Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
Kruszyn
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Czeczenia
Auto: KARAWAN
Polubił: 111 razy
Polubione posty: 95 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 25 sty 2021, o 18:48

Dziś rano w Tok Fm mówili ,że zużyliśmy coś koło 6% z całej kwoty dotacji na program"czyste powietrze" :o Jak będziemy w takim tempie korzystać , to marnie to wygląda . Jakieś 30 minut później stanąłem na światłach w Jabłonna/Legionowo i zacząłem się zastanawiać czy nie zablokowałem hamulca bo miałem wrażenie,ze klocki mi się palą....a w gruncie rzeczy tam raczej nowe domy stoją a powietrze syf totalny :wall:


Mądremu wystarczy napomknąć, a głupiego nawet biciem się nie nauczy...

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 25 sty 2021, o 20:06

Na uj jedziesz na wieś?
I komu zależy na czystym powietrzu?
Dolce far niente ;-)

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 26 sty 2021, o 22:44

Obrazek

Ze szczególną dedykacją dla jacy.
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 213 razy
Polubione posty: 492 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 09:36

@stach22 wyjaśnij jeszcze proszę pojęcie bilona tony.
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 09:40

Chloru pisze:@stach22 wyjaśnij jeszcze proszę pojęcie bilona tony.
Kwestionujesz zasadę, bo coś Ci się nie zgadza w jednostkach?
Jest podane źródło, może tam uzyskasz wiadomość na nurtujący cię problem.
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 213 razy
Polubione posty: 492 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 09:52

stach22 pisze:
27 sty 2021, o 09:40
Kwestionujesz zasadę, bo coś Ci się nie zgadza w jednostkach?
Skąd taki wniosek?
stach22 pisze:
27 sty 2021, o 09:40
Jest podane źródło, może tam uzyskasz wiadomość na nurtujący cię problem.
To źródło to wyszukiwarka materiałów. Następnym razem odeślę Cię do google.com, bing.com albo www.sciencedirect.com
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 10:08

Chloru pisze:
stach22 pisze:
27 sty 2021, o 09:40
Kwestionujesz zasadę, bo coś Ci się nie zgadza w jednostkach?
Skąd taki wniosek?
stach22 pisze:
27 sty 2021, o 09:40
Jest podane źródło, może tam uzyskasz wiadomość na nurtujący cię problem.
To źródło to wyszukiwarka materiałów. Następnym razem odeślę Cię do google.com, bing.com albo www.sciencedirect.com
Ok.
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 10:08

stach22 pisze:
26 sty 2021, o 22:44
Ze szczególną dedykacją dla jacy.
Masz w końcu zimę w LBL? Wystarczył rok bez samolotów i śnieg wrócił. Ba nawet w Hiszpanii spadł. HURAAAA. Jesteśmy uratowani. :lol:
Pomyśl o tym jak następnym razem będziesz lot na wakacje planował. Zmień paliwożerną Bemę na Teslę i przestań palić w kominku. Zrób coś dla planety i biednego lodu.
A w międzyczasie wyjaśnij mi czemu taką sporą wyspę na NE od Islandii Vikingowie nazwali zieloną skoro jest w 80% pokryta lodem. ;-)
Chloru pisze:
27 sty 2021, o 09:36
@stach22 wyjaśnij jeszcze proszę pojęcie bilona tony.
Czego tu nie rozumieć???
Bilon: pieniądz zdawkowy w postaci metalowych znaków pieniężnych (monet).
Tona: jednostka masy stosowana w technice i handlu. :lol: :giggle:
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 10:26

Jaca, to że w Lublinie i okolicach jest aktualnie zajebista zima w niczym nie zmienia faktu ocieplenia klimatu. Śnieg w Hiszpanii to anomalia która go tylko potwierdza.
Mowimy o zwyżce temperatury Ok.+1 w przeciągu bardzo wielu lat. Dla nas to nic, ale dla Ziemi to błysk ciupagi.
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 10:31

