Wuhan

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
prezeskot
2 gwiazdki
Polubił: 2 razy
Polubione posty: 35 razy

Wuhan

Post 3 sie 2020, o 20:32

W kwestii Covid to mamy wzrosty wzrosty i wzrosty. Ludziom chce sie zyc.

po pierwsze Instytut Kocha podal to co niektorzy nielekarze podejrzewali od dawna. Brak jest trwalych przeciwcial. Wymyslenie szczepionki jesli w ogole bedzie mozliwe bedzie wyzwaniem. Po drugie wyglada na to ze podobnie jak HIV - wirus robi sobie wycieczki w miejsca uprzywilejowane immunologicznie. Czyli zostanie z nami na zawsze bo... bedzie niczym Herpes simplex typ 1 w zwoju Gassera albo Herpes 2 w plexus hypogastricus inferior, choc ze wzgledu na zmiane behawioru seksualnego juz to jest raczej skansen intelektualny.

Mam przelom depresyjny. Reaktywna depresje, zwyzywalem szefa wlasnego od ch..i i skusynow dzis.

Mamy w lazarecie Pania z guzem jelita grubego. Miesiac temu wycieto jej odbytnice. Od tego czasu - powiklanie za powiklaniem. Kal leje sie z brzucha, martwica jelita na martwicy, Pani juz nie chce, che tylko umrzec. Tradycyjne skusynstwo -obiecano jej zlote gory a obiecano bo ma prywatne ubezpieczenie i kazda operacja to monetyzacja, kazdy wypad na blok to kolejne Euro, kazde powiklanie, wszystko to kolejne pieniadze. A ona wyje z bolu i majaczy we wstrzasie septycznym i od jednego podania Tigacyliny do drugiego.

No i mowie dzis - i Ty smiesz mowic co jest dobre, Ty popatrz na siebie na co pozwaladz, kim jestes i wez sie wstydz, ty ch.ju mu powiedzialem, wez popatrz na karykature na groteske lekarza, gdybys mial jaja to bys przynajmniej kazal chirurgom sp...dalac... i nie dokonywac zniewazania zwlok. Ty mowisz o interesie pacjenta, o etyce, ty swinio, kanalio, wez zamilcz...

No i zrobil sie granatowy a ja powiedzialem zeby mnie am Arsch lecken i ze albo mnie zwalnia albo gadamy tylko dienstlich.

Wstydze sie wykonywac ten zawod. Wstydze sie nic nie moc, nie moc postawic sie systemowi, bo mnie system zmieli, wypluje i wydali.

Byxcie prostytutka to mniejszy dyshonor niz dzis leczyc.
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (4 sie 2020, o 06:49)

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Polubił: 0

Wuhan

Post 3 sie 2020, o 22:38

PrezesieKocie, takie sytuacje mają miejsce w wielu "systemach", nie tylko w służbie zdrowia. bolesna w Twoim przypadku jest cena (cierpienie pacjentki) i w ogóle podmiot tego wszystkiego (pacjentka, właśnie).

przyznaję, że z ulgą myślę o moim zawodzie, gdzie też sytuacje zdarzają się różne. dla mnie niezmiennie wqwiające jest to, że mi nie wierzą. w sensie: tłumaczę, że fizyka nie pozwoli, że to jest niewykonalne, bo to sprawdziłem w excelu, na kartce, przy użyciu wielkiego komputera i cały czas wychodzi, że się nie da. jak słyszę w odpowiedzi "bo Pan się nie zna na mojej branży" i to po raz 193758320309 to też mam ochotę na ... jak to było... zaprezentowanie mojego przełomu depresyjnego.
jeśli chodzi o monetyzację, z kolei, to właśnie dostałem film, chyba przygotowany przez TVP, więczący dzieło komisji p. Macierewicza. tam dużo jest o modelach, obliczeniach i programie, który nazywa się LS-Dyna.
po pierwsze primo ktoś się tego w ogóle podjął. a dlaczego? bo nie wiedział, że nie powinien. nie dlatego, że ta sprawa jest polityczna i śmierdzi. nie dlatego, że zleceniodawca fuj. nie. nie powinien, bo nie ma wystarczającej ilości wiarygodnych danych, żeby w ogóle myśleć o uzyskaniu rozsądnych wyników.
po drugie primo ktoś puścił w świat wyniki tych swoich obliczeń, nie zastanawiając się, czy one mają sens i nie robiąc np. tysiąca dodatkowych analiz z pozmienianymi różnymi parametrami (tak się sprawdza, czy model daje "stabilne" wyniki i czy np. zmiana współczynnika tarcia o 5% nie wywraca wyników o 180 stopni)
po trzecie primo ten ktoś robił to wszystko na modelu, którego sam nie zrobił. dostał go skądś.
po czwarte primo ten ktoś w ogóle uczył się narzędzia LS-Dyna na tym "dostanym" modelu.

