Wuhan

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: XU10J4RS
Polubił: 89 razy
Polubione posty: 171 razy

Wuhan

Post 27 maja 2020, o 15:35

bojar pisze:
Chloru pisze:
27 maja 2020, o 13:47
Bilex, a od soboty zniesione będą kolejne restrykcje.
Ciekaw jestem jaki jest powód? Jak wprowadzano te restrykcje to było ca 350 zakażeń dziennie, wczoraj było prawie 450. Nie wiem, nie znam się, ale te liczby wskazują, że raczej epidemia nie gaśnie.
Też nie widzę w tym logiki. Pewnie chodzi o inne aspekty typu ratowanie gospodarki albo pokazanie Sewerynowi jak skutecznie walczyliśmy z wirusem i już go nie ma.

"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: jeżdżące
Polubił: 103 razy
Polubione posty: 166 razy

Wuhan

Post 27 maja 2020, o 16:08

Weekend był w Ustroniu aktywny. Mniejsze pensjonaty do pełna.
Dzisiaj pojedyncze ludki na mieście.
Sporo ludzi bez maseczek.
Dolce far niente ;-)

dzixd
Awatar użytkownika
Moderator działu
Auto: Legacy IV "prawie spec b h6" i legacy II 2.2 my 96
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 164 razy

Wuhan

Post 27 maja 2020, o 16:42

Gal pisze:
Bilex pisze:
27 maja 2020, o 13:42
Czarno to widzę... :-(
Następne dwa - trzy tygodnie pokażą.
Albo dalej będzie szło ogniskami, albo się rozleje.
GIODO wydało opinię, że pracodawcom nie wolno testować pracowników w kierunku CoV-2, ani nawet pytać ich o zgodę na testowanie, więc ognisk się nie uniknie.

Ale może UV wybije wirusa... ;-)
dzixd pisze:
27 maja 2020, o 14:38
Po półtorej wszedłem
A za czym kolejka ta stoi?
Jakiś specjalny powód, żeby iść teraz do US, czy standardowi petenci?
Standard. W moim przypadku tylko odbiór zaświadczenia

Wysłane z mojego mądrego telefonu

Jeździć nie umiem, ale się staram :mrgreen:
Naprawiać też nie umiem, ale się staram.
Konto usunięte pisze:
29 gru 2018, o 17:15
masz dobre serducho i ostrego pierdolca :lol: :thumb:
Obrazek

michal
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Polubił: 18 razy
Polubione posty: 11 razy

Wuhan

Post 27 maja 2020, o 16:55

bojar pisze:
27 maja 2020, o 15:04
Chloru pisze:
Ciekaw jestem jaki jest powód? Jak wprowadzano te restrykcje to było ca 350 zakażeń dziennie, wczoraj było prawie 450. Nie wiem, nie znam się, ale te liczby wskazują, że raczej epidemia nie gaśnie.
IMO szykuja grunt pod wybory zyrandolowe v 2.0.

Tez czarno widze.

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: XC 70
Polubił: 39 razy
Polubione posty: 174 razy

Wuhan

Post 27 maja 2020, o 17:33

Chloru pisze:
27 maja 2020, o 15:35
bojar pisze:
Chloru pisze:
Też nie widzę w tym logiki. Pewnie chodzi o inne aspekty typu ratowanie gospodarki albo pokazanie Sewerynowi jak skutecznie walczyliśmy z wirusem i już go nie ma.
Logika jest prosta:
- ludzie nie wytrzymają (co widać)
- gospodarka nie wytrzyma (co będzie widać)
- we wszystkich województwach poza śląskim w ostatnich tygodniach były spadki i wskaźnik replikacji około 0.5 ("wygaśnie samoistnie")
Więc podstawy do znoszenia obostrzeń niewątpliwie są. Problem w tym, że R0 jest dobrym wskaźnikiem przy epidemii rozprzestrzeniającej się naturalnie. A na ile jest miarodajny przy czasowym lockdownie to zdania uczonych są podzielone i może nie wygaśnie samoistnie, co być może widać w ostatnich dniach w Warszawie.
Dlatego napisałem, że zobaczymy w ciągu następnych 2-3 tygodni.

