Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
Paweł_BB
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Evo VIII GT340
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2008, o 12:49

Marko Rally pisze:Według załączonego obrazka nie jest to rondo ponieważ nie ma znaku C-12 "ruch okrężny" :mrgreen:
Racja :mrgreen:



Marko Rally
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Katowice
Auto: Impreza WRC (w planach)
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2008, o 12:55

Jak za dużo namącę to mnie Paweł popraw :mrgreen: ;-)

imgw
1 gwiazdka
Lokalizacja: WaWa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2008, o 13:02

Marko Rally pisze:
gruby pisze:Chodzi mi o to - czy Babka, to jeszcze rondo (z tymi nowymi pasami).
Według załączonego obrazka nie jest to rondo ponieważ nie ma znaku C-12 "ruch okrężny" :mrgreen: ale zaufaliśmy autorowi i przyjęliśmy że jest to rondo. Przecież ma prawo jazdy to wie. A pasy czy są nowe czy stare nie mają na to wpływu. Ja wolę jak są nowe, bo lepiej je widać ;-)
przed wjazdem przynajmniej od Powazek jest znak - " ruch okrezny"

a jak jest, to jak to sie ma do wymalowanych linii ?

Marko Rally
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Katowice
Auto: Impreza WRC (w planach)
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2008, o 13:05

imgw pisze:a jak jest, to jak to sie ma do wymalowanych linii ?
Ma się tak, że linie nie mają nic wspólnego z tym znakiem.

Paweł_BB
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Evo VIII GT340
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2008, o 13:13

Marko Rally pisze:Jak za dużo namącę to mnie Paweł popraw :mrgreen: ;-)
A co ja Cię będę poprawiał, ja jestem tylko teoretykiem :mrgreen:

A tak poważnie: spoko, każdy może się pomylić w opisie tylu różnych sytuacji ;-)
Marko Rally pisze:Ma się tak, że linie nie mają nic wspólnego z tym znakiem.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Hehe, niezłe texty dzisiaj lecą :-D ale zgadza się, linie nie mają nic wspólnego z tym znakiem ;-)

imgw
1 gwiazdka
Lokalizacja: WaWa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2008, o 13:23

Paweł_BB pisze:Hehe, niezłe texty dzisiaj lecą ale zgadza się, linie nie mają nic wspólnego z tym znakiem
czyli obowiazuja zasady ruchu okreznego
to tak na wszelki wypadek jakby ktos mi wjechal ;-)

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 116 razy
Polubione posty: 180 razy

Post 20 lut 2008, o 13:34

Marko Rally pisze:Co to są pasy z pierwszeństwem ? gdzie tam masz takie coś ? Jadący prawym pasem będzie miał pierwszeństwo i przez nic nie musi się przebijać.
Chodzi mi o wjeżdżających na rondo prawym pasem i mających zamiar pojechać prosto. Wg namalowanych lini tacy zawodnicy będą zmuszeni przynajmniej do dwukrotnej zmiany pasa, np. jadący prawym pasem Jana Pawła i chcący jechać dalej prosto, będzie musiał ustąpic pierwszeństwa zjeżdżającym w Słomińskiego (lub w Okopową, w zależnośći od kierunku jazdy).
Marko Rally pisze:Według załączonego obrazka nie jest to rondo ponieważ nie ma znaku C-12 "ruch okrężny"
Cwaniaczek się znalazł. Wcześniej sam nie zauważył strzałek kierunkowych i przepisy zacytował, ale szybko sie poprawił ;-) :-P

Paweł_BB
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Evo VIII GT340
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2008, o 13:53

rrosiak pisze:Wg namalowanych lini tacy zawodnicy będą zmuszeni przynajmniej do dwukrotnej zmiany pasa
Faktycznie linie może trochę niefortunnie namalowane (tak jest naprawdę czy ten obrazek jest niekompletny?) bo brakuje mi jeszcze malutkich linii przerywanych prowadzących prosto ale nie jest to problem, te linie nie zmuszają Cię do opuszczenia ronda (zgodnie z ich malowaniem) a że kierunku jazdy nie zmieniasz to moim zdaniem kierunkowskazów włączać nie trzeba - po prostu jedziesz tak długo aż będziesz chciał zjechać z ronda i wtedy wrzucasz kierunkowskaz.


EDIT:
spadam do roboty, odezwę się wieczorem ;-)
Ostatnio zmieniony 20 lut 2008, o 13:58 przez Paweł_BB, łącznie zmieniany 1 raz.

