Tresci nie motoryzacyjne a wrecz przeciwnie

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
Arno
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Spa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Tresci nie motoryzacyjne a wrecz przeciwnie

Post 10 sty 2008, o 21:01

PRZEGLĄD 13 stycznia, 2008
Zbigniew Jaworowski

ATOM I IN VITRO
Od kilku dni polscy hierarchowie Kościoła Katolickiego gwałtownie krytykują metodę zapładniania in vitro. W ślad za Watykanem określają jako „niegodziwe i niedopuszczalne” wielkie osiągnięcie medycyny, które stało się dobrodziejstwem bezpłodnych rodzin. Owych rodzin jest w społeczeństwie około 10%. W Stanach Zjednoczonych 1% wszystkich urodzonych dzieci jest zapładniane in vitro, a w Danii 4%. Zapał hierarchów jest zbliżony do ognia z jakim kiedyś zwalczali rewolucję kopernikańską, aż do r. 1758 utrzymując dzieło naszego rodaka na kościelnym indeksie ksiąg zakazanych. Głównym ich argumentem przeciw metodzie in vitro jest podwójny problem etyczny: (1) zarodkom przypisuje się osobowość ludzką (czyli tchnięcie w nie duszy), oraz (2) część zarodków ginie zanim rozwiną się w płód. Problem jest jednak rzekomy. Hierarchowie najwyraźniej nie wiedzą, że około 70% zarodków ginie podczas zapłodnienia naturalnego, więc in vitro niczego tu nie zmienia. Natomiast zgodnie z pradawnym prawem żydowskim, a także z Arystotelesem i nauczaniem Św. Augustyna, dusza wnika do ciała (czyli powstaje osobowość ludzka) dopiero 40 dni po zapłodnieniu. Potwierdził to II Sobór Nicejski w r. 787 stwierdzając, że u mężczyzn dzieje się to 40 dni po zapłodnieniu, a u kobiet po 80 dniach. Współczesna nauka uznaje, że embrion zamienia się w płód 56 dni po zapłodnieniu. Przez całe wieki kościół dopuszczał aborcje przed tym terminem. W Piśmie Świętym aborcja nie jest w ogóle wspomniana i nie ma żadnej jej krytyki, mimo powszechnego stosowania w czasach Chrystusa doustnych środków aborcyjnych. Św. Tomasz z Akwinu twierdził, że „aborcja nie jest grzechem dopóki płód nie został obdarzony duszą”, a więc w ciągu 40 – 80 dni od zapłodnienia. Dopiero w r. 1869 papież Pius IX w Konstytucji Apostolicae Sedis, zabronił aborcji w każdym okresie ciąży, a więc nawet w okresie pre-embrionalnym. Stało się to przed ogłoszeniem w r. 1870 przez I Sobór Watykański dogmatu o nieomylności papieża, więc może jednak jest pomyłką?

Tak jak myśliciele dawnych epok, również współcześni etycy, np. Richard Mc Cormick , Thomas Shannon, czy Ammon Goldworth uważają, że embrion to nie osoba ludzka, i jest zbyt prymitywnym tworem by mógł posiadać jakiekolwiek prawa. Kościół jest obecnie odmiennego zdania i uważa, że każde ludzkie życie jest święte. Nie dotyczy to jednak dziedzin innych niż płodzenie, najpotężniejszy instynkt człowieka. Od czasów uznania „wojny sprawiedliwej" za dopuszczalną, najpierw przez Św. Augustyna (który pytał „Cóż komu szkodzi wojna?"), a potem Św. Tomasza, Kościół katolicki (i niemal wszystkie inne wyznania chrześcijańskie) aż do ostatnich czasów nie sprzeciwiał się wojnom i masowemu zabijaniu (nie mówiąc o mordowaniu kacerzy i „czarownic"), a często był ich inicjatorem. Ale nie mówmy o przeszłości, lecz o naszym wieku atomowym.

Oto kilka przykładów wskazujących, że chrześcijańscy hierarchowie nie mają legitymacji moralnej do obrony życia poczętego kosztem dobra rodzin bezpłodnych, a ich rozprawianie o etyce brzmi podejrzanie. Głoszą obronę embrionów, ale godzą się na użycie broni jądrowej dla mordowania milionów dorosłych ludzi i dzieci.

Chrześcijański kapłan w dniu 5 sierpnia 1945 na wyspie Tinian przed wystartowaniem samolotu z bombą jądrową dla Hiroszimy, tak zwracał się do swego Boga o bezpieczny powrót załogi:
"Wszechmogący Ojcze, który wysłuchujesz modlitw tych, co Cię kochają, prosimy byś miał w opiece tych, którzy ośmielają się wznieść na wyżyny Twego nieba i dalej prowadzić walkę z naszymi nieprzyjaciółmi... Pokładając w Tobie ufność, będziemy szli nadal drogą, na którą weszliśmy."

