Poradnik młodego komputerowca

Rozmowy o Subaru i nie tylko. Dział pełen offtopicu i rozmów niemotoryzacyjnych.
siewcu
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wroclaw
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 30 mar 2017, o 00:17

Mam 15 cali teraz i do grzebania przy autach się nadaje... Nie widzę potrzeby kupna mniejszego laptopa, zresztą chwilę posiedziałem przy starszym Macbooku 13" i jednak ciut za mały, 15 cali jest optymalne i do wynoszenia z domu i do normalnego korzystania, choć do pracy wolałbym i tak 17"... I dodatkowy monitor.


Biuro pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych RES - http://www.odszkodowania-res.pl

komor
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Forester SG 2.0X MY03
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 30 mar 2017, o 10:01

siewcu pisze: Do czego? Do programowania. Zasobożerne środowisko napisane w Javie.
Pomimo że używam tylko maków, to do Javy raczej nie polecam. Od dawna Apple ma Javę w dupie, i pewnie vice-versa. Nie wiem czy Mac OS, pomimo swoich niewątpliwych zalet jest dobrym systemem do programowania w Javie. Jeśli IDE też jest napisane w Javie, to GUI będziesz miał gówniano-windowszawe, odpadnie więc jedna z zalet OS X, tfu, Mac OS.

gregski
6 gwiazdek
Lokalizacja: inąd
Auto: Mammut
Polubił: 0
Polubione posty: 5 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 30 mar 2017, o 10:21

faktycznie cos mi tam robili z grafika, byla jakas akcja serwisowa za free...
apple to naprawia za free w D:
https://www.apple.com/de/support/macboo ... deoissues/
z Wroca daleko nie macie jak cos..

kiedys nie wyobrazalem sobie innego ekranu niz ta retina, dzsiaj juz cos raz gorzej widze i zaczyna byc mi wszystko jedno :-/
wczoraj testowo sparowalem mojego iphone 7 plus z klawiatura od maca syna, juz wiem jak bedzie wygladal moj nastepny komp jak mi ta retina padnie zupelnie.. nie kupuje wiecej do domu sobie lapa.

a w pracy siedze przy zadokowanym fujitsu plaskim podlaczonym do "27 2560x1440 i to jest dla mnie opytmalny obecnie set do pracy biurowej
samo fujitsu z win7 dziala, bo pracuje nad tym sztab ludzi by dzialalo. ale dziala.

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 30 mar 2017, o 10:27

komor pisze:
siewcu pisze: Do czego? Do programowania. Zasobożerne środowisko napisane w Javie.
Pomimo że używam tylko maków, to do Javy raczej nie polecam. Od dawna Apple ma Javę w dupie, i pewnie vice-versa. Nie wiem czy Mac OS, pomimo swoich niewątpliwych zalet jest dobrym systemem do programowania w Javie. Jeśli IDE też jest napisane w Javie, to GUI będziesz miał gówniano-windowszawe, odpadnie więc jedna z zalet OS X, tfu, Mac OS.
Jeśli to będzie Eclipse, to jest i wersja na MACa. W ostateczności sobie postawi wirtualną maszynę z windą i tam będzie sobie programował. Takie rozwiązanie jest nawet lepsze, bo jak się za dużo naśmieci, to wywalasz całą wirtualkę, a oryginalny system laptopa masz nieruszony.

gregski
6 gwiazdek
Lokalizacja: inąd
Auto: Mammut
Polubił: 0
Polubione posty: 5 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 30 mar 2017, o 11:10

do obd na macu uzywalem https://www.virtualbox.org/ za free.

siewcu
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wroclaw
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 30 mar 2017, o 11:22

Tu chodzi głównie o PhpStorm, przynajmniej na początku. Ale nie wiem co będzie dalej... Może będzie pisanie aplikacji mobilnych, może się wezmę za składanie filmów, może za coś jeszcze innego... Pytanie jak to wszystko będzie wyglądać jeśli chodzi o ilość czasu wolnego, ile można zarobić na danym typie usług itd, dlatego przyda się coś uniwersalnego. A poza tym fajnie by było czasem w coś zagrać ;) choć to tylko dodatkowy, mało istotny przy zakupie warunek. Sam już nie wiem w którym kierunku iść... Bo albo padnie na MBP 15", albo na coś pokroju tego Latitude'a 7710. Nowszy to już większe pieniądze...
Biuro pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych RES - http://www.odszkodowania-res.pl

gregski
6 gwiazdek
Lokalizacja: inąd
Auto: Mammut
Polubił: 0
Polubione posty: 5 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 30 mar 2017, o 11:23

siewcu, kup sobie psp do grania..
a jak juz musisz, to instalujesz winde na macu obok ios i grasz...
te ekrany w dellach.. hmm..