No i to, że znoszą (częściowo) obowiązek maseczkowy i inne, nie znaczy, że mamy się zachowywać jak przed pandemią, a mimo, że o tym mówią, to mam wrażenie, że do ludzi to średnio dociera.

Osobiście nie mam zamiaru wracać jeszcze do normalnej aktywności i nie planuję urządzenia imprezy w najbliższym czasie.

W sobotę mój syn żeni się. W Pałacu Ślubów będą cztery osoby; państwo młodzi i świadkowie. Plus urzędnik.
A my sobie pomachamy rączkami na placu Zamkowym, pewnie w maseczkach i tyle.

Nie wszystko zależy od zakazów i nakazów.
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: XU10J4RS
Polubił: 89 razy
Polubione posty: 171 razy

Wuhan

Post 27 maja 2020, o 17:48

Gal pisze:
27 maja 2020, o 17:33
Logika jest prosta:
- ludzie nie wytrzymają (co widać)
- gospodarka nie wytrzyma (co będzie widać)
Ale przecież właśnie to napisałem. Nie ma logiki jeżeli weźmiemy pod uwagę same dane epidemiologiczne. Jak spojrzymy szerzej to jednak chodzi o podjęcie pewnego ryzyka ze względu na gospodarkę/społeczeństwo/wybory/etc..

Co do reszty się zgadzam. Pytanie jaki będzie szerszy odbiór tego zniesienia ograniczeń i tego następstwa skoro już teraz w wielu miejscach jest hulaj dusza. Spotkamy się w tym wątku za 2 tygodnie 8-)
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek

Wuhan

Post 27 maja 2020, o 18:21

Chloru pisze:
27 maja 2020, o 17:48
Nie ma logiki jeżeli weźmiemy pod uwagę same dane epidemiologiczne.
No nie. R0<= 0.5 oznacza "wygaśnie samoistnie", więc jest logika. Z zastrzeżeniem tym, co powyżej.

Sama liczba zachorowań nie jest decydująca - liczy się trend i R0. A trend w kraju (za wyjątkiem Śląskiego) jest spadkowy. Ale w Warszawie i okolicy ostatnio się odwrócił. Ponadto, gdyby wziąć pod uwagę samą Warszawę, a nie całe województwo, to R0 z pewnością nie jest <0.5. Więc moment jest dyskusyjny epidemiologicznie, ale nie bezzasadny.

Podjęli decyzję, że spróbują teraz - zobaczymy co im wyjdzie.

danikl
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Muł, truposz i biedronka
Polubił: 42 razy
Polubione posty: 41 razy

Wuhan

Post 27 maja 2020, o 20:42

Kuźwa, pół dnia rozstawiałem ogródek, żeby zachować dwumetrowe odstępy między stolikami i jednoczesnie zmieścić się pod parasolami. Jak skończyłem przyszli klienci i pytają czy mogą sobie złączyć stoliki :wall: Już mam dosyć tego gówna :x

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Legaś IV junkers
Polubił: 169 razy
Polubione posty: 163 razy

Wuhan

Post 27 maja 2020, o 20:53

danikl, wywieś duży napis iż pytania o łączenie stolików należy składać do sanepidu, daj numer lokalnego. Jeszcze będziesz miał darmową viralową reklamę ;-)
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: jeżdżące
Polubił: 103 razy
Polubione posty: 166 razy

Wuhan

Post 27 maja 2020, o 20:56

:lol:
Dolce far niente ;-)

danikl
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Muł, truposz i biedronka
Polubił: 42 razy
Polubione posty: 41 razy

Wuhan

Post 27 maja 2020, o 21:17

inquiz, nie zamierzam bawić się w policjanta ani inspektora sanitarnego. Jak ktoś chce połaczyć stolik to robi to na własną odpowiedzialność. U nas większość ludzi i tak ma już wywalone na tego wirusa. Od początku pandemii na terenie Siedlec i powiatu siedleckiego zarejestrowano 100 przypadków zarażenia z tego 39 już wyzdrowiało.