Gustav Gundlach, jezuita, profesor Akademii Gregoriańskiej w Rzymie przedstawił następująco nauki Piusa XII o wojnie atomowej:
"Prowadzenie wojny atomowej nie jest absolutnie sprzeczne z etyką. ... (papież) zdaje sobie w pełni sprawę z rozmiarów zniszczeń i zna wszelkie realia".

P.F. Hirschmann, jezuita niemiecki, stwierdził w r. 1958:
"Odwaga aprobowania ofiary wyposażenia w broń atomową w obliczu aktualnej sytuacji, aprobowania mimo PERSPEKTYWY ŚMIERCI MILIONÓW LUDZI, może okazać się BLIŻSZA POSTAWY ŚWIĘTEGO FRANCISZKA i zawrzeć w sobie więcej ducha teologii Krzyża, niż myślenie, które pochopnie poświęca pryncypia prawa naturalnego na rzecz nieprzemyślanego teologumenonu [1], a czynią to dziś bardzo liczni księża i teologowie ewangeliccy".

Oświadczenie prasowe siedmiu czołowych niemieckich teologów katolickich (1958) mówi:
"(użycie broni jądrowej) nie zawsze jest sprzeczne z ładem moralnym i nie w każdym przypadku jest grzeszne"

W roku 1978 papież Paweł VI odznaczył ustanowionym przez siebie Medalem Pokoju Samuela Cohena, ojca bomby neutronowej, okrutnej broni masowej zagłady, zabijającej nie w ułamku sekundy falą uderzeniową i termiczną, jak inne rodzaje broni jądrowej, lecz wielką dawką promieniowania, skazującą na długotrwałe umieranie w mękach. W tym samym roku Cohen został zaproszony do Watykanu do wzięcia udziału w uroczystościach z okazji mianowania przez Jana Pawła II pierwszych kardynałów. Został wówczas przedstawiony przez kardynała Casaroliego Janowi Pawłowi II jako „Ojciec Bomby Neutronowej”, a Jan Paweł II oświadczył mu: „Mr. Cohen, I trust you are working for peace”. Jak napisał Cohen w swej autobiografii z r. 2005, moralne usprawiedliwienie dla zajmowania się tworzeniem broni jądrowej czerpał z ust swego przyjaciela, katolickiego księdza, „who had been one of the first AEC [2] commissioners, who had infused some Just War dogma into my heretical mind”. (Dogmat ten zdefiniowany przez Św. Augustyna występuje tez w Starym Testamencie). Jak pisze Cohen, przed odznaczeniem go przez papieża Medalem Pokoju, w czasie pewnego zebrania intelektualistów w Nowym Yorku, przeprowadzono wśród obecnych głosowanie: kto jest za wyprodukowaniem bomby neutronowej. Wszyscy obecni tam księża katoliccy glosowali za jej produkcją. Bomba ta jest narzędziem masowego zabijania ludzi. Może popieranie broni jądrowej jest realizacją przesłania Jezusa, syna „Boga Zastępów” (czyli boga wojowników): „Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokój, lecz miecz” (Mat. 10:34).

Niedawno do tych głosów dołączył się bardziej jeszcze mroczny głos kościoła prawosławnego. Jak podano w doniesieniu prasowym Rosyjskiego Centrum Badań Politycznych (PIR) z dnia 22 stycznia, 2007, w wydawanym przez PIR czasopiśmie „Security Index”, ukazał się artykuł ambasadora Aleksieja Obuchowa, „Broń jądrowa i etyka chrześcijańska”. Zastępca przewodniczącego Moskiewskiego Patriarchatu, z Wydziału Kontaktów Zewnętrznych Kościoła, arcybiskup Wsiewołod Chaplin, w zadziwiający sposób skomentował ten artykuł. Jego zdaniem: „zwiększa się wpływ poglądów w których zniszczenie ludzkości nie jest uważane za zło absolutne. Dla licznych wyznawców religii wieczny żywot ich duszy jest dalece ważniejszy niż życie doczesne, a utrata duszy wskutek wysługiwania się niewierzącym i ateistom jest o wiele straszniejsza niż śmierć w wyniku wojny jądrowej.”

Nie ma etyki chrześcijańskiej, muzułmańskiej, animistycznej czy ateistycznej, jest tylko jedna, ludzka, produkt ewolucji, naszego umysłu i kultury. W cytowanych wypowiedziach widzimy przedziwnie pokrętne zdania o etyce i kulturę wojny rodem sprzed tysięcy lat. Obrona embrionów przez Kościół Katolicki i jego popieranie broni masowej zagłady, ujawnia hipokryzję i brak rzeczywistej troski o dobro społeczne.


