Strona 1 z 10

Wina Verta

: 20 lut 2008, o 23:56
autor: Doxa
Czy są na forum znawcy? degustatorzy? pijący? ;-) . Jeśli tak, to chciałm prosić o przybliżenie tematu. Nie znam się kompletnie, a czasem sytuacja wymaga zakupić coś dobrego. Jak poznać, że wino jest tegoroczne, czy też leżakowane (podobno to nie tylko kwestia daty na butelce?)? Leżakowane w beczkach czy w butelkach? I które lepsze? Czy korek ma jakiekolwiek znaczenie? Jaki region i jaki kraj pochodzenia? Ostatnio próbuję win importowanych przez firmę Marka Kondrata, mnie smakują. Temat założyłam, ponieważ nie chciałabym się więcej wstydzić za swoje przypadkowe zakupy :oops: ;-)

: 21 lut 2008, o 00:02
autor: devlin
Dobry temat, Vert, do mikrofonu proszę.

: 21 lut 2008, o 00:10
autor: Doxa
No to czekamy cierpliwie na Vert-a :-)

: 21 lut 2008, o 00:36
autor: WiS
To trzeba będzie zmienić "wina świata" na "wina verta" 8-)

Świat temu nie winien... :evilgrin:

: 21 lut 2008, o 01:37
autor: Doxa
WiS pisze:To trzeba będzie zmienić "wina świata" na "wina verta" 8-)

Świat temu nie winien... :evilgrin:
Robi się 8-)

: 21 lut 2008, o 01:44
autor: hogi
Doxa, trochę ogólne pytania, wino to temat rzeka - jak samochody :-P

: 21 lut 2008, o 01:46
autor: Doxa
Napisałam, że laik ze mnie :oops: . No dobra, to szczegółowe zadam... jaki szczep będzie dobry?? :mrgreen:
:shock: i tak nie wiem, o co chodzi ;-)

: 21 lut 2008, o 01:55
autor: hogi
Doxa pisze:jaki szczep będzie dobry??
Zależy do czego? :-P

http://www.nazir.com.pl/component/optio ... /Itemid,1/

: 21 lut 2008, o 15:31
autor: Vert
ha...temat rzeka.no ale...


win jest wiele jak wiemy.sa wina biale,roziowe i czerwone.
sa wina lekkie do picia na codzien w ilosciach hurtowych i wina specjalistyczne.
do sera,miesa ryby etc.ewidentnym tym czyms dlaczego akurat wino nam smakuje jest nasz wewnetrzny smak i gust.

oczywiscie nie pijamy win typu cycula za 2,50pln a i staramy sie nie kupowac carlo rossi bo jest to wyrob winopodobny i gwarantuje wam ze carlo rosi winogrona widzialo w ksiazkach,w butelce ich nie ma.no i smak koszmarny nie mowiac o bolacej glowie.

niestety dotyczy to win w granicach 15-20 pln.

do picia generalnie polecam wina czilijskie czy afrykanskie tak zwane wina lekkie i wszystkim smakujace.polecam np frontere(cabernet sovignon)lub hipoholle.

z win amerykanskich oczywiscie drozsze wina kalifoirnijskie 25 -30 pln. dobre do wszystkiego i do jedzenia i do picia zwyklego Takie z lisciem.

z winami hiszpanskimi tez sprawa powazna z uwagi na ich wielosc.ja napewno polecam do jedzenia rijohe.wino ciezsze ale pyszne i glebokie w smaku.

wina francuskie...no to problem jak holera bo w polsce nie udalo mi sie kupic dobrego czerwonego wina.zawsze byly to szczochy straszliwe.nawet pokusilem sie niedawno i kupilem sobie butelke szato neuf de pape za 400pln namowiony przez sprzedawce.wino oddychalo i teperature zlapalo...niestety kwas okazal sie dziki.niestabilne sa te wina strasznie.

wlochy.lepiej niz z francuzami tyle ze trudno trafic na cos smacznego .niewykwintnego i w dobrej cenie.

wszystkie te kjanti w polsce to sikacze kwasne sa.dobre wino pijalem we wloszech w roznych regionach ale byly to wina od malenkich producentow.