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek

Wuhan

Post 27 maja 2020, o 21:22

danikl, domyślam się, to tylko pomysł żeby zawracacze dupy nie drażnili obsługi :-)
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

tzi
2 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 11 razy
Polubione posty: 27 razy

Wuhan

Post 27 maja 2020, o 22:39

Gal pisze:
27 maja 2020, o 18:21
A trend w kraju (za wyjątkiem Śląskiego) jest spadkowy.
Ha, bo się komuś zachciało przetestować hurtem górników. Od tych pozytywnych zbadali rodziny i stąd pik w górę. To nie wzrost zachorowań tylko wzrost ilości testów. Większość z pozytywnych nie miała pojęcia o chorobie i gdyby nie to że pracują na kopalni - hasali by w szczęściu na świeżym powietrzu. Zbadajmy producentów chmielu - epicentrum "zarazy" będzie w lubelskim :)

Zgodzę się że badanie wszystkich w te i wewte nic nam nie pomoże, ale wyciągnie jakichkolwiek wniosków z takich wyrywkowych akcji nic nie daje. Wiemy g... a to gdzie jesteśmy zobaczymy dopiero za 2-3 tygodnie.

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek

Wuhan

Post 27 maja 2020, o 22:57

tzi pisze:
27 maja 2020, o 22:39
Wiemy g... a to gdzie jesteśmy zobaczymy dopiero za 2-3 tygodnie.
Pewnie będziemy w d... :evilgrin:
Na zimno teraz to chyba gospodarczo nie ma wyjścia i trzeba wszystko otworzyć mimo wszystko. Pierwszy szok minął, kraje mają już jakieś wypracowane procedury, szpitale jednoimienne, zapasy respiratorów i środków ochronnych. Teraz trzeba zacząć pracować bo zdrowi z głodu poumierają. Brak mi tylko pomysłów i procedur żeby zadbać i odizolować osoby starsze i bardziej narażone. I kwarantannę do czasu obowiązkowego testu przed przyjęciami do szpitali.
Nadal też jest dziura w przypadkach nagłych, słyszałem o przypadkach ludzi np z udarem które nie mając znanego wyniku testu nie zostały przyjęte i nie doczekały pomocy. W takich sprawach okienko czasowe jest bardzo krótkie i procedury nie dają rady.
Živela Jugoslavija!

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek

Wuhan

Post 27 maja 2020, o 23:07

tzi pisze:
To nie wzrost zachorowań tylko wzrost ilości testów
Nie, tzi. Wystarczy zanalizować ilość testów vs procent pozytywnych. Gdyby było tak jak mówisz, to wraz ze wzrostem ilości testów, procent pozytywnych by się nie zmieniał, a nawet w niektórych przypadkach (ogniska) by rósł.
A tak nie jest.
Ilość testów (na dobę) rośnie, procent pozytywnych spada.
To co mówisz po prostu nie jest prawdą.

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek

Wuhan

Post 27 maja 2020, o 23:21

inquiz pisze:
27 maja 2020, o 22:57
Pierwszy szok minął, kraje mają już jakieś wypracowane procedury, szpitale jednoimienne, zapasy respiratorów i środków ochronnych.
Generalnie masz rację. Po to była izolacja. Żeby nie doszło do modelu włoskiego, hiszpańskiego czy pd-amerykańskiego. A nawet niemieckiego, bo nie jesteśmy Niemcami. Ale teraz "wszyscy" muszą przechorować tę pandemię, więc jest luzowanie.
To osobisty rozsądek zdecyduje, czy ci, którzy są zagrożeni w stopniu wysokim zdołają uniknąć śmierci czy nie. Albo pech. Też się zdarza.
inquiz pisze:
27 maja 2020, o 22:57
Nadal też jest dziura w przypadkach nagłych, słyszałem o przypadkach ludzi np z udarem które nie mając znanego wyniku testu nie zostały przyjęte i nie doczekały pomocy.
To była decyzja albo-albo.

tzi
2 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0 X 2
Polubił: 11 razy
Polubione posty: 27 razy