biorąc pod uwagę wagę społeczną zagadnienia i potrafiąc ocenić "poziom" panów symulatorów powinienem im pokazać mój przełom depresyjny. ale tego nie zrobię,
prezeskot pisze:
3 sie 2020, o 20:32
bo mnie system zmieli, wypluje i wydali.
a dlaczego powinieniem? bo te zarozumiałe buce działają pod sztandarami instytucji, którą ostatnio też reprezentuję. innymi słowy psują mi reputację.

tak więc, prezeskot, niby podobnie.

tylko stawka inna. bo na samym końcu, to ja mam głęboko w dupie, co myślą ludzie o wypadku lotniczym sprzed ponad dekady. domyślam się nawet, że tak konkretnie, to w większości nic nie myślą. i mają rację, bo to nie ma nic wspólnego z tu i teraz. no, może trochę, pośrednio. w każdym razie ma się to nijak do pacjenta, który właśnie... nie umiera, bo musi jeszcze trochę pomonetyzować.

według mnie jest tylko jedna branża, gdzie powinny pojawiać się podobne do Twojej reakcje: masowa produkcja masowej żywności. "żywności", w sensie.

prezeskot
2 gwiazdki

Wuhan

Post 3 sie 2020, o 23:55

mi chodzi o sprzedanie sie. Szpital to nie fabryka to nie korpo.
Tyle ze zrobiono z niego korpo. Korpo z fuckupami na meetingach i czelendzami.
Tyle ze korpobiurwy koncernowe guzik by mogły gdyby nie ordynatorzy. Ordynatorzy się sprzedali. Ordynatorzy nosza sie niczym krolowie i maja sie za kogos lepszego, a byle Referentin bez matury jedzie ich jak ostatnie szmaty.

Ja tylko wykonuje rozkazy. Dzis pryzszla taka 23 letnia dziunia i do mnie z ryjem dass ist doch scheisse, dass die Anästhesiefreigabe um 08:03Uhr stattfindet. Ich melde es an.

Czyli to jest gowniano ze koniec wprowadzenia anestezjologicznego byl o 08:03 i ze ona to zamelduje. ( powinien byc o 07:59 najpozniej) - odpowiedzialem jej -aber bitte mich sehr kollegial am Arsch lecken ( prosze mnie kolezensko pocalowac w dupe)

Obcionaja na pielegniarkach i dziwia sie ze nie dziala. Skoro pielegniarka ma 50 Euro wiecej niz w Aldi to chyba nie dziw, ze stosunkuje seksualnie prace w lazarecie, prace ciezka,niewdzieczna i obciazajaca?

Ja prywatnie mam w dupie interes korporacji. Mopich pacjentow nikt nie pyta, czy chca placic 14,6% miesiecznie pensji. To im winien jestem lojalnosc.

Tyle ze system oczekuje ode mnie lojalnosci wobec pracodawcy i spierdolenia. Kazdy zabieg jest platny wiec ... o Pani nie chodzi sparalizowana od 15 lat po udarze walniemy jej proteze biodra. No 14000 EUR bedzie przychodu, biurwa bedzie zadowolona, jak zmonetyzujemy wzrosty to premia roczna ordynatora bedzie, nowe Masserati...

