Pogaduchy historyczne

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

Pogaduchy historyczne

Post 15 lut 2010, o 22:58

Tak mnie naszło coby nowy wątek założyć, czasami nasze rozmowy w wątkach polityczno-gospodarczych schodzą na historię i jakoś nie mają właściwego miejsca aby rozwinąć skrzydła. A na pewno wśród nas jest kilku takich co mając ze dwa takie czołgi to sami by tę wojnę wygrali.

Na początek proponuję Wielką Wojnę, trochę u nas lekceważoną a mam wrażenie że równie istotną jak bardziej znana 20 lat później.
Wpadł mi w niedzielę link do olbrzymiej ilości zdjęć z różnych frontów a że są bardzo interesujące i jest ich wiele poświęcę jeszcze kilka wieczorów na ich oglądanie.
http://www.militaryphotos.net/forums/sh ... ld-War-One

Są zdjęcia z różnych frontów, artyleria, broń pancerna, marynarki trochę mniej ale od tamtego czasu przez cały wiek XX prawie niczego nowego nie odkryto - unowocześniano tylko sprzęt i doktrynę jego użycia.


Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

minimus
5 gwiazdek
Auto: kiedyś OBK MY06 2.5L
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Pogaduchy historyczne

Post 15 lut 2010, o 23:41

inquiz pisze: Na początek proponuję Wielką Wojnę,
No właśnie z tą 1WŚ zawsze mnie zastanawiała jedna rzecz. Dokładnej ilości absolutnie nie pamiętam, ale podczas niej zginęło strasznie dużo Polaków. Ilość wręcz podobna jak na 2WŚ. Tylko dlaczego o tym się w ogóle nie mówi?? Podczas moich wielu podróży zagramanicznych :whistle: stwierdziłem, że w krajach anglosaskich mówi się o ofiarach w obu wojnach z równą powagą i równie często.
Jedyne co mi przychodzi do głowy to, że dla Polski ta wojna (pozornie przynajmniej) się dobrze skończyła i że ofiarami byli przede wszystkim żołnierze (ale nie tylko). No i siłą rzeczy nie była to nasza wojna.
inquiz, na mp.net polecam polskie wątki - afganistan, all over the world, ale też policyjne :thumb:
inquiz pisze: ale od tamtego czasu przez cały wiek XX prawie niczego nowego nie odkryto
Dwie kluczowe rzeczy odkryto, a właściwie wynaleziono:
1. silniki rakietowe
2. maszyny cyfrowe
i to chyba dotyczy nie tylko militariów. XXw to udoskonalanie starych wynalazków. Może oprócz medycyny :mrgreen:

inho pomysł na wątek przedni :thumb:

ky
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Boat City
Auto: die Pflaume
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Pogaduchy historyczne

Post 15 lut 2010, o 23:46

minimus pisze: 1. silniki rakietowe
2. maszyny cyfrowe
3. radar,
4. rozszczepienie atomu.

r.
Wieśniak w trójce. Dla przyjaciół Rufjan.

zofija
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice/Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Pogaduchy historyczne

Post 15 lut 2010, o 23:54

minimus pisze: Może oprócz medycyny :mrgreen:
A penicylina? :?

Poza tym jeszcze całkiem sporo wynalazków przyniósł nam XX w.
Czarownica prawdę Ci powie :D

Tasior_Miedziak
4 gwiazdki
Lokalizacja: z zaświatów
Auto: Czarny karawan na gnojówkę
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Pogaduchy historyczne

Post 15 lut 2010, o 23:55

Rzeczywiscie jest tak, ze I Wojna prawie nie istnieje w naszej swiadomosci narodowej. To pewnie przez fakt, ze nie bylo nas wtedy na mapie i walczylismy w armiach zaborcow nie o swoja sprawe. Paradoksalnie to wlasnie ta wojna dala nam niepodleglosc. Nie bezposrednio, ale jednak.