Wuhan

Post 27 maja 2020, o 23:52

Gal pisze:
27 maja 2020, o 23:07
Nie, tzi. Wystarczy zanalizować ilość testów vs procent pozytywnych.
Ok, oczywiście mówisz o danych z województwa śląskiego a nie z całego kraju ? Wzrost stwierdzonych przypadków nie jest efektem wybiórczej akcji na kopalniach ? Czyli ilość zarażeń w społeczeństwie jest taki sam jak w tym zawodzie ( wyszło ok 10% ? ). Wychodzi że mamy 3.8 miliona przypadków w Polsce ?
Dane pomocnicze (parę dni wstecz):
woj.mazowieckie: 180tys testów - 3 tys pozytywnych
woj śląskie: 56tys testów - 6tys pozytywnych

Ktoś popełnia błąd czy te extra 100tys testów w mazowieckim zrobili w powietrze ?

Żeby mieć pogląd na statystyki z paska TVP trzeba osobiście zderzyć się procedurami - co trzeba zrobić żeby załapać się do tych cyferek 'przetestowany' i ew. pozytywny.
Ja to przechodziłem tak że aktualną oficjalną liczbę 22tys chorych i wszelakie analizy z tego płynące wiem gdzie wsadzać.

Oglądanie cyferek jest pasjonujące. Miałem nadzieje ,że podobną akcję jak w górnictwie zrobią w szkolnictwie przed otwarciem szkół, ale chyba nici z tego ( i z otwarcia i z testów ). Okazało się że nauczycieli potrzebujemy bardziej przy zbiorach truskawek niż w szkole. Stwarza to piękne perspektywy - przy następnym strajku w szkolnictwie zastąpimy nauczycieli rolnikami :)

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek

Wuhan

Post 27 maja 2020, o 23:52

Gal pisze:
27 maja 2020, o 23:21
To była decyzja albo-albo.
To był zwykły pacjent z karetki, nie będąc badanym wcześniej po nie został przyjęty w szpitalu mającym zaplecze mimo tego, że był tylko kilka kilometrów od SOR gdzie wcześniej tac standardowo trafiali. Bo nie miał potwierdzenia wyniku negatywnego. Skończyło się wiadomo jak bo pierwszy który się zgodził na przyjęcie był o 2 godziny drogi.
Po tym całym burdlu wypadałoby żeby władze rządowe doceniły walczących na pierwszej linii i udzieliły im wsparcia, mam wrażenie że nawet psychologicznego bo natężenie stresu duże a praca prawie jak w warunkach wojennych.
Živela Jugoslavija!

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye
Polubił: 713 razy
Polubione posty: 53 razy

Wuhan

Post 28 maja 2020, o 06:33

bojar pisze:
27 maja 2020, o 15:04
Chloru pisze:
Wystarczy, że wrócimy w kraju do 30 testów dziennie i będzie po epidemii :-p
tzi pisze:
27 maja 2020, o 23:52
zastąpimy nauczycieli rolnikami
Poziom nauczania byłby wyższy niż ten w TV. ;-)
Mój samochód prowadzi się lepiej niż ja

piotruś
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: Forester 2,5XT. Giulietta Veloce
Polubione posty: 111 razy

Wuhan

Post 28 maja 2020, o 07:33

Chloru pisze:
27 maja 2020, o 17:48
No i to, że znoszą (częściowo) obowiązek maseczkowy i inne, nie znaczy, że mamy się zachowywać jak przed pandemią, a mimo, że o tym mówią, to mam wrażenie, że do ludzi to średnio dociera.

Osobiście nie mam zamiaru wracać jeszcze do normalnej aktywności i nie planuję urządzenia imprezy w najbliższym czasie.
Dokładnie tak! Tez mamy zamiar tak się zachować.
Gal pisze:
W sobotę mój syn żeni się. W Pałacu Ślubów będą cztery osoby; państwo młodzi i świadkowie. Plus urzędnik.
A my sobie pomachamy rączkami na placu Zamkowym, pewnie w maseczkach i tyle.
Wszystkiego najlepszego z tej okazji! :thumb:

