Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
ODPOWIEDZ
WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Post 18 lut 2008, o 13:28

Korzystając z okazji, że kolega Paweł BB przyznał się do potwierdzonych urzędowo kwalifikacji w przedmiotowym zakresie, a i paru innych fachowców też tu czasem bywa, zakładam jakże potrzeby wątek do zadawania głupawych pytań, dotyczących zawiłości kodeksu drogowego i jego styku z praktyką.

Wuala, forumowicze. 8-)

Na początek: mój ulubiony problem.

Dlaczego instruktorzy nauki jazdy uczą (a egzaminatorzy ponoć wymagają) by skręcając w lewo, w ulicę mającą dwa lub więcej pasy ruchu w "naszym" kierunku, natychmiast dawać do prawego krawężnika, skutecznie wchodząc w kolizję lub blokując możliwość jednoczesnego skrętu innym (jadącym obok delikwenta, albo nadjeżdżającym z przeciwka i skręcajacym w prawo), a także (na skrzyżowaniach dwóch dwupasmówek) blokując wjazd/zjazd ze skrzyżowania (bo lewy pas za skrzyżowaniem lub obok środkowej wysepki jest cały wolny, ale na prawym stoi kolumna "wyszkolonych")?

Paweł, Ty też tak będziesz wymagał...?



Paweł_BB
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Evo VIII GT340
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 18 lut 2008, o 13:44

Fajny temat :-D

Generalnie wiadomo, że w PL jest ruch prawostronny i mówi o tym artykuł 16. Prawa o Ruchu Drogowym, ale nie ma obowiązku zajmowania od razu prawego pasa zjeżdżając ze skrzyżowania (sporo jest o tym pytań w testach na prawko), u nas co zauwyżyłem właśnie sporo osób oblewa bo nie wiedzieć czemu na siłę ryją się na prawy pas wymuszając pierwszeństwo na tych autach wjeżdżających na ten pas (wjeżdżają z przeciwnej strony co my w lewo więc oni skręcając w prawo mają pierwszeństwo), nie słyszałem kiedykolwiek żeby to było wymagane lub ktos oblał z tego powodu, wręcz przeciwnie - takie zachowanie jest oznaką dojrzałości w zachowaniu się jako kierowca tylko że potem trzeba zjechać na prawy pas i jeśli kursant np. przejedzie 2 skrzyżowania 2-pasmówki jadąc lewym pasem (no chyba że wyprzedza lub coś omija) to może nie zdać tego egzaminu ---> jednak z tego co wiem i widziałem kursant dostaje ostrzeżenie że nie jeździ się lewym pasem i za to generalnie się nie oblewa.
Wiem tylko o jednym przypadku od znajomego, że kobieta wjechała właśnie na lewy pas, jechała 30-40 km/h tak przez bodaj 4 skrzyżowania 2-pasmówki w Bielsku blokując ruch (czyli dodatkowo zbierała błędy za blokowanie ruchu i za małą dynamikę jazdy), trąbili na nią na maxa a ona nic, po drodze (w innych miejscach) miała jeszcze kupę innych błędów, no i po egzaminie ezaminator wymienia błędy, mówi o tym jechaniu lewym pasem przez tyle skrzyżowań, blokowaniu ruchu itp. a kobieta na to: "A co ?!?! nie wolno mi ?!?!?!" a egzaminiator na to: "Nie, nie wolno Pani" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Jeśli chodzi o instruktorów to moim zdaniem bardziej chodzi o to, żeby kursanci nie wjeżdżali na lewy pas bo później może im być ciężko zjechać na prawy bo auta będą się ryły z prawej strony "L-ki".

Wracajac do meritum: nie ma takiego przepisu i oczywiście nie będę tego wymagał ;-)
Ostatnio zmieniony 18 lut 2008, o 13:51 przez Paweł_BB, łącznie zmieniany 2 razy.

ky
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Boat City
Auto: die Pflaume
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 18 lut 2008, o 13:47

O ile dobrze pamiętam, w tym starym, złym, niedobrym kodeksie był przepis, który nakazywał zakończyć skręt w lewo na lewym pasie, a w prawo, na prawym. I myślę sobie, że to był dobry przepis. Ostatnio zgasiłbym pana, który starym kwadratem skręcał w prawo (na zielonej strzałce i moim zielonym lewoskręcie), chcąc koniecznie zakończyć manewr lewym pasie (z trzech bądź czterech do wyboru, nie pamiętam). A miejsca tyle, że moglibyśmy się spokojnie zmieścić razem, bez żadnych problemów...

