dlaczego media mają wpływ?

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
ODPOWIEDZ
vibowit
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kiełpin
Auto: szkoda
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 28 kwie 2010, o 10:53

vibowit pisze:Jesteśmy zalewani informacjami (albo dezinformacjami) i w tym natłoku z różnych przyczyn (lenistwa, premedytacji, niemożliwości) nie weryfikujemy tego co do nas dociera, tylko chłoniemy jak gąbka to co uznamy za wygodne, wiarygodne, interesujące. I potem jakieś wyrwane z kontekstu czy też przeinaczone zwroty, sytuacje stają się podstawą do stanowiska w różnych sprawach. I tak spirala się nakręca.
Ten dowcip świetnie oddaje sedno problemu:
- Nie przychodź do nas więcej,... jak byłeś ostatnio to zginęły nam pieniądze- mówi Kowalski do swojego kolegi.
- Chyba nie sądzisz, że to ja wam te pieniądze ukradłem ?
- O to cię nikt nie posądza bo pieniądze się znalazły, ale wiesz - niesmak pozostał !!!
:mrgreen:


czarne jest piękne...

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 28 kwie 2010, o 11:15

vibowit, pierwsza część jest jak najbardziej prawdziwa. A w drugiej mam wrażanie, że znowu kogoś bronisz :razz:

Bilex
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: WuWuA
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 261 razy

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 29 kwie 2010, o 22:39

Death ain't nothin' but a heartbeat away...

piotruś
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wielkopolska
Auto: Giulietta Veloce / Hyundai I30N Performance / Ioniq 6 / był Forester 2,5XT
Polubił: 317 razy
Polubione posty: 202 razy

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 29 kwie 2010, o 23:23

A propos mediów:
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... azany.html :roll:

- no przecież tak budowano media, aby miały wpływ :idea: ... pytanie z tytułu wątku jest retoryczne :oops:

minimus
5 gwiazdek
Auto: kiedyś OBK MY06 2.5L
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 29 kwie 2010, o 23:35

piotruś pisze: Tamte Ci powiedzą ile to kosztuje, czego one oczekują, a na na co Ty masz uważać i czego się spodziewać wprost, dokładnie i bez ściemy
ho ho, widze, że masz trochę wiedzy na ten temat :thumb: :lol:

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 30 kwie 2010, o 10:29

piotruś pisze:- no przecież tak budowano media, aby miały wpływ :idea: ... pytanie z tytułu wątku jest retoryczne :oops:
piotruś, tytuł wątku można rozumieć dwojako. ten drugi sposób rozumienia to pytanie "dlaczego media mają NA MNIE tak duży wpływ". czy rzeczywiście jesteśmy aż tak podatni? niezależnie od wieku/wykształcenia/płci/IQ ....
albo jeszcze inaczej: co powoduje, że łykamy to g..., które media sprzedają?

jedna odpowiedź już padła: bo to jedyne źródło informacji. jedyne, czyli nie weryfikowalne, w większości przypadków.

jest jeszcze drugi problem: dlaczego słodki (albo katastroficznie grobowy) głos spikerki powoduje, że wyłącza się myślenie? że nawet największą nielogiczność przyjmujemy jako prawdziwą informację.

ostatnio komentowany szeroko filmik p. Pospieszalskiego, na przykład. gdyby go wyświetlić w oprawie "Kronika Filmowa, Maj 1959" wszyscy pokiwaliby głowami "no tak, Gomółka, cenzura, gadzinówka, normalka".
a ponieważ został przedstawiony tu i teraz, wielka dysputa o dziennikarstwie i "emocjach społecznych". ta wielka dysputa, to (dla mnie) piękny przykład na to, jak się wszystkim dyskutującym, przy oglądaniu tego dzieła, myślenie wyłączyło.

barton
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 30 kwie 2010, o 16:07

myślę, że ten artykuł wpisuje się w konwencję tego tematu:
http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/ ... &startsz=x
"Nim cokolwiek napiszesz, pomyśl o swojej matce. Czy byłaby dumna?"

