Prawo o ruchu drogowym w słowach jak najprostszych

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
Marko Rally
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Katowice
Auto: Impreza WRC (w planach)
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 19 lut 2008, o 15:29

kuzi4 pisze:Powiedzcie mi, żeby ciągnąć przyczepę lżejszą (DMC) od samochodu ciągnącego, a suma DMC zestawu nie przekracza 3,5T wystarczy mi kat "B" czy muszę mieć "B+E"?
Jeżeli DMC przyczepy nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego, a łączna DMC tego zestawu nie przekracza 3,5 t - wystarczy "B"

[ Dodano: 2008-02-19, 14:49 ]
Problem może wystąpić poza granicami kraju, jeżeli w dokumencie prawa jazdy nie ma znaczka samochodu z przyczepą ( nie wiem czy już u nas robią z tym znaczkiem czy bez - na odwrocie przy kategoriach )



warp9
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Grodzisk Maz.
Auto: Celica ST182/ Vitara V6/Evo VIII/Impreza WRX
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 19 lut 2008, o 18:08

Marko Rally pisze:
warp9 pisze:Jak rozumiem obecnie pierwszenstwo maja wyjezdzajacy z ronda.
A jest taka możliwość że nie mają ?
Owszem, na "zwyklym" rondzie. Jesli chcesz zjechac ze srodkowego pasa, przepuszczasz przeciez tego, ktory jedzie zewnetrznym, right ?
Marko Rally pisze:
warp9 pisze:Co jednak w przypadku awarii swiatel ? Obowiazuja namalowane pasy czy zwykle zasady ruchu na rondzie ?
Pasy obowiązują bez względu na to czy są światła czy nie. Światła głównie regulują pierwszeństwo, pasy natomiast porządkują i ukierunkowują ruch w zależności od obranego kierunku jazdy.
Chodzilo mi o to, ze pomimo istnienia odmiennego ukladu (pasy), nadal tkwi tam znak "rondo", bedacy w sprzecznosci z organizacja ruchu wg. pasow (tj. pierwszenstwem tego, co wyjezdza z ronda)

gimof
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Poznań
Auto: Nienajgorsza asterka
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 19 lut 2008, o 18:12

kuzi4 pisze:Tak, kategorie A, A1 i T mają jedną trasę, z tym że można ją jeździć w różnych kierunkach i kombinacjach.
Skoro jest jedna trasa to jak może być w kilku kombinacjach?
Sory, że się czepiam ;)
"...Z dużymi rozmiarami kół jest jak z condomami w rozmiarze XL- Krótka chwila dobrej autoprezentacji nie jest warta późniejszych kłopotów."-Krzysztof Hołowczyc

Dłubię to, dłubię tam to. :)

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 116 razy
Polubione posty: 180 razy

Post 19 lut 2008, o 18:52

Marko Rally pisze:
warp9 pisze:
Jak rozumiem obecnie pierwszenstwo maja wyjezdzajacy z ronda.

A jest taka możliwość że nie mają ?
Wystarczy wyłączyć sygnalizację i zabrać znaki "Ustąp pierwszeństwa" przed wjazdem na rondo.
warp9 pisze:
Marko Rally pisze:
warp9 pisze:
Co jednak w przypadku awarii swiatel ? Obowiazuja namalowane pasy czy zwykle zasady ruchu na rondzie ?

Pasy obowiązują bez względu na to czy są światła czy nie. Światła głównie regulują pierwszeństwo, pasy natomiast porządkują i ukierunkowują ruch w zależności od obranego kierunku jazdy.
Chodzilo mi o to, ze pomimo istnienia odmiennego ukladu (pasy), nadal tkwi tam znak "rondo", bedacy w sprzecznosci z organizacja ruchu wg. pasow (tj. pierwszenstwem tego, co wyjezdza z ronda)
Na kilka dni przed uruchomieniem świateł, kiedy panował tam chaos, w telewizorni wypowiadał sie jakiś mundurowy i mówił, że w tej sytuacji powinno się jeździć jak po "zwykłym" rondzie, tzn. jeżdżący w kółko po wirtualnych pasach, mają pierwszeństwo przed tymi co jadą wg tych wymalowanych. IMHO wynika to właśnie z wyższości znaków pionowych nad poziomymi, a więc znaku "rondo".