Dzizas kurwa ja pierdole, ja nie mam slow na ten syf. Jeszcze mi beda pierdolic farmazony o etyce i sluzebnosci wobec pacjenta. Moderatorze, wulgaryzmy odzwierciedlaja moj stan psychiczny.

Dostalem dzis pakiet domowych dzemow zrobiony przez dzieci mojego pacjenta Covidowego. Tego co mi sie po uszacz dostalo, bo biurwa szpitalna wydala zarzadzenie ze jak ktos mial wiecej niz 50 lat to nie pod respirator, tylko morfina i tlen... mialem wolny respirtator, mial 50 lat i dwa tygodnie i kazalem pielegniarskiemu personelowi zamknac morde i wypierdalac i go pod respirator wolny wrzucilem. Zamiast wykonaywac biourwienne pierdolniete zalecenia. Dostalo mi sie porzadnie, ale powiedzialem ze moga mnie pocalowac w dupe i zwolnic.

Facet pracuje sobie, dzieci mi zrobily 6 sloiczkow roznych domowych dzemow. Przywiozly do domu do Szwajcarii i daly zonie.

Nie moge psychicznie w tym gownie wytrzymac, kloci mi sie z moimi zasadami, nie chce sie napierdalac z klinicznymi idiootami, wykanczam sie psychicznie.

Bilex
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Polubił: 6 razy
Polubione posty: 99 razy

Wuhan

Post 4 sie 2020, o 09:25

A może powinieneś odsapnąć zawodowo trochę? Poodychać. Są przecież wyspecjalizowane szpitale prywatne. Ortopedyczne na przykład. Zahacz się na rok. Porobisz znieczulenia do kolanek i bioderek. Wszystko umówione, by the book. Złapiesz trochę dystansu.
Death ain't nothin' but a heartbeat away...

prezeskot
2 gwiazdki

Wuhan

Post 4 sie 2020, o 17:09

@Bilex ja pracuje w prywatnym.

Tu chodzi o to ze system jest zly i promuje patologie. W medycynie promil zarabia jakieś sensowne pieniądze. Promil miliony na styku prywaty z panstwowym ( profesor akademicki unikliniki w Zurychu srednio 2,5 miliona CHF rocznie) - lekarz specjalista w CH okolo 250.000 CHF rocznie (ale lazarety biora Rumunow i Ci zgadzaja sie za 120.000 CHF rocznie etc.,)

W prywatnym jest syf bo w prywatnym robimy dobrze wlascicielowi. W panstwowym robimy tak samo dobrze Halynce i przydupasom. Ordynatorzy w szpitalach maja te same premie czy tu czy tu, wybor miedzy dzuma a cholera, a ja nie jestem ordynatorem.

Czy tu czy tam opowiadaja frazesy, pacjentow biurwa kasuje co miesiac 14,6% niemieckiej pensji a ja musze zapierdlaac. Wszedzie duzo polityki i duzo gadania z ktorego nic nie wynika. Moj szef ma za zrealizowanie wzrostow 150.000 EUR rocznie bonusu. Jemu to wisi czy u nas umieraja czy nie, bonus, jego bonus.

Gump
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: Spec + Legacy i wszystko cacy
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 32 razy

Wuhan

Post 4 sie 2020, o 18:28

prezeskot pisze:
3 sie 2020, o 23:55
ie moge psychicznie w tym gownie wytrzymac, kloci mi sie z moimi zasadami, nie chce sie napierdalac z klinicznymi idiootami, wykanczam sie psychicznie.
Kurna prezesie, pieprznij to syćko i przyjedź w Bieszczady :mrgreen: Tu sobie odpoczniesz, lekarzy u nas brakuje, inaczej się żyje :->
Zresetujesz się na pewno 8-)
Legio Patria Nostra

"Jeżeli myślisz, że jesteś mężczyzną, boś spłodził syna, posadził drzewo i wybudował dom, to jesteś w błędzie. Spróbuj przebiec
Rzeźnika "

prezeskot
2 gwiazdki

Wuhan

Post 4 sie 2020, o 19:02

Lekarzy wszedzie niby brakuje, ale po pierwsze fuch za 300PLN/h malo po drugie nikt tak lekarzowi nie oslodzi zycia jak inny lekarz.

