Wuhan

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
dzixd
Awatar użytkownika
Moderator działu
Auto: Legacy IV "prawie spec b h6", legacy II 2.2 + 2x Legacy III 2.5 my 99
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 167 razy

Wuhan

Post 9 sie 2020, o 15:27

barton pisze:coś czuje, że będzie drugi lockdown po wakacjach.... Ale patrząc na zachowania współobywateli to jakoś mnie to nie zdziwi...
Wybawili się to teraz do karceru

Wysłane z mojego mądrego telefonu

Jeździć nie umiem, ale się staram :mrgreen:
Naprawiać też nie umiem, ale się staram.
Konto usunięte pisze:
29 gru 2018, o 17:15
masz dobre serducho i ostrego pierdolca :lol: :thumb:
Obrazek

Piter 35
6 gwiazdek
Polubił: 95 razy
Polubione posty: 58 razy

Wuhan

Post 9 sie 2020, o 18:24

barton pisze:
9 sie 2020, o 10:32
coś czuje, że będzie drugi lockdown po wakacjach
Nie będzie :idea: , gospodarka by upadła , będzie zamykanie szkół , jakichś zakładów gdzie jest civid ale pełnego zamknięcia nie będzie .
Najgorzej ,że szpitale mogą nie wytrzymać napływu tak dużej ilości chorych :idea:
https://www.youtube.com/watch?v=6eI2AqyTYW4
Śnieżna zabawa

Spotkało Cię gradobicie lub parkingowa szkoda , zadzwoń - 608-42-49-26( rejon dolnego śląska )

prezeskot
2 gwiazdki
Polubił: 2 razy
Polubione posty: 35 razy

Wuhan

Post 9 sie 2020, o 22:28

nikogo nie stac na pelny lockdown a smiercv potencjalnych emerytow bardzo jest biurwom na reke.

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Legaś IV junkers
Polubił: 177 razy
Polubione posty: 174 razy

Wuhan

Post 9 sie 2020, o 22:41

Piter 35 pisze:
9 sie 2020, o 18:24
Nie będzie :idea: , gospodarka by upadła , będzie zamykanie szkół , jakichś zakładów gdzie jest civid ale pełnego zamknięcia nie będzie .
Dokładnie tak, już i tak mocno dostaliśmy wszyscy w d... tym pierwszym zamknięciem.
A szpitale raczej wytrzymają, mimo wszystko czas został kupiony a w tym czasie sporo się nauczono.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Dacia :)
Polubił: 43 razy
Polubione posty: 79 razy

Wuhan

Post 9 sie 2020, o 23:26

prezeskot pisze:
5 sie 2020, o 00:33
Zmarl na ARDS czy powiklania zatorowo-zakrzepowe?
ARDS, ujęty w statystykach covidowych 2 dni po śmierci.
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

prezeskot
2 gwiazdki
Polubił: 2 razy
Polubione posty: 35 razy

Wuhan

Post 10 sie 2020, o 00:52

@rrosiak czyli jak myslalem. U mnie wiekszosc raczej na powiklania zakrzepowo-zatorowe mimo terapeutycznej antykoagulacji

Bilex
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Polubił: 6 razy
Polubione posty: 99 razy

Wuhan

Post 12 sie 2020, o 17:42

Właśnie mnie dziś włoski znajomy oświecił, że w sierpniu tradycyjnie we Włoszech fabryki zamknięte. Zamknięte bo wakacje przecież są. Mimo tego, że były zamknięte prze 2-3 miesiące szalejącej pandemii. No jak to jest z tym kryzysem?
Może ktoś mądrzejszy ode mnie to rozumie?
Death ain't nothin' but a heartbeat away...

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 105 razy
Polubione posty: 211 razy

Wuhan

Post 12 sie 2020, o 17:55

Bilex pisze:
12 sie 2020, o 17:42
Zamknięte bo wakacje przecież są. Mimo tego, że były zamknięte prze 2-3 miesiące szalejącej pandemii. No jak to jest z tym kryzysem?
ja nie mądrzejszy, ale no... to włosi.