Kondrata polecam bo ma super wyselekcjonowane wina ktore sam sprowadza i sprawdza.
ja sprowadzam wylacznie wina z wegier rowniez z malych prywatnych winnic ktore sam lubie i kupuje tak jakie lubie i tyle.wina od 19pln do500pln za tokaja rojala.

na codzien jednak jade do wsiowego sklepu obok domu i kupuje jakiegos kalifornijczyka
ze szczepu carmenere.taniocha do codziennego upadlania wzglednie posiadajaca jakis smak


co do lezakowania.oczywiscie ze jesli wino leza a na dodatek w beczkach to cud miud.niestety wina ktore leza w beczka sa drogie.ale pyszne i raczej do jedzenia pite.bo do picia normalnego lekko przyciezkawe.

wino kazde lezy minimum 2 lata i jest uwazane za mlode.
normalnie w dzisiejszych czasach wszystkie wina robione sa w stalowych kadziach.
co do korka.korek byl pakowany od setek lat bo...byl.ale znaczenia wiekszego nie ma.chyba ze negatywne.czesto korek puszcza i potem kupujesz zwietrzale wino albo skwasniale bo powietrze sie dostalo.

na wegrzech pilem fantastyczne wino.polaczenie win z roznych szczepow ktore lezakowalo w beczkach debowych 2 lata.miod.

wino generalnie jak bierzesz lyk to musisz czuc historie tego wina,cieszyc sie nim,wachac smakowac i jesli cie to cieszy znaczy ze wino jest dobre.

czasami jednak otwieramy zwyklego szczocha i pijemy byle w leb walnelo..ale wtedy to sie nazywa alkoholizm i profanacja wina.

slyszalem ze hinczycy przymiezaja sie do produkcji wina.lekko sie zdenerwowalem ale potem pomyslalem sobie ze wlasciwie to moze byc genialne wino ze wzgledu na polozenie i uslonecznienie.tyle czy oni wytrzynaja 100lat na wychodowanie winnic ?ale i tak juz umrzemy wiec co to nas obchodzi...

:mrgreen:

: 21 lut 2008, o 17:00
autor: Konto usunięte
Ładny opis... Ja jakiś dziwny jestem, bo żadnej historii nie czuję. Zawsze czuję kurde wino. Czasem bardziej kwaśne, czasem mniej. Bardziej, lub mniej wytrawne... Ale historię. Ni chu chu... Nawet się czasem zastanawiam czy to nie jakiś przekręt i ściema. No ale może ktoś powinien mnie tego nauczyć ;-)

: 21 lut 2008, o 17:08
autor: Vert
Konto usunięte pisze:Ładny opis... Ja jakiś dziwny jestem, bo żadnej historii nie czuję. Zawsze czuję kurde wino. Czasem bardziej kwaśne, czasem mniej. Bardziej, lub mniej wytrawne... Ale historię. Ni chu chu... Nawet się czasem zastanawiam czy to nie jakiś przekręt i ściema. No ale może ktoś powinien mnie tego nauczyć ;-)
no taka przenosnia.tez mnie irytuja brednie jak wino smakuje te opisy dekadenckie.w slowie historia kryje sie jednak jakis sens,jesli wino pochodzi z winnic roznych.z roznych miejsc na swiecie.mnie zastanawie zawsze jak wyglada winnica z ktorej pochodzi wino,jak jest dane wino robione.kiedy powstalo etc,to naprawde fiduniu ciekawa sprawa takie pochodzenie dobrego wina.nawet to jest ciekawe jak wino dotarlo do polski kto je sprowadzil to wazne informacje som...bo do resty sie zgadzam wino albo jest dobre albo gowniane ;-)

: 21 lut 2008, o 17:18
autor: Konto usunięte
Nie no, spoko. Pewnie w tym moim gadaniu jest trochę zazdrości, że moje kubki smakowe jakoś nie rozpoznają tego czy wino jest genialne, czy średnie. Bo złe to potrafię rozpoznać jak wali kwasem przez nos ;-). Trochę mnie zmartwiłeś vert, że te francuskie to sikacze. Bo ja kupuję często bordocze z rocznika 2001-2002 i kurde mi nawet smakują.

Oglądałem ostatnio w czasie choroby jakiś film romantico o maklerze, który się zakochał w dziewczynie z winnicy. No i powzruszałem się i zobaczyłem, że ta historia to może być nawet ciekawa ;-)

: 21 lut 2008, o 17:23
autor: Vert
super film.fakt

: 21 lut 2008, o 17:48
autor: Paul_78
Nie znam się na winach. Tzn. rozróżniam ich dwa rodzaje - te, co mi smakują, i te, co nie. Ale coś w tym jest, że to lepsze (droższe, choć pewnie nie jest to reguła) wino, jest po prostu lepsze. Pijam takie sobie winka w cenach mniej więcej 25-50 złotych, różne portugalczyki, gruzińskie, chilijskie. Czasem lepsze, czasem gorsze. Nieszczęście mnie spotkało na gwiazdkę, bo dostałem wino z tych "lepszych". Oczywiście żadne tam bóg wie co, ale nieco wyższa półka cenowa od tego, co zwykle piję. Wino francuskie, opisane na etykiecie, skąd, kiedy itp. Jakiś żyd Rotschild się pod tym podpisał, co mnie trochę zdziwiło... ale niech tam. W każdym razie to wino smakowało zupełnie inaczej. Miało taki, jakby to określić? Ogon? Znaczy, bierzesz łyk, przełykasz i nadal czujesz smak. W każdym razie, jak potem kupiłem sobie to, co zwykle to... brakowało w nim kropki nad "i".
I teraz nie wiem co robić... tankować Forestera, czy wino :roll:

