Poradnik młodego komputerowca

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
komor
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Forester SG 2.0X MY03
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 30 mar 2017, o 22:37

siewcu pisze: Wspomniałem o 13" głównie ze względu na koszty, to i tak by wylądowało od razu podpięte do jakiegoś monitora - ale wtedy podpiąć myszkę, klawiaturę i koniec wolnych portów.
Klawiaturę i myszkę wpina się w monitor, ja mam w MBP tylko dwa porty USB, z czego jeden przez większość czasu wolny. :cofee: Dyski tylko w niego wpinam jak robię backup lub bazę starszych danych muszę mieć dostępną.
siewcu pisze: bo z tego co wiem jakieś bardziej zaawansowane programy nie chodzą na MacOS
Nie wiem co konkretnie masz na myśli, AutoCAD na pewno tylko na Windzie (nawet jeśli jeszcze jest jakaś wersja makowa, kiedyś była przez jakiś czas). Mnóstwo programów jest tylko dla Windows lub tylko dla Mac OS, naprawdę nie można generalizować. CAD – winda.
siewcu pisze: Przewagą Maca jest wygląd, mobilność... I w sumie na tym koniec.
Wygląd jest mało istotny (choć wygoda i ergonomia MBP, owszem), mobilność zapewnia wiele innych pecetowych laptopów, od dawna Macbooki to nie jedyne przemyślane, lekkie mobilne komputery. Prawdziwych zalet maków jeszcze zupełnie nie wymieniłeś, ale to temat, który już wałkowaliśmy. ;)



siewcu
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wroclaw
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 30 mar 2017, o 22:37

Dell miał kiedyś takie fajne stacje, mocowanie na monitor i podstawka na laptopa ale tak, żeby oba urządzenia były na tej samej wysokości, i chyba do tego od razu stacja dokująca do laptopa, żeby było jeszcze więcej portów. Teraz u siebie mam 7 portów USB, 3 w stacji dokującej i 4 w laptopie...
Biuro pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych RES - http://www.odszkodowania-res.pl

komor
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Forester SG 2.0X MY03
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 30 mar 2017, o 23:34

Mnóstwo jest takich firm robiących docki. Kwestia niestety kosztów…
https://eu.hengedocks.com

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 213 razy
Polubione posty: 492 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 30 mar 2017, o 23:39

komor, no właśnie - cena stacji do Dell'a to jakieś 25% tego hengedocks
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

siewcu
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wroclaw
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 31 mar 2017, o 00:17

Nie jest sztuką wydać pieniądze na sprzęt, sztuką jest wydać je mądrze... Gadżetów do komputera zawsze można kupić milion, tylko pytanie co ma sens i co realnie się przyda... Ja mając w laptopie 4 porty USB, mini displayport i hdmi nie widzę sensu dokupowania stacji dokującej - mam taką teraz i nie daje mi ona nic, poza tym, że mogę sobie wygodniej myszkę podłączyć i nie muszę jej odpinać, jak zabieram gdzieś laptopa. Wolałbym dokupić drugą, pojemniejszą baterię, niż coś, co się nie przyda...
Biuro pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych RES - http://www.odszkodowania-res.pl

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 31 mar 2017, o 07:36

siewcu, to weź pobaw się toczpadem w japku i myszka pójdzie w odstawke. W każdym razie do potrzeb takich podstawowych. Myszka pracowała przez jakieś pół roku po zakupie. Później poszła do pudełka i na półke. Przejście z nawykami z windy jest trudno. Później się zastanawiasz, dlaczego winda tak komplikowała życie.
Pisze o "zwykłym" użytkowaniu.

gregski
6 gwiazdek
Lokalizacja: inąd
Auto: Mammut
Polubił: 0
Polubione posty: 5 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 31 mar 2017, o 09:50

A ten swoje :)))

komor
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Forester SG 2.0X MY03
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 31 mar 2017, o 10:08