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: XU10J4RS
Polubił: 91 razy
Polubione posty: 177 razy

Wuhan

Post 12 sie 2020, o 18:27

Bilex pisze:
No jak to jest z tym kryzysem?
Nie wiem o jakich fabrykach mowa ale taki jeden tutaj pracuje w fabryce i zawsze jest przestój w sierpniu. Z tego co wiem dzieje się tak na całym świecie. Firmy poświęcają ten czas na np. zmiany roku modelowego etc. Taka fabryka też pewnie nie może funkcjonować bez dostawców itp. Skoro dostawcy nie pracują to może łatwiej i taniej jest też wstrzymać produkcję, przeorganizować to co trzeba aby potem tłuc znowu auta na 3 zmiany. jarmaj, ?
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

jarmaj
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 21 razy
Polubione posty: 172 razy

Wuhan

Post 13 sie 2020, o 08:10

Bilex pisze:
Właśnie mnie dziś włoski znajomy oświecił, że w sierpniu tradycyjnie we Włoszech fabryki zamknięte. Zamknięte bo wakacje przecież są. Mimo tego, że były zamknięte prze 2-3 miesiące szalejącej pandemii. No jak to jest z tym kryzysem?
Oczywiście, to zupełnie normalne. Całe automotive na świecie tak pracuje, a pewnie też inne branże gdy jest tam wielkoskalowa produkcja masowa. Dlaczego tak? Dwa główne powody.

Przy produkcji liniowej obsadzone muszą być wszystkie stanowiska. Jak w fabryce jest dajmy na to 500 stanowisk roboczych, to musi tam stać 500 osób i pracować. Jednej brakuje (jednej!) i wszystko stoi. Czyli każdy nieobecny musi być przez kogoś zastąpiony. Czy to przez jego przełożonego (ktoś w rodzaju brygadzisty), czy jest do tego jakaś specjalna pula dodatkowych ludzi, różnie to różne firmy rozwiązują. Tak czy siak, na pokrywanie nieobecności potrzeba dodatkowych ludzi, a to kosztuje. Im mniej ich potrzeba, tym lepiej.
A teraz wyobraźmy sobie, że nie ma w fabryce przerwy wakacyjnej i każdy pracownik ma 26 dni urlopu. Gdyby rozłożyć te urlopu równo na cały rok, to dawałoby zawsze jakieś 11% załogi nieobecne tylko z tego powodu! Czyli zatrudniać trzeba by o te 11% ludzi więcej żeby miał kto robić - kosztowy koszmar.
A jeszcze pewnie nie wszyscy chcieliby wybierać te urlopy równomiernie w całym roku, tylko zdecydowana większość w określonych porach roku. Paraliż zakładu.
Więc robi się zatrzymanie fabryki, najczęściej latem, wszyscy mają urlop i z głowy.

Druga rzecz, to konieczne remonty i konserwacja sprzętu, oraz mniejsze i większe przebudowy, inwestycje. Jak pracuje się na 3 zmiany to nie ma na to czasu. Do tego rodzaju prac weekendy są za krótkie, bo by się coś rozkopało i przed poniedziałkiem nie byłoby możliwości skończyć. Więc zapotrzebowania na takie prace zbiera się przez cały rok i planuje na czas zamknięcia fabryki.

Teraz jak to się ma zamknięcia covidowego.

Czy ludzie wtedy brali urlopy? Nie, był postój, często wypłaty były ograniczane (w każdym kraju inne rozwiązania były zapewne), ale urlopy nie schodziły. Co z nimi zrobić? Oczywiście w obecnej mocno kryzysowej sytuacji to mniej istotny aspekt, który można by rozwiązać inaczej. Ale opisuję to, wyjaśnić pewne mechanizmy.

O wiele ważniejszy jest aspekt techniczny, skoro była blokada wszystkiego, to i prac remontowo-inwestycyjnych też nie można było wykonywać. W dodatku wymagają one wcześniejszego planowania, zakontraktowania podwykonawców, materiałów, nowych urządzeń które mają być instalowane, a które ktoś musi wykonać (to nie są rzeczy z półki w sklepie, tylko robione pod konkretny kontrakt), itp. To wszystko od miesięcy było planowane na przerwę letnią. Nie da się przyspieszyć tego w ten sposób że powiemy 15 marca, że od jutra robimy to, co planowaliśmy na sierpień. Nie, bo nie będzie kim i czym tego zrobić.

Więc fabryki stoją w ramach letniego zatrzymania. Nie tylko we Włoszech, ale w całej Europie.

