje lepsze rezultaty?
Tirowcy przy tych długaśnych batach miewają zasięgi na CBku do 40 km :) W tym przypadku długość ma znaczenie :evilgrin:

hogi
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Kona Stinky
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Post 1 lut 2008, o 09:23

wszerz bociek_krakow, wszerz 8-)
Doradca Finansowy
http://www.greatpe.pl

San
Awatar użytkownika
0 gwiazdek
Lokalizacja: wawa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 1 lut 2008, o 10:25

Arno napisz jaki do President, ma ASC ?

O zasięg najlepiej zapytać na ogólnym: Gdzie mnie słychać i jak ?
Jeśli dobrze Cię ktoś usłyszy to powie że w tej miejscowości bądź na tej ulicy i będziesz mógł mniejwięcej ocenić jaki masz zasięg.

W mieście dobry efekt to 6-8 km. Dostajesz info miejsc które najbardziej Cię interesują, bo niby po co masz słuchać o suszarce z drugiego końca np. Warszawy

vibowit
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kiełpin
Auto: szkoda
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 1 lut 2008, o 11:43

Arno pisze:Podobno coś kombinuja zeby zakazac. Ale to pewnie lipa.
Bociek - poradz, poinformuj.
Mam prezydenta. Jakiegos prostego. I antene prezydenta, taka z pol metra.
Na moj gust slaby zasieg, ale skad ja to moge wiedziec. Czy zwykly dlugi bat daje lepsze rezultaty?
I jak ustawic tego nieszczesnego prezydenta HARRY.
mam trzy pokretla. Glosnosc, sq i gain.
Kolega z forum, kandydat do rady rejsu radzil mi ustawic SQ na najmniej tzn w lewo do oporu, bez szumow. a GAIN na godz 10. I czasem to dziala a czasem nie.
I najdziwniejsze zjawisko przyrody: po wjechaniu do Czech czy Niemiec zanikaja kompletnie szumy. I cisza sto procent.
Czy za granica uzywa sie innego kanalu?
Czy taki sprzet trzeba gdzies wyskalowac, nastawic.... czy jest od reki gotow.
Arno, ja mam Harrego Classic i antenę Midlanda 145 (taka długa) i na zasięg nie narzekam.
Co do ustawień, to Gain określa czułość radia, a Sq to filtr szumów. Ja najczęściej mam oba pokrętła w połowie skali i to się sprawdza. W większych miejscowościach, gdzie nasilenie źródeł szumów jest większe odpowiednio koryguję ustawienia (zwiększam filtrowanie lub/i zmniejszam czułość).
Kanał 19 to kanał z informacją drogową przyjęty w Polsce, stąd poza granicami kraju masz ciszę.
Ostatnio zmieniony 1 lut 2008, o 12:08 przez vibowit, łącznie zmieniany 1 raz.
czarne jest piękne...

Arno
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Spa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 1 lut 2008, o 11:55

Mam Prezydenta Johnny II
Nie mam pojecia czy ma ASC czy ni mo.

[ Dodano: 2008-02-01, 10:56 ]
VIBOVIT DZIEKUJE.
A wiecie jakie kanaly sa dla Polakow za granica, I jakie tam sa informacyjne?
Ocieplenie klimatu zabije nas kosztami ogrzewania.

San
Awatar użytkownika
0 gwiazdek
Lokalizacja: wawa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 1 lut 2008, o 12:05

Arno pisze:Mam Prezydenta Johnny II
Nie mam pojecia czy ma ASC czy ni mo.

[ Dodano: 2008-02-01, 10:56 ]
VIBOVIT DZIEKUJE.
A wiecie jakie kanaly sa dla Polakow za granica, I jakie tam sa informacyjne?
Arno więc pewnie masz ASC (automatyczna blokada szumów)

Sprawdź czy ten

Więc pokrętło SQ na sam dół -włączasz ASC, pokrętło RF Gain- mniejwięcej na godz 11.
Powinno być dobrze. Ja mam Harrego 2 z blokadą i jest bardzo zadowolony.

