Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 18 sty 2021, o 19:40

Gal pisze:
stach22 pisze:
18 sty 2021, o 17:53
Obrazek
Może ma to coś wspólnego z zasięgiem wyżu syberyjskiego i brakiem ruchu powietrza..?
Taka luźna uwaga.
Możliwe. To wyostrza problem.


:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 18 sty 2021, o 20:49

stach22 pisze:
18 sty 2021, o 19:40
Gal pisze:
stach22 pisze:
18 sty 2021, o 17:53
Obrazek
Może ma to coś wspólnego z zasięgiem wyżu syberyjskiego i brakiem ruchu powietrza..?
Taka luźna uwaga.
Możliwe. To wyostrza problem.
Też wolałbym lokalizację nad oceanem.
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 18 sty 2021, o 22:36

Gal pisze:
stach22 pisze:
18 sty 2021, o 19:40
Gal pisze: Może ma to coś wspólnego z zasięgiem wyżu syberyjskiego i brakiem ruchu powietrza..?
Taka luźna uwaga.
Możliwe. To wyostrza problem.
Też wolałbym lokalizację nad oceanem.
W tym wypadku to raczej nie jest kluczowe. Zatoka biskajska jest nad oceanem a całe wybrzeże francuskie i kilka miast hiszpańskich są zasyfione. Z kolei nad zatoką fińską całkiem czysto. Po prostu jesteśmy syfiarzami Europy.
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 18 sty 2021, o 23:05

stach22 pisze:
18 sty 2021, o 22:36
Gal pisze:
stach22 pisze:
18 sty 2021, o 19:40
Możliwe. To wyostrza problem.
Też wolałbym lokalizację nad oceanem.
W tym wypadku to raczej nie jest kluczowe. Zatoka biskajska jest nad oceanem a całe wybrzeże francuskie i kilka miast hiszpańskich są zasyfione. Z kolei nad zatoką fińską całkiem czysto. Po prostu jesteśmy syfiarzami Europy.
Moim zdaniem, po prostu jest wiele czynników, które wpływają na jakość powietrza w danym miejscu, w danej chwili.
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 18 sty 2021, o 23:19

Gal pisze:
18 sty 2021, o 19:01
Może ma to coś wspólnego z zasięgiem wyżu syberyjskiego i brakiem ruchu powietrza..?
Niestety z moich wyjazdowych doświadczeń wniosek jest smutniejszy. Jak wieje to udaje się nasze dymy wioskowe jakoś rozrzedzić. Jak nie wieje ( tak jak dzisiaj ) - masakra.
To nie wina dzisiejszego -10, bo przy +5 i +10 różnica też jest na naszą niekorzyść.

Mapki można różne rysować - różne frakcje zapylenia, ozon, przemysłowe typu NOx i SO2 i wtedy akcenty mapki mogą być lekko inne. Niestety nos ma jeden wyznacznik. Mówiąc krótko - u nas w sezonie grzewczym potwornie śmierdzi.
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (18 sty 2021, o 23:22)

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 18 sty 2021, o 23:33

Jaca68 pisze:
18 sty 2021, o 14:27
Ekolodzy od lat gardłują że brak śniegu jest jednym z powodów suszy. No bo jak tak z metr śniegu nawali to potem wody będzie że ho ho. :lol:
Bajki, polecam naładować pełne wiadro śniegu, wstawić do ciepłego na kilkanaście godzin i zobaczyć ile wody z tego będzie. ;-)
U mnie jest taka gleba, że tylko śnieg jest w stanie przejść w głębsze warstwy. Jak będzie padało, mróz a potem łagodne roztopy to idealnie. Źródła uzupełnią swój stan i będą wybijały przez kolejny rok. Niestety deszcze tu nic nie pomagają. Lato było deszczowe a kolejne źródła zanikały...
Jest ryzyko, musi być wybór.