stach22 pisze:
26 sty 2021, o 22:44
Obrazek
Czy z tego wykresu wynika że od 1995 roku Antarktyda i Grenlandia straciły przynajmniej 5% lodu?
Bo jeśli tak to coś mi się w rachunkach nie zgadza. Naukowcy wieszczą:
Stopnienie wszystkich ziemskich lądolodów, szczególnie Antarktydy i Grenlandii, podniosłoby średni poziom morza o około 70 metrów.
5% z 70 metrów to daje 3,5 metra wzrostu poziomu morza.
Tymczasem:
Wedle wyników nowych badań prowadzonych przez europejskich naukowców, poziom wód morskich może podnieść się w ciągu następnego stulecia o jeden metr. Raport z badań, opublikowany w czasopiśmie Climate Dynamics, sugeruje, że nawet jeśli temperatura w ciągu najbliższych 100 lat podniesie się tylko o 2ºC (a jest to scenariusz stosunkowo optymistyczny), to poziom morza i tak podniesie się o około 80 cm.
Więc jak to czeka nas zagłada i 70 metrów wzrostu poziomu morza, czy 80 cm przez sto lat??? :lol:
Źródełka:
https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/ ... -morza-111
https://cordis.europa.eu/article/id/303 ... ts-warn/pl

Liczba bzdur którymi nas karmią piewcy zagłady jest ogromna, a pelikany łykają wszystko. :thumb:
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 10:32

stach22 pisze:
27 sty 2021, o 10:26
Śnieg w Hiszpanii to anomalia która go tylko potwierdza.
Rok czy dwa lata wstecz, jak ostatnio tam spadł śnieg tez pisałeś że anomalia. Ile razy musi spaść w kolejnych 10 latach być uznał że to nowa norma? ;-)
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 407 razy
Polubione posty: 361 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 11:10

Jaca68 pisze:
27 sty 2021, o 10:31
Więc jak to czeka nas zagłada i 70 metrów wzrostu poziomu morza, czy 80 cm przez sto lat???
Wykres wygląda jakby miał udowadniać tezę jedynie słuszną ;-) 10 lat w skali geologicznej to nawet nie pierdnięcie motyla...
Gdyby był od ostatniego zlodowacenia w Europie, czy chociażby od średniowiecza, to byłoby g... a nie spektakularny efekt dla publiczności :-)
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 13:35

inquiz pisze:
27 sty 2021, o 11:10
Wykres wygląda jakby miał udowadniać tezę jedynie słuszną
Media głównego nurtu od lat udowadniają jedynie słuszną tezę że CO2 to największe zło. W końcu trzeba jakoś ludzi urobić by przełknęli nowe podatki i opłaty za emisję. Teraz jeszcze mają siedzieć cicho jak im się administracyjnie aut spalinowych zabroni i elektryki każe kupić. A jak już za te 30 lat EU osiągnie upragnioną "neutralność" to się nowe zagrożenie wymyśli by dalej doić kasę. ;-)
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
leon (27 sty 2021, o 13:51)
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 13:59

inquiz pisze:
Jaca68 pisze:
27 sty 2021, o 10:31
Więc jak to czeka nas zagłada i 70 metrów wzrostu poziomu morza, czy 80 cm przez sto lat???
Wykres wygląda jakby miał udowadniać tezę jedynie słuszną ;-) 10 lat w skali geologicznej to nawet nie pierdnięcie motyla...
Gdyby był od ostatniego zlodowacenia w Europie, czy chociażby od średniowiecza, to byłoby g... a nie spektakularny efekt dla publiczności :-)
inquiz pisze:
Jaca68 pisze:
27 sty 2021, o 10:31
Więc jak to czeka nas zagłada i 70 metrów wzrostu poziomu morza, czy 80 cm przez sto lat???
Wykres wygląda jakby miał udowadniać tezę jedynie słuszną ;-) 10 lat w skali geologicznej to nawet nie pierdnięcie motyla...
Gdyby był od ostatniego zlodowacenia w Europie, czy chociażby od średniowiecza, to byłoby g... a nie spektakularny efekt dla publiczności :-)
Spostrzeżenie słuszne, wnioski już nie.
No właśnie w tym problem, że to są zmiany w krótkim czasie.
Gdyby to było od średniowiecza też nie byłoby fajnie, bo jak słusznie zauważyłeś nawet tysiąc lat to pierdniecie w geologii a dane i tak przerażajace, więc nawet jeśli je rozłożymy na średniowiecze też byłoby kiepsko.