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Post 19 lut 2008, o 22:44

to ten pan mundurowy coś chyba tych malowideł nie widział. teraz żeby "jeździć w kółko" trzeba zmieniać pasy. a to oznacza utratę pierwszeństwa.
dla mnie te nowe malunki pokazują wyraźnie: jak już jesteś na rondzie trzymaj się lewego pasa. nawet jak ktoś ci przywali - będzie jego wina.

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 116 razy
Polubione posty: 180 razy

Post 19 lut 2008, o 23:05

damaz pisze:to ten pan mundurowy coś chyba tych malowideł nie widział. teraz żeby "jeździć w kółko" trzeba zmieniać pasy. a to oznacza utratę pierwszeństwa.
dla mnie te nowe malunki pokazują wyraźnie: jak już jesteś na rondzie trzymaj się lewego pasa. nawet jak ktoś ci przywali - będzie jego wina.
Cały wic polega na tym, że pan mundurowy (biała czapka i R na rękawie, więc chyba się zna :mrgreen: ) powiedział mniej więcej coś takiego "Nie zapominajmy, że cały czas jest to rondo i obowiązuje ruch okrężny" i jako przykład prawidłowego (jednego z niewielu) pokonania ronda pokazał gościa, który ładnie przeleciał dookoła "wymuszając" wg Twojej teorii pierwszeństwo. I o co chodzi :-?

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Post 19 lut 2008, o 23:21

no to czeski film :evil:

bo skoro "nowa organizacja ruchu powoduje, że zjeżdżający z ronda mają pierwszeństwo" (to też cytat z oficjeli) a jednocześnie pan w białych zarękawkach sugeruje, że ci "w kółko" mają nadal pierwszeństwo...

:shock:

ja na razie to rondo omijał będę. :-?

Paweł_BB
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Evo VIII GT340
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 19 lut 2008, o 23:23

gimof pisze:Skoro jest jedna trasa to jak może być w kilku kombinacjach?
Normalnie - można np. w daną ulicę wjechać z jednej lub drugiej strony, z reguły ulice tych tras się przecinają więc można np. dane skrzyżowanie przejechać z 3 różnych stron ;-)

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 116 razy
Polubione posty: 180 razy

Post 19 lut 2008, o 23:41

damaz pisze:ja na razie to rondo omijał będę. :-?
Ja już po zmianach kilkakrotnie przez nie przejeżdżałem i powiem tak: przy działającej sygnalizacji świetlnej nie jest źle (inna sprawa że mamy ferie), ale jak braknie świateł będzie koszmar :evil: Zakładając, że faktycznie zjeżdżający mają pierwszeństwo, to przy braku sygnalizacji, delikwent, który z prawego pasa będzie chciał pojechać prosto (wolno mu) totalnie zablokuje ruch na pierwszym zjeździe, bo żeby przejechać będzie musiał dwukrotnie przebić się przez pasy z pierwszeństwem, co w godzinach szczytu.....nawet nie chcę o tym myśleć.

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Post 19 lut 2008, o 23:49

ja dwa razy jechałem nowymi pasami PRZED uruchomieniem świateł. dziękuję, więcej nie chcę. jest tak ja w naszej rozmowie: jedni jeżdżą "po staremu" a inni jeżdżą wg. pasów. niestety, te dwie koncepcje są sprzeczne :evilgrin: . zwłaszcza w momencie zjeżdżania z ronda. może któryś z fachowców się wypowie?

warp9
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Grodzisk Maz.
Auto: Celica ST182/ Vitara V6/Evo VIII/Impreza WRX
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 19 lut 2008, o 23:52

damaz pisze:może któryś z fachowców się wypowie?
Paweł_BB :?:

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 116 razy
Polubione posty: 180 razy