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 18 sty 2021, o 23:58

tzi pisze:
18 sty 2021, o 23:19
Gal pisze:
18 sty 2021, o 19:01
Może ma to coś wspólnego z zasięgiem wyżu syberyjskiego i brakiem ruchu powietrza..?
Niestety z moich wyjazdowych doświadczeń wniosek jest smutniejszy. Jak wieje to udaje się nasze dymy wioskowe jakoś rozrzedzić. Jak nie wieje ( tak jak dzisiaj ) - masakra.
To nie wina dzisiejszego -10, bo przy +5 i +10 różnica też jest na naszą niekorzyść.

Mapki można różne rysować - różne frakcje zapylenia, ozon, przemysłowe typu NOx i SO2 i wtedy akcenty mapki mogą być lekko inne. Niestety nos ma jeden wyznacznik. Mówiąc krótko - u nas w sezonie grzewczym potwornie śmierdzi.
Jasne. Zgadzam się.
Mamy przestarzały i prymitywny system ogrzewania domów. Przemysł ciężki też nie pomaga. I z dnia na dzień się to nie zmieni.
Jak powiemy "zmienić piece na gazowe", to na Śląsku się zagotuje, a naprawdę wielu ludzi w Polsce po prostu nie będzie na to stać, a nawet nie mają dostępu do gazu.

Bryza znad oceanu pomaga. I tyle.
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (19 sty 2021, o 00:21)
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 sty 2021, o 09:17

Na ogrzewanie inne, niż sipka i wyngiel, wieedeeelu ludzi nie stać i nie będzie stać.
Dolce far niente ;-)

stefanekmac
5 gwiazdek
Auto: był forek XT jest OBK 2,5
Polubił: 26 razy
Polubione posty: 91 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 sty 2021, o 09:22

Mieszkałem różnie. Nad Bałtykiem zawsze jest jakiś ruch powietrza. Ale już 100 km dalej słabiej. tzi dzięki za otwarcie oczu- w okolicy raz strumyk jest raz nie . Jeden siadł jak duża wieś wywierciła głębinowe studnie.
Pamietajmy o Wołyniu.

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 sty 2021, o 09:33

:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

Grzegorz
5 gwiazdek
Lokalizacja: wsi wielkopolskiej
Auto: Peżot
Polubił: 21 razy
Polubione posty: 34 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 sty 2021, o 09:35

Mieszkam na wsi która nawet pretenduje do klimatu Rabki (jeśli to nie fejk to taką informację znalazłem na którymś z lokalnych portali). Na pewno są miejsca gdzie powietrze jest czyste i zdrowe ale na osiedlach dominują wciąż kopciuchy które smrodzą nieziemsko i przy takiej pogodzie jak wczoraj to można się udusić. Gorzej, część ludzi pali również latem ogrzewając wodę. Są programy gminne, ogólnopolskie dopłat do wymiany kopciuchów na choćby mniej emisyjne (przynajmniej w subiektywnym odbiorze smrodu) piece na ekogroszek a już najlepiej na gaz/pompy ciepła ale to potrwa lata zanim zmieni się ludzka mentalność.
Z tym "nie stać" to jest tak, że sąsiad pali syfem bo go "nie stać" ale stać go na kilka samochodów, quada i inne rzeczy. Koleżanka z pracy którą naprawdę stać przyznaje, że oni także palą w piecu i o zgrozo spalają pampersy! - przyznaje jakby to było normalne - żeby mieć ciepłą wodę latem :wall:
pozdrawiam
Grzegorz

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 sty 2021, o 09:48

Grzegorz pisze: Z tym "nie stać" to jest tak, że sąsiad pali syfem bo go "nie stać" ale stać go na kilka samochodów, quada i inne rzeczy. Koleżanka z pracy którą naprawdę stać przyznaje, że oni także palą w piecu i o zgrozo spalają pampersy! - przyznaje jakby to było normalne - żeby mieć ciepłą wodę latem :wall:
Powinny być za to wysokie kary.
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 sty 2021, o 10:18

