Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
WRC fan
Awatar użytkownika
Moderator
Lokalizacja: inąd
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 10 razy

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 23 kwie 2008, o 16:16

http://www.f1.v10.pl/Wyscig,w,Walencji, ... 10893.html

Mogę przekląć ? Mogę, mogę ?! :x :wall:



gruby
5 gwiazdek
Auto: klekotnik
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 25 kwie 2008, o 01:48

WRC fan pisze:Mogę przekląć ? Mogę, mogę ?! :x :wall:
Oj tam. Posmaruja i pojada...

g.

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 6 maja 2008, o 09:52

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... 80265.html

Energia słoneczna realną szansą na uniezależnienie Europy (i świata...?) od rosyjskiej ropy i gazu, a także od kłopotliwego politycznie atomu?

Już widzę te szosy, pełne cichych aut o imponującym momencie obrotowym - i o dyskretnej klapce pod zderzakiem, kryjącej gniazdko elektryczne :whistle:

Proszę wycieczki, co wycieczka na to...?

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 6 maja 2008, o 10:36

Ostatnia para wycieczki popiera... Te silniki na sprężone powietrze pasują do idei jak najbardziej. Może nawet jakiś bokserek? ;-)

BTW podobno zmieniły się przepisy i można już sobie postawić przydomową elektrownię wiatrowo-słoneczną bez konieczności uzgadniania cudów na kiju z energetyką. Słyszeliście coś?

Arno
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Spa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 6 maja 2008, o 11:10

na slonce w australii moze, lub w usa, ktore leza na wysokosci afryki prawie. ale u nas? w ciemnicy?
Fido, pozstaw wielki wiatrak, to bedziesz mial huk jak na lotnisku prawie. Byles kiedys przy elektrowni wiatrowej? No nie wspomne o walorach estetycznych.

Przed laty za socrealizmu lub wczesniej podczas rewolucji przemyslowej, nikt by nie osmielil sie powiedziec, ze fabryka jest brzydka, ze komin elektrowni szpeci krajobraz. Dzis powoli zasmieca sie wszystkie pagroki wiatrakami, ale nikt sie nie osmieli powiedziec, ze to jest wizualna kontaminacja srodowiska, plus niebywaly halas i mordowanie ptakow i owadow na duza skale.
Dlaczego? Bo witarak jest politycznie poprawny.
Ocieplenie klimatu zabije nas kosztami ogrzewania.

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 6 maja 2008, o 11:25

WiS pisze:http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... 80265.html

Energia słoneczna realną szansą na uniezależnienie Europy (i świata...?) od rosyjskiej ropy i gazu, a także od kłopotliwego politycznie atomu?

Już widzę te szosy, pełne cichych aut o imponującym momencie obrotowym - i o dyskretnej klapce pod zderzakiem, kryjącej gniazdko elektryczne :whistle:

Proszę wycieczki, co wycieczka na to...?
No wlaśnie. Tylko, czy szanowni politycy przyklasną pomyslom. O apetytach ministrów finansów nie wspomnę...
Patrząc na paliwa silnikowe dzisiaj. Czy akcyza jest naliczana procentowo, czy kwotowo?
Dolce far niente ;-)

WRC fan
Awatar użytkownika
Moderator
Lokalizacja: inąd
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 10 razy

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 6 maja 2008, o 13:19

Arno pisze: Bo witarak jest politycznie poprawny.
Już chyba nie jest. Greenpees mówi, że jest be

Arno
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Spa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 6 maja 2008, o 14:58

czyli bedziemy sie ogrzewac bakami, wzrosnie produkcja kapusty... ale ale, bak to gaz cieplarniany. wniosek prosty i jeden sie nazuwa. Human is bad. Panethnic cleansing.
Ocieplenie klimatu zabije nas kosztami ogrzewania.

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 6 maja 2008, o 15:52

zupełnie poważną analizę zasilania gosp. wiejskich popełnił kiedyś znajomy z SGGW. okazało się, że elektrownie wiatrowe są w Polsce średnio opłacalne, ze względu na koszt wiatraka (dane sprzed ok. 5 lat), ale za to małe "jednorodzinne" elektrownie (generatory) wodne to całkiem realny pomysł może być. oczywiście, jeśli ktoś ma niedaleko rzeczkę albo rów melioracyjny, który można spiętrzyć. według tegoż znajomego, jednak, takich miejsc jest w Polsce wcale dużo.

AMI
5 gwiazdek
Lokalizacja: Dublin
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 6 maja 2008, o 19:28

damaz pisze: zupełnie poważną analizę zasilania gosp. wiejskich popełnił kiedyś znajomy z SGGW. okazało się, że elektrownie wiatrowe są w Polsce średnio opłacalne, ze względu na koszt wiatraka (dane sprzed ok. 5 lat), ale za to małe "jednorodzinne" elektrownie (generatory) wodne to całkiem realny pomysł może być. oczywiście, jeśli ktoś ma niedaleko rzeczkę albo rów melioracyjny, który można spiętrzyć. według tegoż znajomego, jednak, takich miejsc jest w Polsce wcale dużo.