Marko Rally
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Katowice
Auto: Impreza WRC (w planach)
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2008, o 13:57

rrosiak pisze:Chodzi mi o wjeżdżających na rondo prawym pasem i mających zamiar pojechać prosto. Wg namalowanych lini tacy zawodnicy będą zmuszeni do dwukrotnej zmiany pasa, np. jadący prawym pasem Jana Pawła i chcący jechać dalej prosto, będzie musiał ustąpic pierwszeństwa zjeżdżającym w Słomińskiego.
Na załączonym obrazku linie są źle namalowane. Nie sądzę aby taki błąd istniał w rzeczywistości, zakładam więc iż to bład tylko na rysunku.
Linie powinny być przedłużone i wtedy powinny się przecinać, a w takiej sytuacji była by kontynuacja jazdy jednym pasem. Z drugiej jednak strony jeżeli przejeżdżamy przez np. zwykłe skrzyżowanie również zdarza się przecinać inne linie wyznaczające pasy, a nie wykonujemy wtedy zmianę pasa ruchu.
Czyli bardziej jest to przecinanie się kierunków ruchu, a nie zmiana pasa ruchu. Ten który jedzie po rondzie nie zmienia kierunku, a ten który opuszcza rondo zmienia kierunek (dla jasnosci)

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 116 razy
Polubione posty: 180 razy

Post 20 lut 2008, o 14:10

Marko Rally pisze:Na załączonym obrazku linie są źle namalowane.
W rzeczywistości też tak wyglądają :-D


I wszystko jasne (instrukcja na końcu artykułu), ale blacharze będą mieli co robić :evilgrin:

http://www.rp.pl/artykul/91812.html

imgw
1 gwiazdka
Lokalizacja: WaWa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2008, o 14:22

rrosiak pisze:I wszystko jasne (instrukcja na końcu artykułu), ale blacharze będą mieli co robić :evilgrin:

http://www.rp.pl/artykul/91812.html
fajny arytkul.
teraz skrajny lewy bedzie najszybszy , jest najbardziej uprzywilejowany
problemy beda dopiero jak spadnie snieg i zasypie linie :evil:

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Post 20 lut 2008, o 14:35

maiłem rację, miałem racje, ...


:-P
:mrgreen: :mrgreen:

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2008, o 14:48

Może wydzielimy wątek "Rondo Babka"? Od razu z linkiem do "kupię części blacharskie" :mrgreen:

Marko Rally
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Katowice
Auto: Impreza WRC (w planach)
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2008, o 15:20

rrosiak pisze:I wszystko jasne (instrukcja na końcu artykułu)
Oczywiście pozwolę sobie nie zgodzić się z tą instrukcją.
cyt. "- Jadąc na wprost, nie bój się przecinać pasów ruchu. Musisz jednak pamiętać o ustąpieniu pierwszeństwa zjeżdżającym z ronda (ci nie zmieniają przecież swojego pasa ruchu)."
cyt. " Na zjeździe pierwszeństwo ma nadjeżdżający z lewej strony."
Jeżeli ktoś wskaże mi zapis prawny tejże sytuacji - przyznam rację. Na chwilę obecną nie zgadzam się z taką interpretacją.

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Post 20 lut 2008, o 15:37

Marko Rally, autorowi chodzi o to, że według znaków poziomych na tym rondzie pojazd opuszczający rondo porusza się wytyczonym pasem ruchu i go nie zmienia. rzeczywiście wygląda to tak, jakby ci z lewej mieli pierwszeństwo, ale tylko dlatego, że ci z prawej muszą wjechać na ich pas. taki "skrót myślowy".

Marko Rally
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Katowice
Auto: Impreza WRC (w planach)
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2008, o 17:13

damaz pisze: pojazd opuszczający rondo porusza się wytyczonym pasem ruchu i go nie zmienia.
pasa nie zmienia, ale zmienia kierunek jazdy. Jadąc w ruchu okrężnym nie zmieniam kierunku - jadę jak nakazuje znak C-12, opuszczając rondo - zmieniam kierunek jazdy i nie ma takiego przepisu, który w tym przypadku daje mi pierwszeństwo.
Mam nadzieję że ktoś się tego dopatrzy.

hogi
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Kona Stinky
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Post 20 lut 2008, o 20:22

Marko Rally pisze:opuszczając rondo - zmieniam kierunek jazdy i nie ma takiego przepisu, który w tym przypadku daje mi pierwszeństwo.
Ale nadal sie poruszasz swoim pasem, a ten z prawej ma linię ciągłą.
Doradca Finansowy
http://www.greatpe.pl

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Post 20 lut 2008, o 21:25

Konto usunięte pisze:Może wydzielimy wątek "Rondo Babka"? Od razu z linkiem do "kupię części blacharskie"
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Jestem za.

