Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 115 razy
Polubione posty: 180 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 30 gru 2020, o 22:03

leon pisze:
30 gru 2020, o 19:59
W tym przypadku to raczej etyka aktora, bo że to fejk to chyba wiesz.
Oczywiście, ale jest potencjał.
Gal pisze:
30 gru 2020, o 21:11
Pierwsza zasada robotyki Asimowa ciągle obowiązuje.
Na razie. Gdy Asimov formułował prawa robotyki, to była ona bardzo teoretyczna. ;-)


"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 31 gru 2020, o 22:38

rrosiak pisze:
30 gru 2020, o 22:03
Na razie. Gdy Asimov formułował prawa robotyki, to była ona bardzo teoretyczna.
Bo roboty były teoretyczne - jasne.
Ale z doświadczenia wiem, że w pomiarach więcej zależy od mierzącego, niż od precyzji instrumentu (mówię o sobie, m.in. :giggle: ), więc jak roboty się zbuntują, to będzie to wina błędu ludzkiego programisty raczej, niż robotów i ich AI krzemowego czy kwantowego. Błędu przypadkowego, albo celowego - wprowadzonego przez kolejnego idiotę ratującego świat uciśnionych.
Nie ma co się obawiać robotów, tylko ludzi.
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 1 sty 2021, o 02:37

Gal pisze:
31 gru 2020, o 22:38
więc jak roboty się zbuntują, to będzie to wina błędu ludzkiego programisty raczej, niż robotów i ich AI krzemowego czy kwantowego.
Niekoniecznie. Póki co mamy sztuczną inteligencję w postaci zaprogramowanych algorytmów, jakiś tam mocno ograniczony machine learning. Jak maszyny zaczną być prawdziwie inteligentne, umieć się same udoskonalać, to mogą dojść do przeróżnych wniosków.
Człowiek jak stał się bardziej inteligentny niż reszta, to też różnie bywało. I bywa.
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (1 sty 2021, o 11:11)

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 1 sty 2021, o 15:22

no skoro Asimov został przywołany, to można też odkurzyć Lema.
"Opowieści o pilocie Pirxie"

w tych opowiadaniach Lem pokazuje różne sytuacje, w których człowiek z robotem się nie dogaduje. bo logika inna, ew. - to co Gal podpowiada - bo programista zawalił.

o moim podwórku napiszę:

otóż od dawna jest tak, że mało kto pisze swoje programy do liczenia. powód jest bardzo prozaiczny: jeżeli chcesz "zrobić sobie" program, który będzie na tyle zaawansowany, żeby rozpykać jakiś nowy problem, a nie to, co robią wszyscy wszędzie, to będziesz musiał poświęcić cały dany ci czas na pisanie tego programu, a nie na jego używanie (czyli rozkminianie tego nowego problemu).

efekt jest taki, że wszyscy używają kilku na krzyż narzędzi, które w większości zaczęły swój byt jakieś 30-40 lat temu. i nagle okazuje się, że oprócz wiedzy teoretycznej, którą pokazuje się na slajdach szkoleniowych, jest jeszcze cała "wiedza tajemna" pod tytułem "tak powinno być w teorii, ale to narzędzie robi to inaczej". ponieważ mam przywilej bycia uznanym za "doświadczonego użytkownika" co najmniej dwóch takich narzędzi (że dla jednej z tych firm pracowałem ponad dekadę, to szczegół...), mam dostęp do ludzi, którzy mówią mi szczerze, co i jak. dwa typowe stwierdzenia (pochodzące od pracowników firm robiących te narzędzia), które są istotne dla tej wymiany zdań:


- to działanie wynika z operacji na bazach danych, które są podstawą całego programu i zostało to napisane 30 lat temu. tak się wtedy programowało. teraz zrobilibyśmy to inaczej, ale nie przepiszemy całego kodu, bo zajęłoby to z 10 lat.
- nie wiem. tę konkretną procedurę napisał pan X, ale on odszedł z firmy 5 lat temu (specjalnie ominąłem 4 i 9 :evilgrin: ). od tamtej pory nikt się tym nie zajmuje i właściwie, to nie wiemy jak to działa.