Bilex
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Polubił: 6 razy
Polubione posty: 99 razy

Wuhan

Post 13 sie 2020, o 19:34

Ok, dobra. Produkcja w dużej skali - rozumiem. Ale wszystkie inne biznesy?
Na ten przykład biuro firmy ENEL - takie ichniejsze PGE? Zamknięte - pani na urlopie przez dwa tygodnie.
Albo sklep kartingowy w Lonato, który w lockdownie był zamknięty i teraz też jest zamknięty?
(Swoją drogą super 400 km przejażdżka - polecam... :roll: )
Przykłady pozamykanych małych biznesów i zakładzików można mnożyć.
Death ain't nothin' but a heartbeat away...

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: jeżdżące
Polubił: 103 razy
Polubione posty: 169 razy

Wuhan

Post 13 sie 2020, o 20:42

Bo tam raczej tradycja, iż w sierpniu wszystko staje.
Dolce far niente ;-)

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek

Wuhan

Post 13 sie 2020, o 21:29

To się musi udać :mrgreen:
Załączniki
r1.jpg
r2.jpg
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: XC 70
Polubił: 41 razy
Polubione posty: 188 razy

Wuhan

Post 14 sie 2020, o 00:05

inquiz pisze:
13 sie 2020, o 21:29
To się musi udać
Nie lekceważyłbym Rosjan.
Wiem, że ton notek o rosyjskiej szczepionce w polskiej (i pewnie światowej) prasie jest alarmistyczny - "będzie zabijać!", ale cóż, to propaganda.
Rosjanie tną zakręty na drodze do szczepionki na Covid, ale wszyscy to robią. Bo każdy chce być pierwszy.
A Rosjanie mają wielkie doświadczenie w wirusologii - choćby z programów militarnych. Tworzeniu broni biologicznych równolegle towarzyszyło tworzenie antidotów - leków lub szczepionek - bo chorować mieli wrogowie, nie "nasi". Wiele szczepionek opartych jest na matrycy; jedna metoda, wiele wirusów czy bakterii. I to działa.
Jeden z moich klientów produkujących maści sterydowe powiedział mi kiedyś "mam tak opracowane podłoże, że jestem pewien, że jaki bym steryd w nie nie wrzucił - będzie stabilny".

Mniej więcej to samo jest w szczepionkach - jeżeli mieli recepturę/metodę produkcji szczepionek antywirusowych, która sprawdza się w innych, podobnych wirusach, mogą z bardzo wysokim prawdopodobieństwem założyć, że sprawdzi się i w tym i iść na skróty przyspieszając rozwój.

To nie jest "by the book" i niesie pewne ryzyko, ale jak napisałem wcześniej, wszyscy to robią, choć być może w mniejszym stopniu niż Rosjanie.
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

dzixd
Awatar użytkownika
Moderator działu
Auto: Legacy IV "prawie spec b h6", legacy II 2.2 + 2x Legacy III 2.5 my 99
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 167 razy

Wuhan

Post 14 sie 2020, o 06:52

Gal pisze:
inquiz pisze:
13 sie 2020, o 21:29
To się musi udać
Nie lekceważyłbym Rosjan.
Wiem, że ton notek o rosyjskiej szczepionce w polskiej (i pewnie światowej) prasie jest alarmistyczny - "będzie zabijać!", ale cóż, to propaganda.
Rosjanie tną zakręty na drodze do szczepionki na Covid, ale wszyscy to robią. Bo każdy chce być pierwszy.
A Rosjanie mają wielkie doświadczenie w wirusologii - choćby z programów militarnych. Tworzeniu broni biologicznych równolegle towarzyszyło tworzenie antidotów - leków lub szczepionek - bo chorować mieli wrogowie, nie "nasi". Wiele szczepionek opartych jest na matrycy; jedna metoda, wiele wirusów czy bakterii. I to działa.
Jeden z moich klientów produkujących maści sterydowe powiedział mi kiedyś "mam tak opracowane podłoże, że jestem pewien, że jaki bym steryd w nie nie wrzucił - będzie stabilny".

Mniej więcej to samo jest w szczepionkach - jeżeli mieli recepturę/metodę produkcji szczepionek antywirusowych, która sprawdza się w innych, podobnych wirusach, mogą z bardzo wysokim prawdopodobieństwem założyć, że sprawdzi się i w tym i iść na skróty przyspieszając rozwój.

To nie jest "by the book" i niesie pewne ryzyko, ale jak napisałem wcześniej, wszyscy to robią, choć być może w mniejszym stopniu niż Rosjanie.
U nich ludzi mnogo to będzie na kim testować na większą skalę.