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek

Wuhan

Post 28 maja 2020, o 14:03

tzi pisze:
Gal pisze:
Nie, tzi. Wystarczy zanalizować ilość testów vs procent pozytywnych.
Ok, oczywiście mówisz o danych z województwa śląskiego a nie z całego kraju ? Wzrost stwierdzonych przypadków nie jest efektem wybiórczej akcji na kopalniach ? Czyli ilość zarażeń w społeczeństwie jest taki sam jak w tym zawodzie ( wyszło ok 10% ? ). Wychodzi że mamy 3.8 miliona przypadków w Polsce ?
Dane pomocnicze (parę dni wstecz):
woj.mazowieckie: 180tys testów - 3 tys pozytywnych
woj śląskie: 56tys testów - 6tys pozytywnych

Nie, tzi. Mówię dokładnie to, co napisałem.
tzi pisze:
To nie wzrost zachorowań tylko wzrost ilości testów.
Gal pisze:
Gdyby było tak jak mówisz, to wraz ze wzrostem ilości testów, procent pozytywnych by się nie zmieniał, a nawet w niektórych przypadkach (ogniska) by rósł.
A tak nie jest.
Ilość testów (na dobę) rośnie, procent pozytywnych spada.
Tygodniowa średnia testów w Polsce.jpg
Wyniki pozytywne - wykres.jpg
Oczywiście pisałem o całym kraju, a o Śląskiem jako wyjątku, ze względu na ogniska w kopalniach.

Kryteria kwalifikowania do testów nie zmieniły się znacząco (oprócz pracowników medycznych) od dwóch miesięcy, liczba testów rosła, a procent pozytywnych wszędzie spada. Dlaczego?

Wzrost, czy raczej utrzymywanie się liczby zachorowań w Polsce jest "skutkiem Śląska" ale nie skutkiem szerszego testowania, tylko skutkiem ognisk w kopalniach.

Więc nie mamy 3.8 mln chorych w Polsce, bo jednak nie wszyscy w Polsce pracują w kopalniach. Zakładanie, że odsetek pozytywnych w ogniskach epidemii jest taki jak w populacji jest bez sensu.
tzi pisze:
Ktoś popełnia błąd czy te extra 100tys testów w mazowieckim zrobili w powietrze ?
Jaki błąd? W kwalifikowaniu pacjentów do badań? Nawet 97 błędów na 100 testów w ostatnim czasie w całym kraju, co widać w tabelce powyżej. I to są testy wśród "objawowych". A kryteria kwalifikowania są takie same jak w całej Europie.
Znasz lepsze to naucz tych idiotów...
tzi pisze:
Zbadajmy producentów chmielu - epicentrum "zarazy" będzie w lubelskim :)
No właśnie nie. To bzdura.

Tak to wygląda w poszczególnych województwach:
Liczba testów na 1 pozytywny.
Liczba testów na 1 pozyt..jpg
Liczba testów na 1000 mieszkańców.
Liczba testów na 1000.jpg
Śląskie i lubelskie mają identyczną liczbę testów na 1'000 mieszkańców, ale w Lubelskiem wynik pozytywny jest 7 razy rzadszy niż na Śląsku. Mazowieckie ma 2.5 raza więcej testów na 1000 mieszkańców niż Lubelskie, a odsetek pozytywnych niemal identyczny.
Dlaczego? Bo nie ma co porównywać badania ogniska do badania populacji.
Gdyby zbadać producentów chmielu, to byłby jeden pozytywny na 10'000 testów bo oni nie pracują w takich warunkach jak górnicy.
tzi pisze:
Miałem nadzieje ,że podobną akcję jak w górnictwie zrobią w szkolnictwie przed otwarciem szkół, ale chyba nici z tego ( i z otwarcia i z testów ). Okazało się że nauczycieli potrzebujemy bardziej przy zbiorach truskawek niż w szkole. Stwarza to piękne perspektywy - przy następnym strajku w szkolnictwie zastąpimy nauczycieli rolnikami
Tak przesiewowo? :thumb:
Ilu jest nauczycieliw Polsce? 600'000?
Czyli trzeba by obłożyć wszystkie laboratoria w Polsce na 20 dni testowaniem wyłącznie nauczycieli. No, brawo! Chorzy niech poczekają.
Tak, między nami, to ja bym również przetestował uczniów i przedszkolaków, bo przecież mogą zarazić nauczycieli.
A to raptem jakieś głupie 5 mln.
Więc już za jakieś pół roku mamy ich wszystkich przetestowanych i czas brać się za drugą turę, bo w tym czasie część z pewnością się już zaraziła.

