Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 lip 2021, o 14:32

stach22 pisze:
19 lip 2021, o 14:26
Poguglaj kiedy w historii były pożary i takie temperatury na Syberii.
A co mają pożary na Syberii do powodzi i stanu rzek za Jagiellonów? :-p


MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 lip 2021, o 14:35

Jaca68 pisze:
stach22 pisze:
19 lip 2021, o 14:26
Poguglaj kiedy w historii były pożary i takie temperatury na Syberii.
A co mają pożary na Syberii do powodzi i stanu rzek za Jagiellonów? :-p
Widzę, że pracujesz nad problemem, uwaga na przegrzanie zwojów, na macie ostre słoneczko Obrazek
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 lip 2021, o 14:37

Jaca68 pisze:
19 lip 2021, o 05:32
No i jak to? Miały być susze i pustynie w związku ze zmianą klimatu. Są deszcze i powodzie i kto winny???
Jak jest gorąco to klimat, jak za zimno to pogoda. :mrgreen:
Użytkownicy, którzy polubili ten post (razem 3):
boss-ki (19 lip 2021, o 14:38) • Jaca68 (19 lip 2021, o 14:43) • ptk22 (19 lip 2021, o 15:58)

leon
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Kąąbi 3 i Niepsujące się.
Polubił: 206 razy
Polubione posty: 282 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 lip 2021, o 17:12

stach22 pisze:
19 lip 2021, o 14:26
kiedy w historii były pożary i takie temperatury na Syberii.
Już w 1908.
Walcz z globalnym ocipieniem - zjedz ekologa.

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 lip 2021, o 17:32

leon pisze:
stach22 pisze:
19 lip 2021, o 14:26
kiedy w historii były pożary i takie temperatury na Syberii.
Już w 1908.
Również w Jakucji? Ile razy od 1908?
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

leon
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Kąąbi 3 i Niepsujące się.
Polubił: 206 razy
Polubione posty: 282 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 lip 2021, o 18:30

stach22 pisze:
19 lip 2021, o 17:32
Ile razy od 1908?
Nie wiadomo, oni niezbyt się chwalą "sukcesami". :cofee:
Walcz z globalnym ocipieniem - zjedz ekologa.

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 19 lip 2021, o 22:22

leon pisze:
stach22 pisze:
19 lip 2021, o 17:32
Ile razy od 1908?
Nie wiadomo, oni niezbyt się chwalą "sukcesami". :cofee:
Ostatnio na planete+ oglądałem „co za miasto” francuskiej podróżniczki Stéphane Jacques odcinek w Jakucku, polecam.
Nie było o pożarach, bo to była zima, ale zaprowadzono ją do podziemi wiecznej zmarzliny na której zbudowane jest miasto. Jej powłoka w ostatnich latach dramatycznie się kurczy, choć ciągle jest jeszcze wystarczająco gruba.
To tak na marginesie.
Czyli z tym raczej Ruscy się nie kryją.
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 20 lip 2021, o 12:36

Użytkownicy, którzy polubili ten post :
piotruś (20 lip 2021, o 13:20)
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

piotruś
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wielkopolska
Auto: Giulietta Veloce / Hyundai I30N Performance / Ioniq 6 / był Forester 2,5XT
Polubił: 317 razy
Polubione posty: 202 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 20 lip 2021, o 13:37

A komentarze (tylko z pierwszej strony, dalej nie zaglądałem) pokazują gdzie tkwi problem i dlaczego wiedza nie trafia...

W dzisiejszych czasach nie możesz jełopowi powiedzieć, że jest jełop, bo się obrazi i cię pozwie, bo wywalą cię z jakiejś grupy, bo obrażasz uczucia (te czy tamte) a jełop dalej będzie rozsiewał idiotyzmy, bo mu wolno ... :-(

cyt z ww artukułu:"...A na koniec dodaje (prof, Malinowski), że politycy i opinia publiczna byli o tym wszystkim informowani od pół wieku. Ale nie zrobiono prawie nic, by zmienić nasze nawyki i przyzwyczajenia, inaczej zorganizować gospodarkę i nasze życie...."