P.S. Watek bardzo dobry. Tego mi brakowalo! Tylko zeby nie skonczylo sie na pogaduchach o dupie Maryni. Moze Inquiz zostaniesz moderatorem? ;-) Jak sie bedziesz opieral to Cie wybierzemy w stronniczym glosowaniu.
Ostatnio zmieniony 15 lut 2010, o 23:58 przez Tasior_Miedziak, łącznie zmieniany 1 raz.

minimus
5 gwiazdek
Auto: kiedyś OBK MY06 2.5L
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Pogaduchy historyczne

Post 15 lut 2010, o 23:57

zofija, właśnie w medycynie bardzo dużo. O to mi chodziło.

Tasior_Miedziak
4 gwiazdki
Lokalizacja: z zaświatów
Auto: Czarny karawan na gnojówkę
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Pogaduchy historyczne

Post 16 lut 2010, o 00:10

Takie pierwsze moje skojarzenia z Pierwsza Wojna (z malej czy z duzej? ) to przede wszystkim:

- wojna pozycyjna w okopach
- stosowanie gazow bojowych
- dwuplatowe samoloty
- starcia wedlug przestarzalej taktyki rodem z wojen napoleonskich
- CK Dezerterzy :mrgreen:

W moim rodzinnym miescie na cmentarzu sa setki grobow zolnierzy niemieckich poleglych w Pierwszej Wojnie, za to zadnych poleglych w drugiej

minimus
5 gwiazdek
Auto: kiedyś OBK MY06 2.5L
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Pogaduchy historyczne

Post 16 lut 2010, o 00:18

Tasior_Miedziak pisze: - wojna pozycyjna w okopach
- stosowanie gazow bojowych
- dwuplatowe samoloty
- starcia wedlug przestarzalej taktyki rodem z wojen napoleonskich
- CK Dezerterzy
niemiecki rewanż za Grunwald ;)

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Pogaduchy historyczne

Post 16 lut 2010, o 00:32

Ech, Wielka Wojna. Ludzie jeszcze nie wymyślili, jak się skutecznie zabijać masowo. Ale już próbowali.

To się wszystko mogło inaczej skończyć. Gdyby Franz Josef przemienił Austro-Węgry w Austro-Węgro-Slowiańszczyznę, moglibyśmy do Krakowa wiz potrzebować. Za to Rosja pewnie utraciłaby polskie ziemie, które przeszłyby do Rzeszy. A co dalej? Może autonomia, a może nie (w końcu to potworne państwo narodowe już wymyślono...).

Jedno jest pewne, ta wojna nie była potrzebna nikomu, kto ją wszczynał.

Tasior_Miedziak
4 gwiazdki
Lokalizacja: z zaświatów
Auto: Czarny karawan na gnojówkę
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Pogaduchy historyczne

Post 16 lut 2010, o 00:46

Potrzebna to moze nie byla sama w sobie. To raczej przykra konsekwencja wielu procesow.

Funky, Austro-Wegry konaly i nic nie bylo w stanie tego procesu zatrzymac. Cesarstwo ugielo sie pod wlasnym ciezarem. Mozna gdybac co by sie stalo z Polska i Polakami, jednak cesarstwu nic juz nie bylo w stanie pomoc. A kiedy upada gigant, ktory niemal pol Europy za pysk trzymal, to musial byc wielki huk.

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Pogaduchy historyczne

Post 16 lut 2010, o 00:55

Konały, bo skostniały. Tkwiły w marazmie. Nie było woli reform, które w takim państwie - dużym i wielonarodowościowym były konieczne.

Austriacy nie mieli pomysłu co ze sobą zrobić, zresztą cały czas silne były ruchy prące do zjednoczenia z Rzeszą, ale tego to by CK monarchia nie przeżyła. To by dopiero wojna była.