Grunt to realistyczne oczekiwania.

To może jednak lepsze zbieranie czereśni - świeże powietrze, dystans socjalny, obcowanie z naturą..?
tzi pisze:
Żeby mieć pogląd na statystyki z paska TVP trzeba osobiście zderzyć się procedurami - co trzeba zrobić żeby załapać się do tych cyferek 'przetestowany' i ew. pozytywny.
Ja to przechodziłem tak że aktualną oficjalną liczbę 22tys chorych i wszelakie analizy z tego płynące wiem gdzie wsadzać.
Patrząc na powyższe, mam wrażenie, że Twoje poglądy i statystyki są rodem z pasków spod Budki i epidemiologii ludowej.

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: RX 450h, IS 200t
Polubił: 125 razy
Polubione posty: 82 razy

Wuhan

Post 28 maja 2020, o 17:56

Gal pisze:

Oswoili się z zagrożeniem. W marcu była panika myj ręce zostań w domu bo za drzwiami szaleje coś na kształt Eboli, zabije cię na miejscu. Tygodnie mijają a tu u większości nikt z e znajomych czy sąsiadów nie umarł. To się oswoili. Jak z gorzałą i fajkami, od lat trąbią że picie i palenie zabija, a naród kopci i pije. To samo w epidemią, nie ma trupów na ulicach to zagrożenie jakby takie mniej realne. I druga sprawa ile można w domu siedzieć, jak długo to jeszcze potrwa, miesiąc, pół roku, rok, 5 lat? Nikt nie wie. Powiedz 18 latkowi że następne dwa lata ma przeżyć bez imprez, biwaków, koleżanek itd.
Jak już w marcu pisałem, było to brać na klatę, przechorować i mieć z bańki. Jak tylko granicę otworzą ruszam w Europe, tylko jeszcze nie wiem Grecja czy Włochy. ;-)
JAK NIE MASZ SIĘ Z KIM BIĆ- BIJ SIĘ Z WŁASNYMI MYŚLAMI

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek

Wuhan

Post 28 maja 2020, o 18:54

Jaca68 pisze:
28 maja 2020, o 17:56
Oswoili się z zagrożeniem. W marcu była panika myj ręce zostań w domu bo za drzwiami szaleje coś na kształt Eboli, zabije cię na miejscu. Tygodnie mijają a tu u większości nikt z e znajomych czy sąsiadów nie umarł. To się oswoili. Jak z gorzałą i fajkami, od lat trąbią że picie i palenie zabija, a naród kopci i pije. To samo w epidemią, nie ma trupów na ulicach to zagrożenie jakby takie mniej realne. I druga sprawa ile można w domu siedzieć, jak długo to jeszcze potrwa, miesiąc, pół roku, rok, 5 lat? Nikt nie wie. Powiedz 18 latkowi że następne dwa lata ma przeżyć bez imprez, biwaków, koleżanek itd.
Prawda. I mam wrażenie, że to już widać w wynikach z ostatnich dni, więc możliwe, że nie trzeba będzie czekać do jesieni na fajerwerki...
Jaca68 pisze:
28 maja 2020, o 17:56
Jak już w marcu pisałem, było to brać na klatę, przechorować i mieć z bańki. Jak tylko granicę otworzą ruszam w Europe, tylko jeszcze nie wiem Grecja czy Włochy
W pewnym wieku Tanatos zwycięża Erosa. ;-)
Jest tylko jedna wątpliwość; nie jest wcale pewne, że po przechorowaniu będziesz miał to z bańki... 8-)

Jaca68
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: RX 450h, IS 200t
Polubił: 125 razy
Polubione posty: 82 razy