No, właśnie ja się temu dziwię, że nikt nie zwraca uwagi na to, że te prognozy sprzed pół wieku sprawdzają niemal dokładnie. Jako nastolatek czytałem o tych problemach w popularno-naukowych czasopismach sprzedawanych w kioskach Ruchu. Upłynęło czterdzieści kilka lat i nadal słyszę "ja nie wierzę", "eeeeee tam", "wymysły lobby (wstaw dowolne)". Możesz dowolną ilość opracowań, pomiarów, badań podsunąć pod nos człowiekowi, a on i tak zapyta "ale masz jakieś dowody, linki, filmiki?" :-(

Ponownie polecam Państwu ten film :
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
Chloru (20 lip 2021, o 13:58)

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 20 lip 2021, o 13:56

piotruś pisze:
A komentarze (tylko z pierwszej strony, dalej nie zaglądałem) pokazują gdzie tkwi problem i dlaczego wiedza nie trafia...

W dzisiejszych czasach nie możesz jełopowi powiedzieć, że jest jełop, bo się obrazi i cię pozwie, bo wywalą cię z jakiejś grupy, bo obrażasz uczucia (te czy tamte) a jełop dalej będzie rozsiewał idiotyzmy, bo mu wolno ... :-(

cyt z ww artukułu:"...A na koniec dodaje (prof, Malinowski), że politycy i opinia publiczna byli o tym wszystkim informowani od pół wieku. Ale nie zrobiono prawie nic, by zmienić nasze nawyki i przyzwyczajenia, inaczej zorganizować gospodarkę i nasze życie...."

No, właśnie ja się temu dziwię, że nikt nie zwraca uwagi na to, że te prognozy sprzed pół wieku sprawdzają niemal dokładnie. Jako nastolatek czytałem o tych problemach w popularno-naukowych czasopismach sprzedawanych w kioskach Ruchu. Upłynęło czterdzieści kilka lat i nadal słyszę "ja nie wierzę", "eeeeee tam", "wymysły lobby (wstaw dowolne)". Możesz dowolną ilość opracowań, pomiarów, badań podsunąć pod nos człowiekowi, a on i tak zapyta "ale masz jakieś dowody, linki, filmiki?" :-(

Ponownie polecam Państwu ten film :
Dokladnie jestem tego zdania, „jołopstwo” trzeba nazywać po imieniu.
Ale obawiam się, że ludzka natura zawsze w jakimś procencie, będzie dążyć do „płaskoziemia”.
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 20 lip 2021, o 14:57

piotruś pisze:
20 lip 2021, o 13:37
W dzisiejszych czasach nie możesz jełopowi powiedzieć, że jest jełop, bo się obrazi i cię pozwie, bo wywalą cię z jakiejś grupy, bo obrażasz uczucia (te czy tamte) a jełop dalej będzie rozsiewał idiotyzmy, bo mu wolno ... :-(
No bo jest jedna obowiązująca słuszna linia partii i wszyscy którzy się z nią nie zgadzają to jełopy. Bardzo ciekawe podejście.
Dobra to spróbujmy merytorycznie. Ze stachowego artykułu. Powiedzmy że zgadzamy się z tym:
Taki system jak Ziemia, ma ogromną inercję, czyli bezwładność, na dodatek pewnych czynników nie możemy w pełni kontrolować. W wariancie optymistycznym całkowite zatrzymania emisji gazów cieplarnianych dzisiaj, sprawi, że ustali się nowa równowaga i stężenie dwutlenku węgla w atmosferze zacznie spadać, ale bardzo powoli, o ile nie wymyślimy czegoś, by szybciej usuwać duże ilości dwutlenku węgla z atmosfery. Tyle że dwutlenek węgla w atmosferze może przebywać bardzo długo - kilkaset a nawet tysiąc
No dobra. Skoro przez ostatnie kilkadziesiąt lat wpompowaliśmy do atmosfery ogromne ilości CO2 które teraz powodują ocieplenie.
To odpowiedz mi na proste pytanie. Co należy zrobić by sytuację naprawić? Według mnie odpowiedź jest jedna i nasuwa się sama: należy usunąć nadmiar CO2 z atmosfery. Na tym powinniśmy się skupić by ocalić się od zagłady. Kasa powinna iść na technologie usuwania CO2.
Tymczasem co nam się proponuje?
Jako alternatywę podaje niskoemisyjne źródła energii i zwiększenie nakładów na energię odnawialną. Jeśli jednak za bardzo oddalimy się od punktu równowagi, to powrotu nie będzie.
Tak jest na obniżenie zawartości CO2 jedyną propozycją jest obniżenie emisji. No super ale to jak leczyć raka aspiryną. Ja tego nie kupuje.
Obniżenie emisji czy nawet dojście do zeroemisyjności za kilkadziesiąt lat nie rozwiązuje problemy nadmiaru CO2 który już jest w atmosferze.
A oczywiście jedynym środkiem prowadzącym do celu czyli ocalenia ludzkości, są nakładane masowo coraz to nowe opłaty i haracze.
Dlatego ponieważ proponuje nam się niepoważne "lekarstwo" no jakże poważny problem zagłady cywilizacji, wszystko to wygląda jak jeden wielki przekręt.
Ale pewnie, skoro mam wątpliwości to zaraz zakładam folie i idę szukać końca ziemi. :-p
piotruś pisze:
20 lip 2021, o 13:37
Jako nastolatek czytałem o tych problemach w popularno-naukowych czasopismach sprzedawanych w kioskach Ruchu. Upłynęło czterdzieści kilka lat
To inne czasopisma czytaliśmy, bo ja z tamtego okresu pamiętam prognozy jak to ropy naftowej wystarczy nam tylko na 40 lat i co my wtedy zrobimy jak się skończy. No 40 lat minęło i się nie skończyła. :thumb:
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 20 lip 2021, o 15:00