Tasior_Miedziak
4 gwiazdki
Lokalizacja: z zaświatów
Auto: Czarny karawan na gnojówkę
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Pogaduchy historyczne

Post 16 lut 2010, o 01:07

Akurat Austro-Wegry nie zdazyly skostniec jako mocarstwo. Istnialy rekordowo krotko udowadniajac, ze idea panstwa wielonarodowego ma bardzo kruche podstawy. Na ironie zakrawa fakt, ze my sami, wspolczesnie probujemy wskrzesic ta idee. Unia Europejska to przeciez nic innego jak pseudo panstwowy twor oparty o tygiel kulturowy spajany unia celna i walutowa. Tak samo jak Austro-Wegry, z totalnie roznymi interesami politycznymi panstw uczestniczacych.

Ja tam sobie mysle, ze kazde panstwo czy tez mocarstwo, ktore ma ambicje posiadac Balkany w swoim obrebie sporo ryzykuje. Tam od zawsze bylo i jest goraco. Oczywiscie mysle tu o polityce, kulturze, religii. Slynny balkanski kociol :!:

Balkany to oczywiscie jedna kwestia. Druga sprawa to sasiednie mocarstwa.

So What!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kraków
Auto: Giulia V Q4
Polubił: 287 razy
Polubione posty: 55 razy

Re: Pogaduchy historyczne

Post 16 lut 2010, o 01:11

Tasior_Miedziak pisze: Na ironie zakrawa fakt, ze my sami, wspolczesnie probujemy wskrzesic ta idee. Unia Europejska to przeciez nic innego jak pseudo panstwowy twor oparty o tygiel kulturowy. Tak samo jak Austro-Wegry, z totalnie roznymi interesami politycznymi panstw uczestniczacych.
Prędzej porównałbym Austro-Węgry do tzw. eksperymentu wołyńskiego, a więc tego, co próbował przeprowadzić Henryk Józewski. Choć i tutaj analogia jest dość odległa ;-)

Tasior_Miedziak
4 gwiazdki
Lokalizacja: z zaświatów
Auto: Czarny karawan na gnojówkę
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Pogaduchy historyczne

Post 16 lut 2010, o 01:13

So What! pisze: Prędzej porównałbym Austro-Węgry do tzw. eksperymentu wołyńskiego, a więc tego, co próbował przeprowadzić Henryk Józewski. Choć i tutaj analogia jest dość odległa ;-)
Mysle, ze to nie ta skala. Zdecydowanie nie ta.

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Pogaduchy historyczne

Post 16 lut 2010, o 01:22

Tasior_Miedziak, ale tam były tylko dwa państwa uczestniczące (sensu largo przynajmniej, bo można liczyć Styrię i Felső-Ausztrię oddzielnie, tak jak i Horvát-Szlavónország...). I spory dotyczyły w zasadzie kwestii fiskalnych (bo Węgrzy chcieli więcej dla siebie wyszarpać).

Austro-Węgry padły pod ciężarem nacjonalizmów. Trzeba było się podzielić władzą ze Słowianami - w końcu prawie połowa poddanych to byli Słowianie. Więcej niż Austriaków/Niemców i Węgrów razem wziętych.

Tasior_Miedziak
4 gwiazdki
Lokalizacja: z zaświatów
Auto: Czarny karawan na gnojówkę
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Pogaduchy historyczne

Post 16 lut 2010, o 01:35

Funky, jak tak patrze na mape Austro-Wegier to jest chyba dokladnie na odwrot, w sensie panstw czy tez nacji uczestniczacych. Wegrzy, Austriacy, Slowency, Slowacy, Niemcy, Czesi, Ukraincy, Serbowie, Rumuni, Wlosi, Chorwaci. Tak wiem, ze nacja dominujaca byli Austraicy i Wegrzy. Jednak lista narodowosci w skladzie jednego "panstwa" jest zaiste imponujaca.

Wcale sie nie dziwie, ze rozsadzilo ten twor od srodka. Zreszta posrednia przyczyna pierwszej wojny byla w istocie daznosc Serbii do niepodleglosci. Czyli jak napisales - nacjonalizmy.