Wysłane z mojego mądrego telefonu

Jeździć nie umiem, ale się staram :mrgreen:
Naprawiać też nie umiem, ale się staram.
Konto usunięte pisze:
29 gru 2018, o 17:15
masz dobre serducho i ostrego pierdolca :lol: :thumb:
Obrazek

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek

Wuhan

Post 16 sie 2020, o 00:24

dzixd pisze:
14 sie 2020, o 06:52
U nich ludzi mnogo to będzie na kim testować na większą skalę.
Przy opracowywaniu nowego leku ( a nie generyka), są cztery fazy badań klinicznych:
1. Wstępna ocena bezpieczeństwa na małej grupie (maksymalnie kilkadziesiąt osób).
2. Wstępna ocena skuteczności na większej grupie (kilkadziesiąt - kilkaset osób).
3. Właściwa ocena skuteczności i bezpieczeństwa stosowania (kilkaset - kilka tysięcy osób)'
4. Ocena skutków odległych stosowania terapii (kilkadziesiąt tysięcy osób).

Decyzja o podjęciu produkcji serii walidacyjnych (do rejestracji) jest podejmowana po trzeciej fazie, jeżeli wypadła ona pomyślnie. Produkcja wielkoseryjna (komercyjna) zwykle po uzyskaniu rejestru.
Każda z tych faz trwa zwykle parę miesięcy (4. - lata). Do tego dochodzą okresy tworzenia protokołów badań, uzyskiwania zgody komisji etycznej itp. W każdym z tych przypadków zakłada się miesiące na ich uzyskanie, choć napisanie dobrego protokołu to kwestia paru dni. Podobnie z podjęciem decyzji przez komisję etyczną - rezerwują sobie miesiące, bo mają wiele wniosków, a nie dlatego, że tak długo obradują nad konkretnym wnioskiem.
Tak to wygląda w wypadku leków, a w wypadku szczepionek pewnie nie różni się wiele (nie zajmuję się szczepionkami).

Rosjanie tną zakręty zapewne nie poprzez niebadanie tych szczepionek, tylko przez nadanie im priorytetu - decyzje administracyjne w ciągu jednego dnia, a nie 90 dni, jak ustawa pozwala. To samo robią w US i EU.

Być może robią jeszcze coś; jak napisałem wyżej, decyzję o produkcji komercyjnej podejmuje się po 3. fazie badań klinicznych, bo dopiero wyniki 3. fazy są podstawą do rejestracji. Jeżeli 3. faza dałaby wyniki negatywne, to cała produkcja wykonana dotąd ląduje w koszu...

To chodzi o pieniądze, nie o bezpieczeństwo czy skuteczność. Ale linie produkcyjne mają swoją wydajność; im później zaczniesz produkować, tym później będziesz w stanie dostarczyć produkt na rynek.Dlatego (jak sądzę), Rosjanie podjęli ryzyko finansowe (u nich dzienieg mnogo) i tłuką szczepionkę już teraz, po 2. fazie.
To samo robi Astra-Zeneca (Cambridge). Rozpoczęli produkcję komercyjną w końcu czerwca, po pozytywnych wynikach 2. fazy. Zapowiedzieli, że we wrześniu będą mieli 2 mld dawek szczepionki. Ryzykują miliardy euro.
Zobaczymy.

Zarzuty typu "zabójcza rosyjska szczepionka" to domena brukowców. Zwłaszcza tych nastawionych propagandowo. Czy Rosjanie fałszują wyniki badań 1. i 2. fazy? Wątpię. To nie miałoby sensu.
Ale oczywiście mogą polec w 3. fazie.
Użytkownicy, którzy polubili ten post (razem 2):
ptk22 (16 sie 2020, o 00:31) • michal (18 sie 2020, o 23:39)

Piter 35
6 gwiazdek

Wuhan

Post 19 sie 2020, o 08:29

Gal pisze:
16 sie 2020, o 00:24
Ale oczywiście mogą polec w 3. fazie.
Co nie zmienia faktu ,że bał bym sie ten szczepionki .
Śnieżna zabawa

Spotkało Cię gradobicie lub parkingowa szkoda , zadzwoń - 608-42-49-26( rejon dolnego śląska )

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek

Wuhan

Post 19 sie 2020, o 16:01

Piter 35 pisze:
19 sie 2020, o 08:29
Wygląda na to, że Putina jednak bardziej się boisz niż Covidu... ;-)