Co do touchpada to ma rację ten Fux. Po włączeniu wszystkich 2- 3- 4- i 5-palcowych gestów myszka jest zupełnie niepotrzebna. Owszem, trzeba dobrą chwilę poświęcić na nauczenie się tego, ale warto, gdy pracuje się w terenie z laptopem na kolanach. Ja już umiem Lightrooma sprawnie tym obsługiwać, łącznie z szybkim retuszem, jak jestem gdzieś na krótkiej sesji i nie zabieram monitora zewnętrznego. Przy biurku, z zewnętrznym monitorem – myszka niezbędna, bo klapa laptopa raczej zamknięta, a przy rękach jest zewnętrzna klawiatura.
Ostatnio zmieniony 31 mar 2017, o 10:14 przez komor, łącznie zmieniany 1 raz.

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 31 mar 2017, o 10:09

Z informatykami nie gadam.
:-(


Foch.


;-)

Gdybym nie jątrzył to Klor nie miałby z Remkiem z kogo szyderą jechać.
;-(

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 31 mar 2017, o 11:24

Chloru pisze:siewcu, poszedłbym w takim układzie w laptopa i stację dokującą (ewentualnie dwie -> dom i biuro).
I znowu gada z sensem. Mocna 14-15-tka i w biurze kilka monitorów + ewentualnie monitor w domu. Masz i mobilność i moc

siewcu
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wroclaw
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 31 mar 2017, o 12:09

Ja wiem, że takie rozwiązanie jest sensowne, ale ja nie potrzebuję mobilnego laptopa, przynajmniej na początek, bo i tak będę pracować tylko w biurze. I tak będę współpracować tylko z jedną firmą na początku... A jak się rozkręcę, to będę mógł pomyśleć o czymś bardziej mobilnym, jeśli będzie taka potrzeba. I ze względu na taki charakter pracy przez, hmm... najbliższe pół roku, jak nie dłużej, mobilny sprzęt nie będzie potrzebny. Dwa 15" laptopy mam, więc jak trzeba będzie gdzieś wyjść z laptopem w innym celu to mam coś mniejszego do zabrania, a ten drugi i tak będzie przenoszony tylko z domu do pracy i z pracy do domu... A w plecaku to żaden problem. Do noszenia ciężkiego plecaka jestem przyzwyczajony ;) Gdybym potrzebował coś mobilnego to bym nawet na takie duże laptopy nie patrzył i szukał max 15 cali, no ale to nie jest taki moment, jeśli chodzi o moją znajomość tematu...

Ja mam świadomość tego, że sprzęt może być albo mocny, albo mobilny - fizycznie temat schłodzenia mocnego procesora i mocnej karty graficznej w małej obudowie jest nie do przeskoczenia.
Biuro pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych RES - http://www.odszkodowania-res.pl

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 213 razy
Polubione posty: 492 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 31 mar 2017, o 15:07

siewcu pisze: może być albo mocny, albo mobilny

Mam w tej chwili na biurku 2 urządzenia i5 (Dell) / i7 (HP), oba 16 GB RAM + 256 SSD. Oba mają 14 cali i IMHO oba spokojnie nadają się do mobilnego developmentu (zdarza mi się na nich odpalić dużo cięższe zabawki - DB2/Websphere/jakieś demo itp.). Owszem można kupić mocniejsze laptopy ale nie sądzę, żeby to jakoś wyraźnie przełożyło się na wydajność pracy.

Oczywiście jeżeli potrzebujesz jakiegoś mocnego GPU do liczenia to powyższe nie ma sensu ale o ile pamietam to gdzies tam byla mowa o Eclipse/Java a nie Blenderze albo 3DSMax.
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 26 kwie 2017, o 12:03

czy ktoś jest na bieżąco z PS4? Ma to być prezent na komunię, widzę, że jest jakaś wersja slim i zwykła. Czym się kierować przy zakupie?