komor
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Forester SG 2.0X MY03
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 30 mar 2017, o 11:25

Konto usunięte pisze: Jeśli to będzie Eclipse, to jest i wersja na MACa.
Wiem, że jest, dlatego nie polecam. :)
Konto usunięte pisze: W ostateczności sobie postawi wirtualną maszynę z windą i tam będzie sobie programował.
To jest w sumie dobra myśl, sam używałem Parallelsa do testowania stron WWW pod Exploderem, działa przyzwoicie, Parallels ma nawet taki tryb, że pulpit Windy może być niewidoczny, po prostu wśród okien makowych na ekranie pojawiają się okna windowsowe. Wydajność jest taka, że nawet na poprzednim, starszym kompie (Core2Duo 2.3 GHz) używałem tego nawet do nagrywania screencastów. Tzn. makowy program do screencastów, a nagrywałem zawartość okien Windowsa, w tym z prostymi grami edukacyjnymi, w których były proste niewymagające animacje.

Darmowy Virtualbox nie jest tak wygodny, ale też ludzie chwalą, robotę robi. No i jest VMWare. Podobnie jak Parallels można czasem za nieduże piniondze kupić w akcjach typu Promo, gdzie np. za 50€ dostaje się 10 aplikacji, w tym coś kluczowego, jak Parallels czy VMWare.

siewcu
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wroclaw
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 30 mar 2017, o 12:22

gregski pisze:siewcu, kup sobie psp do grania..
a jak juz musisz, to instalujesz winde na macu obok ios i grasz...
te ekrany w dellach.. hmm..
No właśnie ten 4K mnie korci, a ponoć są dobrej jakości... A do grania to niestety nie tylko windows potrzeby, jak patrzyłem to radeony w makach do szybkich nie należą.
Biuro pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych RES - http://www.odszkodowania-res.pl

gregski
6 gwiazdek
Lokalizacja: inąd
Auto: Mammut
Polubił: 0
Polubione posty: 5 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 30 mar 2017, o 13:04

No to juz wybrales, gratulacje ;)

siewcu
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wroclaw
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 30 mar 2017, o 13:09

Teraz żeby tylko urząd to zrozumiał... :D
Biuro pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych RES - http://www.odszkodowania-res.pl

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 30 mar 2017, o 13:15

komor pisze: No i jest VMWare

Używam VMWare Playera od bardzo dawna. Jest DARMOWY, dużo lepszy od Virtualbox'a i, co dla mnie ważne, kompatibilny z pozostałymi produktami VMWare. Są bezpłatne narzędzia, za pomocą których wrzucasz sobie taką wirtualkę z PC-ta na "dużego" hosta VMWare i vice versa

siewcu
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wroclaw
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 30 mar 2017, o 13:50

Ja ma podobne odczucia jak Fido - używałem VMware Playera i VirtualBoxa, ten pierwszy działa dużo sprawniej, zżera mniej zasobów przy odpalonym gołym systemie... Z płatnym VMware nie miałem do czynienia, więc nie powiem nic na ten temat. Choć najważniejsza rzecz, która mi od razu wyszła to to, że jednak na takie rzeczy 4 GB RAMu może nie wystarczyć...
Biuro pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych RES - http://www.odszkodowania-res.pl

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 212 razy
Polubione posty: 491 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 30 mar 2017, o 14:28

gregski pisze: a jak juz musisz, to instalujesz winde na macu obok ios i grasz...

Chyba k...a w bierki. :giggle: :mrgreen:

siewcu, Jak chcesz stawiać wirtualki to min. 16 GB RAM bo zaraz się okaże, że baza, że serwer aplikacji, że coś tam. Swoją drogą strasznie mało innowacyjne te dotacje skoro nie można sobie kupić "mocy obliczeniowej" z chmury i tam dłubać + względnie tani laptop... ale to się bardziej nadaje do łajania Morawieckiego w wątku politycznym :evilgrin: ;-)
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

siewcu
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wroclaw
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 30 mar 2017, o 14:31

No nie da się, nie uwzględniają żadnych opłat abonamentowych etc - tylko konkretny sprzęt kupiony w całości za gotówkę. Komputer, drukarkę, biurko, krzesło i inne pierdoły kupię, ale np miejsca w chmurze na backup już nie. Może ewentualnie jakiś NAS by przeszedł, ale z drugiej strony, jak przekombinuję to grosza nie dadzą i będzie problem...
Biuro pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych RES - http://www.odszkodowania-res.pl

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 212 razy
Polubione posty: 491 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 30 mar 2017, o 14:51

siewcu, z tą chmurą nie chodziło mi o przestrzeń dyskową tylko np. wyniesienie co cięższych kawałków środowiska w kontekście CPU/RAM i płacenie za to tylko kiedy jest potrzebne.