Jaca, nowa rzeczywistość staje się nią właśnie po serii anomalii. Na tym polega zmiana której jak widzę wreszcie nie zaprzeczyłeś.
A tak w ogóle to panie spisek i jeszcze raz spisek, żeby nas ograbić a geolodzy są w niego zamieszani, bo Ty wiesz lepiej Obrazek
Jaca, paranoja musi mieć swoje granice :-)
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 15:10

Jaca68 pisze:
27 sty 2021, o 10:31
Więc jak to czeka nas zagłada i 70 metrów wzrostu poziomu morza, czy 80 cm przez sto lat???
Źródełka:
https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/ ... -morza-111
https://cordis.europa.eu/article/id/303 ... ts-warn/pl

Liczba bzdur którymi nas karmią piewcy zagłady jest ogromna, a pelikany łykają wszystko.
Określ na ile jesteś w stanie przyswajać wiedzę z tekstu :-)
- odpowiedź na te różnicę w sformułowaniu 70m i 80cm znalazłem w około 20s ( otwarcie obu linków i krótkie spojrzenie co w nich jest ).

Pytanie czy jeśli przedstawię Ci wytłumaczenie różnic tych dwóch artykułów nie wyjdę na leminga czy innego pelikana.
Pytanie drugie - jeśli aktualnie nauka osiągnęła bardzo wysoki poziom abstrakcji dla przeciętnego człowieka - czy jakakolwiek dyskusja ma sens.

Kiedyś jak taki Eryk Rudobrody nawciskał kitów o tym że Grenlandia to takie zielone eldorado - to Ci którzy uwierzyli i popłynęli za nim przymierali głodem.
Dzisiaj mamy dostęp do wiedzy wszelakiej a i tak wolimy klikać na kolorowe obrazki i memy. Lepiej wierzyć w legendy niż czytać opracowania naukowe.

p.s. Ziemia jest płaska, więc nadmiar wody wyleje się bokami !

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 15:35

stach22 pisze:
27 sty 2021, o 13:59
Jaca, paranoja musi mieć swoje granice
W pełni się zgadzam więc zapytam jeszcze raz, skoro tak martwisz się zmianami to zapytam ponownie: co zamierzasz z tym zrobić???
Podpowiedź: wymiana beemera na Teslę i rezygnacja z lotów na wakacje jak najbardziej wskazana.
tzi pisze:
27 sty 2021, o 15:10
Określ na ile jesteś w stanie przyswajać wiedzę z tekstu
- odpowiedź na te różnicę w sformułowaniu 70m i 80cm znalazłem w około 20s ( otwarcie obu linków i krótkie spojrzenie co w nich jest ).

Pytanie czy jeśli przedstawię Ci wytłumaczenie różnic tych dwóch artykułów nie wyjdę na leminga czy innego pelikana.

Też te linki znalazłem w 20 sekund i wrzuciłem je w celu właśnie pokazania bezmiaru propagandy i dezinformacji jakim nas się karmi.
Dołącz do tego wklejony przez stach22, wykres z którego wynika że przez 25 lat ubyło 25% lodu. W tym tempie za kolejne 75 lat nic z tego lodu nie zostanie.
Zgodnie z treścią publikowaną w jednym z linków za te 75 lat poziom morza powinien wzrosnąć o 70 metrów !!!
A jest to nie byle jaki portal, ma radę naukową złożoną kilkunastu profesorów i dostał grant z zagranicy:
Rada Naukowa:
Naszym celem jest szerzenie rzetelnej wiedzy naukowej w dziedzinie badań klimatu. Nie będziemy zajmować się politycznymi czy gospodarczymi aspektami opisywanych zjawisk. W celu zagwarantowania wysokiego poziomu naukowego zamieszczane przez nas artykuły będą podlegać merytorycznej weryfikacji, prowadzonej przez członków Rady Naukowej Portalu Naukaoklimacie.pl.

W skład rady wchodzą wybitni polscy naukowcy aktywnie uczestniczący w badaniach rożnych elementów systemu klimatycznego i systematycznie publikujący wyniki swoich prac w czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym.