A. I szlag mnie trafia, gdy są dwa lewo/prawoskręty, a ludki z wewnętrznych dzielnie napierają na skrajne pasy zajeżdżając drogę tym ze skrajnych lewo/prawoskrętów.

A tymczasem sam bym chętnie poznał odpowiedź na zadane powyżej pytanie.

r.
Wieśniak w trójce. Dla przyjaciół Rufjan.

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Post 18 lut 2008, o 13:51

Paweł, to lejesz miód na moje serce.

Niestety, z obserwacji eLek wynika, że 100% jedzie od razu za wszelką cenę, do prawej.
Moją żonę tak 10 lat temu uczono na kursie.
Gdy półtora roku temu "odświeżała" swoje umiejętności praktyczne, pan instruktor (uprzedzony, że ma uczyć jeździć, a nie uczyć zdawać!) też jej tak kazał robić.

A potem znaczna większość kierowców też tak jedzie (im mniejsze miasto, tym "większa większość", bo w Kraku czy Warszawie się szybciej chyba odzwyczajają ;-)) - łatwo po tym rozpoznać, kto świeżo po kursie :-P

Jak będziecie mieli jakiś ogólnopolski zjazd lub kursokonferencję metodyczną, może tłumaczcie tym mniej rozgarniętym kolegom, co i jak... 8-)

jako
2 gwiazdki
Lokalizacja: wawa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 18 lut 2008, o 13:53

No to ja się zapytam, dlaczego sygnalizatory świetlne na rondach te przed zjazdem są umieszczane po zewnętrznej prawej stronie a nie po obu stronach. Ponieważ codziennie jeżdżę po brudnie widzę jak nauki jazdy zatrzymują się w połowie ronda przed czerwonym bo przecież nie mogą sugerować się sygnalizatorem umieszczonym za rondem.

No i drugie pytanie, dlaczego znak ustąp pierwszeństwa przejazdu nie powoduje konieczności umieszczenia znaku jesteś na drodze z pierwszeństwem przejazdu.
To jakieś chore że dojeżdżając do skrzyżowania bez znaków zwalniam żeby ustąpić pierwszeństwa z prawej i w tym momencie orientuję się, że dla nich ustawiono znak ustąp pierwszeństwa.

Pozdrawiam,
Jako

Paweł_BB
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Evo VIII GT340
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 18 lut 2008, o 13:55

WiS pisze:Jak będziecie mieli jakiś ogólnopolski zjazd lub kursokonferencję metodyczną, może tłumaczcie tym mniej rozgarniętym kolegom, co i jak... 8-)
Problem w tym, że niestety nie ma spotkań instruktorów z egzaminatorami, co bardziej zaradni instruktorzy idą po prostu do WORDu do Egzaminatora Nadzorującego (on jest najbardziej wiarygodny i dba o to, żeby WSZYSCY egzaminatorzy oceniali tak samo za to samo) i wypytują o konkretne sprawy.

Najgorsze jest to, że jak są spotkania egzaminatorów czy dyrektorów WORD z przedstawicielami władzy to jest zupełna kicha bo politycy lepiej wiedzą co zmienić niż egzaminatorzy czy instruktorzy :-x



EDIT:

Zamęczycie mnie :mrgreen:

Jako pisze:No to ja się zapytam, dlaczego sygnalizatory świetlne na rondach te przed zjazdem są umieszczane po zewnętrznej prawej stronie a nie po obu stronach. Ponieważ codziennie jeżdżę po brudnie widzę jak nauki jazdy zatrzymują się w połowie ronda przed czerwonym bo przecież nie mogą sugerować się sygnalizatorem umieszczonym za rondem.
Trudno mi powiedzieć nie wiedząc jak wygląda to rondo, generalnie jak są 2 pasy na rondzie to i sygnalizatory powinny być po obu stronach, jak jest jeden pas to znaki i światła daje się tylko z prawej strony, zjechać z ronda też nie mogą jeśli:
1. przed zjazdem z ronda stoi czerwone światło.
2. lub za skrzyżowaniem (przed światłami już za zjazdem z ronda) nie ma możliwości kontynuowania jazdy (czyli nie mogą zablokować komuś drogi).