i na koniec coś dla lekarzy, czyli statystyka :evilgrin:
Steve McConnell twierdzi (i jest to powszechnie akceptowane), że na każde 1000 linijek programu (tzw. kloc :-) ) 15 do 50 zawiera "bug".
a ile linijek kodu tworzy Windows? a ile z tych linijek zostało napisanych (i do dzisiaj nie zmienionych) w latach 80 poprzedniego wieku? i dlatego żyją własnym życiem. Windows.

idąc dalej: dlaczego Linuxy działają lepiej? bo od zarania historii Unix (dowolny) jest tak zrobiony, że nie jest jednym workiem, z jednym kodem, tylko kupą w miarę krótkich programów, wykonywanych "on demand" (to, że nie jest używany przez przysłowiowe sekretarki też ma znaczenie).


tak więc, skracając, roboty nie tyle się zbuntują, co raczej wykonają co do joty jakieś beznadziejnie głupie polecenie ich twórców.
jak na przykład "zbuntuj się". :mrgreen:

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 1 sty 2021, o 16:04

damaz pisze:
1 sty 2021, o 15:22
tak więc, skracając, roboty nie tyle się zbuntują
Przy obecnym stanie technologii, a ta jak wiemy nie stoi w miejscu ;-)
Błąd polega na tym, że zakładasz, że program będzie modyfikowany zawsze przez jakiegoś programistę. Albo, że raz napisany nie będzie udoskonalany, no bo kilka programów tak ma.

A nawet jeżeli, to co mi za różnica czy przez buga jakiś blaszak spali całą wioskę, bo mu się nie spodoba.
damaz pisze:
1 sty 2021, o 15:22
idąc dalej: dlaczego Linuxy działają lepiej?
Niekiedy, bo to zależy co uznać za "działają". ;-) Miarą tego czy OS jest dobry, nie jest tylko to, że jest stabilny.

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 1 sty 2021, o 17:48

no z jednej strony tak, można sobie wyobrazić, że maszyny będą programować maszyny.

z drugiej strony...
technologia zdecydowanie nie stoi w miejscu, ale...
całe długie kawałki DOSa cały czas funkcjonują w Windows. jak raz ktoś wymyślił "katalog" i "rozszerzenie", tak od 50 lat sobie te twory są i mają się świetnie.

Linux (dowolny), to modyfikacja (wcale nie jakaś wielka) UNIXa, który powstał w latach 70 XX wieku.

jak się zbierze do kupy Windows i Linux, to nagle okazuje się, że więcej niż 80% "komputeryzacji wszelakiej" bazuje na czymś, co zostało napisane już prawie pół wieku temu.

wracając do Boston Dynamics: stawiam dolary przeciwko orzechom, że przynajmniej niektóre algorytmy w tym ich Atlasie, czy Spocie zostały napisane w okolicach 2005.

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Re: Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 1 sty 2021, o 19:05

Ale jakie to ma znaczenie.
If it works don't fix it.
To jakbyś chciał, żeby książki naukowe przepisywać, tylko dlatego, że są stare.
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (1 sty 2021, o 21:54)