Wuhan

Post 28 maja 2020, o 20:45

Gal pisze:
28 maja 2020, o 18:54
W pewnym wieku Tanatos zwycięża Erosa.
Jest tylko jedna wątpliwość; nie jest wcale pewne, że po przechorowaniu będziesz miał to z bańki...
Ale nie ma wyjścia chyba że bezterminowy areszt domowy.
W zasadzie idziemy Szwedzką drogą tylko hipokryzja nie pozwala tego głośno mówić, a wystarczy posłuchać PM:
W czasie środowej konferencji prasowej w Kancelarii Premiera minister zdrowia Łukasz Szumowski tłumaczył, że za luzowaniem obostrzeń przemawia fakt, że obecnie ponad 80 proc. łóżek w szpitalach dla pacjentów z COVID-19 jest wolnych, a w przypadku respiratorów - ponad 90 proc. jest wolne.
jest tam coś o ograniczeniu liczby chorych i zgonów? No nie, system pusty niech się zarażają. Jak się przytka to się coś tam znowu ograniczy i tak w kółko.
:whistle:
JAK NIE MASZ SIĘ Z KIM BIĆ- BIJ SIĘ Z WŁASNYMI MYŚLAMI

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek

Wuhan

Post 28 maja 2020, o 21:58

Jaca68 pisze:
28 maja 2020, o 20:45
Ale nie ma wyjścia chyba że bezterminowy areszt domowy.
Powiedziałbym "o nieznanym terminie zakończenia", bo skuteczny lek lub szczepionka mogą się jednak pojawić. Tylko nie wiadomo kiedy.
Jaca68 pisze:
W zasadzie idziemy Szwedzką drogą tylko hipokryzja nie pozwala tego głośno mówić
Tak. I nie... ;-)
W zasadzie to wszyscy idą szwedzką drogą, tylko jedni mniej, drudzy bardziej. Moim zdaniem UK czy CH są najbliżej "szwedzkiego podejścia". Tak naprawdę odczekali z lockdownem do momentu kiedy wirus był już wszędzie, więc ludzie przechorują masowo w tym samym czasie. Od Szwedów różni ich to, że lockdown w końcu zarządzili - jednak nie chcieli ryzykować niewydolności sytemu. Szwedzi nawet tym się nie przejmują.
Pewnie jest jeszcze kilka innych, podobnie działających krajów (Benelux?). I,F,S poszły też w pewnym sensie na żywioł, choć nie wiem, czy do końca świadomie.
Ale Europa Wschodnia wprowadziła lockdown bardzo wcześnie i wirus nie rozlazł się tak jak w Europie Zachodniej. Powodem była świadomość stanu opieki zdrowotnej w tych krajach i wizja potencjalnej "Lombardii do kwadratu". Ale żaden kraj nie może sobie pozwolić na strategię jednostki - nikt nie zatrzyma kraju na czas "do szczepionki". Więc luzowanie.
Scenariusz optymistyczny i niestety mało realistyczny to taki, że ludzie już wiedzą, znają zasady i będą ich przestrzegali. Wtedy będzie się tliło, ale tragedii nie będzie. Scenariusz znacznie bardziej prawdopodobny, obawiam się, to to, że znowu wejdziemy we wzrost wykładniczy i wtedy koniec końców zrealizujemy model szwedzki.
Ale może starczy respiratorów i nie będziemy ich limitować do osób poniżej 52. roku życia.
Jaca68 pisze:
a wystarczy posłuchać PM:
W czasie środowej konferencji prasowej w Kancelarii Premiera minister zdrowia Łukasz Szumowski tłumaczył, że za luzowaniem obostrzeń przemawia fakt, że obecnie ponad 80 proc. łóżek w szpitalach dla pacjentów z COVID-19 jest wolnych, a w przypadku respiratorów - ponad 90 proc. jest wolne.
jest tam coś o ograniczeniu liczby chorych i zgonów? No nie, system pusty niech się zarażają. Jak się przytka to się coś tam znowu ograniczy i tak w kółko.
Wbrew pozorom jest. Przynajmniej o ograniczaniu zgonów.
Nie ma leczenia przyczynowego w Covid, ale jest objawowe. Pacjenci kładzeni pod respirator, bez niego by umarli (pewnie nie wszyscy, ale jednak). A z respiratora część chorych wraca do życia. Więc jak mamy 90% respiratorów wolnych, to można trochę poszaleć. ;-)

Nie sądzę by wprowadzali ponownie ograniczenia - ale mogę się mylić. Może w sytuacji takiej jak w Lombardii.

ODPOWIEDZ