Post 19 lut 2008, o 23:54

warp9 pisze:
damaz pisze:może któryś z fachowców się wypowie?
Paweł_BB :?:
W międzyczasie pojawił się dwa razy, ale chyba unika tematu :mrgreen:

warp9
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Grodzisk Maz.
Auto: Celica ST182/ Vitara V6/Evo VIII/Impreza WRX
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 19 lut 2008, o 23:57

rrosiak pisze:
warp9 pisze:
damaz pisze:może któryś z fachowców się wypowie?
Paweł_BB :?:
W międzyczasie pojawił się dwa razy, ale chyba unika tematu :mrgreen:
Hmm, a wiec nie tylko ja mam takie wrazenie :-P

hogi
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Kona Stinky
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Post 20 lut 2008, o 00:22

Zwróćcie uwagę na linie ciągłe i przerywane.
To wszystko jest tak wymalowane , że opuszczający rondo ma pierwszeństwo.
Doradca Finansowy
http://www.greatpe.pl

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 116 razy
Polubione posty: 180 razy

Post 20 lut 2008, o 00:30

hogi pisze:Zwróćcie uwagę na linie ciągłe i przerywane.
To wszystko jest tak wymalowane , że opuszczający rondo ma pierwszeństwo.
No właśnie o to się rozchodzi, że niby tak, ale jakiś mądrala z drogówki powiedział w TV coś zupełnie innego, w co jestem w stanie uwierzyć biorąc pod uwagę sytuację opisaną kilka postów wcześniej, z gościem chcącym przy wyłączonej sygnalizacji pojechać z prawego pasa prosto...

Paweł_BB
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Evo VIII GT340
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2008, o 09:02

rrosiak pisze:W międzyczasie pojawił się dwa razy, ale chyba unika tematu :mrgreen:
Nie unikami tylko Marko już dpowiedział na to pytanie więc się nie wtrącam :-D

Poza tym jaki tam ze mnie fachowiec, fachowcy siedzą w Sejmie i Ministerstwie coraz to wymyślając kolejne buble prawne....
rrosiak pisze:Zakładając, że faktycznie zjeżdżający mają pierwszeństwo, to przy braku sygnalizacji, delikwent, który z prawego pasa będzie chciał pojechać prosto (wolno mu) totalnie zablokuje ruch na pierwszym zjeździe
No właśnie, w temacie o rondach napisałem, że przekombinowali z tymi strzałkami, z tego prawego pasa mogli zrobić tylko strzałkę w prawo (tak wzkazują pasy na rondzie) i byłoby po kłopocie - czyli jak ktoś chce pierwszą w prawo to szybko i bezpiecznie spieprza z ronda, ten który jedzie prosto ustawia się na środkowym lub lewym pasie a nie ryje się potem na rondzie z prawego na sąsiedni lub lewy pas.

Marko Rally
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Katowice
Auto: Impreza WRC (w planach)
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2008, o 10:06

rrosiak pisze:"Nie zapominajmy, że cały czas jest to rondo i obowiązuje ruch okrężny"
Nie widziałem tego więc nie wiem co autor miał na myśli.
damaz pisze:bo skoro "nowa organizacja ruchu powoduje, że zjeżdżający z ronda mają pierwszeństwo"
nie rozumiem czemu uparliście się na ten zwrot. Pierwszeństwo ma ten, który ma zielone światło. Komu miałbym ustąpić pierwszeństwa opuszczając rondo ? ( poza pieszymi oczywiście)
Ostatnio zmieniony 20 lut 2008, o 10:08 przez Marko Rally, łącznie zmieniany 1 raz.

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 116 razy
Polubione posty: 180 razy

Post 20 lut 2008, o 10:07

Paweł_BB pisze:Nie unikami tylko Marko już dpowiedział na to pytanie więc się nie wtrącam :-D
Marko Rally podał IMHO bardziej "bezpieczną" kodeksową formułkę niż odpowiedź na pytanie zadane przez warp9 w odniesieniu do tego konkretnego ronda. Ja na chłopski rozum również trzymał bym sie pasów, ale mądrala, o którym wspomniałem zburzył moją teorię i zacząłem doszukiwać się dziury w całym :-?
Reasumując, zasady zasadami, każdy jedzie jak chce, a w razie czego to niech sąd zadecyduje.

