Legacy sedan czy kombi

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
kajot
2 gwiazdki
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Legacy sedan czy kombi

Post 28 lip 2009, o 19:46

Witam ponownie :-)
Niedawno zadałem pytanie o to, czy warto kupować Legacy 2.0 D.
Doszedłem do wniosku, że warto, ale nie jestem do końca przekonany które nadwozie wybrać.
Za sedanem przemawia to, że otwierając bagażnik nie muszę wietrzyć wnętrza samochodu.
Można otworzyć bagażnik unosząc klapę, bo "pstryk" czyli otwarcie, odbywa się za pomocą dźwigni wewnątrz, obok fotela kierowcy lub przyciskiem na pilocie.
Dodatkowo: klapa sedana nie brudzi się tak bardzo jak w kombi. Bagażnik kombi (do rolety) jest w zasadzie taki sam.
Mniejsza kubatura do ogrzania/schłodzenia/osuszenia-zależnie od pory roku czy warunków atmosferycznych.
Sedan jest cichszy w środku (no i szybszy o 0.2 sek do 100 km/h :mrgreen: ).
Za kombi przemawia łatwiejszy załadunek, samochód ma chyba ładniejszą bryłę, albo inaczej: sedan to limuzyna a kombi to takie "ładne" kombi-chyba najładniejszy kombi, jaki znam.
Jeśli chodzi o łatwość załadunku-w sedanie jest trochę trudniej, ale przez 5 lat już się przyzwyczaiłem ;-) i to nie jest dla mnie problemem.
W kombi można zwinąć roletę i mieć większą przestrzeń bagażową, ale nie wożę pralek, lodówek czy telewizorów, a obecny bagażnik (teraz mam sedana z bardzo podobnym bagażnikiem jak oba Legasie) w zasadzie zawsze mi wystarczył.
Kombi podobno jest łatwiejsze w sprzedaży, choć przypuszczam, że sedan też "da się sprzedać" bez większych problemów.
Czy jeszcze coś przemawia za kombi lub za sedanem?
Cena zakupu jest zbliżona.
Proszę o Wasze opinie, tylko już tym razem postarajcie się utrzymać tematu dłużej niż 3 czy 4 odpowiedzi.



michal
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Radom
Polubił: 57 razy
Polubione posty: 13 razy

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 28 lip 2009, o 20:01

jeśli na co dzień nie wozisz lodówki, teściowej, albo trzech worków cementu to IMO wybór między kombi a sedanem jest kwestią gustu.

minimus
5 gwiazdek
Auto: kiedyś OBK MY06 2.5L
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 28 lip 2009, o 20:08

No właśnie. Pominąłeś kwestie estetyczne. Jak dla mnie Legaś sedan jest cacy. Kombi wygląda jak pokraka. Rozwiązanie jest proste jak droga z Kaukori do Queenstown: bierz OUTBACKA!!! :thumb:

leon
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Kąąbi 3 i Niepsujące się.
Polubił: 206 razy
Polubione posty: 282 razy

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 28 lip 2009, o 20:15

Zdecydowanie sedan, ale z hakiem. Jak będzie trzeba coś przewieźć, to pożyczasz przyczepkę i z głowy. No i w sedanie nie słychać bambetli przewalających sie w bagażniku.
Walcz z globalnym ocipieniem - zjedz ekologa.

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 28 lip 2009, o 21:00

michal pisze: jeśli na co dzień nie wozisz lodówki, teściowej, albo trzech worków cementu to IMO wybór między kombi a sedanem jest kwestią gustu.

Dokładnie. Sedan jest IMHO piękny i o wiele bardziej reprezentacyjny
Obrazek

Bilex
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: WuWuA
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 261 razy

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 28 lip 2009, o 21:10

Tylko kombi!
Jest piękne - a wiem co mówię bo miałem... :razz:
Gdyby robili to cholerstwo z silnikiem 2.5 turbo to natychmiast bym wymienił za Forestera :evilgrin:
Death ain't nothin' but a heartbeat away...