Moj koelga kardiolog wrocil po 15 latach pracy w DE do PL i skutkowalo to tym ze po roku znowu wyjechal. Tak go gnojono. Na kazdym kroku udowadnianie ze jest zerem i co, niemiaszki sie na Panu poznaly, wypierdalaj Pan podcierac dupy helmutom i inne rzeczy....

po drugie mentalnosc inna. W PL trzeba kombinowac, krasc i oszukiwac, a tego nie chce.

Rozwazam wystapienie z zawodu, od lat, moja zona rowniez. Mamy dosyc monetyzowania, dosyc zabijania niekompetencja. Bo w 5 minut nie da sie dobrze zbadac -ale uwaga tu nie system winny nie biurwy a chciwosc.

Robiac na odwal popelnia sie bledy. System premiuje nieudacznictwo i zle leczenie. Jak moja zona bedzie dobrze leczyc to do niej nie musza juz przychodzic a za kazda wizyte pacjent placi.

To niczym w warsztacie - masz wszystkie tarcze hamulcowe zepsute ale prosimy przyjsc 4 razy bo 4 razy skasujemy zamiast raz za 4. 4 razy diagnostyka, 4 razy rachunek etc.

Uwazamy z zona ze pieniadze powinno robic sie gdzie indziej.

Bilex
Awatar użytkownika
6 gwiazdek

Wuhan

Post 4 sie 2020, o 19:34

Z tego co pamiętam masz też poboczny interesik. Jeżeli żre dalej to może rzeczywiście pora się przerrzucić?
Pisząc o wyspecjalizowanych prywatnych miałem na myśli takie, które robią tylko umówione, płatne zabiegi. Coś jak Carolina w Warszawie. Sprawa czysta. Lista pacjentów na więzadła, łąkotki i inne ortopedyczne naprawy nigdy się nie kończy. Oczywiście też się oszczędza gdzie się da (mój ortopeda się nie cacka i jeździ po nich ostro ale on ma renomę i przyprowadza klientów). Anastezjolog ma spokój bo wie ile zabiegów trzeba zrobić w miesiącu i szlus. Bierze swoją działkę i nie obchodzi go dalej nic. Założe się, że takich miejsc jest w DE czy Austrii od cholery. A dobry usypiacz zawsze w cenie... :mrgreen:

prezeskot
2 gwiazdki

Wuhan

Post 4 sie 2020, o 20:22

w DE, CH, A rynek wyglad ainaczej. Nie mozna porownywac rynku PL z tymi bo tu towarzysz limit nie rzadzi jak w PL. W PL jest moda na operowanie sie i niczym dawne Pewexy i Baltony ludziom sie chce prywatnosci egalitarnosci etc.

Pracowalem w praxis lekarza rodzinnego. Wazektomie robie w 10 minut bo tyle robilem, w PL to 2000 PLN ale w PL ubezplodnienie kogos to dogmagt religijny takze...

Tu chodzi o cos zupelnie innnego niz pieniadze. O uczciwosc wobec pacjentow. Nie potrafie ich oklamywac, nie chce. A co do pieniedzy. Pojechalem z moim Espace Scenic do Serwisu. Wymiana tarcz, klockow, zmiana oleju w silniku, filtra oleju, sprawdzenie auta i 5800 CHF sie nalezy. Robocizna policzona na 2400CHF.

Mi na pieniadzach nie zalezy, moje 80 do 100 EUR/h brutto wystarcza, ile mozna jesc?

Choduzi mi o ryzyko. W lazarecie jak jest sie na pozycji to tylko podpadniecie biurwie szpitalnej usuwa ze stolka. Jak w warsztacie nie bede zadowolony to nie dosc ze nie przyjde, to jeszcze innych zniechece i po biznesie. A jaki jest koszt wejscia - czynsze, koszty personalne, ubezpieczenia, software etc...