Ja tam sie nie znam - ale z tymi elektrowniami wodnymi to tez dostrzegalbym pewien problem.
W rzeczkach zwykly sobie zyc rybki, ktorym moze to spietrzanie i inne ustrojstwa stawiane na torze wodnym nieco przeszkadzac.
Takze tak zupelnie ekologiczne to to rozwiazanie tez nie jest chyba raczej.

Pozdrawiam
Jacek "AMI" Rudowski

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 6 maja 2008, o 21:34

a kto tu mówi o ekologii :?: my tu o ekonomii rozmawiamy. 8-)

a tak poważniej, to cała sztuczka z tymi generatorami polega(ła) na tym, że one - podobno - dają się stawiać omalże na dostosowanym rowie melioracyjnym. ogólnie na "rzekach", gdzie ryb raczej nie ma... dużych.
ten mój znajomy jak już zrobił to opracowanie to sam był zdziwiony. do tego stopnia, że zaczął myśleć o sprowadzaniu tych generatorów.

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 7 maja 2008, o 00:33

Konto usunięte pisze: BTW podobno zmieniły się przepisy i można już sobie postawić przydomową elektrownię wiatrowo-słoneczną bez konieczności uzgadniania cudów na kiju z energetyką. Słyszeliście coś?

Można, małej mocy - bez koncesji na produkcję energii, no i nie trzeba podpisywać kontraktu z odbiorcą. Nawet reaktor sobie możesz postawić, byle się w limicie zmieścić.

[quote="Arno"
Arno pisze: Dzis powoli zasmieca sie wszystkie pagroki wiatrakami, ale nikt sie nie osmieli powiedziec, ze to jest wizualna kontaminacja srodowiska,
Zgoda
Arno pisze:plus niebywaly halas
taki sobie
Arno pisze: i mordowanie ptakow i owadow na duza skale.
bzdura
Arno pisze: Dlaczego? Bo witarak jest politycznie poprawny.

To jest w ogóle fenomen. Energia wiatrowa jest najdroższa ze wszystkich żródeł odnawialnych, a jednak się ją lansuje...

ky
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Boat City
Auto: die Pflaume
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 7 maja 2008, o 08:01

Konto usunięte pisze:To jest w ogóle fenomen. Energia wiatrowa jest najdroższa ze wszystkich żródeł odnawialnych, a jednak się ją lansuje...
Mogę tylko przypomnieć przedostatni i ostatni akapit stąd.

r.
Wieśniak w trójce. Dla przyjaciół Rufjan.

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 7 maja 2008, o 23:02

No dobra, a czy ktoś coś konkretnego może powiedzieć o tej technologii słonecznej, o której pisze Spiegel, a którą zalinkowałem...?

Bardzo serio mnie interesuje.

gruby
5 gwiazdek
Auto: klekotnik
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 13 maja 2008, o 01:01

WiS pisze:No dobra, a czy ktoś coś konkretnego może powiedzieć o tej technologii słonecznej, o której pisze Spiegel, a którą zalinkowałem...?

Bardzo serio mnie interesuje.
Wg. mnie mocno naciagane.

1. Nie mam danych odnosnie wydajnosci tej maszynerii, ale jeszcze niedawno nie byla zbyt wielka. Nie wspominajac nawet o proporcji /$

2.
Szpygel pisze:Hans Müller-Steinhagen wyliczył, jakie byłyby koszty przejścia Europy na energię słoneczną i doszedł do wniosku, że do roku 2050 należałoby zainwestować około 400 mld euro, aby zbudować elektrownie, które pokryłyby 15 proc. zapotrzebowania Europy na prąd.
Za 400 mld euro mozna zbudowac sto elektrowni atomowych. Pytania?

3. Wbrew temu co pisza, przesyl energii na tak duze odleglosci jest problemem.

4. Bedzie problem z pogoda - np. pare dni pochmurnych/burza piaskowa. Co wtedy? 20 stopien zasilania? Nie ma jeszcze tak wielkich akumulatorow...

5. Ruscy zrzucaja bomby na pustynie. A Europa podbita...

g.

ps. Nie wiem czego naprawde chciales sie dowiedziec. Napisz cos konkretniej, to wybadam temat.

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 13 maja 2008, o 01:49

Chciałem się wstępnie dowiedzieć, czy to rzeczywiście poważny temat, czy kaczka (pardon!) dziennikarsko-naukawa.
Wstępnie potwierdziłęś wstępnie sceptyczne opinie, jakie mam z innych źródeł... niestety. A szkoda, mogło być fajnie ;-)

PS. Ruskie nie będzie zrzucać żadnej bomby, przecież to niezgodne z prawem miedzynarodwym jest, nie?

