Poradnik młodego komputerowca

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
skwaro
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: Forester 2.5XT
Polubił: 4 razy
Polubione posty: 52 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 20 lut 2018, o 11:43

HP i Dell są kupowane przez firmy nie z powodu bezawaryjności tylko z powodu dobrego supportu i wyrobionych latami kontaktów :-)

A co do pancernych laptopów to prywatnie od lat używam bezawaryjnie różnych modeli kiedyś jeszcze IBM a teraz Lenovo, ale tylko i wyłącznie z serii ThinkPad. Inne serie Lenovo są bardzo awaryjne.



siewcu
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wroclaw
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 20 lut 2018, o 11:55

Panowie, tu chodzi o laptopa, który wytrzyma warunki pracy inne niż biuro. Ma pracować w terenie. Naprawdę twierdzicie, że robiony do biura samsung, acer czy inny asus sprawdzi się lepiej w terenie niż Dell Latitude/Precision niż ThinkPad, które są mocniejsze konstrukcyjnie? Miałem ThinkPada, mam Della i jakoś nie boję się zabrać gdzieś z domu do biegania po terenie. Z jakimś plastikiem już by tak różowo nie było...
Biuro pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych RES - http://www.odszkodowania-res.pl

Remek
2 gwiazdki
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 20 lut 2018, o 12:09

Siewcu, budżet...

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 213 razy
Polubione posty: 491 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 20 lut 2018, o 12:47

skwaro pisze:ale tylko i wyłącznie z serii ThinkPad.

Jak już jestesmy przy dowodach anegdotycznych to mój T440s wytrzymał 15 miesięcy po czym zdechł bez ostrzeżenia. Jedyną rzeczą za którą bym go pochwalił jest klawiatura. Aczkolwiek te w Dellach też są niezłe.
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

busik
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: SM
Auto: DS5
Polubił: 47 razy
Polubione posty: 110 razy

Re:

Post 20 lut 2018, o 14:07

siewcu pisze:Panowie, tu chodzi o laptopa, który wytrzyma warunki pracy inne niż biuro. Ma pracować w terenie.
zapytajcie się czego Jako używa...
zawsze u niego Dell na warsztacie leży, a letko z nim nie ma

i każdą ilość używek przyjmie jak pamiętam - bo znoszą dużo więcej
"Pamiętaj, że wartość ma nie to, co ty mówisz, ale to jak się to odbija w mózgu słuchającego" J.Piłsudski

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 20 lut 2018, o 14:18

skwaro pisze: kiedyś jeszcze IBM a teraz Lenovo, ale tylko i wyłącznie z serii ThinkPad

Potwierdzam, choć kiedyś było z nimi lepiej. T430 przeżył 3 lata bez najmniejszej awarii. Ale już X1 Carbon nagle ni stąd ni zowąd, w czasie szkolenia, które prowadziłem u klienta przestał ładować baterię. Jakość wszystkiego jest teraz kiepska i nastawiona na działanie w okresie gwarancji, a potem im szybciej się zepsuje, tym lepiej dla producenta.

Gootek
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 20 lut 2018, o 14:57

Jakość Lenovo ThinkPad?
Miałem do czynienia z różnymi ThinkPadami przez kilkanaście lat.
Bywały serie faktycznie bardziej bezawaryjne, bywały również słabsze.
Odnosi się to zarówno do obudów, które nie zawsze były "pancerne" jak i do wnętrzności, które w niektórych seriach tych laptopów potrafiły częściej padać. Zapamiętałem nawet nazwę (mostek północny), której nigdy bym zapewne nie poznał, gdyby nie fakt, że awarie owego mostka była przyczyną nagłej śmierci co najmniej trzech-czterech lapków w firmie, w której kiedyś pracowałem.