Lekarzom odwala i to zdrowo. A ja mam na zachodzie takze cos w rodzaju rasizmu i szklanego sufitu. Jak sie odezwe to musze zastanowic co powiedziec, inaczej nie chcemy tu takich.

Zachod idzie na ilosc. U mnie ostatnio nikogo nie obchodzi czy po zabiegu pacjent rzyga czy nie, w prywatnym osrodku -po prostu biurwa prywatna wie ze oni i tak przyjda bo nie maja wyboru. Bierz i spadaj albo spadaj. Nie podoba sie to spadaj. Tak jest z drugiej strony a jak zabraknie to land dolozy subwencja.

Od pewnego poziomu jest jak w polityce. Moj maz jest z zawodu dyrektorem, solista baletu.

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Dacia :)
Polubił: 43 razy
Polubione posty: 79 razy

Wuhan

Post 4 sie 2020, o 23:01

Właśnie się dowiedziałem, że dziś zmarł kolega (rocznik 77) zarażony Covidem. Od ponad 2 tygodni leżał w śpiączce pod respiratorem. :-(
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

prezeskot
2 gwiazdki

Wuhan

Post 5 sie 2020, o 00:33

Zmarl na ARDS czy powiklania zatorowo-zakrzepowe?

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek

Wuhan

Post 5 sie 2020, o 00:45

prezeskot pisze:
5 sie 2020, o 00:33
Zmarl na ARDS czy powiklania zatorowo-zakrzepowe?
Nie znam szczegółów (za świeży temat), ale wiem że czekał na tracheotomię, której ponoć nie można było wykonać ze względu na utrzymującą się wysoką temperaturę. Nie działały żadne antybiotyki, a w zeszłym tygodniu doszło bakteryjne zapalenie płuc.
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: jeżdżące
Polubił: 103 razy
Polubione posty: 169 razy

Wuhan

Post 5 sie 2020, o 07:30

Zapalenie płuc to wystarczający powód na odejście.
Zapewne nowotwór krtani tylko temat pogłębił.
Wyrazy...
Dolce far niente ;-)

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek

Wuhan

Post 5 sie 2020, o 09:39

FUX pisze:
5 sie 2020, o 07:30
Zapewne nowotwór krtani tylko temat pogłębił.
A gdzie Ty się nowotworu dopatrzyłeś?

Grzegorz
5 gwiazdek
Auto: Peżot
Polubił: 17 razy
Polubione posty: 17 razy

Wuhan

Post 5 sie 2020, o 14:25

Właśnie wróciłem z kilkudniowego wypadu w Tatry.
Wchodziliśmy m.in. na Rysy od strony słowackiej. W schroniskach ludzi pełne tłumy i praktycznie żadnych maseczek, dezynfekcji rąk itp., tak jakby wirusa nie było. W sklepach reżim maseczkowy jest poza tym nie ma żadnego.
Byliśmy np. na termach w jednym z kurortów i tam jest hulaj dusza piekła nie ma. Żadnych odległości, maseczek dezynfekcji itp.
Trochę nas zmroziło jak wieczorem jedno z naszych dzieci zaczęło gorączkować i wymiotować, lekka panika bo w tyle głowy ciągle covid-19 ale na drugi dzień dzieciak jakby nigdy nic wstał gotów do kolejnych wędrówek więc pewnie lekki udar słoneczny albo coś.
pozdrawiam
Grzegorz

Bilex
Awatar użytkownika
6 gwiazdek

Wuhan

Post 5 sie 2020, o 17:34

We Włoszech oprócz sklepów totalne rozpasanie. W nadmorskim kurorcie, w którym jesteśmy, wieczorem setki ludzi na głównej ulicy. W barach tłumy, głównie młodych. A nowych zakażeń ponad połowę mniej niż w Polsce... Nie kumam tego...