Piter 35
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Polubił: 169 razy
Polubione posty: 103 razy

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 13 maja 2008, o 09:48

Co do elekttowni wiatrowych to w niemczech temat się lekko przejadł .
Mianowicie chodzi o to,że budowane elektrownie wietrowe zostały maszynką do wyciągania pieniędzy z kasy państwowej ( duże dotacje przy stawianiu) . Przeliczono opłacalność tych elektrowni np: do budowy elektrowni atomowej i wyszło,że to kiepski interes :arrow: myśli się teraz na wymyśleniem lepszej utylizacji odpadów riadioaktywnych .
Czy to dobry pomysł :?: , cięzko powiedzieć. :idea:

Arno
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Spa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 13 maja 2008, o 10:28

Konto usunięte pisze:


Arno napisał(a):
i mordowanie ptakow i owadow na duza skale.


bzdura
Nie wymyslilem tego.
Zostalo udowdnione, ze w Niemczech i Holandii grupy zielonych chodza pod wiatrakami i zbieraja zabite ptaki, ze ukryc "dowody zbrodni"
Co do odpadow, to odpady sa bardzo nisko radioaktywne. A caly strach jest wywolany przez polityke i media.
Odpady sa zalewane betonem w wielkich blokach i chowane gdzie spod ziemia. zerowe zagrozenie w porownaniu na przyklad z halda nad wisla pod warszawa na zawadach z zuzlem z elektrowni siekierki.

Ale nie da sie uciec od tego, ze swiat uwaza odpady za wyjatkowo grozne, wiec lepiej wymyslic niby bezpieczny sposob skaldowania, niz prowadzic wojne.
Ocieplenie klimatu zabije nas kosztami ogrzewania.

EterycznyŻołądź
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 13 maja 2008, o 14:38

WiS pisze: PS. Ruskie nie będzie zrzucać żadnej bomby, przecież to niezgodne z prawem miedzynarodwym jest, nie?


Właśnie! Oni będą dzielnie bronić matulkę rosję, przed zdradziecką i bestialską napaścią owej pustyni!


WRC fan
Awatar użytkownika
Moderator
Lokalizacja: inąd
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 10 razy

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 16 maja 2008, o 01:23

3,5 kilometra - z takiej głębokości wydobyto lód, z którego odczytano historię zmian klimatu
Taaa... jasne - ciekawe w jakim języku ta historia była napisana - pewnie po angielsku :giggle:

Arno
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Spa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 16 maja 2008, o 08:49

Na antarktydzie odwierty w lodzie robi sie na kilka kilometrow.
Z tego co wiem, dane z tych odwiertow sa przeklamane, poniewaz dziura w lodzie pod wplywem cisnienia zamyka sie i wypelnia sie ja jakims niezamarzajacym swinstwem, ktore kontaminuje wszystko wokol.
Dawno o tym slyszalem, nie recze glowa.
Druga sprawa, bardzo istotma, to manipulowanie danymi. I wybieranie tych punktow na skali, ktore nam akurat odpowiadaja do udowodnienia tezy.

wedlug mnie najprostszym dowodem na manipulowanie danymi sa srodki finansowe przeznaczane przez rzady na badania majace udowodnic ocieplenie klimatu. Nalezy je porownac z zerowymi srodkami przeznaczonymi na badania majace udowodnic, ze ocieplenia klimatu nie ma. Bo jak juz wczesniej napisalem, te ostatnie badania bylyby przeciez "nieetyczne".
Ocieplenie klimatu zabije nas kosztami ogrzewania.

AMI
5 gwiazdek
Lokalizacja: Dublin
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 16 maja 2008, o 12:03

Arno pisze: wedlug mnie najprostszym dowodem na manipulowanie danymi sa srodki finansowe przeznaczane przez rzady na badania majace udowodnic ocieplenie klimatu. Nalezy je porownac z zerowymi srodkami przeznaczonymi na badania majace udowodnic, ze ocieplenia klimatu nie ma. Bo jak juz wczesniej napisalem, te ostatnie badania bylyby przeciez "nieetyczne".
Jakkolwiek zalatuja teoria spiskowa :) - swiete slowa!

Zreszta moim skromnym zdaniem to nie jest kwestia negowania faktu, ze ocieplenia klimatu nie ma.
Byc moze ono ma miejsce. Istota problemu polega na tym, ze wszyscy mowiacy o tym niejako programowo zakladaja, ze winny jest temu czlowiek, ze swoja dzialalnoscia:
fabryki, samochody itp. A no i burgery, poprzez krowie kupy - za przeproszeniem :)
A proby zastanowienia sie, czy faktycznie ten wplyw czlowieka na zmiany klimatu jest tak duzy sa wlasnie uznawane za niemoralne badz nieetyczne.
W wielu wypowiedziach problem globalnego ocieplenia i emisji gazow cieplarnianych przez dzialalnosc ludzka jest traktowane praktycznie tozsamo - co jest najwiekszym
nonsensem i naduzyciem w calej tej historii moim skromnym zdaniem.
Jacek "AMI" Rudowski

gruby
5 gwiazdek
Auto: klekotnik
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 maja 2008, o 02:51

Bylo?


Link: http://video.google.pl/videoplay?docid= ... 2QKpu8WIBg

Az sobie zarchiwizowalem.

g.

WRC fan
Awatar użytkownika
Moderator
Lokalizacja: inąd
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 10 razy

Re: Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 maja 2008, o 13:30

Nie było. Dzięki za link - świetna pozycja. Polecam !

ODPOWIEDZ