Arno
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Spa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 1 lut 2008, o 12:24

SAN TEN.
Takie ustawienie mi GAL polecal. Widocznie antena slabowita.
Pytanko. Przelacznik F-OFF - w jakiej pozycji ma byc w europie ( DE, CZ??) na F czy Off?
Bo moze przez to nic nie slysze za granica, bo oni inaczej nadaja?
Dziekuje!
Ocieplenie klimatu zabije nas kosztami ogrzewania.

San
Awatar użytkownika
0 gwiazdek
Lokalizacja: wawa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 1 lut 2008, o 12:34

Arno pisze:SAN TEN.
Takie ustawienie mi GAL polecal. Widocznie antena slabowita.
Pytanko. Przelacznik F-OFF - w jakiej pozycji ma byc w europie ( DE, CZ??) na F czy Off?
Bo moze przez to nic nie slysze za granica, bo oni inaczej nadaja?
Dziekuje!
Na forum gościu radzi tak:

Ustawienie w mieście:
1. Filtr HICUT - w mojej ocenie Ok. Wycina szumy.
2. ASC - w mojej ocenie całkiem fajna rzecz. Sam ustawiam troszkę niżej niż słyszalne szumy w radyjku, wycina je pozostawiając rozmowy na przyzwoitym słyszalnym w mojej ocenie poziomie. Słychać tylko silne stacje bez masy śmieci.
3. RFGAIN - do oporu w prawo.
Wada - ograniczony zasięg, może troszeczkę irytować, ale nic nie trzeszczy i skrzeczy.

Ustawienie w trasie:
1. Filtr HICUT - OFF.
2. ASC - OFF.
3. SQ - ustawione minimalnie poniżej słyszalnych szumów/2-3mm powyżej kreski/, przy jednoczesnym ustawieniu RFGAIN - do oporu w prawo. Po tym ustawieniu reguluję RFGAIN.
4. RFGAIN - przeważnie ustawiony na godzinę 11 lub 12, wycięcie szumów lub trzasków.
5. GŁÓŚNOŚĆ - pomiędzy 1/2 a 3/4.
Nieraz coś szumi, ale można wytrzymać. Szum tylko wtedy gdy ktoś nadaje i jest na granicy.


Poczytaj jeszcze tutaj: link


Co do pytanka: F na off za granicą chyba na ON ale nie jestem pewien

vibowit
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kiełpin
Auto: szkoda
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 1 lut 2008, o 12:43

San pisze:Co do pytanka: F na off za granicą chyba na ON ale nie jestem pewien
To jest zdaje się FM i o ile dobrze pamiętam, to w EU standardem jest własnie FM, więc powinien być na ON.
Ja niestety nie podróżowałem jeszcze z anteną po europie, więc nie znam numerków kanałów.
Gdzie jest Louis Cyphre? On zdaje się słyszy u siebie nadawanie z Italii, to może coś doradzi.
czarne jest piękne...

San
Awatar użytkownika
0 gwiazdek
Lokalizacja: wawa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 1 lut 2008, o 12:46

To nie to. Johnny nie ma wyboru modułu AM/FM. Standardowo ma odbiór tylko fal analogowych.
Natomiast te F to przycisk wyboru zakresu pracy:PL,EEU.

gimof
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Poznań
Auto: Nienajgorsza asterka
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 1 lut 2008, o 12:47

W europie są piątki, a polska pracuje w zerach.
AM i FM to modulacja, w polsce też nie raz pracuje się w fmie
vibowit pisze:Gdzie jest Louis Cyphre? On zdaje się słyszy u siebie nadawanie z Italii, to może coś doradzi.
Nic dziwnego, to pasmo jest takie... na fali przyziemnej kiepsko słychać, a na odbitej przy takiej propagacji jak dziś tylko Włochy.
"...Z dużymi rozmiarami kół jest jak z condomami w rozmiarze XL- Krótka chwila dobrej autoprezentacji nie jest warta późniejszych kłopotów."-Krzysztof Hołowczyc