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 20 lut 2018, o 15:32

ThinkPad miał jedną zaletę - jak się rozlało coś na niego (kawę oficjalnie, a w rzeczywistości cokolwiek się tam miało płynnego), to nie zalewało klawiatury. Pod warunkiem, że był zamknięty.
A zwykle zalewało się klawiaturę bezpośrednio.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2018, o 15:33 przez Gal, łącznie zmieniany 1 raz.
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 20 lut 2018, o 15:32

(powtórka)
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

siewcu
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wroclaw
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Re:

Post 20 lut 2018, o 16:20

busik pisze:
siewcu pisze:Panowie, tu chodzi o laptopa, który wytrzyma warunki pracy inne niż biuro. Ma pracować w terenie.
zapytajcie się czego Jako używa...
zawsze u niego Dell na warsztacie leży, a letko z nim nie ma

i każdą ilość używek przyjmie jak pamiętam - bo znoszą dużo więcej
I pewnie nieśmiertelne D630 ;)
Biuro pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych RES - http://www.odszkodowania-res.pl

busik
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: SM
Auto: DS5
Polubił: 47 razy
Polubione posty: 110 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 20 lut 2018, o 16:32

oczywiście :-)
"Pamiętaj, że wartość ma nie to, co ty mówisz, ale to jak się to odbija w mózgu słuchającego" J.Piłsudski

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 406 razy
Polubione posty: 361 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 20 lut 2018, o 21:48

szamot pisze: Zaufany sprzedawca radzi dell i tylko dell
ja mam della, polecanego mi na forum przez kilku kolegów. teraz jest drugi, hp, też wybrany dość świadomie. ponieważ nie gram jest to moja maszyna do netu i multimediów, okres użytkowania zakładam dość długi. dlatego kupuję sprzęt droższy ale solidniejszy. różnica jakości wykonania w takim sprzęcie della czy hp z promocji marketowej a przeznaczonym dla biznesu jest spora. no ale cena też różna.
popatrz na poleasingowe laptopy della - kupisz solidną maszynę z i7 i SSD za 1,5k, za resztę dokupisz ramu i baterię. do tłuczenia w robocie będzie w sam raz, i to wszystko na fakturę.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 20 lut 2018, o 22:18

Лукашэнка pisze: nowego i najlepiej z przedłużoną gwarancją
A do czego jest mu potrzebna gwarancja :?:
Nie wyobrażam sobie, że szamot odeśle lapka i będzie miesiąc czekał na naprawę lub zwrot kasy.
O wiele prościej jak kupi coś po leasingowego lub używanego. Jak coś padnie, to w lokalnym sklepie naprawią mu na drugi dzień, a jak się nie da to wyrzuci i kupi kolejny. Tylko musi robić regularnie backup, ale to tak czy inaczej musi robić.
Jest ryzyko, musi być wybór.

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 20 lut 2018, o 22:37

ptk22 pisze: Tylko musi robić regularnie backup, ale to tak czy inaczej musi robić.
Błehehe.
To se używajcie te windozy.
;-)

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 116 razy
Polubione posty: 180 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 20 lut 2018, o 22:47

FUX, sugerujesz że w Macu backup jest zbędny :?
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

Gootek
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 20 lut 2018, o 22:48

ptk22 pisze:
Лукашэнка pisze: nowego i najlepiej z przedłużoną gwarancją
A do czego jest mu potrzebna gwarancja :?:
Nie wyobrażam sobie, że szamot odeśle lapka i będzie miesiąc czekał na naprawę lub zwrot kasy.
O wiele prościej jak kupi coś po leasingowego lub używanego. Jak coś padnie, to w lokalnym sklepie naprawią mu na drugi dzień, a jak się nie da to wyrzuci i kupi kolejny. Tylko musi robić regularnie backup, ale to tak czy inaczej musi robić.
ptk22,
gwarancja jest właśnie po to, żeby w przypadku awarii sprzęt został naprawiony i to w dodatku bezpłatnie.
W "lokalnym sklepie" jeśli będą mogli naprawić "na drugi dzień", to prędzej taki sprzęt, który jest popularny, z łatwo dostępnymi częściami, z lokalnym serwisem, to jest np. marki DELL, a nie wynalazek w postaci laptopa Samsung.
Zresztą to właśnie DELL był firmą, która wprowadziła kiedyś na naszym rynku gwarancje typu "next business day", a dla najbardziej wymagających klientów "same business day", czyli wizyta serwisanta w ciągu 4 godzin roboczych od zgłoszenia awarii.
Ale oczywiście każdy decyduje za siebie. Można oczywiście przyjąć zasadę, że kupuję tanią używkę i jak się zepsuje to ją wyrzucam i kupuję kolejną. Wolnoć Tomku :->
Ostatnio zmieniony 20 lut 2018, o 22:51 przez Gootek, łącznie zmieniany 1 raz.