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Pogaduchy historyczne

Post 16 lut 2010, o 11:13

Edit, żeby nie utrupiać wątku ;-)

Co prawda nie chwytam, w czym leży ryzyko "wykładu" (za długie? za dużo faktów i nazwisk? tematy śliskie?) ale nieważne.
Faktycznie, zamiast pisać wykłady o tym, o czym człowiek ma jakieś-tam profesjonalne pojęcie - lepiej dyskutować o tym, na czym się nie zna...
Ostatnio zmieniony 16 lut 2010, o 12:01 przez WiS, łącznie zmieniany 1 raz.

Tasior_Miedziak
4 gwiazdki
Lokalizacja: z zaświatów
Auto: Czarny karawan na gnojówkę
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Pogaduchy historyczne

Post 16 lut 2010, o 11:52

WiS, ale to miala byc dyskusja, a nie wyklad. Jest spora szansa, ze wlasnie niechcaco ukatrupiles ten watek :-> Obym sie mylil.

Tasior_Miedziak
4 gwiazdki
Lokalizacja: z zaświatów
Auto: Czarny karawan na gnojówkę
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Pogaduchy historyczne

Post 16 lut 2010, o 12:09

WiS pisze: Edit, żeby nie utrupiać wątku ;-)
Nie no nie zamykaj sie w sobie ;-) Bardzo ciekawe rzeczy napisales tylko w takiej formie, ze nic dodac, nic ujac. A tu o dyskusje chodzi :-)

Mnie najbardziej poruszyla kwestia identyfikacji Polakow pod zaborami. Widac wyraznie. ze 123 lata nieistnienia na mapie i Kulturkampf zrobily swoje. Malo sie o tym w podrecznikach pisze. Za to mit Drzymaly kultywuje sie bardzo pieczolowicie.

Azrael
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Pogaduchy historyczne

Post 16 lut 2010, o 12:12

Przywracaj WiS tego posta i to już.

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Pogaduchy historyczne

Post 16 lut 2010, o 12:12

Tasior_Miedziak pisze: nie zamykaj sie w sobie
Nie zamykam się - oddaliłem się do działu technicznego :mrgreen:

Wyjdzie mi na zdrowie, szczególnie pod względem czasowym :whistle:
Azrael pisze: Przywracaj WiS tego posta i to już.
Niestety, skasowany. Chyba, że Remek umie skądś wykopać, to proszę uprzejmie.

Tasior_Miedziak
4 gwiazdki
Lokalizacja: z zaświatów
Auto: Czarny karawan na gnojówkę
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Pogaduchy historyczne

Post 16 lut 2010, o 12:13

Azrael pisze: Przywracaj WiS tego posta i to już.
...i to predziutko ;-)

michal
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Radom
Polubił: 57 razy
Polubione posty: 13 razy

Re: Pogaduchy historyczne

Post 16 lut 2010, o 12:13

WiS pisze: Nie zamykam się - oddaliłem się do działu technicznego :mrgreen:

Emigracja wewnętrzna w towarzystwie karburatorów, śrubków i nakrętków? ;-)

esilon
6 gwiazdek
Auto: mat
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 4 razy

Re: Pogaduchy historyczne

Post 16 lut 2010, o 12:16

WiS pisze: Niestety, skasowany.

Tasior_Miedziak, może zacytujesz z pamięci bo nie zdązyłem przeczytać :->

Tasior_Miedziak
4 gwiazdki
Lokalizacja: z zaświatów
Auto: Czarny karawan na gnojówkę
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Pogaduchy historyczne

Post 16 lut 2010, o 12:20

esilon pisze: Tasior_Miedziak, może zacytujesz z pamięci bo nie zdązyłem przeczytać :->

Szkoda, ze mam przegladarke w trybie "partyzant" bo nawet w cache nic mi nie zostalo.
Ostatnio zmieniony 16 lut 2010, o 12:21 przez Tasior_Miedziak, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