Godlik
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: GT'99 jest i zawsze będzie; OBK był, Legacy było, jest Skoda :)
Polubił: 9 razy
Polubione posty: 25 razy

Wuhan

Post 5 sie 2020, o 20:51

Ciekawe, bo np. w Toskanii wyjątkowo pusto. We Florencji bardzo mało turystow, zamkniete czesc sklepów i restauracji. Kolezanka, ktora tam mieszka od 11 lat mowila ze nigdy nie było tak pusto. Troche wiecej ludzi jest w weekendy, ale to głównie Włosi.
W Chorwacji na moim ulubionym zadupiu było sporo ludzi, i co ciekawe głównie Polacy. Ale Dubrovnik wyjątkowo pusty.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

stefanekmac
5 gwiazdek
Auto: był forek XT jest OBK 2,5
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 50 razy

Wuhan

Post 7 sie 2020, o 07:25

USA ok 6 razy więcej obywateli. A zgonów razy 20, a nawet więcej. Jednego dnia zmarło więcej niż nas od 4miesięcy.

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye
Polubił: 751 razy
Polubione posty: 54 razy

Wuhan

Post 7 sie 2020, o 09:45

stefanekmac pisze:
7 sie 2020, o 07:25
USA ok 6 razy więcej obywateli.
Ich jest ponad 8x więcej niż nas.
Mój samochód prowadzi się lepiej niż ja

stefanekmac
5 gwiazdek
Auto: był forek XT jest OBK 2,5
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 50 razy

Wuhan

Post 7 sie 2020, o 11:42

SORRY, faktycznie .

dzixd
Awatar użytkownika
Moderator działu
Auto: Legacy IV "prawie spec b h6", legacy II 2.2 + 2x Legacy III 2.5 my 99
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 167 razy

Wuhan

Post 7 sie 2020, o 15:56

stefanekmac pisze:USA ok 6 razy więcej obywateli. A zgonów razy 20, a nawet więcej. Jednego dnia zmarło więcej niż nas od 4miesięcy.
U nich wszystko musi być lepsze...

Wysłane z mojego mądrego telefonu

Jeździć nie umiem, ale się staram :mrgreen:
Naprawiać też nie umiem, ale się staram.
Konto usunięte pisze:
29 gru 2018, o 17:15
masz dobre serducho i ostrego pierdolca :lol: :thumb:
Obrazek

prezeskot
2 gwiazdki

Wuhan

Post 9 sie 2020, o 08:14

zastanawiam sie kiedy Niemcy zamkną granice z PL bo o tym powoli sie w kuluarach mowi.

dzixd
Awatar użytkownika
Moderator działu
Auto: Legacy IV "prawie spec b h6", legacy II 2.2 + 2x Legacy III 2.5 my 99
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 167 razy

Wuhan

Post 9 sie 2020, o 08:52

prezeskot pisze:zastanawiam sie kiedy Niemcy zamkną granice z PL bo o tym powoli sie w kuluarach mowi.
Pewnie po żniwach... ktoś musi jeździć na maszynach :giggle:

Wysłane z mojego mądrego telefonu

Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (9 sie 2020, o 10:29)
Jeździć nie umiem, ale się staram :mrgreen:
Naprawiać też nie umiem, ale się staram.
Konto usunięte pisze:
29 gru 2018, o 17:15
masz dobre serducho i ostrego pierdolca :lol: :thumb:
Obrazek

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: jeżdżące
Polubił: 103 razy
Polubione posty: 169 razy

Wuhan

Post 9 sie 2020, o 09:25

prezeskot pisze:
9 sie 2020, o 08:14
zastanawiam sie kiedy Niemcy zamkną granice z PL bo o tym powoli sie w kuluarach mowi.
W D grubiej niż u nas w sensie w ilości stwierdzonych. U nas średnio 2,5% u przebadanych. Podkreślam, iż w kopalni będzie wskaźnik inny niż na wsiach bez wesel
Dolce far niente ;-)

barton
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Wuhan

Post 9 sie 2020, o 10:32

coś czuje, że będzie drugi lockdown po wakacjach.... Ale patrząc na zachowania współobywateli to jakoś mnie to nie zdziwi...
"Nim cokolwiek napiszesz, pomyśl o swojej matce. Czy byłaby dumna?"

ODPOWIEDZ