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 115 razy
Polubione posty: 180 razy

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 28 lip 2009, o 21:20

Bilex pisze: Gdyby robili to cholerstwo z silnikiem 2.5 turbo


Przecież robią, tylko w EU nie sprzedają :-|
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

kajot
2 gwiazdki
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 28 lip 2009, o 21:33

minimus pisze: No właśnie. Pominąłeś kwestie estetyczne. Jak dla mnie Legaś sedan jest cacy. Kombi wygląda jak pokraka. Rozwiązanie jest proste jak droga z Kaukori do Queenstown: bierz OUTBACKA!!!
Właśnie wspomniałem i o tym.
Pisałem, że kombi ma IMO ładną bryłę-najładniejsze kombi jak dla mnie.
Natomiast sedan to limuzyna-Konto usunięte to dobrze ujął: jest bardziej reprezentacyjny.
Natomiast Outback też mi się podoba, ale wybiorę spokojniejszą i bardziej szosową wersję-Legacy.

Godlik
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: GT'99 jest i zawsze będzie; OBK był, Legacy było, była Skoda, jest BMW :)
Polubił: 18 razy
Polubione posty: 83 razy

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 28 lip 2009, o 21:49

Bilex pisze:Tylko kombi!
Jest piękne - a wiem co mówię bo miałem... :razz:
O! Dobrze gada... :thumb:
129949082_6.jpg

minimus
5 gwiazdek
Auto: kiedyś OBK MY06 2.5L
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 28 lip 2009, o 21:54

co my tu gadu gadu, a temat klasyk na ankiete :mrgreen:

kajot
2 gwiazdki
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 28 lip 2009, o 23:10

Godlik pisze:
Bilex pisze:Tylko kombi!
Jest piękne - a wiem co mówię bo miałem... :razz:
O! Dobrze gada... :thumb:
129949082_6.jpg
Zgadza się, ale sedan też im się udał.
Poza tym-w kombi dochodzi kwestia hałasu z bagażnika, większa kubatura do ogrzewania/chłodzenia/osuszania o czym pisałem na początku.
Skłaniam się ku sedanowi, bo jak widzę-sprawa jest raczej o wyższości jednych świąt nad drugimi, plus kwestia gustu, a o tym ostatnim-jak wiadomo-nie dyskutuje się ;-)
Myślałem, że pojawią się jakieś argumenty poza względami indywidualnymi (np wygląd), które przemawiałyby za którymś z nadwozi, ale widzę, że oba nadwozia mają swoje wady i zalety i nie ma tu wyraźnego zwycięzcy (i nie chcę tu wywoływać np kolejnej wojny wrocławskiej, jaka miała miejsce w moim poprzednim wątku!) :-)

Gość
5 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 28 lip 2009, o 23:11

kajot pisze:Niedawno zadałem pytanie o to, czy warto kupować Legacy 2.0 D.
Doszedłem do wniosku, że warto, ale nie jestem do końca przekonany które nadwozie wybrać.
(...)
Kombi podobno jest łatwiejsze w sprzedaży, choć przypuszczam, że sedan też "da się sprzedać" bez większych problemów.
Czy jeszcze coś przemawia za kombi lub za sedanem?
Zacznę od końca:

- Kombi czy sedan? Potrzeby praktyczne. Jeśli nie potrzebujesz kombi, bierz sedana.

- Odsprzedaż? Tylko Forestery i Imprezy(turbo) sprzedają się łatwo. Używane Legacy/Outback/Tribeca.... to towar trudniej sprzedawalny.

- Warto diesla? Bzdura. Nie warto. Jeśli i tak Ci nie zależy na osiągach to warto wybrać wolnossące benzynowe 2.0 lub 2.5.
Oczywiście w automacie, bo manualna skrzynia w Legacy oznacza problem.

A tak naprawdę to jest jeden Legacy, którego naprawdę warto kupić.
Znalazłem w jednym z warszawskich autokomisów piękny egzemplarz, za jedyne 75 K PLN:

http://www.autoauto.pl/show_car.php5?id=321

Obrazek

Obrazek
:whistle:

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 28 lip 2009, o 23:28

gootek pisze:- Odsprzedaż? Tylko Forestery i Imprezy(turbo) sprzedają się łatwo. .