Dłubię to, dłubię tam to. :)

arosiak
1 gwiazdka
Lokalizacja: Warszawa - Halinów
Auto: WRX, SVX, OBK
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 1 lut 2008, o 13:14

A ja wam powiem, że dostałem kiedyś od kumpla za free starusieńkie radyjko COBRA 19 PLUS. Dał mi je bo sobie kupował jakieś nowe.
Ja sobie dokupiłem antenkę hustlera 1m i podłączyłem radio.
Od 2 lat mam ten zestaw i jestem bardzo zadowolony, sprzęt jest 100 razy lepszy od nowego taniego badziewia.
Ten kolega co mi go dał do tej pory tego, żałuje, bo to nowe radio co sobie kupił jest dużo gorsze od poczciwej cobry.
Mam okazję się czasem przejechać służbowym partnerem z założonym nowym tanim unidenem, to powiem, że nie da się z tym jeździć, więcej trzasków niż rozmowy, aż głowa boli.
Na jakimś forum CB również wyczytałem, że te stare radia, które nie mają dużo bajerów są dobre.

[ Dodano: 2008-02-01, 12:17 ]
Przez te 2 lata, tylko 1 raz mnie wysuszyli, bo nie miałem włączonego.
I bardzo mi się przydaje do objazdu korków przed Warszawą.
Ogólnie radio polecam.
Jeden problem , to że ostatnio dużo chamstwa jest na 19.

[ Dodano: 2008-02-01, 12:19 ]
A i uwaga na trasie Wawa - Mińsk Mazowiecki jeździ srebrna Vectra misiakowa z radiem CB i czasem w błąd mobilków wprowadza.....

Arno
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Spa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 1 lut 2008, o 13:30

TAK, zdarza sie. Mnie UWAGA UWAGA, napuscili na siebie w Powsinie pod Warszawa. 15 sekund wczesniej zapytal, NIE NIE czysto masz. A oni juz widac, ze tam od dawna stali. NA WIDOKU.
Niewielka inwestycja a sie zwaraca. Im
Ocieplenie klimatu zabije nas kosztami ogrzewania.

vibowit
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kiełpin
Auto: szkoda
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 1 lut 2008, o 13:33

Sorry za ignorancję i niewiedzę ta temat AM/FM, Zera/Piątki. Gimof napisz mniej więcej o co chodzi, tak łopatologicznie.


Idę do wątku "Wybacz Mi". :mrgreen:

Też uważam, że największym problemem jest chamstwo. Czasami, jadąc z rodziną muszę wiciszać CB. :-? W wielu wypadkach pomaga zwrócenie uwagi, ale niestety nie zawsze.
czarne jest piękne...

gimof
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Poznań
Auto: Nienajgorsza asterka
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 1 lut 2008, o 14:10

arosiak pisze:A i uwaga na trasie Wawa - Mińsk Mazowiecki jeździ srebrna Vectra misiakowa z radiem CB i czasem w błąd mobilków wprowadza.....
A to przestępstwo bo CB nie może byc wykorzystywane do zarobków.

vibowit AM\FM to modulacja.
Modulacja

AM- to modulacja amplitudy
FM- modulacja częstotliwości

W polsce głównie używamy AM`u. Europa głównie FM...

Tzw. zera\piątki.
Jak spojrzymy na tabele częstotliwości pasma CB (od 1 do 40 kanału), to częstotliwości kHz kończą nam się na zero, a w prawie wszystkich państwach europy na pięć.
np: 27.190.000 - polska
27.195.000-europa

Te 5kilo cykli starczy by się nie rozumieć.
"...Z dużymi rozmiarami kół jest jak z condomami w rozmiarze XL- Krótka chwila dobrej autoprezentacji nie jest warta późniejszych kłopotów."-Krzysztof Hołowczyc

Dłubię to, dłubię tam to. :)

ky
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Boat City
Auto: die Pflaume
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 1 lut 2008, o 16:07

Arno pisze:Podobno coś kombinuja zeby zakazac. Ale to pewnie lipa.
Obiło mi się o oczy, że chcą nakazać używania modulacji FM. Pomijając już fakt, że przejście na FM dobrze by zrobiło jakości, to pewnie byłby to martwy przepis.