: 21 lut 2008, o 18:00
autor: Vert
ano wlasnie jak raz wypijesz dobre wino to juz koniec wlasnie to sie nazywa ta historia wina.

co do rotchilda to zyd francuski jedna z najwiekszych postaci w swiecie wina i jeden z najwiekszych producentow wina wlasnie z wyzszej polki.

ale jak piszesz niestety jego wina zaczynaja sie od jakis 60 pln.ale i tak sa mega rozne i pyszne porownujac do szczochow za 25pln.

a drozsze znaczy lepsze bo..no wlasnie bo cala ta historia wyprodukowania wina jes dlugotrwala i skomplikowana a do produkcji wina zostaly uzyte wyselekcjonowane grona plus obrobka ich zostala zrobiona tak jak sie nalezy,wino wylezakowalo w bekach odpowiedni dlugo etc...

: 21 lut 2008, o 18:04
autor: FUX
Kiedyś verta pytałem, dlaczego nie ściąga czegoś do picia np. z Chorwacji z Peljesaca. Wymigal sie od odpowiedzi, a wina robią zacne....
Czasami kupuję wina bułgarskie (ten sentyment do KDL-u :mrgreen: ).
Ostatnio zasmakowało mi porto. Mniam.

: 21 lut 2008, o 18:07
autor: Vert
Chorwackie wina super ale problemy ze sprowadzaniem sa straszne ...

: 21 lut 2008, o 18:10
autor: FUX
vert. Wierzę w Twoje możliwości. Masz we mnie klienta. Zapasik dopiero w lipcu sobie przywiozę......
A i Prosek by się przydal. :mrgreen:

: 21 lut 2008, o 19:13
autor: Rallymen
Jestem pod wrażeniem! Mianuję Verta PIERWSZYM WINNYM KRESKI :mrgreen:

: 21 lut 2008, o 19:20
autor: damazia
Ja tam lubię francuzy. I to te bardzo wytrawne, ciężkie np. z doliny Rodanu (Cote du Rhone), tylko, że trzeba je pić schłodzone do 14-16 st. C. Chateauneuf-du-Pape, o którym pisze Vert do nich należy. Do takiej na przykład wołowinki... mniaaaam!
De gustibus... :-D
Myśle, że w Polsce pijemy wino czerwone wytrawne o za wysokiej temperaturze. Temperatura pokojowa to tak naprawdę temperatura piwniczki z winami i zdecydowanie nie powinna być to temperatura "kaloryferowa". Raczej nie powinniśmy pić zupy o temperaturze 23-25 st.C. To tak, jakby pić nieschłodzone piwo w upał... brrrr....
Nawet u nas w knajpach podają takie zupy... fuj!

A z argentyńczyków to polecam te z winnicy Mendoza. Do czerwonego oraz do grillowanego mięska.

Zaskoczyły mnie wina tunezyjskie. W sklepach z winami panowie winiarze patrzą na mnie ze zgorszeniem, jak o nie pytam. Róziowe lekkie i niezobowiązujące Gris de Gris dobre na lato + krewetki + plaża + urlop. ech.... Poza tym czerwone i poważniejsze Cru de Mornag i Vieux Magon. Połwytrawne Chateau de Mornag Mandagon to sensowne niedrogie wino do dostania w Makro (można je czasem znaleźć np. w dziale z winami południowoamerykańskimi :evilgrin: )

: 21 lut 2008, o 19:25
autor: Vert
damazia pisze:Ja tam lubię francuzy. I to te bardzo wytrawne, ciężkie np. z doliny Rodanu (Cote du Rhone), tylko, że trzeba je pić schłodzone do 14-16 st. C. Chateauneuf-du-Pape, o którym pisze Vert do nich należy. Do takiej na przykład wołowinki... mniaaaam!
De gustibus... :-D
Myśle, że w Polsce pijemy wino czerwone wytrawne o za wysokiej temperaturze. Temperatura pokojowa to tak naprawdę temperatura piwniczki z winami i zdecydowanie nie powinna być to temperatura "kaloryferowa". Raczej nie powinniśmy pić zupy o temperaturze 23-25 st.C. To tak, jakby pić nieschłodzone piwo w upał... brrrr....
Nawet u nas w knajpach podają takie zupy... fuj!