Remek
2 gwiazdki
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 20 lut 2018, o 22:49

FUX, serio sądzisz, że SSD/HDD w MBP podlegają innym prawom? ;-)

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 20 lut 2018, o 23:22

Remek pisze:FUX, serio sądzisz, że SSD/HDD w MBP podlegają innym prawom? ;-)
Czepiasz się. FUX lubi Maca i tyle.
BTW: Powerbook to był jedyny mój laptop w którym musiałem robić (nie gwarantuję za poprawność określenia - to było 20 lat temu) "formatowanie niskiego poziomu", żeby w ogóle dało się na nim zainstalować ponownie system - po kolejnym crashu. Jednym z wielu. :giggle:
Wysłane z mojego komputera przy użyciu klawiatury.

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 20 lut 2018, o 23:28

Лукашэнка pisze: gwarancje typu "next business day"
+ Dell + dysk ssd + procek i7 to jaka to będzie cena? :-) A taka gwarancja oznacza tylko tyle, że zaczną naprawiać na następny dzień, a nie że naprawią.
Лукашэнка pisze: to prędzej taki sprzęt, który jest popularny, z łatwo dostępnymi częściami, z lokalnym serwisem, to jest np. marki DELL, a nie wynalazek w postaci laptopa Samsung
Zależy co się zepsuje, jak płyta to nie ma sensu naprawiać, a jak pamięć lub dysk to obojętnie jaka firma. Ale masz rację, że trzeba kupić coś co ogarnia lokalny serwis.
FUX pisze: To se używajcie te windozy.
Nie miałem na myśli backupu samego systemu operacyjnego, tylko danych niezbędnych do pracy w razie padnięcia np. dysku, lub awarii polegającej na tym, że zapomni laptopa i zostawi go na dachu auta, którym pojedzie po :cofee:
Jest ryzyko, musi być wybór.

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 213 razy
Polubione posty: 491 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 20 lut 2018, o 23:49

ptk22 pisze: A taka gwarancja oznacza tylko tyle, że zaczną naprawiać na następny dzień, a nie że naprawią.

Zazwyczaj im się udaje.

Kod: Zaznacz cały

GWARANCJA DELL „NEXT BUSINESS DAY”

Serwis u klienta następnego dnia roboczego to najszybsza i najlepsza forma serwisowania. Certyfikowany przez firmę Dell specjalista dokonuje naprawy w siedzibie klienta w następnym dniu roboczym po zgłoszeniu usterki.
Z moich doświadczeń: gość wie do jakiego laptopa jedzie i ma przy sobie ileś tam części na wymianę. W sporej ilości przypadków są w stanie np. pokierować przez telefon. Naprawiałem tak taczpada w nowym laptopie. Jak spytałem co będzie jak połamię plastikowe zaczepy Pan odparł, że wyśle mi nową część.
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 21 lut 2018, o 00:00

Zazwyczaj... ale np. na tym forum: https://www.x-kom.pl/aktualnosci/1320-d ... -dell.html użyszkodnik ak napisał:
ak
Cóż - klient nasz pan, dopóki nie kupi! Ja kupiłem Inspirona z gwarancją Next Business Day. I wydawało się, że odtąd będzie prosto. A nic bardziej mylnego. Laptop padł. Oj, przepraszam - zapiszczał. 8 razy, potem pauza i znów 8 i tak w kółko. Ale mam NBD, pomyslałem i zadzwoniłem do autora tego bubla. - proszę wyjąć pamięć i włączyć ponownie.