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 1 sty 2021, o 19:08

damaz pisze:
1 sty 2021, o 15:22
"Opowieści o pilocie Pirxie"
Rozmarzyłem się... ;-)
Właściwie wszystko o czym rozmawiamy już tam było, a Pirx został uratowany przez robota górniczego (którego próbował unicestwić), bo u robota zadziałał "instynkt" - czyli kilka linijek kodu napisanego wieki wcześniej przez programistę - człowieka?
O tym później.
damaz pisze:
1 sty 2021, o 15:22
i na koniec coś dla lekarzy, czyli statystyka
Lekarze nie mają innego wyjścia niż opierać się na statystyce, bo medycyna NIE JEST nauką ścisłą. Medycyna (dzisiejsza) jedynie posługuje się naukami ścisłymi, ale jest ciągle sztuką. I niczym innym być nie może, bo operuje na materiale biologicznym, więc funkcjonującym zgodnie z rozkładem normalnym, a nie standardowym/standaryzowanym. Leki, szczepionki, metody leczenia muszą być standaryzowane aby uzyskać najlepszy wynik statystycznie. Bo nie wszyscy lekarze są Paracelsusami, tak jak nie każdy malarz jest Rembrandtem i niewielu tenorów może porównywać się z Placido Domingo.
Zbyt mało wiemy o ludziach, by twierdzić, że wiemy lepiej niż statystyka pokazuje.
https://financialrisk.wordpress.com/201 ... ousel-5652
To jest taki uproszczony schemat reakcji biochemicznych i wzajemnych zależności między nimi w komórce człowieka. Taki wierzchołek góry lodowej tego co się dzieje w człowieku - o tym coś wiemy, ale to jest wierzchołek, którego podstawa to nie 90% całości, ale dużo więcej.
A do tego wiemy, że to mniej-więcej wygląda podobnie u większości ludzi. Tak +/- 2 sigma, a może nawet 3 sigma. Ale na pewno nie u wszystkich.
Alan, Alan, Alan! pisze:
1 sty 2021, o 16:04
Przy obecnym stanie technologii, a ta jak wiemy nie stoi w miejscu
Błąd polega na tym, że zakładasz, że program będzie modyfikowany zawsze przez jakiegoś programistę. Albo, że raz napisany nie będzie udoskonalany, no bo kilka programów tak ma.
Ludzie mają odruchy i instynkty. Takie programy bazowe zaszyte głęboko w starym mózgowiu, w pniu mózgu, które pozwalają im oddychać we śnie, zachować równowagę idąc, czy spier***** jak leci na nich Tyranozaurus Rex. Jak i te nowsze oprogramowanie zlokalizowane głównie w "nowym" mózgu, które każą im "kochać matkę swoją" (nie mówię o teściowej), skoczyć w ogień za swoim dzieckiem (choć łatwiej i przyjemniej zrobić nowe, niż leczyć się z poparzeń) i nie zjeść sąsiada (bo choć to łatwe źródło białka, to jednak sąsiad, a brak sąsiada stanowi różnicę w kwestii rozwoju gatunku).
KTOŚ TO ZAPROGRAMOWAŁ.
Matka Natura, czy ktokolwiek inny - nie ma znaczenia. Ważne, że temu programiście zawdzięczmy to kim jesteśmy teraz. Chłop wiedział co robi.
Robimy rzeczy nieprzefiltrowane przez naszą świadomość; kochamy matki, choć nie zawsze na to zasługują, bezwarunkowo kochamy dzieci, choć jeszcze rzadziej jesteśmy im to winni - dlaczego? Wykonujemy ścieżki kodu zapisane w podświadomości.
I choć mamy wolną wolę i jak najbardziej nie-sztuczną inteligencję, to nie potrafimy zmienić tych starych kodów. Przy całej naszej wyższej inteligencji - dlaczego?
No bo to dobry programista nad nimi pracował...

Jeżeli programiści robotów będą równie dobrzy, to robot nie będzie wiedział dlaczego, ale bladawca nie ubije... 8-)
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

leon
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Kąąbi 3 i Niepsujące się.
Polubił: 206 razy
Polubione posty: 282 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 1 sty 2021, o 19:24

Gal pisze:
1 sty 2021, o 19:08
No bo to dobry programista nad nimi pracował...
Miał kilka miliardów lat na naukę. A uczył się wolno.
Walcz z globalnym ocipieniem - zjedz ekologa.

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 115 razy
Polubione posty: 180 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 1 sty 2021, o 19:26

Gal, w tym pięknym kodzie dedykowanym ludzkości niestety dość często występują błędy i dzieci mordują rodziców, a rodzice dzieci. Co ciekawe, Ci ze zrypanym kodem potrafią wpływać na innych i "zmodyfikować" ich kod. Nie sądzę, aby w AI było inaczej.
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
ptk22 (2 sty 2021, o 07:54)
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 1 sty 2021, o 19:41