Gal pisze:
18 sty 2021, o 23:58
Jak powiemy "zmienić piece na gazowe", to na Śląsku się zagotuje, a naprawdę wielu ludzi w Polsce po prostu nie będzie na to stać, a nawet nie mają dostępu do gazu.
Patrz pan, a w Krakowie się udało, mają zakaz palenia węglem i drewnem. Nawet kominka nie rozpalisz.
Grzegorz pisze:
19 sty 2021, o 09:35
Z tym "nie stać" to jest tak, że sąsiad pali syfem bo go "nie stać" ale stać go na kilka samochodów, quada i inne rzeczy.
Bo u mas dominuje mentalność dziadowania, że niby "nie stać". A te kilka samochodów to pewnie złomy z Niemiec, bo fura ma być duża i mocna, co z tego że spawana z dwóch.
Na ubezpieczenie domów też "nie stać" a potem przychodzi powódź czy silniejszy wiatr i jest płacz, i wyciąganie łapek po pomoc w nieszczęściu. :whistle:
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

Grzegorz
5 gwiazdek
Lokalizacja: wsi wielkopolskiej
Auto: Peżot
Polubił: 21 razy
Polubione posty: 34 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 sty 2021, o 10:41

Jaca68 pisze:
19 sty 2021, o 10:18
Bo u mas dominuje mentalność dziadowania, że niby "nie stać".
Nie wiem czy to nazywać dziadowaniem. To łatwo uzasadnić. Jeśli nie widzisz zagrożenia, dyskomfortu albo jest to dla ciebie sprawa trzeciorzędna w spalinach kopciuchowo-śmieciowych to prędzej dwusetką owiniesz cygaro i to spalisz niż wydasz kasę na gaz czy inne ekologie. Oni mają to w d.
Oczywiście na pewno jest duża grupa ludzi których nie stać na bycie eko.
pozdrawiam
Grzegorz

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 406 razy
Polubione posty: 361 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 sty 2021, o 11:05

Grzegorz pisze:
19 sty 2021, o 10:41
Oczywiście na pewno jest duża grupa ludzi których nie stać na bycie eko.
To jest jedna sprawa. Druga to problemy praktyczne. Dobry dom pasywny można ogrzewać gazem i koszty są niskie. Z drugiej strony wczoraj rozmawiałem o przypadku sąsiada - nowy dom i tylko pompa ciepła powietrzna. Na kominku zaoszczędził i nie zamontował nic dodatkowo. I teraz przy tym mrozie miał 14 stopni w domu.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

pol052
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Gliwice
Auto: Impreza GD
Polubił: 5 razy
Polubione posty: 28 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 sty 2021, o 11:22

Właśnie jakbym miał zmieniać swój ekogroszek na gaz czy cokolwiek eko to tylko w miksie z kominkiem. Tylko ja mam blisko ok 200m2 100 letniego domu.
Impreza na codzien a w weekendy 126p900

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 sty 2021, o 11:44

inquiz pisze:
19 sty 2021, o 11:05
Na kominku zaoszczędził i nie zamontował nic dodatkowo. I
Na pompie chyba też zaoszczędził. Uwierzył Grecie w ocieplenie. :lol:
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 sty 2021, o 11:44

inquiz pisze:
19 sty 2021, o 11:05
rozmawiałem o przypadku sąsiada - nowy dom i tylko pompa ciepła powietrzna
Gdzieś zawalił - u mnie też tylko PC powietrzna ( nominalnie 9kW w okolicy 0°C ) i daje radę bez problemu. Dom 145m2

stefanekmac
5 gwiazdek
Auto: był forek XT jest OBK 2,5
Polubił: 26 razy
Polubione posty: 91 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 sty 2021, o 11:47

Mam piec Immergas. z otwartą komorą. Ma już z 10 lat. Czas na coś nowszego. Tylko co bez zasobnika. Jakieś sugestie ? Mam ochotę na coś krajowego ale niekoniecznie.
Pamietajmy o Wołyniu.