Członkami Rady Naukowej Portalu Naukaoklimacie.pl są:

dr hab. Bogdan H. Chojnicki, specjalista zajmujący się wpływem warunków meteorologicznych na funkcjonowanie ekosystemów z Katedry Meteorologii Wydziału Melioracji i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
prof. dr hab. Piotr J. Flatau, fizyk atmosfery i oceanu ze Scripps Institution of Oceanography, University of California San Diego, USA, członek zagraniczny Polskiej Akademii Nauk.
prof. dr hab. Wojciech W. Grabowski, fizyk atmosfery z National Center for Atmospheric Research, Boulder, USA.
prof. dr hab. Krzysztof E. Haman, członek-korespondent PAN, członek Komitetu Geofizyki PAN, fizyk atmosfery z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
dr hab. inż Jacek W. Kamiński, Adjunct Professor, Centre for Research for Earth and Space Science, York University, Toronto, Kanada; visiting professor w Instytucie Geofizyki PAN.
prof. dr hab. Zbigniew Kundzewicz, członek-korespondent PAN, hydrolog i klimatolog z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu; zastępca przewodniczącego Komitetu Narodowego do spraw Badań Zmian Globalnych przy Prezydium PAN.
prof. dr hab. Szymon P. Malinowski, fizyk atmosfery z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego; przewodniczący Komitetu Geofizyki PAN.
dr hab. Krzysztof Markowicz, fizyk atmosfery z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego; członek Komitetu Geofizyki PAN.
prof. dr hab. Mirosław Miętus, klimatolog, Katedra Meteorologii i Klimatologii, Instytut Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.
prof. dr hab. Jacek Piskozub, fizyk morza z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie; członek Komitetu Geofizyki PAN.
prof. dr hab. Renata Romanowicz, hydrolog z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie; ​sekretarz Komitetu Geofizyki PAN.
prof. dr hab. Maciej Sadowski z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.
prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski, biolog morza z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie; ​ Zastępca przewodniczącego Komitetu Badań Morza PAN.
prof. dr hab. Joanna Wibig, klimatolog z Katedry Meteorologii i Klimatologii Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego; ​członek Komitetu Narodowego do spraw Badań Zmian Globalnych przy Prezydium PAN.
dr hab. Tymon Zieliński, oceanograf fizyczny, specjalista od aerozolu atmosferycznego z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.
Finansowanie:
Powstanie portalu "Nauka o klimacie" było możliwe dzięki grantowi z European Climate Foundation (Europejska Fundacja Klimatyczna). Działalność „Nauki o klimacie” finansowana jest ze środków zarządzanych przez Fundację Uniwersytetu Warszawskiego (granty i darowizny), a wspierana merytorycznie i organizacyjnie przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Fundacja UW jest organizacją pożytku publicznego, jej sprawozdania finansowe są dostępne do wglądu zgodnie z przepisami polskiego prawa.
A bzdury piszą.
Ale nie wolno tych bzdur zauważać bo zostaje się płaskoziemcą.
Ale jeżeli moje zdolności przyswajania tekstu są niewystarczające, chętnie zapoznam się z wytłumaczeniem. Mam głowę otwartą na wszelką nową wiedzę.
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 16:25

Jaca68 pisze:
27 sty 2021, o 15:35
A bzdury piszą.
Ale nie wolno tych bzdur zauważać bo zostaje się płaskoziemcą.
Zacytuj jakie bzdury przypisujesz tym naukowcom których raczyłeś wymienić:

1) to że w/g obliczeń po stopieniu wszystkich lodów na kuli ziemskiej poziom oceanów podniesie się o 70m ? Bzdura ? To był komentarz to twierdzenia że topnienie lodów nie podnosi poziomu wody, bo woda ma mniejszą objętość niż lód. Takie jaja normalnie.

2) to że według szacunków po podniesieniu się średniej rocznej temperatury o 2°C poziom oceanów wzrośnie o 80cm ( szacunkowo ! ).

3) Czy może chcesz tym naukowcom przylepić plansze z TVNu na której nawet jednostki się nie zgadzają.

Propaganda jest wszędzie, kasę da się zarobić na wszystkim, tylko co do tego ma nauka ?

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 16:38

Co do tych 25% utraty masy lodu - nie wiem skąd te rewelacje

szacowana objętość lodu : 30 milionów km3 ( gównie oba bieguny ) 1 km3 to miliard m3 a 1m3 to 1000kg czyli ordynarna tona ( przybliżając ).