[1] rozprawiania o Bogu

[2] Atomic Energy Commission odpowiedzialna za amerykański militarny program nuklearny


Ocieplenie klimatu zabije nas kosztami ogrzewania.

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Post 10 sty 2008, o 21:31

Ci, którzy mają ideę wciąż w gębie, mają ją zazwyczaj i w pobliskim nosie.

S.J. Lec

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Post 10 sty 2008, o 21:36

Toś se wybrał temat na początek...

Arno
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Spa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 10 sty 2008, o 21:38

a co se zalowal bede. swiezynka
Ocieplenie klimatu zabije nas kosztami ogrzewania.

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Post 10 sty 2008, o 21:46

Redaktorzy "Przeglądu" udostępniają łamy obrońcom ogólnoludzkiej etyki... to, swoją drogą, paradne.
Uwielbiam gorliwych neofitów.
Szkoda, że dawniej ci sami redaktorzy na różnych łamach i plenach jakoś krzewili mniej humanistyczne wartości. Niekoniecznie zawsze piórem.

Już nie było gdzie tego tesktu publikować - tylko w czymś takim?

Ukłony dla Autora, proszę przekazać mimo wszystko ;-)

A o meritum możemy kiedyś pogadać, ale nie tu.

E

michal
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Radom
Polubił: 57 razy
Polubione posty: 13 razy

Post 11 sty 2008, o 02:07

WiS pisze: Szkoda, że dawniej ci sami redaktorzy na różnych łamach i plenach jakoś krzewili mniej humanistyczne wartości. Niekoniecznie zawsze piórem.
Czy urodzenie się i wychowanie się za czasów poprzedniego ustroju czyni mnie od razu jego poplecznikiem?

pzdr/m

maruda
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: inąnd
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 11 sty 2008, o 07:12

michal pisze:
WiS pisze: Szkoda, że dawniej ci sami redaktorzy na różnych łamach i plenach jakoś krzewili mniej humanistyczne wartości. Niekoniecznie zawsze piórem.
Czy urodzenie się i wychowanie się za czasów poprzedniego ustroju czyni mnie od razu jego poplecznikiem?

pzdr/m
Nie automatycznie.

M.
I'm always running late - but at least, I'm always running...

Arno
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Spa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 11 sty 2008, o 08:59

Obawiam sie, że dzis nie czyni. Wystarczy zapytac ludnosc mlodsza od nas.
Ocieplenie klimatu zabije nas kosztami ogrzewania.

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Post 11 sty 2008, o 09:23

michal pisze:Czy urodzenie się i wychowanie się za czasów poprzedniego ustroju czyni mnie od razu jego poplecznikiem?
A przeczytałeś w moim powyższym poście taką sugestię...? :shock:

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Post 11 sty 2008, o 11:24

Ja się lepiej nie wypowiem. Ukrywam bowiem w sobie radykalizm anty-katolicki pokazując na zewnątrz jedynie liberalizm. A etykę pewnie i tak w 90% mam chrześcijańską.

EDIT: przemyślałem sobie powyższą wypowiedź i to jest radykalizm anty-klerykalny. Katolików kocham, zwłaszcza jeśli mają długie nogi, biodra, blond włosy i takie tam ;-)

michal
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Radom
Polubił: 57 razy
Polubione posty: 13 razy

Post 11 sty 2008, o 12:24

WiS pisze:
michal pisze:Czy urodzenie się i wychowanie się za czasów poprzedniego ustroju czyni mnie od razu jego poplecznikiem?
A przeczytałeś w moim powyższym poście taką sugestię...? :shock:
A nie przeczytałem.
A dyskutujemy?

pzdr/m

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 74 razy
Polubione posty: 425 razy

Post 11 sty 2008, o 18:21

Konto usunięte pisze:Katolików kocham, zwłaszcza jeśli mają długie nogi, biodra, blond włosy i takie tam ;-)
Proszę, typ idealny:
Obrazek


Tylko..... obawiam się, że to może być protestant.... ale przecież ponoć miłość wszystko wybacza!

:evilgrin:

Arno
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Spa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 11 sty 2008, o 18:26

Konto usunięte pisze: Katolików kocham, zwłaszcza jeśli mają długie nogi, biodra, blond włosy i takie tam ;-)
Fido, nie znałem cię z tej strony. Tyl;ko skąd w domu maleństwa?
Ocieplenie klimatu zabije nas kosztami ogrzewania.