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek

Wuhan

Post 19 sie 2020, o 16:29

"Wesoly" wpis na temat działania służb sanitarnych. Można by pomyśleć, że ubarwiony, ale chyba jednak nie, bo aktualnie sam kończę dobrowolną póki co kwarantannę i obserwuję wydarzenia u kliku klientów, u których wystąpiły covidowe incydenty. Mam nadzieję, że np. za 2 lub 3 tygodnie sanepid sobie o mnie nie przypomni i wówczas nie nałoży kwarantanny obowiązkowej, bo w tym "systemie" wszystko jest możliwe :wall: .
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:

Piter 35
6 gwiazdek

Wuhan

Post 19 sie 2020, o 22:52

Gal pisze:
19 sie 2020, o 16:01
Piter 35 pisze: ↑2020-08-19, 07:29
Wygląda na to, że Putina jednak bardziej się boisz niż Covidu...
Ja wiem ,że Rosjanie są rozwinięci pod względem laboratoryjnym , mają ogromne kompleksy wojskowe broni biologicznej i są w tym dobrzy lecz ja boje się ich podejścia do spraw pewnych związanych z podejściem do społeczeństwa :idea:
Śnieżna zabawa

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek

Wuhan

Post 19 sie 2020, o 22:57

Piter 35, Izrael jest już zainteresowany, zakładam że dobrze to sprawdzą zanim podadzą swoim a mają porządne laboratoria.
Živela Jugoslavija!

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye
Polubił: 751 razy
Polubione posty: 54 razy

Wuhan

Post 20 sie 2020, o 07:28

Ja boję się igły i strzykawki. Poczekam parę lat na wersję z Wrocławia w formie kropli do nosa.
https://wroclaw.wp.pl/wroclaw-szczepion ... 188278913a
Mój samochód prowadzi się lepiej niż ja

stefanekmac
5 gwiazdek
Auto: był forek XT jest OBK 2,5
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 50 razy

Wuhan

Post 20 sie 2020, o 09:38

Najskuteczniej jest właśnie tak- podawać szczepionkę drogą jaką naturalnie nas atakuje mikrob. Przetestowane w weterynarii.
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (20 sie 2020, o 12:16)

busik
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: TriBeca powered by Jako
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 59 razy

Wuhan

Post 20 sie 2020, o 09:55

jak to bywa u nas, czyli historia pewnego wirusa
Mieszka sobie pani w Dąbrowie Górniczej w bloku na 8 pietrze. Do sąsiadów (mężczyzna, kobieta i dziecko) na 10 piętrze przyjechał wymazobus, przyszli kosmici, pobrali próbki, zrobili zamieszanie w całym bloku i pojechali. Nie mija 10 minut, a pan z tego mieszkania wychodzi i sobie spokojnie drepta na zakupy do sklepu.
Pani z 8 piętra za telefon i na policję dzwoni. I tu zaczyna się najlepsze...
- Tak proszę pani, ten pan może wychodzić, bo chora jest ta pani i ona jest na kwarantannie, a on jest zdrowy i jemu wolno wychodzić. :wall: :wall: :wall: :wall:
Po awanturze na telefonie stwierdziła nasza pani, że zadzwoni do Sanepidu...
- Tak proszę pani, ten pan może wychodzić, bo chora jest ta pani i ona jest na kwarantannie, a on jest zdrowy i jemu wolno wychodzić. :wall: :wall: :wall: :wall:

Kurtyna...
"Pamiętaj, że wartość ma nie to, co ty mówisz, ale to jak się to odbija w mózgu słuchającego" J.Piłsudski

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek

Wuhan

Post 20 sie 2020, o 11:04

busik, jeden z moich klientów zrobił zgłoszenie do sanepidu w ubiegły czwartek wieczorem, zaraz po tym jak został potwierdzony pozytywny test u jednego z pracowników. Do dzisiaj zero jakiejkolwiek reakcji - w międzyczasie wszyscy przeszli na pracę zdalną, biuro zostało odkażone, a pozostali pracownicy wykonali testy prywatnie. Wszystkie wyniki negatywne, ale nie oznacza to niestety, że wszystko jest OK, bo sanepidowi może się nagle przypomnieć o sprawie i uruchomione zostaną ich procedury - co z tego, że ponad tydzień po fakcie.

ODPOWIEDZ