Więc te TVNowe 25bilonów "BILONÓW" ton to w zasadzie nic. Ciężko tu dalej coś liczyć bez faktycznego pociągnięcia danych z wiarygodniejszych źródeł.

Dla ułatwienia: "część lodu (głównie Antarktydy) nie bierze udziału we wzroście poziomu morza, ponieważ znajduje się poniżej jego obecnego poziomu."

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 16:59

Jaca68 pisze:
27 sty 2021, o 10:31
Więc jak to czeka nas zagłada i 70 metrów wzrostu poziomu morza, czy 80 cm przez sto lat???
Topnienie lodu przy wzroście średniej temp. na Ziemi o 2C nie skończy się w 1 rok, ani w 100 lat, co roku będzie topniała następna porcja, aż dojdzie do ustalenia się nowej równowagi. Przy wzroście o 2C może to będzie 50% lodu i 35m wyższy poziom wody, a może inaczej.
Niemniej to, że poziom wód będzie rósł wraz z topnieniem lodu lądowego, jest raczej oczywiste.
Można sobie takie równanie ułożyć:

100 lat = 80cm
X lat = 35m

Jak chcesz się dowiedzieć "kiedy?". ;-)

Sensowne pytanie i wątpliwość wobec dzisiejszej propagandy jest raczej: Ile to co się dzieje ma wspólnego z działalnością człowieka i czy ludzie są w stanie cokolwiek z tym zrobić. A tu odpowiedź wcale nie jest tak oczywista.
tzi pisze:
27 sty 2021, o 16:38
Dla ułatwienia: "część lodu (głównie Antarktydy) nie bierze udziału we wzroście poziomu morza, ponieważ znajduje się poniżej jego obecnego poziomu."

Ta co jest "powyżej" (wystaje z wody) też po stopnieniu nie bierze udziału we wzroście poziomu wody. Poziom oceanów może podnieść tylko część wsparta o ląd. ;-)
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 213 razy
Polubione posty: 492 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 17:23

Obrazek
Użytkownicy, którzy polubili ten post (razem 2):
FUX (27 sty 2021, o 18:39) • BiP (27 sty 2021, o 20:36)
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

tzi
3 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 40 razy
Polubione posty: 64 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 18:51

Gal pisze:
27 sty 2021, o 16:59
Ta co jest "powyżej" (wystaje z wody) też po stopnieniu nie bierze udziału we wzroście poziomu wody. Poziom oceanów może podnieść tylko część wsparta o ląd.
No jak tak szczegółowo wchodzimy w zagadnienie, to jak uwzględnisz różnicę w gęstości - woda słona / zamarznięta słodka to i ten pływający swobodnie też będzie miał wpływ na wzrost poziomu.

:-)

Wzrost temperatury wody też zwiększy jej objętość !. Z tym że są to już szczegóły odbiegające od tematu - "podniesie się czy nie" i ew. kiedy.

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 19:51

tzi pisze:
27 sty 2021, o 18:51
No jak tak szczegółowo wchodzimy w zagadnienie, to jak uwzględnisz różnicę w gęstości - woda słona / zamarznięta słodka to i ten pływający swobodnie też będzie miał wpływ na wzrost poziomu.
O 1mm? 8-)
Lód pływający to nie tylko słodka woda, bo woda morska zaczyna zamarzać już w temp -2C (w zależności od stężenia soli w danym miejscu), więc większość pokrywy lodowej na morzach arktycznych to zamarznięty ocean. Dlatego nie ma sensu dzielić lodu pływającego na zanurzony i nie zanurzony - i jeden i drugi jest praktycznie obojętny dla poziomu oceanów.
W przeciwieństwie do lodu lądowego / opartego o dno - tylko o to mi chodziło.