[ Dodano: 2008-02-01, 15:08 ]
gimof pisze:Te 5kilo cykli starczy by się nie rozumieć.
Eee... To zależy. Niektórzy mają radia szerokie jak wrota od stodoły :)

A i tak najlepsi są specjaliści, którzy potrafią odpowiedzieć ,,dobrze cię słychać'', podczas gdy pytający nadaje w FM-ie.

r.
Wieśniak w trójce. Dla przyjaciół Rufjan.

gimof
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Poznań
Auto: Nienajgorsza asterka
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 1 lut 2008, o 19:18

ky pisze:zy, że chcą nakazać używania modulacji FM. Pomijając już fakt, że przejście na FM dobrze by zrobiło jakości, to pewnie byłby to martwy przepis.
A mieli wprowadzić nie tak dawno, że będziemy używać tylko FM.
CB to martwe pasmo, w ogóle nie kontrolowane. Tam nie będzie zmian...
Eee... To zależy. Niektórzy mają radia szerokie jak wrota od stodoły :)
Jasne, że tak wtedy na 20 słyszą jeszcze 30 kanał :mrgreen:
"...Z dużymi rozmiarami kół jest jak z condomami w rozmiarze XL- Krótka chwila dobrej autoprezentacji nie jest warta późniejszych kłopotów."-Krzysztof Hołowczyc

Dłubię to, dłubię tam to. :)

bociek_krakow
Awatar użytkownika
0 gwiazdek
Lokalizacja: z Galicji
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 3 lut 2008, o 12:32

Poza granicami PL polscy drajwery używają kanału 28.
Nie polecam używania podkręconego radia w DE, ponieważ znam przypadki zarekwirowania radia przez policajów.

Osobiście używam właśnie takiego radia jak wrota od stodoły a dokładnie President Jackson. Zero automatyki, sam się dostrajasz jak chcesz i gdzie chcesz.Mimo kolosalnych wymiarów radia, nie zamieniłbym na inne. No może Alan 28, ale to już bez wstęg jest.
Do tego ML-ka 145 Presidenta i wszystko świetnie działa. Osiągi tak naprawdę nie są potrzebne zwłaszcza na trasie.
foto-rajdowo.pl
RallyWear.pl

gimof
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Poznań
Auto: Nienajgorsza asterka
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 3 lut 2008, o 13:04

W polsce 28 to ogólny dla Cbistów :)
"...Z dużymi rozmiarami kół jest jak z condomami w rozmiarze XL- Krótka chwila dobrej autoprezentacji nie jest warta późniejszych kłopotów."-Krzysztof Hołowczyc

Dłubię to, dłubię tam to. :)

ky
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Boat City
Auto: die Pflaume
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 3 lut 2008, o 13:14

bociek_krakow pisze:radia jak wrota od stodoły a dokładnie President Jackson
Jackson szeroki jak stodoła? Mylisz pojęcia: Jackson jest wąski, a Ty masz clarifier, żeby się dostroić do tych wszystkich syfów, które są poodstrajane, które chodzą w czymś pomiędzy zerami i piątkami.

r.
Wieśniak w trójce. Dla przyjaciół Rufjan.

gimof
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Poznań
Auto: Nienajgorsza asterka
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 3 lut 2008, o 13:24

ky ze starych "prezydentów" jackson chyba był najgorszy.
Na ssb ciężko było się wstroić w inne stacje.
"...Z dużymi rozmiarami kół jest jak z condomami w rozmiarze XL- Krótka chwila dobrej autoprezentacji nie jest warta późniejszych kłopotów."-Krzysztof Hołowczyc

Dłubię to, dłubię tam to. :)

ODPOWIEDZ