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 10 sie 2010, o 14:15

no niestety, będzie o "awanturze" wczorajszej pod pałacem prezydenckim. :evilgrin:


dlatego, że po oglądnięciu ok. 30 minut z okazji czynienia prozaicznych czynności domowych, znowu rzuciły mi się pewne zachowania mediów. i tak
- wydarzenia NA ŻYWO relacjonowały zarówno TVP Info jak i TVN 24, TVP1 chyba tyż. czyli najważniejsze stacje informacyjne. dlaczego? po wysłuchaniu państwa reporterstwa nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że są srodze (podkreślam: srodze) zawiedzenie, że muszą używać słowa festyn/happening zamiast "doszło do starć". bezrobotnego pana szefa akcji policji chyba ze dwa razy molestowano w stylu "czy będzie bezpiecznie", "czy były incydenty".
- w dzisiejszym internecie manifestacja nie pojawiła się w absolutnie pierwszych i najdłuższych komentarzach, a kilka z tych, które się ukazało mówi o młodzieżowej imprezce (co według mnie jest bardzo dużym błędem). nie wiem dlaczego, ale mam podejrzenie graniczące z pewnością, że jedna rozbita głowa (nieważne po której "stronie") sprawiłaby, że wydarzenie by BAAARDZO urosło.

połączenie dwóch powyższych podpowiada mi, że gdyby nie widmo prawie pewnej - według dziennikarzy - awantury, wczoraj wieczorem pod Pałac pofatygowały by się kamery TVN Warszawa i ... tyle.

na koniec: klękam na oba kolana przed nadal nie do końca zauważanym medium: społeczności, czyli facebook. właśnie zobaczyłem (piszę o swoim doświadczeniu, ale widząc różne komentarze, pocieszam się, że nie jestem jedyny. oj, nie), że facebook, to nie "społeczność", tylko społeczność. pomimo tego, że podglądam facebook'a od jakiegoś czasu, dla mnie jest to odkrycie. jest to dla mnie tym bardziej zaskakujące, że to podglądanie zaczęło się jakieś 4 lata temu i polska edycja tego medium naprawdę raczkowała.

vibowit
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kiełpin
Auto: szkoda
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 7 wrz 2010, o 10:01

Konto usunięte pisze:Ziemkiewicz jest tak samo niezależny jak ów portal niezależna.pl Jak chcemy o tym pogadać, to chodźmy do "mediów".
No to jestem. :razz:
Chętnie posłucham o tej zależności Ziemkiewicza, bo mi się wydaje, że mylisz stronniczość z zależnością.
czarne jest piękne...

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 7 wrz 2010, o 12:45

vibowit, kto płaci Ziemkiewiczowi? Zdaje się, że Rzepa. A więc jest zależny od "kolegium redakcyjnego" tej gazety, która to z kolei od jakiegoś czasu prezentuje jeden słuszny pogląd.

Portal niezależna.pl jest sponsorowany (sądząc po bannerach) przez Gazetę Polską i Fundację Niezależne Media (w których głównym fundatorem jest Tomasz Sakiewicz - co napisane jest na stronach w/w).

Z mojego punktu widzenia Ziemkiewicz jest równie niezależny co Jacek Żakowski, czy Janina Paradowska... Zakładam jednak, że mogę się mylić ;-)

Arno
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Spa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 7 wrz 2010, o 13:01

Fido_ powstaje interesujące pytanie czy jako dziennikarz idę pracować od gazety, której profil mi odpowiada, czy idę gdziekolwiek dadzą kasę i robię z siebie prostytutkę?
Gdyby oceniać brać dziennikarską po tym co wyprawiali w latach 50/60/70 to koncepcja prostytucyjna byłaby prawdziwa.
Ciekawe jakie są mechanizmy zatrudniania się w tej branży. Złudzeń nie mam.
Masz 45 lat, dwójkę dzieci, jedno chce studiować w USA drugie w Prayżu, masz trzecie dziecko z kochanką - duże wydatki na ubranka z Gallerie Lafayette - jakoś trzeba na to zarobić.
Ocieplenie klimatu zabije nas kosztami ogrzewania.

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 7 wrz 2010, o 13:24

Arno, to co napisałeś to czysta prawda życiowa. Dlatego nie nazywajmy ich niezależnymi, podobnie jak portali, które na odległość pachną jedną opcją polityczną.

IMHO żaden dziennikarz komentujący politykę nie jest niezależny. Niezależny to ma szansę być reporter, który pisze reportaże o życiu dzikich zwierząt, albo o dzieciach startujących w konkursach pianistycznych.

esilon
6 gwiazdek
Auto: mat
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 4 razy

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 7 wrz 2010, o 13:31

Arno pisze: Masz 45 lat, dwójkę dzieci, jedno chce studiować w USA drugie w Prayżu, masz trzecie dziecko z kochanką - duże wydatki na ubranka z Gallerie Lafayette - jakoś trzeba na to zarobić.

ale se nagrabił, wyrazy

vibowit
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kiełpin
Auto: szkoda
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 7 wrz 2010, o 15:13

Konto usunięte pisze:vibowit, kto płaci Ziemkiewiczowi? Zdaje się, że Rzepa. A więc jest zależny od "kolegium redakcyjnego" tej gazety, która to z kolei od jakiegoś czasu prezentuje jeden słuszny pogląd.
Hmmm. Dziwna definicja zależności.
RAZ nie jest na etacie w Rzepie, z tego co wiem. Akurat rzepa prezentuje ten mniej słuszny pogląd. :razz:
Nawiązując do myśli Arno... z Ziemkiewiczem można się zgadzać, albo nie, ale na pewno nie można o nim powiedzieć, że zmienia poglądy w zależności od tego kto jest przy władzy.