Bo boję się, że moje pytanie - poniżej - zaginie w rozważaniach babecznorondzianych.

UWAGA. NIE DOTYCZY RONDA BABKA, ALE MIMO TO LICZĘ NA ODPOWIEDŹ.

Dwupasmówka. Skrzyżowanie. Do skrętu w lewo jest odrębny sygnalizator z zieloną strzałką. Czy to oznacza, że nie mogę na tym skrzyżowaniu zawrócić?

Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA WYJAŚNIENIE! 8-)


* * * * *
A po rondzie, z babką, tylko slajdem :evilgrin: ;-)

hogi
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Kona Stinky
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Post 20 lut 2008, o 21:33

Możesz . :mrgreen: Jak jest zwykła strzałka.
Jeżeli na skrzyżowaniu wraz z sygnałem czerwonym nadawany jest sygnał zielony w postaci strzałki w lewo lub w prawo, dozwolone jest skręcanie w kierunku oznaczonym strzałką (przed uprzednim zatrzymaniem się przed sygnalizatorem) w najbliższą drogę na tym skrzyżowaniu oraz zawracanie w przypadku strzałki skierowanej w lewo. Skręcać można tylko wtedy, gdy na drodze, na której ruch jest otwarty, nie poruszają się w danym momencie inne pojazdy lub piesi.





Nie możesz jak jest sygnalizator S-3. Obrazek
(S-3) Na skrzyżowaniach ruch może być kierowany także za pomocą sygnalizatorów kierunkowych nadających sygnały dla jednego lub dwóch kierunków ruchu. Wówczas na sygnalizatorze sygnał zielony ma kształt zielonej strzałki (strzałek), a na sygnale żółtym i czerwonym strzałki mają barwę czarną. Sygnał zielony zezwala na jazdę tylko w kierunku wskazanym przez strzałkę (strzałki). Jednocześnie oznacza, że podczas jazdy w wyznaczonym kierunku ruchu nie występuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu.
Jeżeli sygnalizator kierunkowy nadaje sygnał zielony, między innymi dla kierujących skręcających w lewo, a na danym pasie ruchu jest umieszczony poziomy znak drogowy P-8b w kształcie strzałki kierunkowej, skierowanej w lewo, to zabrania się zawracania.


Tu masz wszystko:
http://gazdodechy.pl/2007/01/22/zawraca ... swiatlach/
Doradca Finansowy
http://www.greatpe.pl

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Post 20 lut 2008, o 21:47

Jezu, Hogi, ale Ty jesteś mądry :shock: :mrgreen:

Ale w tym wątku ma nie być mądrze, tylko po chłopsku i zrozumiale - jeśli dobrze rozumiem, to:
- sama strzałka w lewo: mogę zawracać;
- strzałka lewo i prosto: nie mogę.

Si...?

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 116 razy
Polubione posty: 180 razy

Post 20 lut 2008, o 22:11

WiS pisze:- sama strzałka w lewo: mogę zawracać;
też nie...
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Post 20 lut 2008, o 22:53

No jak nie, jak tak... :roll:

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 74 razy
Polubione posty: 425 razy

Post 20 lut 2008, o 23:00

Ja pierdziu! :shock:

Z trudem przebrnąłem przez ten temat (co dłuższe, lub bardziej zawiłe wypowiedzi z oczywistych powodów pomijałem...) i muszę stwierdzić...... cudowne jest życie kogoś, kto ma w nosie przepisy! :mrgreen:


Ile mniej wątpliwości, rozważań i dylematów!







Owocnych dyskusji życzę! :lol:

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Post 20 lut 2008, o 23:07

jarmaj pisze:cudowne jest życie kogoś, kto ma w nosie przepisy!
Staram się jak mogę, ale dziś mnie żona zapytała... a żony mają to do siebie, że lubią wiedzieć, co jest legalne ;-)

Dlatego drążę 8-)

Chcę mieć szansę na wyprasowaną koszulę...

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 74 razy
Polubione posty: 425 razy

Post 20 lut 2008, o 23:10

WiS pisze:a żony mają to do siebie, że lubią wiedzieć, co jest legalne ;-)

Wszystko co przyjemne jest nielegalne, niemoralne lub/i niezdrowe.

Może własnie Twoja daje w ten sposób coś do zrozumienia? :-P


:mrgreen:

ODPOWIEDZ