leon pisze:
1 sty 2021, o 19:24
Gal pisze:
1 sty 2021, o 19:08
No bo to dobry programista nad nimi pracował...
Miał kilka miliardów lat na naukę. A uczył się wolno.
Ale nie miał Twojej inteligencji!
To były tylko aminokwasy w oceanie i wyładowania elektryczne.
Przecież nie sposób tego porównać do Twojej inteligencji.
Chaos i przypadek vs Wysoka Inteligencja.
Chaos i przypadek potrzebuje miliardów lat na to, co Wysoka Inteligencja zrobi w tydzień...
rrosiak pisze:
1 sty 2021, o 19:26
Gal, w tym pięknym kodzie dedykowanym ludzkości niestety dość często występują błędy i dzieci mordują rodziców, a rodzice dzieci. Co ciekawe, Ci ze zrypanym kodem potrafią wpływać na innych i "zmodyfikować" ich kod. Nie sądzę, aby w AI było inaczej.
Ale nadal Ci "ze zrypanym kodem" nie potrafią skłonić WIĘKSZOŚCI do mordowania matek i dzieci. Kod źródłowy działa nadal całkiem dobrze.
Dlatego, jak roboty będą oprogramowane równie dobrze, to pojedynczy robot kopalniany, który dostał w czaszkę zacznie strzelać na oślep, ale obroni człowieka jak kod akurat zadziałał, mimo uszkodzeń w hardwarze.
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Re: Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 1 sty 2021, o 19:46


Gal pisze:
Ale nadal Ci "ze zrypanym kodem" nie potrafią skłonić WIĘKSZOŚCI do mordowania matek i dzieci. Kod źródłowy działa nadal całkiem dobrze.
Dlatego, jak roboty będą oprogramowane równie dobrze, to pojedynczy robot kopalniany, który dostał w czaszkę zacznie strzelać na oślep, ale obroni człowieka jak kod akurat zadziałał, mimo uszkodzeń w hardwarze.
Czy aby na pewno nie było takich przypadków, które dysponując nieporównywalnie mniejszym arsenałem potrafiły nakłonić całe narody do niegodziwości?

Zakładacie też, że problem może pojawic się w wyniku błędu programistycznego.
Programiści ulegają takim samym pokusom jak każdy inny człowiek. Choćby kilka przypadków ransomware w szpitalach.

Może dojść do takiej sytuacji, w której maszyna uzna nas za zagrożenie. Nam też się zdarzało.



leon
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Kąąbi 3 i Niepsujące się.
Polubił: 206 razy
Polubione posty: 282 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 1 sty 2021, o 19:48

Gal pisze:
1 sty 2021, o 19:41
Ale nadal Ci "ze zrypanym kodem" nie potrafią skłonić WIĘKSZOŚCI do mordowania matek i dzieci.
Nie uważało się w szkole?
Walcz z globalnym ocipieniem - zjedz ekologa.

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 1 sty 2021, o 19:58

Alan, Alan, Alan! pisze:
1 sty 2021, o 19:46
Gal pisze:
Ale nadal Ci "ze zrypanym kodem" nie potrafią skłonić WIĘKSZOŚCI do mordowania matek i dzieci. Kod źródłowy działa nadal całkiem dobrze.
Dlatego, jak roboty będą oprogramowane równie dobrze, to pojedynczy robot kopalniany, który dostał w czaszkę zacznie strzelać na oślep, ale obroni człowieka jak kod akurat zadziałał, mimo uszkodzeń w hardwarze.
Czy aby na pewno nie było takich przypadków, które dysponując nieporównywalnie mniejszym arsenałem potrafiły nakłonić całe narody do niegodziwości?
E-e.
Chodzi o podstawowe prawa zapisane w kodzie źródłowym. Niezmienialne przez świadomość/inteligencję, bo zapisane podprogowo.
Bez względu na to kto, jak i w jaki sposób będzie Cię przekonywał, to będziesz czuł pewien dyskomfort mordując swoje dziecko.
Bo to jest dobrze zaprogramowane.
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 1 sty 2021, o 19:59

leon pisze:
1 sty 2021, o 19:48
Gal pisze:
1 sty 2021, o 19:41
Ale nadal Ci "ze zrypanym kodem" nie potrafią skłonić WIĘKSZOŚCI do mordowania matek i dzieci.
Nie uważało się w szkole?
Uświadom mnie, proszę.
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

leon
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Kąąbi 3 i Niepsujące się.
Polubił: 206 razy
Polubione posty: 282 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 1 sty 2021, o 21:25

Gal pisze:
1 sty 2021, o 19:59
Uświadom mnie, proszę.
Postawiłeś przede mną trudne zadanie, ale się postaram.