Patrząc na Twoją (Konto usunięte) definicję, to faktycznie żaden dziennikarz nie jest niezależny, bo wszyscy skądś dostają kasę. Nie bardzo też w tym kontekście rozumiem, jaka jest różnica między dziennikarzem politycznym, a tym od dzikich zwierząt. Temu drugiemu też muszą puścić jego tekst/program, więc jest tak samo zależny.
czarne jest piękne...

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 7 wrz 2010, o 15:29

vibowit pisze: Patrząc na Twoją (Konto usunięte) definicję, to faktycznie żaden dziennikarz nie jest niezależny, bo wszyscy skądś dostają kasę.

Jerzy Urban jest niezależny :-p

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 7 wrz 2010, o 15:53

vibowit pisze:Temu drugiemu też muszą puścić jego tekst/program, więc jest tak samo zależny.
chodzi o to, że dopóki "pisklaki mając 5 tygodni jedzą pół robaczka a mając 10 całego" nikt mu do tekstu się nie wtrąca. bo nikogo robaczki nie obchodzą. czyli jest niezależny
jeśli jednak napisze "pisklak - bohater tego reportażu - został zabity w czasie nielegalnego polowania przez ministra xxx" to natychmiast okaże się, że jednak jest zależny.
zazwyczaj.


a co do RAZ'a, to niestety, ale coraz częściej pie... pisze rzeczy, które - według mnie - są logicznie sprzeczne. artykuł, od przez który tu przyszliśmy też jest tego przykładem. zwłaszcza fragment o "Kursku".

burat
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Bielawa
Auto: Łosiarrii , Baśka
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 7 wrz 2010, o 15:58

damaz pisze: pisklaki
jesteś pewny :whistle: :mrgreen:
Mikołaj Rej cyt. " A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swoje Rajdówki mają" :mrgreen:

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 212 razy
Polubione posty: 491 razy

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 7 wrz 2010, o 15:59

burat pisze:
damaz pisze: pisklaki
jesteś pewny :whistle: :mrgreen:
LOL :-)
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 7 wrz 2010, o 16:02

burat pisze:jesteś pewny :whistle:
no to se pobyłem niezależny :wall:










:mrgreen:

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 212 razy
Polubione posty: 491 razy

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 7 wrz 2010, o 16:04

damaz pisze: no to se pobyłem niezależny :wall:

Poczekaj aż damazia wpadnie :mrgreen:
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 7 wrz 2010, o 16:13

ty damazi do polityki nie mieszaj. się okaże, że ma inne niż ja poglądy i będziesz musiał mi obiady robić :x



:razz:

So What!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kraków
Auto: Giulia V Q4
Polubił: 287 razy
Polubione posty: 55 razy

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 7 wrz 2010, o 16:14

damaz pisze: ty damazi do polityki nie mieszaj. się okaże, że ma inne niż ja poglądy i będziesz musiał mi obiady robić :x



:razz:
Gorzej, jak różnicie się z Chlorem poglądami :giggle:

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 212 razy
Polubione posty: 491 razy

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 7 wrz 2010, o 16:14

damaz, nie denerwuj sie, podobno całkiem nieźle gotuję... tylko sprzątać nie lubię. To co - transakcja wiązana ? :mrgreen:
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

ky
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Boat City
Auto: die Pflaume
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 7 wrz 2010, o 17:06

damaz pisze:ty damazi do polityki nie mieszaj. się okaże, że ma inne niż ja poglądy i będziesz musiał mi obiady robić :x
:razz:
Nic się nie łam, Chlor całkiem niezłą michę sporządza :)

r.
Wieśniak w trójce. Dla przyjaciół Rufjan.

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Re: dlaczego media mają wpływ?

Post 7 wrz 2010, o 17:18

Konto usunięte pisze:
Jerzy Urban jest niezależny :-p
taki Rydzyk antyklerykałów. Pieprzy trzy po trzy, co mu wygodniej ;-) .

ODPOWIEDZ