Uderz w stół. Jest i mądrala.
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 20 lip 2021, o 15:14

Bardzo merytoryczny post. :thumb:
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 212 razy
Polubione posty: 491 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 20 lip 2021, o 15:30

Jaca68 pisze:
20 lip 2021, o 14:57
Tak jest na obniżenie zawartości CO2 jedyną propozycją jest obniżenie emisji.
Nie żebym był jakiś superproekologiczny ale przecież dyskusja nt. wycinki lasów itp. toczy się od jakiegoś czasu. Także fajnie by było jakbyś w dyskusji nie "znikał" argumentów.
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 20 lip 2021, o 15:31

I w momencie jak cała unia dzielnie walczy o obniżenie emisji, nakładając podatki i opłaty. Co robią Niemcy:
Załączniki
zbrodnia.jpg
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 20 lip 2021, o 15:37

Chloru pisze:
20 lip 2021, o 15:30
Nie żebym był jakiś superproekologiczny ale przecież dyskusja nt. wycinki lasów itp. toczy się od jakiegoś czasu. Także fajnie by było jakbyś w dyskusji nie "znikał" argumentów.
Gdzieś już to wklejałem ale wrzucę ponownie. Oficjalna nauka o ocipieniu neguje wpływ lasów na emisję CO2.
Po pierwsze tylko lasy zdrowe i „w sile wieku” (liczące sobie 10-80/100 lat) pochłaniają więcej CO2, niż emitują. Pozostałe wydzielają tyle samo, co absorbują, a niektóre są wręcz emitentem dwutlenku węgla – to np. młodniki, lasy stare (pełne butwiejącego drewna) czy wiatrołomy.
Po drugie nawet lasy „w sile wieku” pochłaniają CO2 w ograniczonym tempie 1-35 ton CO2/ha/rok (zależnie od regionu i gatunku drzew). Żeby zlikwidować połowę nadwyżki CO2 w atmosferze, trzeba by pokryć lasami (absorbującymi 9 ton CO2 na hektar rocznie) obszar wielkości Europy – i odczekać stulecie. Wyprodukowane drewno trzeba by bezpiecznie zmagazynować: jeśli spłonie lub się rozłoży, zwróci węgiel do atmosfery.
https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/ ... -drzew-109

Skoro sadzenie drzew nie pomoże, to analogicznie wycinka nie zaszkodzi. ;-)
Tylko opłaty za emisję CO2 dowalone to cen benzyny i gazu uratują świat. No i zakaz aut spalinowych. :whistle:
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 212 razy
Polubione posty: 491 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 20 lip 2021, o 15:51

Jaca68 pisze:
20 lip 2021, o 15:37
Oficjalna nauka o ocipieniu neguje wpływ lasów na emisję CO2.
To tylko Twoja interpretacja. Nie neguje a bada i mierzy. Czyli okazuje się, że wynik ujemny netto na poziomie do 35 ton CO2/ha/rok można uzyskać. Pokrywa to się z badaniami Finów - mówią o ~10 tonach/ha/rok. Drewno jest materiałem drogim z powodzeniem znalazłoby swój drugi żywot w przemyśle meblarskim dla przykładu.
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

bojar
6 gwiazdek
Lokalizacja: warszawski-zachodni
Auto: forester 2,5XT,Q5
Polubił: 80 razy
Polubione posty: 232 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 20 lip 2021, o 18:47

Jaca68 pisze:
19 lip 2021, o 14:31

a co?
A, tak pytam. Ludzie którzy wszędzie widzą spisek rzadko opuszczają swój azyl, a dom zapewne nim jest ;-)

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 22 lip 2021, o 09:09

proponowane przez KE w pakiecie "Fit for 55" rozszerzenie systemu ETS o transport i budownictwo budzi najwięcej kontrowersji. Zauważa, że część krajów, np. członkowie Grupy Wyszehradzkiej, sprzeciwia się tej koncepcji, podkreślając, że będzie się ona wiązała ze zbyt dużym obciążeniem dla gospodarstw domowych i pogłębiania ubóstwa energetycznego w UE.