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 sty 2021, o 13:39

stefanekmac pisze:
19 sty 2021, o 11:47
Tylko co bez zasobnika. Jakieś sugestie ?
jedna: nie kupuj urządzenia z wbudowaną automatyką (sterowaniem). kup najprostszy model i sterowanie osobno (może być systemowe, ale osobno).
masz kaloryfery czy podłogówke?

i przenieśmy się do boba budowniczego.

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 sty 2021, o 13:52

a tak w temacie:

https://www.domiporta.pl/poradnik/7,126 ... BoxOpImg13
Mimo pomocy nadal 40 procent, czyli ok. 5,4 mln wszystkich domów jednorodzinnych w Polsce pozbawionych jest jakiejkolwiek izolacji cieplnej, co kończy się dla właścicieli wyższymi kosztami ogrzewania.
jeżeli to prawda, to właśnie przeżyłem szok poznawczy.

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 sty 2021, o 17:52

stefanekmac pisze:
19 sty 2021, o 11:47
Mam piec Immergas. z otwartą komorą. Ma już z 10 lat. Czas na coś nowszego.
Jak działa to nie ruszać. Nowsze nie zawsze znaczy lepsze. Ja mam Victrixa już 13 sezon, rok temu serwis kociołek wymienił i dalej hula.
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 sty 2021, o 18:48

damaz pisze:
19 sty 2021, o 13:52
a tak w temacie:

https://www.domiporta.pl/poradnik/7,126 ... BoxOpImg13
Mimo pomocy nadal 40 procent, czyli ok. 5,4 mln wszystkich domów jednorodzinnych w Polsce pozbawionych jest jakiejkolwiek izolacji cieplnej, co kończy się dla właścicieli wyższymi kosztami ogrzewania.
jeżeli to prawda, to właśnie przeżyłem szok poznawczy.
A dlaczego?
Do końca lat '60 budowano domy z muru jednolitego, bez żadnej izolacji, w '70 - '80 dwuwarstwowe z "pustką powietrzną' (pewnie też zaliczone do tych "bez izolacji"), a dopiero od lat '90 (wszystko mniej więcej) zaczęto stosować styropian czy wełnę mineralną do izolacji. A podejrzewam, że ciągle większość domów w Polsce wybudowano przed rokiem 90.
Niektóre z nich przeszły "termomodernizację", ale to zdecydowana mniejszość - wystarczy pojeździć po wioskach i popatrzeć.
Liczyłem kiedyś ile kosztowało by mnie docieplenie domu (mam mur dwuwarstwowy z tylko 4cm styropianu w środku) i koszt nominalnie zwróciłby mi się po 25 latach. Licząc bardzo optymistycznie w cenach stałych. Inaczej nie ma sensu liczyć, bo pieniądze trzeba wydać teraz.
Więc ludzie nie ocieplają.
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 sty 2021, o 21:59

Jaca68 pisze:
19 sty 2021, o 10:18
Nawet kominka nie rozpalis
To akurat bardzo źle.

Powinna być kara za kopcenie a nie za palenie drewnem.

Tak jak jest kara za zbyt szybką jazdę a nie za jazdę szybkim samochodem.
Jest ryzyko, musi być wybór.

OlySiaby
0 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Forester '99 2.0 S-Turbo AT
Polubił: 0
Polubione posty: 4 razy

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 25 sty 2021, o 18:26


Grzegorz pisze:Mieszkam na wsi która nawet pretenduje do klimatu Rabki (jeśli to nie fejk to taką informację znalazłem na którymś z lokalnych portali). Na pewno są miejsca gdzie powietrze jest czyste i zdrowe ale na osiedlach dominują wciąż kopciuchy które smrodzą nieziemsko i przy takiej pogodzie jak wczoraj to można się udusić....
Akurat Rabka ma Zdrój tylko w nazwie.
Jej lokalizacja w dolinie powoduje przy okazji, że bardzo szybko czuć w powietrzu że w okolicy odpaliło się jakaś ilość złych pieców zasypanych pewnie nie tym czym powinny.

ODPOWIEDZ