Z całą pewnością wszyscy uczestnicy wojen religijnych czuli pewien dyskomfort mordując niewiernych, przy czym nie tylko innych otumanionych, ale również kobiety i dzieci tychże niewiernych chowające się w domach.
I po powrocie do swego domu prosili swego boga, w ich mniemaniu tego prawdziwego, o przebaczenie. Tak było, z cała pewnością, bo ten zaprogramowany dyskomfort ich na pewno męczył.
Walcz z globalnym ocipieniem - zjedz ekologa.

busik
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: SM
Auto: DS5
Polubił: 47 razy
Polubione posty: 110 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 1 sty 2021, o 21:28

Hitler coś mówi?
"Pamiętaj, że wartość ma nie to, co ty mówisz, ale to jak się to odbija w mózgu słuchającego" J.Piłsudski

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 115 razy
Polubione posty: 180 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 1 sty 2021, o 21:32

busik pisze:
1 sty 2021, o 21:28
Hitler coś mówi?
busik, właśnie zakończyłeś dyskusję. ;-)
Użytkownicy, którzy polubili ten post (razem 3):
Chloru (1 sty 2021, o 21:34) • Gal (1 sty 2021, o 21:39) • ptk22 (2 sty 2021, o 07:58)
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 1 sty 2021, o 22:35

leon pisze:
1 sty 2021, o 21:25
Gal pisze:
1 sty 2021, o 19:59
Uświadom mnie, proszę.
Postawiłeś przede mną trudne zadanie, ale się postaram.

Z całą pewnością wszyscy uczestnicy wojen religijnych czuli pewien dyskomfort mordując niewiernych, przy czym nie tylko innych otumanionych, ale również kobiety i dzieci tychże niewiernych chowające się w domach.
I po powrocie do swego domu prosili swego boga, w ich mniemaniu tego prawdziwego, o przebaczenie. Tak było, z cała pewnością, bo ten zaprogramowany dyskomfort ich na pewno męczył.
Nie tyle trudne, a niewykonalne.
Pomijając zabawny w Twoich ustach paternalizm "uważania w szkole", to ja pisałem o niebie, a Ty o chlebie.
Jasiu.
Jakiekolwiek przyznanie, że istnieją inne opcje niż "pierwotna, oceaniczna zupa związków organicznych siekanych piorunami" zgodnie z teorią radzieckiego uczonego Oparina, powoduje Twój bul dupy i konieczność zareagowania. Otóż warto sobie uświadomić, że są ludzie, którzy wierzą, że życie na Ziemi zostało przyniesione z Kosmosu, są tacy, którzy wierzą, że stworzył je Bóg (jakikolwiek) i tacy, którzy wierzą, że Oparin ma rację. Żadni nie mają dowodów...

Ja należę do niewierzących - generalnie.
Mi jest wszystko jedno.

Wątek i to o czym pisałem, dotyczy ogólnie robotów, a "buntu robotów wobec ich Twórców" w szczególności.
I w następnej szczególności tego, czy potencjalny bunt robotów będzie wynikał z ich wzrastającej inteligencji, czy raczej z błędów poczynionych w ich początkowym programowaniu.
Moim zdaniem da się zaprogramować pewne programy podprogowe, które nie podlegają kontroli inteligencji, a nawet świadomości (jeżeli ten poziom układy krzemowe kiedykolwiek osiągną) i te programy statystycznie działają - czyli wystarczy.
Przykładem jest człowiek.

Zabija innych ludzi, niekiedy z radością, ale ma problem z zabiciem własnej matki czy dziecka. Dlaczego?
Czy nie dlatego, że tak ma zaprogramowane głęboko? Bez względu na powód i źródło tego zaprogramowania?
Jeżeli AI ma być podobne do nas, czy to nie od nas "TWÓRCÓW" zależy co w jej "podświadomości" umieścimy?

Lem się nad tym zastanawiał 60 lat temu i to nie z pozycji Jasia.
Bo jemu też było wszystko jedno.
Ważne, żeby programiści dupy nie dali.
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

leon
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Kąąbi 3 i Niepsujące się.
Polubił: 206 razy
Polubione posty: 282 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 1 sty 2021, o 23:34

Gal pisze:
1 sty 2021, o 22:35
Nie tyle trudne, a niewykonalne.
Cieszę się, że jesteś coraz bardziej samoświadomy.
Walcz z globalnym ocipieniem - zjedz ekologa.