Jak kazali tak zrobiłem. Z radością stwierdziłem, że teraz jest lepiej, bo mniej prądu idzie. No tak, bo nie tylko pamięć go nie żre, ale i piszczy dwa razy i przerwa i znów dwa.... Dwa to nie osiem. No więc skoro mam NBD to dzwonię znów (bo mi połączenie zerwało) i innemu kolesiowi mówię naiwnie - Dwa ! było osiem jest dwa. - A to matryca. Już robię zgłoszenie i jutro technik przyjedzie i wymieni.

Jakiż byłem z siebie dumny, że mam NBD ! I wyobraźcie sobie, że przyjechał. Zdziwił się tylko, bo niedawno miał taki przypadek i wcale nie była to matryca, ale cóż - rozebrał złom w mak (bo inaczej nie da się wymienić), poskładał i co? Osiem dźwięków. Zadzwoniłem tedy do della by im przypomnieć, że next=today. A oni - przecież technik rozpoczął naprawę. No tak, trudno było zaprzeczyć, ale nie rozpoczął właściwej naprawy tylko wymienił dobrą matrycę.

To trochę tak, jakby do zawału wysyłali dentystę, który stwierdziwszy ubytek w siódemce zacznie go łatać. Co tam zawał - zęby zdrowe być muszą. Bo jak w trumnie taki delikwent będzie wyglądać ? Tak więc nie naprawili. Ale widocznie mają nadmiar matryc i aby zachować twarz............ I płynie sobie next business day za next business dejem jak statek, który z chin wiezie mi płytę główną, a ja mam NEXT BUSINESS DAY.
Jest ryzyko, musi być wybór.

Gootek
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 21 lut 2018, o 00:06

ptk22 pisze: + Dell + dysk ssd + procek i7 to jaka to będzie cena?
Zależy co i dla kogo.
Ja tam bym się spokojnie zadowolił tym sprzętem:
https://www.x-kom.pl/p/374816-notebook- ... 0-fhd.html
ale jeśli jesteś bardziej wymagający, to proszę bardzo:
https://www.x-kom.pl/p/374855-notebook- ... y-nbd.html
:->

Gootek
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 21 lut 2018, o 00:11

ptk22 pisze:Zazwyczaj... ale np. na tym forum: https://www.x-kom.pl/aktualnosci/1320-d ... -dell.html użyszkodnik ak napisał:
papier jest cierpliwy i wszytko przyjmie

Ale różnica jest taka, że Chloru napisał o własnym doświadczeniu, a Ty szukasz w czeluściach netu czegokolwiek, czego zresztą nie jesteś w stanie zweryfikować, aby potwierdzić, że ziemia jednak jest płaska!
:-)

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 21 lut 2018, o 00:14

Лукашэнка, tylko, że ten tańszy jest za ponad 6kzł i zamiast gwarancji NBD ma rozdzielczość FHD :giggle:
Лукашэнка pisze: Ale różnica jest taka, że Chloru napisał o własnym doświadczeniu
Masz rację, ale trudno mieć własne doświadczenie ze wszystkim. Ja opisałem o własnym zadowoleniu z szajsunga i takie rozwiązanie jako budżetowe polecam.
W życiu zawodowym jako informatyk, miałem do czynienia z wieloma awariami różnych marek i te wszystkie gwarancje mają jedną wspólną słabość. Jak padnie płyta główna, to czasem czas naprawy jest długi.
Osobiście nie przepłacał bym za coś tak przereklamowanego jak gwarancja producenta.
Ostatnio zmieniony 21 lut 2018, o 00:25 przez ptk22, łącznie zmieniany 1 raz.
Jest ryzyko, musi być wybór.

ptk22
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: JG
Auto: Subaru Impreza 2.0 GX blobeye LPG
Polubił: 2268 razy
Polubione posty: 137 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 21 lut 2018, o 00:24

.
Ostatnio zmieniony 21 lut 2018, o 00:25 przez ptk22, łącznie zmieniany 1 raz.
Jest ryzyko, musi być wybór.

ODPOWIEDZ