Uwaga, piraci!

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
ODPOWIEDZ
Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Uwaga, piraci!

Post 30 lip 2010, o 11:38

Dalej w temacie "prędkość zabija".

Jest taki artykulik na gazeta.pl o autostradzie A1

http://tinyurl.com/39ytqx6

Teza: Coraz niebezpieczniej robi się na pomorskim odcinku autostrady A1, bo kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość 130 km/h. Do walki z piratami ruszają kolejne nieoznakowane radiowozy wyposażone w radary.

Rozwinięcie: Tylko w czerwcu i lipcu na A1 doszło do trzech śmiertelnych wypadków. Wcześniej przez dwa lata zginęła jedna osoba.

No, rzeczywiście robi się groźnie. Jak doszło do tych trzech wypadków?

1. śmierć poniosła pasażerka w ciąży, bo kierujący fiatem dublo najechał na plamę oleju napędowego, wpadł w poślizg,a następnie uderzył w ciężarówkę stojącą na pasie awaryjnym (ciężarówka chwilę wcześniej uderzyła w barierką i uszkodziła zbiornik z paliwem).

Czy prędkość była przyczyną wypadku czy zabrudzenie drogi? Czy przy prędkości 130 km/h nie wpadłby w poślizg? Czy ciężarówka, z której zbiornika jak rozumiem ten olej wyciekł, jechała szybciej niż dozwolone 80 km/h? Czy przyczyna wypadku ciężarówki była inna? Z jaką prędkością jechał ten fiat?

2. Gdy pasażer auta zauważył, że kierowcy zamykają się oczy i zaczyna zjeżdżać z trasy, gwałtownie skręcił kierownicą.

Czy przyczyną wypadku było przekroczenie prędkości, czy głupie i nieodpowiedzialne zachowanie pasażera?

3. ..... [brak danych]

Jak widać, prędkość nie była (przynajmniej bezpośrednio) przyczyną wypadków, co jednak nie stoi na przeszkodzie wydawania kolejnych pieniędzy na brygady pościgowe i straszeniu opinii publicznej groźnymi piratami, którzy przekraczają dozwoloną prędkość.

Poza tym zwracam uwagę na takie kwiatki:

Z badań, które przeprowadzono w 2009 r. wynika, że na A1 prędkość o 10-50 km/h przekracza średnio co trzeci kierujący. Oznacza to, że rozpędzają się do ponad 180 km/h.

Wydawało mi się, że 130+50 = 180, a nie że 130+50>180. Ale ja pochodzę z pokolenia, które obowiązkowo zdawało maturę z matematyki, więc oczywiście mogę nie mieć racji.

Jak widać, każde uzasadnienie jest dobre, aby wypuścić na drogi więcej psów gończych, zastraszyć społeczeństwo lasem fotoradarów i ratować budżet dochodami z mandatów. Czyli, jak za PRL, karać, karać, i jeszcze raz karać! A gdzie profilaktyka? Gdzie są drogi, pytam się? Gdzie drogi, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się?

"Kierowcy jeżdżą za szybko. Dla wielu z nich przejazd autostradą jest okazją do sprawdzenia możliwości pojazdu - mówi Ewa Łydkowska z konsorcjum Gdańsk Transport Company, operatora autostrady."

No cóż, jeśli kierowca wlecze się godzinami w sznurze tirów to nic dziwnego, że gdy widzi kawałek równej drogi chce nadgonić stracony czas... Jeśli wiedziałby że ma do dyspozycji 500 km równej i szerokiej drogi, to czy też jechałby z taką prędkością? Wątpię. Na odcinku Stryków - Poznań nie raz widziałem auta, które wyprzedzały mnie, a ja je doganiałem za kilkanaście - kilkadziesiąt kilometrów. Czyli trochę sobie podgoniły, a potem kierowca się wyszumiał. Nie były to jakieś pasztetowe auta, np. Porsche Cayenne. Oczywiście są też i tacy, którzy będą jechali ile fabryka dała cały czas, ale na takich nic się nie poradzi.



inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 406 razy
Polubione posty: 361 razy

Re: Uwaga, piraci!

Post 30 lip 2010, o 15:20

Konto usunięte pisze: Mam silnik z Ferrari
Pan Samochodzik :?:
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Uwaga, piraci!

Post 13 wrz 2010, o 19:54

Namieszali ludziskom w głowach z tą solidarnością, czy tam Solidarnością... i oto są skutki. Nasze służby w ciasnych czapeczkach stają się coraz bardziej solidarne i lepiej kooperują.
Co prawda chyba tylko w jednej dziedzinie - strzyżenia obywatela - bo w pozostałych to nie, albo częstotliwości inne, albo przepisy nie pozwalają (zwłaszcza unijne), albo tysiąc innych przyczyn, żeby móc powiedzieć "nie da się". Ale jak można obywatelowi dokopać - da się.

Na wylocie z Kielc w kierunku Warszawy, już za chałupami (przed salonem Toyoty), na odcinku co prawda wąskim, ale dość prostym - bez zadnych szkół, przedszkoli i innych takich - jest sobie ograniczenie prędkości.
Dziś na ograniczeniu, w zatoczce, stał sobie radiowóz i seriami kosił pacjentów.
A sto metrów wcześniej w krzakach stał radar na trójnogu, pilnowany przez ukryty w wąwoziku koło drogi (!) samochód patrolowy Straży Miejskiej.
Wykonawcom i dowódcom tej operacji szczerze gratuluję.

Szczególnie tym z SM. Po co mają chłopaki benzynę palić, albo podeszwy zdzierać? Z przekupkami się użerać i chuliganami? Lepiej - leżąc na słoneczku - robić coś naprawdę pożytecznego. W solidarnej kooperacji z bratnią służbą. I dla dobra mieszkańców miast i wsi.

Tak trzymać.

Kruszyn
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Czeczenia
Auto: KARAWAN
Polubił: 111 razy
Polubione posty: 95 razy

Re: Uwaga, piraci!

Post 13 wrz 2010, o 20:03

WiS, trafiłeś dublet ? :-d
Mądremu wystarczy napomknąć, a głupiego nawet biciem się nie nauczy...

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Uwaga, piraci!

Post 13 wrz 2010, o 20:19

Nie no, coś Ty - już nie raz pisałem, że ja (jako nieśpieszący_się_nigdzie_emeryt) jeżdżę zgodnie z przepisami, więc mnie takie akcje nie strzykają i nie dotykają osobiście.
Czuję jednak odruch SOLIDARNOŚCI z niewinnymi ofiarami, które czasami muszą się spieszyć, z powodów prywatnych czy profesjonalnych, i w związku z tym w biały i suchy dzień zasuwają po prostej drodze z poboczami te 80 na godzinę, zamiast 50 - mordercy jedni.
No żal mi ich, że Ojczyzna tak ich kocha.

esilon
6 gwiazdek
Auto: mat
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 4 razy

Re: Uwaga, piraci!

Post 14 wrz 2010, o 07:50

WiS pisze: A sto metrów wcześniej w krzakach stał radar na trójnogu, pilnowany przez ukryty w wąwoziku koło drogi (!) samochód patrolowy Straży Miejskiej

ale cfane bestyje, ze sto metrów dalej kończy się miasto

a suszenie w tej zatoczce to praktycznie standard

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Re: Uwaga, piraci!

Post 14 wrz 2010, o 11:11

jak będę mieć zderzak do roboty następnym razem, to mnie zaproście - upoluje dziada :mrgreen:


z resztą mam AC, w piątek jestem :mrgreen:

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Uwaga, piraci!

Post 2 lis 2010, o 21:50

Dolce far niente ;-)

WRC fan
Awatar użytkownika
Moderator
Lokalizacja: inąd
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 10 razy

Re: Uwaga, piraci!

Post 2 lis 2010, o 22:45

Obejrzyjcie sobie resztę filmików tego gościa z youtube. Koleś jest chyba postrachem strażników miejskich :mrgreen:

Adam M.
2 gwiazdki
Lokalizacja: Mississauga, Ontario.
Auto: 05 Subaru Legacy Wagon
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Uwaga, piraci!

Post 2 lis 2010, o 22:52

Wbrew pozorom mieszkajac w Polsce macie pod wzgledem ograniczen predkosci zlota wolnosc.
U mnie policja dziala 2x skuteczniej ( to samo w Stanach ) a ograniczenia sa wieksze i kary o wiele wyzsze.
Sam mandat za przekroczenie szybkosci czy strata punktow to dopiero wstep do zdecydowanej podwyzki oplat ubezpieczeniowych ( obowiazkowych ), ktore lekko moga przekroczyc wartosc samochodu.
Przekroczenie szybkosci o 50 km/h w moim stanie ( Ontario ) powoduje czasowa utrate pojazdu i mandat w wys $ 10 tys.
Nawet polscy " ulani" u mnie zamieniaja sie w lagodne owieczki, grzecznie jezdzace razem z reszta kanadyjczykow.
Przekroczenie szybkosci w Stanach ( znaczne, lub dwukrotne ) skutkuje noca w areszcie i kara kilku tys $.
Tutejsza Visa ma specjalna opcje do wartosci $ 10 tys, ktora wykorzystuje sie w takiej sytuacji :)

Tak ze nie narzekajcie, tylko raczej korzystajcie z tego co macie.
Postulaty jezdzacych szybko kolegow, sa troche tak z dupy wziete.
Porownywanie systemu drogowego Niemiec, jednego z najbogatszych krajow swiata do Polski to czysta hipokryzja.
Wybudowany zreszta zostal w celach czysto utylitarnych ( do szybkiego przemieszczania wojsk ) za pieniadze pozyczone od pozniejszych aliantow, ktore nigdy nie zaostaly zwrocone, jako ze zaczela sie wojna.
Tak zreszta mialo byc od poczatku.
Potem ten system zostal ulepszony za pieniadze z planu Marshalla, w identycznym celu tyle ze dla wojsk NATO.
Polska zadnych pieniedzy nie dostala do czasu wstapienia do Unji, a to co dostala na drogi nijak sie ma do ich rzeczywistego kosztu - jezeli porownamy polska "autostrade" z niemiecka po ktorej mozna jezdzic bez ograniczen szybkosci.
Postulowanie zbudowania systemu drog chociac troche zblizonego do niemieckiego jest wygodne, jako ze bedzie trwalo ze sto lat, a potem obecni postulaci i tak nie beda mogli sprawdzic jak to naprawde wplynie na wypadki.

Zeby nie bylo, ze jako dziadek - kapelusznik zapomnialem jak mlodym bylem to osobiscie nigdy nie jade calkowicie zgodnie z przepisami, zawsze przekraczam szybkosc, starajac sie jednak nie dac zlapac i nie przekraczac w sposob razacy.
Granatowe, w miare ciche i nierzucajace sie w oczy Legacy wagon bardzo w tym pomaga :)
Jesli mnie zatrzymaja to trudno - wiem ze moje pieniadze wspomoga moje miasto czy gmine, czyli nie zgina w zadnym worku.
Aha, kanadyjska policja jest absolutnie nieprzekupna i mozna sie tylko wprowadzic w powazne klopoty probujac dac im "w lape".
Tak pisze to na wszelki wypadek, gdybyscie znalezli sie tutaj przypadkiem w sytuacji zlapanego na przekroczeniu szybkosci goscia z Polski.

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 213 razy
Polubione posty: 492 razy

Re: Uwaga, piraci!

Post 2 lis 2010, o 23:07

Adam M., spróbuj zgodnie z przepisami dojechać w skończonym czasie z Warszawy do:

a) Wrocławia
b) Szczecina
c) Zakopanego

Jak już poświęcisz na to pół urlopu a drugie pół przeznaczysz na wizyty u terapeuty, wróć i opowiedz jak minęły Ci wakacje w Polsce ;-)

Utrzymywanie stałej prędkości rzędu 130 km/h na autostradzie pozwala na realne zrobienie średniej na poziomie 100 km/h. Jesteś w stanie przejechać 1000 km bezstresowo w ciągu jednego dnia. Taki sam dystans w Polsce zgodnie z przepisami to dobre kilkanaście godzin jazdy. Wiele osob lubi szybko jezdzić i ponoszą ryzyko z tym związane. Dużo większa grupa chciałaby po prostu swobodnie i w miarę komforotowo podróżować.
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 116 razy
Polubione posty: 180 razy

Re: Uwaga, piraci!

Post 2 lis 2010, o 23:17

WRC fan pisze: Obejrzyjcie sobie resztę filmików tego gościa z youtube. Koleś jest chyba postrachem strażników miejskich :mrgreen:

Niektóre teksty powalają :lol:
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

Piter 35
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Polubił: 172 razy
Polubione posty: 103 razy

Re: Uwaga, piraci!

Post 2 lis 2010, o 23:40

WRC fan pisze: Obejrzyjcie sobie resztę filmików tego gościa z youtube. Koleś jest chyba postrachem strażników miejskich
Właśnie przeglądnąłem parę filmów , niezłe teksty :idea: i niezła postawa strażników miejskich :x Koszmar co to jest z tymi fotoradarami :x
Kiedy to się skończy :idea:

AMI
5 gwiazdek
Lokalizacja: Dublin
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Uwaga, piraci!

Post 2 lis 2010, o 23:47

Piter 35 pisze: Kiedy to się skończy :idea:


Nigdy - tego mozesz byc niemal pewien. A co lepsze, bedzie trwalo przy coraz wiekszej aprobacie spoleczenstwa przekonanego, ze to dla ich dobra i bezpieczenstwa (no, po czesci na pewno, by byc szczerym - tylko, ze troche sredni wybor metod zapewniania tego bezpieczenstwa - przy niewielkich raczej ruchach w innych jego sferach)
Jacek "AMI" Rudowski

Piter 35
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Polubił: 172 razy
Polubione posty: 103 razy

Re: Uwaga, piraci!

Post 2 lis 2010, o 23:53

AMI pisze: A co lepsze, bedzie trwalo przy coraz wiekszej aprobacie spoleczenstwa przekonanego, ze to dla ich dobra i bezpieczenstwa
E tu już przesadziłeś ;-)

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 74 razy
Polubione posty: 425 razy

Re: Uwaga, piraci!

Post 3 lis 2010, o 00:00

Piter 35 pisze:
AMI pisze: A co lepsze, bedzie trwalo przy coraz wiekszej aprobacie spoleczenstwa przekonanego, ze to dla ich dobra i bezpieczenstwa
E tu już przesadziłeś ;-)

Przecież nawet tu na forum widać przypadki zindoktrynowanych przez policyjne państwo entuzjastów...

Adam M. pisze:U mnie policja dziala 2x skuteczniej ( to samo w Stanach ) a ograniczenia sa wieksze i kary o wiele wyzsze..
Współczuję, straszny kraj....

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 213 razy
Polubione posty: 492 razy

Re: Uwaga, piraci!

Post 3 lis 2010, o 00:02

"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

Adam M.
2 gwiazdki
Lokalizacja: Mississauga, Ontario.
Auto: 05 Subaru Legacy Wagon
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Uwaga, piraci!

Post 3 lis 2010, o 00:57

jarmaj pisze:
Adam M. pisze:U mnie policja dziala 2x skuteczniej ( to samo w Stanach ) a ograniczenia sa wieksze i kary o wiele wyzsze..
Współczuję, straszny kraj....
A dziekuje, na szczescie nadrabia czem innem :)

Chloru, w 08 jechalem z Wwy do Zakopanego i jakos w jeden dzien dojechalem mimo ze bardzo rano nie wyruszylem.
Po prostu nie spinalem sie i nie robilem planow na kiedy dojade :)
W zAkopanem jeszcze byl czas przed noca piwko wychylic i pogadac przy swietle slonecznym.
Ale jazda tak, byla szalenie upierdliwa.

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 213 razy
Polubione posty: 492 razy

Re: Uwaga, piraci!

Post 3 lis 2010, o 01:02

Adam M., to teraz wyobraź sobie forowicza :mrgreen: który dojechał z Trójmiasta do Srebrnej Góry na Chlejady. Następnie ten sam forowicz :mrgreen: po kilkukgodzinnej wizycie na Chlejadach pojechał do Warszawy :mrgreen:
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

Kruszyn
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Czeczenia
Auto: KARAWAN
Polubił: 111 razy
Polubione posty: 95 razy

Re: Uwaga, piraci!

Post 3 lis 2010, o 01:10

Chloru pisze: forowicza :mrgreen: który dojechał z Trójmiasta do Srebrnej Góry na Chlejady. Następnie ten sam forowicz :mrgreen: po kilkukgodzinnej wizycie na Chlejadach pojechał do Warszawy :mrgreen:

To robot z napędem atomowym :mrgreen:
Mądremu wystarczy napomknąć, a głupiego nawet biciem się nie nauczy...

Grzesiek_67
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Adamów
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Uwaga, piraci!

Post 3 lis 2010, o 11:55

Kruszyn pisze: To robot z napędem atomowym :mrgreen:

Just Bergen, just... :mrgreen:


Pozdrawiam
Grzegorz
Brak podpisu.

Bergen
Awatar użytkownika
Moderator
Lokalizacja: Wrocław
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Uwaga, piraci!

Post 3 lis 2010, o 14:05

Obrazek

ky
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Boat City
Auto: die Pflaume
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Uwaga, piraci!

Post 3 lis 2010, o 23:04

jarmaj pisze:
Piter 35 pisze:
AMI pisze: A co lepsze, bedzie trwalo przy coraz wiekszej aprobacie spoleczenstwa przekonanego, ze to dla ich dobra i bezpieczenstwa
E tu już przesadziłeś ;-)

Przecież nawet tu na forum widać przypadki zindoktrynowanych przez policyjne państwo entuzjastów...

Adam M. pisze:U mnie policja dziala 2x skuteczniej ( to samo w Stanach ) a ograniczenia sa wieksze i kary o wiele wyzsze..
Współczuję, straszny kraj....
A co proponujesz w kwestii dyscyplinowania idiotów, którzy zapierdalają po wioskach/osiedlach pełną pytą, niezależnie od tego, co się dzieje dookoła? Tych, którzy idą na trzeciego, czwartego, piątego? Po czarnym czy zielonym, to wszystko jedno? Wpychających się, wymuszających, spychających nadjeżdżajacych z przeciwka? Albo moronów pakujących fafnaście sardynek/czy 150% ładunku do starego stucla? Myślących wyłącznie o sobie, mających w dupie wszystkich innych dookoła? Chcesz liczyć na rozsądek przeciętnego posiadacza fistaszka zamiast mózgu? Czy może po prostu niech sobie robią co chcą i nadal rozpychają się ,,łokciami'', a co na drodze to ich?

r.
Wieśniak w trójce. Dla przyjaciół Rufjan.

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 74 razy
Polubione posty: 425 razy

Re: Uwaga, piraci!

Post 4 lis 2010, o 07:18

Nic nie proponuję, bo ani ja ani nikt inny tego nie zmieni.

Ale jakbym miał proponować, to zacząłbym od określenia sensewnych ograniczeń prędkości - powiedzmy np 80-90km/h ogólnie w zabudowanym, jedynie miejscami mniej, jak faktycznie potrzeba, a miejscami oczywiście więcej, poza miastem (tam gdzie obecnie jest 90) 130km/h, autostrady bez limitu.
A potem rad bym był, jakby panowie w mundurkach zamiast chować się za krzakiem i podniecać się śmiesznynie małymi przekroczeniami, zajęli się czymś potrzebnym. ;-)

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Re: Uwaga, piraci!

Post 4 lis 2010, o 10:29

jarmaj, +1

Z tym, że ja bym dodał te dodatkowe kursy/testy pozwalające na przekraczanie o ileś tam.

ODPOWIEDZ