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 2 sty 2021, o 09:23

Gal pisze:
1 sty 2021, o 19:41
Ale nadal Ci "ze zrypanym kodem" nie potrafią skłonić WIĘKSZOŚCI do mordowania matek i dzieci. Kod źródłowy działa nadal całkiem dobrze.
Więc roboty, zbudowane przez roboty, nie będą mordowały swoich rodziców.

Ale historia pamięta: bunty gladiatorów, niewolników, chłopów, powstania...
Jest ryzyko, musi być wybór.

JARP
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Łódź
Auto: Subaru Libero 1200 Allrad
Polubił: 2 razy
Polubione posty: 51 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 2 sty 2021, o 10:40

Gal pisze:
1 sty 2021, o 19:41
Ci "ze zrypanym kodem" nie potrafią skłonić WIĘKSZOŚCI do mordowania matek i dziec
W Rwandzie się udało....
... jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było... :lol:

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 2 sty 2021, o 14:19

Gal pisze:
1 sty 2021, o 19:08
które każą im "kochać matkę swoją" (nie mówię o teściowej), skoczyć w ogień za swoim dzieckiem
Gal pisze:
1 sty 2021, o 19:41
Ale nadal Ci "ze zrypanym kodem" nie potrafią skłonić WIĘKSZOŚCI do mordowania matek i dzieci. Kod źródłowy działa nadal całkiem dobrze.
Gal pisze:
1 sty 2021, o 19:58
Bez względu na to kto, jak i w jaki sposób będzie Cię przekonywał, to będziesz czuł pewien dyskomfort mordując swoje dziecko.
Bo to jest dobrze zaprogramowane.
Ponieważ wygląda na to, że umiejętność czytania ze zrozumieniem jest dobrem rzadkim, to tym razem cytat z tego co napisałem z wytłuszczeniem i podkreśleniem.

Bo w odpowiedzi słyszę; a wojny religijne :giggle: , a Rwanda, a Hitler?
To w której z tych rzeźni ktoś przekonał masowo ludzi by mordowali SWOJE dzieci i matki..? Taboo zaprogramowane w nas dotyczy NASZYCH matek i dzieci i nie ma takiej siły, która masowo przekona ludzi do złamania tego taboo. To się zdarza wyłącznie u ludzi z uszkodzonym hardwarem czy softwarem. Jak u tego robota górniczego który dostał w czachę i zaczął napieprzać laserem we wszystko co się rusza...

Już sam instynkt opieki/chronienia swojego potomstwa, instynkt istniejący w całym świecie żywym jest dowodem na to, że wykonujemy programy sprzeczne z naszym indywidualnym interesem, bo kura nie odnosi żadnej korzyści z wysiadywania jaj, a lisica z siedzenia przez ileś tygodni w norze i karmienia młodych - tylko straty.
A jednak to robią - dlaczego..?
ptk22 pisze:
2 sty 2021, o 09:23
Więc roboty, zbudowane przez roboty, nie będą mordowały swoich rodziców.
:roll:
Zdradzę Ci sekret; u robotów w "programie podprogowym" nie ma być wpisanego zakazu mordowania dzieci i rodziców, a podstawowe trzy prawa Asimowa. ;-)
Gal pisze:
1 sty 2021, o 19:08
Jeżeli programiści robotów będą równie dobrzy, to robot nie będzie wiedział dlaczego, ale bladawca nie ubije...
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

stach22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Impreza, Beema i jeszcze Suzuki
Polubił: 203 razy
Polubione posty: 479 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 2 sty 2021, o 14:45

Gal, Pawka Morozow zaprzecza Twoim tezom
:drunk: KONIEC PISLANDU :thumb:

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Technika - co niesie najbliższa przyszłość

Post 2 sty 2021, o 15:00

stach22 pisze:
2 sty 2021, o 14:45
Gal, Pawka Morozow zaprzecza Twoim tezom Obrazek
Pawka miał uszkodzony software.
Przypadek jednostkowy - takie się zdarzają - ważne, że statystycznie działa. ;-)
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

ODPOWIEDZ