Również Polski Instytut Ekonomiczny zauważa, że wprowadzenie systemu ETS w tych sektorach oznaczać będzie istotny wzrost wydatków. Jak podaje PIE, osiągnięcie założonej 40-proc. redukcji emisji w sektorach budownictwa i transportu będzie możliwe przy cenach uprawnień dochodzących do ponad 170 euro za tonę CO2 w 2030 r., co przełoży się na koszty w wysokości 1,1 bln euro dla unijnych gospodarstw domowych w latach 2025-2040.
Bln EUR - nie ma to jak walczyć o planetę. :whistle:
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

stefanekmac
5 gwiazdek
Auto: był forek XT jest OBK 2,5
Polubił: 26 razy
Polubione posty: 91 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 22 lip 2021, o 14:10

Trochę tęsknię za Gretą. Ktoś coś wie co u niej?
Pamietajmy o Wołyniu.

dzixd
Awatar użytkownika
Moderator działu
Lokalizacja: Dziki Zachód
Auto: Legacy IV "prawie spec b h6", legacy II 2.2, 2xLegacy III 2.5 MY99, Impuls - Legacy IV H6 5EAT LPG
Polubił: 9 razy
Polubione posty: 307 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 22 lip 2021, o 16:22

stefanekmac pisze:Trochę tęsknię za Gretą. Ktoś coś wie co u niej?
Pewnie powtarza klasę. :Giggle:

Wysłane z mojego mądrzejszego telefonu

Użytkownicy, którzy polubili ten post (razem 2):
stefanekmac (23 lip 2021, o 08:36) • Jaca68 (23 lip 2021, o 10:12)
Jeździć nie umiem, ale się staram :mrgreen:
Naprawiać też nie umiem, ale się staram.
Konto usunięte pisze:
29 gru 2018, o 17:15
masz dobre serducho i ostrego pierdolca :lol: :thumb:
Obrazek

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 29 lip 2021, o 20:08

Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (30 lip 2021, o 06:28)
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 30 lip 2021, o 23:28

Radio Erewań podało, że zdrożały masło, węgiel i cukier, ale na szczęście silniki okrętowe staniały :mrgreen:
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (31 lip 2021, o 21:10)
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

bojar
6 gwiazdek
Lokalizacja: warszawski-zachodni
Auto: forester 2,5XT,Q5
Polubił: 80 razy
Polubione posty: 232 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 31 lip 2021, o 08:41

To tak samo jak u nas. Morawiecki powiedział, że co prawda mamy inflację 5%, ale pensje podniesiono średnio o 9%.
Zapewne już do tej średniej wliczył wczorajsze podwyżki dla swoich po kilka tyś. zł. na rękę. :lol:
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (31 lip 2021, o 21:10)

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 3 sie 2021, o 17:41

SETNA ROCZNICA REKORDU TEMPERATURY NA OBSZARZE POLSKI

29 lipca 1921 roku w Prószkowie k. Opola na stacji meteorologicznej Królewskiego Instytutu Pomologicznego zanotowano temperaturę 40,2℃. Rekord ten na terenie Polski nie został dotąd pobity, chociaż w latach historycznie nam najbliższych niewiele do niego brakowało. 8 sierpnia 2013 roku w Silniczce (woj. łódzkie) zanotowano temperaturę 38,9℃ a w Słubicach 31 lipca 1994 roku 39,5℃. W minionym stuleciu wiele było przypadków temperatury rzędu 36-38℃, w tym roku tylko lokalnie notowano 35℃; nic nie wskazuje na to, by w najbliższe miesiące zmieniły „klasyfikację medalową”. Dziwić więc musiały nagłówki prognoz w niektórych mediach, takie jak: piekielne upały, pogodowy armagedon, żar lejący się z nieba. Ciekawe, jakie określenia ukuli by współcześni publicyści i pogodowi sensaci na określenie temperatury zbliżonej do lub przekraczającej 39℃? :whistle:
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (3 sie 2021, o 19:26)
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

ODPOWIEDZ