Wniosek jeden: NIE kupować domków przy plaży, tylko paręset metrów od plaży, bo za parę lat to one będą "domkami przy plaży". ;-)
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 20:33

tzi pisze:
27 sty 2021, o 16:25
Zacytuj jakie bzdury przypisujesz tym naukowcom których raczyłeś wymienić:

1) to że w/g obliczeń po stopieniu wszystkich lodów na kuli ziemskiej poziom oceanów podniesie się o 70m ? Bzdura ?
Bzdura.
Konkurencyjny portal o podobnym profilu podaje:
Topnienie lodowców pływających (jak Larsen B na Antarktydzie pl) nie zmienia poziomu wody. Na wzrost poziomu wody ma wpływ jedynie topnienie lądolodu znajdującego się na lądzie. Spływająca z nich woda podnosi poziom oceanów. Stopnienie się lodów Grenlandii spowodowałoby podniesienie się poziomu mórz i oceanów o 7 metrów, niestabilnych lodów Antarktydy Zachodniej o 5 m, a Antarktydy Wschodniej o 65 metrów
https://ziemianarozdrozu.pl/encyklopedi ... mu-oceanow
To nawet więcej niż te 70 metrów.
Ale zostańmy przy Grenlandii.
https://ziemianarozdrozu.pl/encyklopedi ... antarktydy
Wśród lodów Arktyki położona jest Grenlandia. Wzrost temperatury powoduje coraz szybsze topnienie jej lodowców. Szczególnie dokładnie zbadane zostały lodowce Helheim, Jakobshavns i Kangerdlugssuaq, odpowiadające wspólnie za utratę 16% masy lodowej Grenlandii. We wszystkich przypadkach obserwuje się coraz szybszą utratę masy przez spływające do morza lodowce, co sugeruje wspólną dla tych odległych od siebie lodowców przyczynę - właśnie zmiany klimatu.
Czy oni w tym cytacie własnie napisali że Grenlandia straciła 16% masy lodu???
To gdzie jest ten 1,12 metra przyrostu poziomu morza?
100% - 7 m
16% - 1,12m

To jak już nas przestraszyli zdjęciami i wykresami jak to lód Grenlandii ginie, można przeczytać najlepsze:
Prawdą, jest, że obszary leżące w najbardziej centralnych rejonach Grenlandii (i Antarktydy) na razie nie podlegają roztopom. W rejonach tych masa lodu nawet przyrasta, częściowo kompensując utratę masy lodowców na wybrzeżach Przyrost masy lodu w środku Grenlandii (i Antarktydy) paradoksalnie również jest spowodowany ocieplaniem się klimatu. Podniesienie się temperatury oceanów powoduje zwiększenie parowania z ich powierzchni i w konsekwencji - wzrost opadów. Temperatura w centralnych rejonach Grenlandii (i Antarktydy) jest tak niska, że niezależnie od jej zmiany nawet o kilka stopni, opady od razu zamarzają. Ponieważ opadów jest więcej niż wcześniej - lądolód w rejonach o bardzo niskich temperaturach narasta.
To jak to w końcu jest? Roztapia się i wszyscy zginiemy czy nie roztapia? :whistle:

Jedno jest pewne - CO2 to zło i należy nakładać opłaty za emisję. :giggle:
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: IS 200t, MS 1260
Polubił: 350 razy
Polubione posty: 434 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 20:35

Gal pisze:
27 sty 2021, o 19:51
Wniosek jeden: NIE kupować domków przy plaży, tylko paręset metrów od plaży, bo za parę lat to one będą "domkami przy plaży".
Gupie te ludzie nie słuchają, apartamenty już wykupili:
http://yachtpark.pl/oferta/
MOJE CIAŁO MÓJ WYBÓR

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 407 razy
Polubione posty: 361 razy

Ekologia - słuszna sprawa czy wielki przekręt ?

Post 27 sty 2021, o 20:37

tzi pisze:
27 sty 2021, o 18:51
No jak tak szczegółowo wchodzimy w zagadnienie, to jak uwzględnisz różnicę w gęstości - woda słona / zamarznięta słodka to i ten pływający swobodnie też będzie miał wpływ na wzrost poziomu.
A wyższy poziom wody to mocniejsze oddziaływanie Księżyca na podnoszenie się wody i pływy oceaniczne, katastrofa. I jeszcze po dłuższej drodze po oceanach statki będą pływać dłużej emitując więcej złego dwutlenku, perpetum mobile normalne ;-)
Gal pisze:
27 sty 2021, o 19:51
Wniosek jeden: NIE kupować domków przy plaży, tylko paręset metrów od plaży, bo za parę lat to one będą "domkami przy plaży". ;-)
Czyli kiedyś spełni się postulat poznaniaków po wybudowaniu fabryki lisnera - Poznań żąda dostępu do morza :-)
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

ODPOWIEDZ