Czy ja wiem...
http://forum-subaru.pl/bb3/viewtopic.ph ... 34#p116934

Byłby fajny, gdyby nie to że automat.... :roll:

Gość
5 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 28 lip 2009, o 23:34

jarmaj pisze:
gootek pisze:- Odsprzedaż? Tylko Forestery i Imprezy(turbo) sprzedają się łatwo. .
Czy ja wiem...
http://forum-subaru.pl/bb3/viewtopic.ph ... 34#p116934
No to sprostujmy:
Dobrze sprzedają się Forestery i Imprezy GT 99-00 (najlepiej w stanie idealnym i przystępnej cenie).
Może tak być?
:roll: ;-)

P.S.
IMO, już trochę minęły czasy, gdy się kupiło auto pojeździło nim z rok-dwa i potem sprzedało z dobrym zyskiem. Czasem dzielę sprzedających swoje auto na tych, którym zależy żeby sprzedać i na takich, którzy sprzedają żeby sprzedawać.
Nie odnosi się to do sytuacji w cytowanym wątku, bo nie czytałem.
:->

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 28 lip 2009, o 23:44

gootek pisze:IMO, już trochę minęły czasy, gdy się kupiło auto pojeździło nim z rok-dwa i potem sprzedało z dobrym zyskiem.
Ja po 4 latach chciałem sprzedać w końcu auto za 1/3 tego co kupiłem. Nie dało się....

Gość
5 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 28 lip 2009, o 23:47

jarmaj pisze:
gootek pisze:IMO, już trochę minęły czasy, gdy się kupiło auto pojeździło nim z rok-dwa i potem sprzedało z dobrym zyskiem.
Ja po 4 latach chciałem sprzedać w końcu auto za 1/3 tego co kupiłem. Nie dało się....
Mnie bardziej dziwi, że Ty jeździłeś 4 lata i jeszcze w ogóle bylo coś.. co można było spróbować sprzedać jako auto...
:o



:giggle:

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 28 lip 2009, o 23:53

Mało tego, silnik z tamtego auta dalej z powodzeniem jeździ w innym już samochodzie, a buda, będąca niemal w idalnym stanie, służy mi dalej. ;-)
Więc? Ja naprawdę nie niszczę aut. ;-)

kajot
2 gwiazdki
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 29 lip 2009, o 00:20

gootek pisze:
kajot pisze:Niedawno zadałem pytanie o to, czy warto kupować Legacy 2.0 D.
Doszedłem do wniosku, że warto, ale nie jestem do końca przekonany które nadwozie wybrać.
(...)
Kombi podobno jest łatwiejsze w sprzedaży, choć przypuszczam, że sedan też "da się sprzedać" bez większych problemów.
Czy jeszcze coś przemawia za kombi lub za sedanem?
Zacznę od końca:

- Kombi czy sedan? Potrzeby praktyczne. Jeśli nie potrzebujesz kombi, bierz sedana.

- Odsprzedaż? Tylko Forestery i Imprezy(turbo) sprzedają się łatwo. Używane Legacy/Outback/Tribeca.... to towar trudniej sprzedawalny.

- Warto diesla? Bzdura. Nie warto. Jeśli i tak Ci nie zależy na osiągach to warto wybrać wolnossące benzynowe 2.0 lub 2.5.
Oczywiście w automacie, bo manualna skrzynia w Legacy oznacza problem.

A tak naprawdę to jest jeden Legacy, którego naprawdę warto kupić.
Znalazłem w jednym z warszawskich autokomisów piękny egzemplarz, za jedyne 75 K PLN:

http://www.autoauto.pl/show_car.php5?id=321

Obrazek

Obrazek
:whistle:
Chcę Legacy 2.0 D, bo mi się podoba, ten z ogłoszenia jest fajny, ale nie potrzebuję aż tak mocnego samochodu. To, co oferuje wybrany przeze mnie silnik w zupełności mi wystarcza.
Jeśli chodzi o osiągi, to wolnossący 2.0 to jakieś nieporozumienie-niby 150KM, ale to skrót od Kucyków Mechanicznych, te z D są jakieś żwawsze. Nie wiem, czy to zaleta wiatraka czy rodzaju paliwa, ale w papierach i przy przyspieszaniu to po prostu widać i czuć.
O 2.5 N/A nie wypowiem się, bo go nie znam, ale tu dojdzie jeszcze większe spalanie i wyższe składki na ubezpieczenie a osiągi zapewnia jak klekot.
Nie potrzebuję sportowego samochodu, chcę samochód rodzinny, który nie będzie palił kosmicznych ilości paliwa a przy tym zapewni w miarę przyzwoitą jazdę. Już wyobrażam sobie jak właściciele GT/WRX/STi śmieją się, ale na tle tego, co jest na ulicach-ten silnik IMO jest i tak ponad średnią.
Jadąc z rodziną nie zależy mi na tym, aby uzyskiwać w samochodzie 5G ;-) a w razie zachcianki zawieszenie pozwoli na żwawsze pokonanie jakiegoś zakrętu czy nawet większej ich ilości za jednym razem ;-)
A ten samochód z ogłoszenia to nie jakiś US? Bo na Starym Kontynencie chyba nie było Legacy 2.5T.
No i skrzynia-nie wiem dlaczego, ale jednak wolę manual, a jakie on ma wady w wykonaniu Subaru, to nie wiem i gdybyś mógł to wyjaśnić, byłbym wdzięczny.