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 26 kwie 2017, o 12:37

To Ty prezenty robisz grubsze niż na wesele?
:giggle:

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 26 kwie 2017, o 12:58

FUX pisze:To Ty prezenty robisz grubsze niż na wesele?
:giggle:
Ja jestem przeciwny takim prezentom dla gówniarzerii. Ale chrzestna dzieciaka mnie poprosiła żebym kupił, to robię rozeznanie.
A Ty co tak zaglądasz ostatnio innym do portfela? :whistle:

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 213 razy
Polubione posty: 492 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 26 kwie 2017, o 13:20

Nie ma znaczenia czy slim czy zwykła. Bebechy z grubsza te same. Mocniejsza jest Pro. Ma sens jak masz tv 4k i/lub HDR. Potrafi też strimowac do pc w fhd te zwykłe strimuja tylko w 720p.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

siewcu
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wroclaw
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 26 kwie 2017, o 13:29

Kup mu od razu kierownicę, np T300RS i pedały T3PA Pro, nauczy się jeździć od razu :giggle:
Biuro pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych RES - http://www.odszkodowania-res.pl

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 26 kwie 2017, o 14:18

Konto usunięte, ->gg.

Grzegorz
5 gwiazdek
Lokalizacja: wsi wielkopolskiej
Auto: Peżot
Polubił: 21 razy
Polubione posty: 34 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 21 sie 2017, o 08:09

Potrzebuje kupić kamerę do monitoringu wejścia do domu tj. bramy, furtki, wjazdu - ok 9x6m.
Myślę że póki co to nagrywanie na kartę SD wystarczy, na razie nie planuję systemu i dedykowanego rejestratora; dobrze żeby mogła nagrywać w ciemności.
Nie wiem czy lepsza dookólna czy kierunkowa.
Jakieś propozycje?
pozdrawiam
Grzegorz

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 24 sie 2017, o 16:31

Tylko dla przypomnienia jak ktoś nie wie. Pracując w większym korpo możecie nabyć pełny pakiet Microsoft Office 2016 na PC lub Mac do domowego użytku w cenie 14 EUR

https://www.microsofthup.com/hupemea1/h ... ture=pl-PL

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 213 razy
Polubione posty: 492 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 24 sie 2017, o 17:23

Konto usunięte, nie pracując w korpo też. :mrgreen: Mój Win10 Pro kosztował ~120 PLN ;)

Office kupiłem za ~75 PLN do użytku domowego jakiś czas temu. Jeszcze wcześniej na 25 lecie M$ w PL byłą promocja Office 2007 za 200 PLN w pudełku z płytą (na 3 stanowiska).

Edyta: Właśnie sprawdziłem adres z końcówką *.pl wymagał jakiegoś dodatkowego kodu, adres *.com poszedł od razu i właśnie dostałem maila od M$.
Ostatnio zmieniony 24 sie 2017, o 17:26 przez Chloru, łącznie zmieniany 1 raz.
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

Godlik
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: GT'99 jest i zawsze będzie; OBK był, Legacy było, była Skoda, jest BMW :)
Polubił: 18 razy
Polubione posty: 83 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 24 sie 2017, o 17:25

'wprowadź kod programu swojej organizacji'
Gdzie tego szukać?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 213 razy
Polubione posty: 492 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 24 sie 2017, o 17:26

Godlik, u administratora programu swojej organizacji ;)
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

Godlik
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: GT'99 jest i zawsze będzie; OBK był, Legacy było, była Skoda, jest BMW :)
Polubił: 18 razy
Polubione posty: 83 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 24 sie 2017, o 17:28

To chyba sobie daruję...

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 24 sie 2017, o 17:37

Godlik, zapytaj na aliasie wewnętrznym w firmie, jak rozpoznał Twój email, to znaczy, że macie prawo do zakupu

ODPOWIEDZ