Jako pisze:dlaczego znak ustąp pierwszeństwa przejazdu nie powoduje konieczności umieszczenia znaku jesteś na drodze z pierwszeństwem przejazdu.
To jakieś chore że dojeżdżając do skrzyżowania bez znaków zwalniam żeby ustąpić pierwszeństwa z prawej i w tym momencie orientuję się, że dla nich ustawiono znak ustąp pierwszeństwa.
Moim zdaniem znak musi być jeśli jest to skrzyżowanie dróg twardych (a nie twardej z gruntową lub jakiś lokalny wyjazd z posesji) i jeśli nie jest to skrzyżowanie równorzędne (bez znaków lub ze znakiem "X" - wtedy obowiązuje reguła prawej ręki), widocznie ktoś zawalił, zgłoś to do jakiegoś Zarząd Dróg niech uzupełnią znaki, powinien stać jakiś znak pierwszeństwa (D-1), coś o wlotach dróg podprządkowanych (A-6a, A-6b, A-6c, itp.) lub o pierwszeństwie łamanym (T-6) ale te zawsze są ze znakiem pierwszeństwa D-1.

Marko Rally
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Katowice
Auto: Impreza WRC (w planach)
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 18 lut 2008, o 14:18

Paweł_BB pisze:Moim zdaniem znak musi być
Musi. Brak znaków wynika z różnych przyczyn, u mnie np. " brak pieniędzy na znaki " :shock:

esilon
6 gwiazdek
Auto: mat
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 4 razy

Post 18 lut 2008, o 14:32

Paweł_BB pisze:Zamęczycie mnie


to trzeba było sie nie chwalić :mrgreen:



zaraz.... mapkę sytuacyjną tylko narysuje z zadaniem, to będziemy i testy rozwiązywać :mrgreen:

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Post 18 lut 2008, o 15:16

Paweł_BB pisze:Dzisiaj 12:44

Fajny temat
Paweł_BB pisze:Dzisiaj 12:55

(...)

EDIT:

Zamęczycie mnie
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Wpisz w stopkę: odpowiedzi udziela się zbiorczo raz w tygodniu, w środy od 16.10 do 16.25, po uprzednim zaanonsowaniu w sekretariacie... albo załatw z adminami jakiegoś myka typu hasło za sms-a :roll: ;-)
Będzie na Prosiaka, a nie na jakieś pasztetowe Evo 8-)

devlin
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Włochy
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 18 lut 2008, o 15:25

Trzeba poczekać aż się Man111 pojawi w mieście, to cośÂ napisze w temacie :-)
http://wwojnar.com/

– Это водка? – слабо спросила Маргарита. Кот подпрырнул на стуле от обиды.
– Помилуйте, королева, – прохрипел он, – разве я позволил бы себе налить даме водку? Это – чистый спирт!

Marko Rally
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Katowice
Auto: Impreza WRC (w planach)
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 18 lut 2008, o 16:02

devlin pisze:Trzeba poczekać aż się Man111 pojawi w mieście, to cośÂ napisze w temacie :-)
A kim jest ten agent 111 ? :mrgreen:

Może szef wszystkich szefów ? czy może egzaminator wszystkich egzaminatorów ? :mrgreen:

devlin
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Włochy
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 18 lut 2008, o 16:08

Powiedzmy, że "Człowiek, Który Wie Co Nieco O Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym oraz Wszelkich Regulacjach Prawnych Traktujących w Tym Temacie"

:-)
http://wwojnar.com/

– Это водка? – слабо спросила Маргарита. Кот подпрырнул на стуле от обиды.
– Помилуйте, королева, – прохрипел он, – разве я позволил бы себе налить даме водку? Это – чистый спирт!

Marko Rally
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Katowice
Auto: Impreza WRC (w planach)
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 18 lut 2008, o 16:16

Co nieco to tutaj każdy wie ;-) niektórym się wydaje że nawet więcej :mrgreen:
Jeśli to nie jest tajemnicą to poproszę o konkrety, jakieś stanowisko czy uprawnienia lub tym podobne.
Zawsze mam szacunek dla autorytetów.

devlin
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Włochy
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 18 lut 2008, o 16:20

Marko Rally pisze:Co nieco to tutaj każdy wie ;-) niektórym się wydaje że nawet więcej :mrgreen:
Jeśli to nie jest tajemnicą to poproszę o konkrety, jakieś stanowisko czy uprawnienia lub tym podobne.
Zawsze mam szacunek dla autorytetów.
"Błogosławieni ci, którzy nie widzieli, a uwierzyli..."

:mrgreen:
http://wwojnar.com/

– Это водка? – слабо спросила Маргарита. Кот подпрырнул на стуле от обиды.
– Помилуйте, королева, – прохрипел он, – разве я позволил бы себе налить даме водку? Это – чистый спирт!

gimof
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Poznań
Auto: Nienajgorsza asterka
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 18 lut 2008, o 16:25

To ja mam pytanko dotyczące prawka na A, obiło mi się o uszy, że w Poznańskim WORD`zie jest tylko jedna trasa egzaminacyjna na motocykl?
Czy może być to prawdą i\lub ew. gdzie dowiedzieć się o takim fakcie?
"...Z dużymi rozmiarami kół jest jak z condomami w rozmiarze XL- Krótka chwila dobrej autoprezentacji nie jest warta późniejszych kłopotów."-Krzysztof Hołowczyc

Dłubię to, dłubię tam to. :)

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Post 18 lut 2008, o 16:26

Marko Rally pisze:Może szef wszystkich szefów ?
Ciepło... :roll: :mrgreen:


Ale i tak tu nie bywa (przynajmniej póki co), więc dyskusja bezprzedmiotowa, nie?

devlin
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Włochy
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 18 lut 2008, o 17:40

WiS pisze:Ale i tak tu nie bywa (przynajmniej póki co), więc dyskusja bezprzedmiotowa, nie?
Bywa, bywa.
http://wwojnar.com/

– Это водка? – слабо спросила Маргарита. Кот подпрырнул на стуле от обиды.
– Помилуйте, королева, – прохрипел он, – разве я позволил бы себе налить даме водку? Это – чистый спирт!

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Post 18 lut 2008, o 17:52

No niby bywa, ale tak jakoby go nie było... :roll: ;-)

devlin
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Włochy
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 18 lut 2008, o 17:54

WiS pisze:No niby bywa, ale tak jakoby go nie było... :roll: ;-)
Coś w tym jest... Generalnie powinien być zakaz pisania pod innymi nickami, niż na kropce, taki hint ;-)
http://wwojnar.com/

– Это водка? – слабо спросила Маргарита. Кот подпрырнул на стуле от обиды.
– Помилуйте, королева, – прохрипел он, – разве я позволил бы себе налить даме водку? Это – чистый спирт!

warp9
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Grodzisk Maz.
Auto: Celica ST182/ Vitara V6/Evo VIII/Impreza WRX
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 18 lut 2008, o 19:30

To ja mam pytanie do tego wspanialego tworu :
Obrazek

Jak rozumiem obecnie pierwszenstwo maja wyjezdzajacy z ronda. Co jednak w przypadku awarii swiatel ? Obowiazuja namalowane pasy czy zwykle zasady ruchu na rondzie ?

Czy tez moze chaos, jak ostatnio ;-)

p.s. czy jadac prosto musze wrzucac kierunek ?

gutierrez
0 gwiazdek
Lokalizacja: pl
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 18 lut 2008, o 19:56

gimof pisze:To ja mam pytanko dotyczące prawka na A, obiło mi się o uszy, że w Poznańskim WORD`zie jest tylko jedna trasa egzaminacyjna na motocykl?
Czy może być to prawdą i\lub ew. gdzie dowiedzieć się o takim fakcie?
W Warszawie jest jedna trasa na motocykl. W Poznaniu zapewne też.
W Warszawie jest wywieszona w WORD-zie, a jak robisz kurs to też Cię poinformują [a przynajmniej powinni].
Jedna trasa jest chyba dlatego, żeby nie było nieporozumień w razie problemów technicznych z radiem -- jedziesz wtedy po prostu przewidzianą trasą. (Egzaminator jedzie za Tobą samochodem i nadaje przez radio.)

Interceptor
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: takie zuzycie paliwa?
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 18 lut 2008, o 22:03

devlin pisze:
WiS pisze:Ale i tak tu nie bywa (przynajmniej póki co), więc dyskusja bezprzedmiotowa, nie?
Bywa, bywa.
Dawno go nie widzialem, a fajnie bylo poczytac jego posty, jesli zmienil nicka tak jak ja to szkoda ze nie wiem pod jakim teraz sie ukrywa ;-) man111 jesli czytasz to pozdrawiam serdecznie :!:
gutierrez pisze:W Warszawie jest jedna trasa na motocykl. W Poznaniu zapewne też.
W Warszawie jest wywieszona w WORD-zie, a jak robisz kurs to też Cię poinformują [a przynajmniej powinni].
Jedna trasa jest chyba dlatego, żeby nie było nieporozumień w razie problemów technicznych z radiem -- jedziesz wtedy po prostu przewidzianą trasą. (Egzaminator jedzie za Tobą samochodem i nadaje przez radio.)
W wielu tak jest i jest dokladnie tak jak napisales, a trasa spelnia wszystkie wymogi.
I'm addicted to adrenaline ...

Obrazek

Marko Rally
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Katowice
Auto: Impreza WRC (w planach)
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 18 lut 2008, o 23:04

warp9 pisze:Jak rozumiem obecnie pierwszenstwo maja wyjezdzajacy z ronda.
A jest taka możliwość że nie mają ?
warp9 pisze:Co jednak w przypadku awarii swiatel ? Obowiazuja namalowane pasy czy zwykle zasady ruchu na rondzie ?
Pasy obowiązują bez względu na to czy są światła czy nie. Światła głównie regulują pierwszeństwo, pasy natomiast porządkują i ukierunkowują ruch w zależności od obranego kierunku jazdy.

Paweł_BB
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Evo VIII GT340
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 19 lut 2008, o 09:51

gimof pisze:To ja mam pytanko dotyczące prawka na A, obiło mi się o uszy, że w Poznańskim WORD`zie jest tylko jedna trasa egzaminacyjna na motocykl?
Czy może być to prawdą?
Tak, kategorie A, A1 i T mają jedną trasę, z tym że można ją jeździć w różnych kierunkach i kombinacjach.
WiS pisze:
Paweł_BB pisze:Dzisiaj 12:44

Fajny temat
Paweł_BB pisze:Dzisiaj 12:55

(...)

EDIT:

Zamęczycie mnie
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Spieszyłem się do pracy a chciałem na szybko odpowiedzieć na kilka pytań :-D

kuzi4
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Chrzanów/Łódź
Auto: STi TypeR "22B", GT GF 98, Outback 2,5 '00
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 19 lut 2008, o 14:05

Paweł_BB pisze:
gimof pisze:To ja mam pytanko dotyczące prawka na A, obiło mi się o uszy, że w Poznańskim WORD`zie jest tylko jedna trasa egzaminacyjna na motocykl?
Czy może być to prawdą?
Tak, kategorie A, A1 i T mają jedną trasę, z tym że można ją jeździć w różnych kierunkach i kombinacjach.

Pewnie chodzi o ubezpieczenie... Powiedzcie mi, żeby ciągnąć przyczepę lżejszą (DMC) od samochodu ciągnącego, a suma DMC zestawu nie przekracza 3,5T wystarczy mi kat "B" czy muszę mieć "B+E"?

ODPOWIEDZ