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 29 lip 2009, o 01:34

kajot, tak naprawdę to nieważne co kupisz. Ważne żebyś miał odłożone 6 tys na wymianę dwumasy ;-)

miało być on-topic a sam autor zbacza na manowce

kajot
2 gwiazdki
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 29 lip 2009, o 02:10

Konto usunięte pisze:kajot, tak naprawdę to nieważne co kupisz. Ważne żebyś miał odłożone 6 tys na wymianę dwumasy ;-)

miało być on-topic a sam autor zbacza na manowce
Właśnie te dwumasy mnie trochę straszą. Bo z jednej strony słyszałem, że to pada przy 40-60 tysiach km a z drugiej, że jak się nie jeździ na półsprzęgle, to nie powinno być źle.
A jak to jest to nie wiem. Czy to jest reguła czy zależy od stylu jazdy?
Ale jak jest tak źle z tymi samochodami, to może lepiej będzie jak zostanę przy obecnej, benzynowej Corolli?
A trochę OT zrobiłem odpowiadając na ofertę Legacy 2.5T-opisałem po części dlaczego diesel.

j33mbo
5 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 29 lip 2009, o 06:28

ja bym zapytał SIP, czy mogą mnie nauczyć jak jeździć tym samochodem, żeby sprzegła nie wymieniać i nie usłyszeć, że to wina użytkownika, bo nie umiał jeździć samochodem AWD

pewnie będzie taniej niż 6 tysi :evilgrin:

Gump
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: z Ustrzyk Górnych
Auto: Spec + Legacy i wszystko cacy
Polubił: 29 razy
Polubione posty: 81 razy

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 29 lip 2009, o 08:10

gootek, dlaczego manualna skrzynia w Legacy oznacza problem :?: ja go nie widzę ,nawet hamulce seryjne jak dla mnie są świetne .Moc też mi wystarcza z 2.0 165 KM to ideał na moje dzikie tereny ,może ja się zakochałem w tym aucie :giggle: spalanie 8,4 8,6 litra na 100km .
Jedyny minus to niski profil opon ,trzeba bardzo uważać żeby nie uszkodzić felgi. Do tego Legaś jest mistrzem pokonywania zakrętów, w swojej
klasie rzondzi :mrgreen: nic więcej nie dodaję nie będę zapeszać przed pierwszym przeglądem na który jadę 5 sierpnia :-)

Piter 35
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Polubił: 169 razy
Polubione posty: 103 razy

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 29 lip 2009, o 10:23

Kajot , najlepiej na zakupy to się wybierz do faterlandu . Tam na pewno nie będzie problemów z gwarancją na te nieszczęsne koła dwumasowe :idea:

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 29 lip 2009, o 10:37

Gump pisze: gootek, dlaczego manualna skrzynia w Legacy oznacza problem :?: ja go nie widzę ,nawet hamulce seryjne jak dla mnie są świetne .Moc też mi wystarcza z 2.0 165 KM to ideał na moje dzikie tereny ,może ja się zakochałem w tym aucie :giggle: spalanie 8,4 8,6 litra na 100km .

No, nareszcie ktoś normalny. Tylko z tym spalaniem, to trochę nie wierzę :razz:

Choć mam pewną teorię na temat spalania w górach. Jeśli potrafi się jeździć płynnie, to oszczędność z długich zjazdów na biegu (i tym samym niemal zerowe spalanie) niweluje bardzo średnią. Z moich doświadczeń wynika, że narzut na wjazdy pod górkę, jest rekompensowany z nawiązką na zjazdach.

kajot
2 gwiazdki
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Legacy sedan czy kombi

Post 29 lip 2009, o 10:39

Piter 35 pisze:Kajot , najlepiej na zakupy to się wybierz do faterlandu . Tam na pewno nie będzie problemów z gwarancją na te nieszczęsne koła dwumasowe :idea:
Ale z Warszawy to trochę daleko do nich.

ODPOWIEDZ