Marko mnie uprzedził, ale popełnił błąd który właśnie wyedytował. :-D
Ostatnio zmieniony 20 lut 2008, o 10:10 przez rrosiak, łącznie zmieniany 1 raz.

Marko Rally
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Katowice
Auto: Impreza WRC (w planach)
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2008, o 10:10

Nastąpiła pomyłka.

[ Dodano: 2008-02-20, 09:14 ]
rrosiak pisze: delikwent, który z prawego pasa będzie chciał pojechać prosto (wolno mu) totalnie zablokuje ruch na pierwszym zjeździe, bo żeby przejechać będzie musiał dwukrotnie przebić się przez pasy z pierwszeństwem, co w godzinach szczytu.....nawet nie chcę o tym myśleć.
Co to są pasy z pierwszeństwem ? gdzie tam masz takie coś ? Jadący prawym pasem będzie miał pierwszeństwo i przez nic nie musi się przebijać.

Paweł_BB
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Evo VIII GT340
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2008, o 12:00

rrosiak pisze:Marko Rally podał IMHO bardziej "bezpieczną" kodeksową formułkę niż odpowiedź na pytanie zadane przez warp9
Z tego co widziałem na stronie wcześniej warp9 pytał czy w przypadku awarii świateł pierwszeństwo mają ci ZJEŻDŻAJĄCY tak? No wiec odpowiedź już padła kilka razy: jeśli znaki nie stanowią inaczej pierwszeństwo ma WJEŹDŻAJĄCY na rondo (z prawej strony).

Marko Rally
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Katowice
Auto: Impreza WRC (w planach)
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2008, o 12:06

Aaaaaa, teraz chyba rozumiem. Chodziło o jadącego w ruchu okrężnym, czy ma pierwszeństwo, a nie o wyjeżdżajacego z ronda. Tak dziwnie piszecie.

gruby
5 gwiazdek
Auto: klekotnik
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2008, o 12:14

Marko Rally pisze:Aaaaaa, teraz chyba rozumiem. Chodziło o jadącego w ruchu okrężnym, czy ma pierwszeństwo, a nie o wyjeżdżajacego z ronda. Tak dziwnie piszecie.
Ale czy to jest dalej rondo???

g.

Marko Rally
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Katowice
Auto: Impreza WRC (w planach)
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2008, o 12:22

gruby pisze:
Marko Rally pisze:Aaaaaa, teraz chyba rozumiem. Chodziło o jadącego w ruchu okrężnym, czy ma pierwszeństwo, a nie o wyjeżdżajacego z ronda. Tak dziwnie piszecie.
Ale czy to jest dalej rondo???

g.
Może dla Ciebie nie ma żadnej różnicy, ale dla mnie jest, pomiędzy wjeżdżającym do ronda, jadącym w rondzie i wyjeżdżającym z ronda.

gruby
5 gwiazdek
Auto: klekotnik
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2008, o 12:28

Marko Rally pisze:Może dla Ciebie nie ma żadnej różnicy, ale dla mnie jest, pomiędzy wjeżdżającym do ronda, jadącym w rondzie i wyjeżdżającym z ronda.
Zbyt leniwie cytowalem. Chodzi mi o to - czy Babka, to jeszcze rondo (z tymi nowymi pasami).

g.

Marko Rally
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Katowice
Auto: Impreza WRC (w planach)
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2008, o 12:39

gruby pisze:Chodzi mi o to - czy Babka, to jeszcze rondo (z tymi nowymi pasami).
Według załączonego obrazka nie jest to rondo ponieważ nie ma znaku C-12 "ruch okrężny" :mrgreen: ale zaufaliśmy autorowi i przyjęliśmy że jest to rondo. Przecież ma prawo jazdy to wie. A pasy czy są nowe czy stare nie mają na to wpływu. Ja wolę jak są nowe, bo lepiej je widać ;-)

ODPOWIEDZ