A z argentyńczyków to polecam te z winnicy Mendoza. Do czerwonego oraz do grillowanego mięska.

Zaskoczyły mnie wina tunezyjskie. W sklepach z winami panowie winiarze patrzą na mnie ze zgorszeniem, jak o nie pytam. Róziowe lekkie i niezobowiązujące Gris de Gris dobre na lato + krewetki + plaża + urlop. ech.... Poza tym czerwone i poważniejsze Cru de Mornag i Vieux Magon. Połwytrawne Chateau de Mornag Mandagon to sensowne niedrogie wino do dostania w Makro (można je czasem znaleźć np. w dziale z winami południowoamerykańskimi :evilgrin: )
ja napisalem ze w polsce dosc trudno kupic dobrego francuza.jak jestem we francji to kupuje wino po 3 euro i na ogol sa wysmienite.szato nef du pape pilem w tejze miejscowosci i bylo genialne.w polsce syf.

co do rozowych to to sa latwe wina i dosc trudno spieprzyc rozowe wino no chyba ze kupimy carlo rossi ...

[ Dodano: 2008-02-21, 18:29 ]
a no i ladne zdanko uslyszalem
zycie jest za krotkie by pic tanie wina :mrgreen:

: 21 lut 2008, o 19:46
autor: damazia
ja napisalem ze w polsce dosc trudno kupic dobrego francuza.jak jestem we francji to kupuje wino po 3 euro i na ogol sa wysmienite.szato nef du pape pilem w tejze miejscowosci i bylo genialne.w polsce syf.
aaaaa....tak! To fakt. Zgadzam się! A może nasi transportowcy grzeją te wina pod chmurka zanim je wstawią do sklepu? Pijemy więc je przegotowane? Zupa, jak nic... :mrgreen:
Inna sprawa, że jak się jest TAM i jest się wyluzowanym, na urlopie, w romantycznej knajpce, to wszystko i tak BARDZEJ smakuje!
Zwłaszcza lokalni producenci są "smakowici". Nikt o nich nigdzie nie słyszał poza tubylcami (tambylcami).
Vert pisze:zycie jest za krotkie by pic tanie wina
bomba! kupuję! :lol:

: 21 lut 2008, o 19:49
autor: Vert
damazia pisze:
ja napisalem ze w polsce dosc trudno kupic dobrego francuza.jak jestem we francji to kupuje wino po 3 euro i na ogol sa wysmienite.szato nef du pape pilem w tejze miejscowosci i bylo genialne.w polsce syf.
aaaaa....tak! To fakt. Zgadzam się! A może nasi transportowcy grzeją te wina pod chmurka zanim je wstawią do sklepu? Pijemy więc je przegotowane? Zupa, jak nic... :mrgreen:
Inna sprawa, że jak się jest TAM i jest się wyluzowanym, na urlopie, w romantycznej knajpce, to wszystko i tak BARDZEJ smakuje!
Zwłaszcza lokalni producenci są "smakowici". Nikt o nich nigdzie nie słyszał poza tubylcami (tambylcami).
Vert pisze:zycie jest za krotkie by pic tanie wina
bomba! kupuję! :lol:

to prawda w wakacje nawet cycula smakuje inaczej :mrgreen:

: 21 lut 2008, o 19:58
autor: damazia
Vert pisze:to prawda w wakacje nawet cycula smakuje inaczej :mrgreen:
Powiedzmy otwarcie, że tu się wyjątkowo z tobą nie zgodzę! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

: 21 lut 2008, o 21:58
autor: Vert
damazia pisze:
Vert pisze:to prawda w wakacje nawet cycula smakuje inaczej :mrgreen:
Powiedzmy otwarcie, że tu się wyjątkowo z tobą nie zgodzę! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
cale szczescie.co do transportu.wino niestety jest strasznie podatne na podroze.otworzylem kiedys wino zaraz po trasie francja warszawa i ....o matko kwas ochyda koszmar.a kupilem wino ktorym upijalem sie codziennie przez 2 tygodnie.roznica byla kolosalna.2 tygodnie pozniej otworzylem kolejna butelke i...cudo.smak wakacji i pijanstwa powrocil szczesliwie.

ale jak to mawia pewien smakosz wina:na wino trzeba miec czas.i ma racje.no bo co moze byc przyjemniejszego od kawalka dobrego koziego sera i czerwonego wina...nic...dluuuugo dlugo nic :evilgrin: