Do Tablicy w innym aspekcie

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
ODPOWIEDZ
Arno
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Spa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Do Tablicy w innym aspekcie

Post 23 lis 2010, o 09:33

Przez ostatnie kilka dni mieliśmy ciekawą dyskusję o produkcji części samochodowych.
W dyskusji brali udział laicy i specjaliści. bardzo ciekawe starcie karnawału z postem.
Ciekawych zawodów jest mnóstwo. w zasadzie prawie każdy zawód jest ciekawy, kiedy patrzy się z boku.
Lubicie słuchać, kiedy ktoś opowiada o tym, co robi, no na przykład o tym jak się buduje autostradę, z punktu widzenia geodety?
Jechałem kiedyś do Zakopanego, kiedy przedłużano podwójną od Myślenic. I stały na budowie kawałki studzienek ściekowych. Tylko że te studzienki wystawały jakieś 7 metrów z gruntu. W powietrzu se tak stały. Bez asfaltu, betonu. Pierwsze były. Bo kolesie od geodezji wyznaczyli co do milimetra, gdzie to miało stać. Przed tem ktoś musiał całą trasę wymierzyć z dokładnocią chyba do mikrona. W górach. Niby proste dla kogoś kto się zajmuje geodezją. Ale dla sieroty to prawie niepojęte.
Z kolei dla kogoś innego niepojęte jest jak można stwierdzić, że kometa oddalona od ziemi o 4000000000 lat świetlnych jest otoczona chmurą pyłku zrobionego z CO2.
Wiele rzeczy jest niezrozumiałych, ale przy odpowiednim tłumaczeniu to, co zagadkowe, staje się nagle oczywiste i proste. Ale do tego potrzebny jest dobry i cierpliwy popularyzator.

Weźmy takiego bergena - możne nam wytłumaczyć jak działa reaktor atomowy. Jak był zbudowany Czarnobylski i jak inaczej dzialają współczesne. Bo tego nie wiemy, prawda? Może nam też powiedzieć, że przyszłość leży w fuzji a wtedy energii będzie na wieczność...

Ktoś innym może nam powiedzieć jak się projektuje wierzowiec o 100 piętrach, bo zdaje się, że to też jest armia ludzi potrzebna. ...
A jak się robi tunel po Mot Blanc-iem się pytam? Jak oni się w ogóle spotykają???
A dlaczego komputer działa?? Jak działa bluetooth? Milion detali na około, i niespecjalista ma to, używa a nie ma o tym pojęcia.
A jak zrobić buty ze skóry?
Coś na kształt DIscovery. Jak to jest zrobione.
Może zrobimy se tu taką mikro wszechicę?


Ocieplenie klimatu zabije nas kosztami ogrzewania.

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 23 lis 2010, o 10:16

Arno pisze: echałem kiedyś do Zakopanego, kiedy przedłużano podwójną od Myślenic. I stały na budowie kawałki studzienek ściekowych. Tylko że te studzienki wystawały jakieś 7 metrów z gruntu. W powietrzu se tak stały. Bez asfaltu, betonu. Pierwsze były. Bo kolesie od geodezji wyznaczyli co do milimetra, gdzie to miało stać. Przed tem ktoś musiał całą trasę wymierzyć z dokładnocią chyba do mikrona. W górach. Niby proste dla kogoś kto się zajmuje geodezją. Ale dla sieroty to prawie niepojęte.

Dla mnie jako sieroty jest niepojęte czemu wszystko wymierzają do milimetra, a studzienki zawsze wypadają na środku jezdni :wall: Chętnie bym się dowiedział dlaczego tak jest.

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 23 lis 2010, o 10:20

Konto usunięte pisze: studzienki zawsze wypadają na środku jezdni
Ano dlatego, ze między poszczególnymi mediami biegnącymi w jwzdni, musze być zachowane odleglości. Licz: woda, kanalizacja deszczowa, kanalizacja sanitarna, gaz, prąd, telekomunikacja. Na 5m wszystkiego nie zmieścisz...
Dolce far niente ;-)

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 23 lis 2010, o 10:23

Arno, bardzo słitaśny wątek ;-) Jak dopadnie mnie wena to też coś skrobnę. Gdzieś nawet miałem cały film pokazujący produkcję w moim b. zakładzie.

FUX, nie chcę wyjść na zrzędę, ale w różnych krajach różnie sobie z tym poradzili ;-) Ale za to mogę kogoś poprosić o zdjęciowy przykład jak można spieprzyć obwodnicę miasta, a konkretnie ronda w Bielawie. Nóż mi się w kieszeni otworzył.

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 23 lis 2010, o 10:34

remek, A na temat to kanalizacja deszczowa i sanitarna ma to do siebie, że nie lubi płynąć pod gorę.
W zabudowie dość zwartej, trzeba wykonywać glębokie wykopy, które nie powinny być zlokalizowane blisko budynków, gdyz te mogą sie osunąć. Jakość wykonania i osadzenia włazow, studzienek to juz inna inszość.
Dolce far niente ;-)

esilon
6 gwiazdek
Auto: mat
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 4 razy

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 23 lis 2010, o 10:55

Arno pisze: Przez ostatnie kilka dni mieliśmy ciekawą dyskusję o produkcji części samochodowych.

i problem chyba został rozkminiony :giggle:
Konto usunięte pisze: a studzienki zawsze wypadają na środku jezdni

jeżeli na środku pasa ruchu to OK bo masz studzienkę między kołami( znam takich co starają się aby własnie 1/3 całej drogi wypadało)

te co są idealnie pod kółkami to zaszłości których juz sie nigdy ruszy
FUX pisze: Ano dlatego, ze między poszczególnymi mediami biegnącymi w jwzdni, musze być zachowane odleglości. Licz: woda, kanalizacja deszczowa, kanalizacja sanitarna, gaz, prąd, telekomunikacja. Na 5m wszystkiego nie zmieścisz...
to jest argument wygody i braku koordynacji działań mediodawców a właściwie kasy na tzw pas drogowy w którym całe te krwiobiegi yłyby upchane, gdyby tereny były uzbrajane we wszystkie media w tym samym czasie to nie byłoby deszczówki na drodze, nie widziałem studzienki która wytrzymała więcej niz rok na tym samym poziomie co asfalt i drogowcy też tego nie widzieli ale i tak robia kolejne bo........nie maja miejsca a zresztą taniej zrobic właz bezpośrednio nad kanałem niż rękaw do pobocza

dostawcy energii elektrycznej dalej lubia sadzać przyłącza w wioskach ( całe liniee) na słupach bo ? bo nie stac ich na kilka wozów do lokalizacji usterek kabli podziemnych, do naprawy uszkodzenia na słupach wystarczy dwóch kolesi i zwyzka...............czyli kasa rzondzi............wszystkie instancje przeszedłem żeby wytłumaczyć w zakładzie energetycznem że mamy 21 wiek i prąd napowietrznie to sobie niech przypinaja, po trzech spotkaniach błagalnych dyrektor zgodziłe sie łaskawie

to "do tablicy" to właśnie walkę o tablice el mi przypomina ( 18 miesięcy maja termin) :)

Grzesiek_67
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Adamów
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 23 lis 2010, o 11:17

Arno pisze: Ciekawych zawodów jest mnóstwo. w zasadzie prawie każdy zawód jest ciekawy, kiedy patrzy się z boku.

Zdanie roku. Arno, musisz je zastrzec 8-)

Ja podobnie, jak Remo, poczekam na wenę zanim coś od siebie "beknę" we przedmiotowym wątku. Wątek git :-)


Pozdrawiam
Grzegorz
Brak podpisu.

lukwol
3 gwiazdki
Auto: WRX
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 23 lis 2010, o 12:10

Mnie zawsze ciekawiło pojecie doskonałości w danym zawodzie moment ekstremalny zwany uskrzydleniem, kiedy to człowiek w momencie robienia danej rzeczy wspina się ponad wyżyny tego co robił dotychczas, może i perfekcyjnie.
Dotycz to sportowców ( rajdy, sztanga, pływanie, innych dziedzin ). Dana osoba daje z siebie 100%, a tu nagle pojawia się dopalacz i znikąd dostaje jeszcze 25 % bonusu. Skąd to się bierze z mózgu, nastawienia, pierwiastek inny. Jest to połączenie adrenaliny, podniecenia, odruchów, umiejętności, farta… hmmm.

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 23 lis 2010, o 12:27

Wontek do d..., bo pyskowki nie ma... :giggle:
Dolce far niente ;-)

Grzesiek_67
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Adamów
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 23 lis 2010, o 12:28

FUX pisze: Wontek do d..., bo pyskowki nie ma... :giggle:

Wypie.... :mrgreen:

Pozdrawiam
Grzegorz
Brak podpisu.

Grzesiek_67
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Adamów
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 23 lis 2010, o 12:31

lukwol pisze: Mnie zawsze ciekawiło pojecie doskonałości w danym zawodzie moment ekstremalny zwany uskrzydleniem, kiedy to człowiek w momencie robienia danej rzeczy wspina się ponad wyżyny tego co robił dotychczas, może i perfekcyjnie.
Dotycz to sportowców ( rajdy, sztanga, pływanie, innych dziedzin ). Dana osoba daje z siebie 100%, a tu nagle pojawia się dopalacz i znikąd dostaje jeszcze 25 % bonusu. Skąd to się bierze z mózgu, nastawienia, pierwiastek inny. Jest to połączenie adrenaliny, podniecenia, odruchów, umiejętności, farta… hmmm.


Taa, jako przeciętniak we wszystkim co robię, jestem pod niesamowitym wrażeniem jednostek, o których piszesz. Kurna, być mistrzem choćby w pstrykaniu kapslami ale jak to osiągnąć ?Tak sobie myślę, że jest to kwestia wrodzonych predyspozycji, pracy i jednak farta, że kiedyś ten wspaniały moment (olśnienie) zatrybi. A potem to pewnie już z górki leci. Tak se myślę ale czy dobrze ? Nie wiem, w niczym nie jestem wybitny.

:mrgreen:

Pozdrawiam
Grzegorz
Brak podpisu.

esilon
6 gwiazdek
Auto: mat
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 4 razy

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 23 lis 2010, o 12:35

Grzesiek_67 pisze: Tak se myślę ale czy dobrze ?

ja se myslę, że zjawisko o którym lukwol wspomniał jest dostepne dla każdej bez wyjątku jednostki ale musi byc spełniony jeden warunek: całkowite "zatopienie" się w to co się robi, żadnych limitów, po prostu treścią życia ( na danym etapie oczywiści) musi byc to zajęcie i tyle, proste :mrgreen:

Grzesiek_67
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Adamów
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 23 lis 2010, o 12:44

esilon pisze: całkowite "zatopienie" się w to co się robi, żadnych limitów, po prostu treścią życia ( na danym etapie oczywiści) musi byc to zajęcie i tyle, proste :mrgreen:

Łe, to chała, to ja nie chcę :mrgreen:


Serio - dokładnie tak.

Pozdrawiam
Grzegorz

PS. O i mam cel - być genialnym w przeciętności :thumb:
Brak podpisu.

Godlik
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: GT'99 jest i zawsze będzie; OBK był, Legacy było, była Skoda, jest BMW :)
Polubił: 18 razy
Polubione posty: 83 razy

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 23 lis 2010, o 13:01

Grzesiek_67 pisze: PS. O i mam cel - być genialnym w przeciętności
Nie przesadzaj z tą przeciętnością ;-) Ktoś kto kuma jak się lata takimi krowami nie jest przeciętniakiem. Liczę na Ciebie w tym wątku :thumb:

ky
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Boat City
Auto: die Pflaume
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 23 lis 2010, o 13:02

Grzesiek_67 pisze: PS. O i mam cel - być genialnym w przeciętności :thumb:
Znaczy zamierzasz zostać parkingowym, czy stażystą w elektrowni? ;)


Link: http://www.youtube.com/watch?v=iPrUShWzNZ0

r.
Wieśniak w trójce. Dla przyjaciół Rufjan.

Grzesiek_67
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Adamów
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 23 lis 2010, o 13:17

ky pisze: Znaczy zamierzasz zostać parkingowym, czy stażystą w elektrowni? ;)

ky obuzie Ty jeden :mrgreen:

Odpowiadając (spokojnie i w kolejności) :

1) parkingowy, nęcąca fucha - warunek : mogę w nocy nawalić się do imentu (jak nie to wypad :-) ) ,
2) stażysta elektrowniany - tyż pięknie ale....jako, że naszemu Atomowemu życzę ultra dobrze, to mu fuchy podpieprzał nie będę. O !

Godlik,
dzięki ale to nie było żadne Mistrzostwo Świata i trwało na tyle krótko, że czas o tym zapomnieć.

Pozdrawiam
Grzegorz
Brak podpisu.

Arno
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Spa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 23 lis 2010, o 13:38

To o czym pisze lukwol nie dotyczy każdego, bo trzeba mieć jeszcze kurde tzw podejście i zapierd - TO W GÓRACH się tak mawiało.
Zapierd ma niebywały np ob KOWALCZYK JUSTYNA. Nie dość że ma organizm ( CZYLI ZAPIERD) właśnie taki jak trzeba, to jeszcze ma we łbie pukładane ( czyli PODEJŚCIE). I wcale nie jest to dostęĻne dla każdego. Ja bym powiedział, że t dotyczy wyjątków.
Tak samo jak talent muzyczny, pisarski, malarski.
I talent bez pracy ZABIJA! Bo utalentowanemu leniowi się wydaje, że JA MAM TALENT, to se mogę lachę kłaść na resztę... a to gówno prawda.
Każdy zawód wymaga perfekcji. A żeby ją osiągnąć to trzeba włożyć w pewnym momencie, dość wczesnym 9000 godzin pracy na raz... Wtedy stajesz się dobry. Dobry nie znaczy że doskonały. Czasem wybierasz człowieku p[racę niezgodną z twoim talentem. Ale wydaje ci się żeś jest kurde mistrzem świata.
WeźĶy aktora. idzie na studia. Kończy, potem gra w serialu. DREWNOOO! Ale myśli, że przy nim Olbrychski to jest kurcze halabardnik. I tak samo jest z kowalami, frezerami, księgowymi... do wszystkiego trzbea mieć predylekcję.
I największe szczęście spotyka ludzi, ktorzy robią to co kochają i potrafią to robić. To jest marzenie.
Czasem warto zmienić zawód...
Elektryk, hydraulik, stolarz, garncarz, dekarz... spec od marketingu, PRu, dowolny zawód... TRZEBA MIEC TALENT!
A sport to już jest inna rozmowa. Choć podobna.
Ocieplenie klimatu zabije nas kosztami ogrzewania.

esilon
6 gwiazdek
Auto: mat
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 4 razy

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 23 lis 2010, o 13:45

Arno pisze: I wcale nie jest to dostęĻne dla każdego. Ja bym powiedział, że t dotyczy wyjątków.

alez jest tylko nie każdemu dane odkryć to co może być pracą i jednoczesnie pasja do której się ma predyspozycje ponadprzeciętne*


* a cóz to znaczy ? sportowiec ma doskonały sposób na pomiar swoich dokonań ale jest masa innych zawodów w których ocena nie jest jednoznaczna ani spektakularna a uprawiający może byc usatysfakcjonowany,
bo ja zrozumiałem że lukwolowi chodzi o wznoszenie się na tzw" wyżyny" włsanych mozliwości i kiedy takei zjawisko ma szanse zaistnieć a nie o doskonałość światowej miary

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 24 lis 2010, o 18:36

esilon pisze: nie każdemu dane odkryć to co może być pracą i jednoczesnie pasja
Od dziecka chciałem wykonywać zawód rentiera. Niestety, jedyne co wydaje się w zasięgu - to rencista. Jeśli na podstawie kwitu od kardiologa, to można uznać, że będę w ten fach wkładał serce :mrgreen:

esilon
6 gwiazdek
Auto: mat
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 4 razy

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 24 lis 2010, o 18:41

WiS, rentierem może byc każdy kto sobie na to zasłuży



albo i nie :arrow: :mrgreen:

Link: http://www.youtube.com/watch?v=f5RsG2Oi ... re=related

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 24 lis 2010, o 19:00

esilon pisze: każdy kto sobie na to zasłuży
Za leniwy jestem - mógłbym być tylko takim dziedzicznym, a niestety, przodkowie nie stanęli na wysokości zadania ;-)

Piter 35
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Polubił: 173 razy
Polubione posty: 104 razy

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 24 lis 2010, o 19:01

WiS pisze: Za leniwy jestem - mógłbym być tylko takim dziedzicznym, a niestety, przodkowie nie stanęli na wysokości zadania
A zadbałeś o taką rentierską przyszłość dziecka :idea: :mrgreen:

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 24 lis 2010, o 19:05

Oczywiście, że nie - ale sugeruję mu, żeby on wreszcie przełamał złą passę i stosownie zadbał o moje wnuki. A przy okazji o ich dziadka. :evilgrin:

Piter 35
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Polubił: 173 razy
Polubione posty: 104 razy

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 24 lis 2010, o 19:07

Czyli jednak starasz się chociaż w pośredni sposób zapewnić sobie rentierskie życie :whistle: Gorzej będzie jak dzieci wpadną na pomysł iż dziadka odda się na badania lub przeszczepy i z tego będzie kaska :lol:

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Do Tablicy w innym aspekcie

Post 24 lis 2010, o 19:22

Piter 35 pisze: dzieci
O, przepraszam. Dziecko. Jedno. Przynajmniej, o ile wiem :whistle:
Piter 35 pisze: dziadka odda się na badania lub przeszczepy
Staram się zawczasu zniszczyć/zużyć kluczowe organy, żeby szczeniak nie miał pokusy :cofee:

ODPOWIEDZ