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Post 11 sty 2008, o 23:49

DolinaKnurow pisze:skąd w domu maleństwa?
Ktoś podał piłeczkę zza autu...?

:evilgrin:

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Post 13 sty 2008, o 22:04

Prześmiewcy :mrgreen: Dajcie lepiej jakiś nowy tekst do analizy... tfuuu... do rozpatrzenia :mrgreen:

LouCyphre
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: H&H
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Post 13 sty 2008, o 22:33

Konto usunięte, Widzę, że zrobiłeś obchód jak dobry hospodar, po wszystkich ważnych topikach :mrgreen:

EterycznyŻołądź
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 14 sty 2008, o 00:03

Konto usunięte pisze:Prześmiewcy :mrgreen: Dajcie lepiej jakiś nowy tekst do analizy... tfuuu... do rozpatrzenia :mrgreen:


Czy tacy jak Fido powinni móc wychodzić za mąż... albo lepiej. Czy powinni móc adoptować dzieci. :evilgrin:

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Post 14 sty 2008, o 00:34

EterycznyŻołądź pisze:Czy tacy jak Fido powinni móc wychodzić za mąż... albo lepiej. Czy powinni móc adoptować dzieci. :evilgrin:
Fido_ nie powinien wychodzić za mąż.
Wychodzenie za mąż jest zarezerwowane dla tych, którzy tego chcą.
Żołądź!
Wejdź na wyższy poziom...
Gałęzi się chwyć, czy co... :roll:

EterycznyŻołądź
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 14 sty 2008, o 00:44

Gal, Fido chciał jakiś poważny temat, a ten kończy się zawsze zażartą dyskusją...

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Post 14 sty 2008, o 00:50

EterycznyŻołądź, ale co to za dyskusja. Nie ma takiego kandydata, którego bym zaakceptował i już. Wszyscy mają krzywe nogi ;-) A adopcja? Mam już trójkę i wystarczającą ilość bólu głowy z tego tytułu. Każda kolejna sztuka by mnie wyeliminowała z wszelkich forów :-P

To by była strata niepowetowana, bo kto by walczył o wolność słowa i stawał w obronie uciśnionych jak Robin Hood :-P 8-)

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Post 14 sty 2008, o 00:56

EterycznyŻołądź pisze:Gal, Fido chciał jakiś poważny temat, a ten kończy się zawsze zażartą dyskusją...
Weź Ty się w głowiznę strzel na początek.
Arnoldo postanowił tu wywołać zażartą dyskusję już na wejściu nowego forum. Ale nie wywołał. To i Ty się wstrzymaj.
Ja byłem adoptowany i wychowany w rodzinie geja i lesbijki. Ojciec był księdzem, a matka działaczką Feministycznego Frontu Naprawy Rzeczpospolitej.
Chcesz o tym pogadać...? :evilgrin:

EterycznyŻołądź
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 14 sty 2008, o 01:16

Konto usunięte pisze:To by była strata niepowetowana, bo kto by walczył o wolność słowa i stawał w obronie uciśnionych jak Robin Hood :-P 8-)
Chodzi Ci o takiego śmiesznego jegomościa z wąsikiem co latał po lesie w pończochach z całą zgrają jemu podobnych?
Konto usunięte pisze:Nie ma takiego kandydata, którego bym zaakceptował i już. Wszyscy mają krzywe nogi ;-)
Ja nie mam nóg.
:shock:

:idea: Będzie trzeba zamknąć bramę na kłódkę. :mrgreen:
Gal pisze:a byłem adoptowany i wychowany w rodzinie geja i lesbijki. Ojciec był księdzem, a matka działaczką Feministycznego Frontu Naprawy Rzeczpospolitej.
Chcesz o tym pogadać...? :evilgrin:
Ja nie, ale Fido chciałby to analizotfuuufować do rozpatrzenia i o jeden dzień dłużej.

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Post 4 lut 2008, o 18:53

Fajne forum znalazłem, przy okazji szukania guglem czegoś zupełnie innego :mrgreen:

Polecam szczególnie wątki o prowokatorach, tak na rozgrzewkę...

http://forum.patriota.pl/index.php

LouCyphre
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: H&H
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Post 4 lut 2008, o 19:17

Na razie na forum jest względny porządek - koło 1000 użytkowników poszło do gazu. Smile
Ależ zgrabnie się komuś napisało ... :roll:

esilon
6 gwiazdek
Auto: mat
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 4 razy

Post 4 lut 2008, o 20:25

WiS pisze:Fajne forum znalazłem, przy okazji szukania guglem czegoś zupełnie innego
:shock: :roll: :shock:

WiS a czego ty szukałes w takim razie ;-)

ODPOWIEDZ