Zauważ, że 13 cali MBP mają maks 8 GB RAM. Wirtualnego Windowsa do testowania stronek pod IE postawisz ale zapomnij o czym cokolwiek cięższym. Zostaje wiec tylko 15 cali za wagon cebulionów.
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 30 mar 2017, o 14:54

Chloru, dobrze mówi. 16GB musi być

komor
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Forester SG 2.0X MY03
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 30 mar 2017, o 16:06

Chloru pisze: Zauważ, że 13 cali MBP mają maks 8 GB RAM
16 GB, nie 8 GB. Wersji 32 GB nie ma z przyczyn… energetycznych.

http://www.imore.com/why-doesnt-new-mac ... -32-gb-ram
The true reason behind the lack of 32gb or ddr4 is intel. Skylake does not support LPDDR4 (LP for low power) ram. Kabylake is set to include support, but only for the U category of chips. So no LPDDR4 support for mobile until 2018 I think.

siewcu
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wroclaw
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 30 mar 2017, o 18:03

Dlatego stwierdziłem, że jednak odpuszczę MBP i poszukam jednak czegoś "standardowego". Jednak lekko mnie przerasta brak kompatybilności z innym sprzętem. Podłączyć do tego np interfejs diagnostyczny jak by trzeba było coś na szybko ogarnąć i nie ma szans, bo nawet nie będzie komunikacji i pewnie cyrk ze sterownikami. Pograć - nie ma szans. Jakiś mniej typowy program odpalić, jak bym chciał np zająć się, nawet hobbystycznie, jakimś CADem czy czymś bardziej zaawansowanym - nie da rady, bo z tego co wiem jakieś bardziej zaawansowane programy nie chodzą na MacOS. Po prostu wolę się chwilę pomęczyć z problemami jak coś nie zadziała, niż mieć komfortową pracę na jednym programie i brak możliwości pracy na innych... Bo jakoś mnie nie przekonują opcje typu wirtualny system, no i konieczność zakupu na wstępie kompletu przejściówek na USB, ethernet, displayport/hdmi... MBP to sprzęt bardzo ładny, niewielki, lekki, i szybki w działaniu(bo szczerze wątpię, że jakiś ThinkPad czy Precision podziała dłużej na baterii) - ale niechęć Apple do zachowania kompatybilności z resztą sprzętu jest po prostu odrzucająca. I dzięki tej całej dyskusji wiem, że MBP nie jest złym sprzętem, ale też nie do końca dla mnie... Także dziękuję bardzo wszystkim za wypowiedzi, bo znalazłem dzięki temu kierunek, który będzie dla mnie bardziej odpowiedni :)
Biuro pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych RES - http://www.odszkodowania-res.pl

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 30 mar 2017, o 19:36

siewcu pisze: Tu chodzi głównie o PhpStorm, przynajmniej na początku. Ale nie wiem co będzie dalej... Może będzie pisanie aplikacji mobilnych, może się wezmę za składanie filmów, może za coś jeszcze innego... Pytanie jak to wszystko będzie wyglądać jeśli chodzi o ilość czasu wolnego, ile można zarobić na danym typie usług itd, dlatego przyda się coś uniwersalnego. A poza tym fajnie by było czasem w coś zagrać ;) choć to tylko dodatkowy, mało istotny przy zakupie warunek. Sam już nie wiem w którym kierunku iść... Bo albo padnie na MBP 15", albo na coś pokroju tego Latitude'a 7710. Nowszy to już większe pieniądze...
Do web devu wystarczy Ci już lapek od niecałych 5k. Używam takiego z 2 zewn monitorami i 3 wirtualnymi desktopami (razem 9 pulpitów) i mam tego naprawdę dużo poodpalane (2-3 projekty na raz czasami) + VM (chociaż to głównie tylko Ubuntu Server, ale też i zdarza się jakiś starszy Win). Ubuntu Server właśnie żeby mieć zgodność ze środowiskami produkcyjnymi.

Potrzebujesz dużo RAM, mocny procek np. i7 HQ i SSD... I dobrą myszkę! taką, którą łatwo sobie możesz ustawić przełączanie pulpitów.

Pograć się da w Dirt Rally i GTA5 zupełnie przyzwoicie.
Oczywiście im lepszy i droższy sprzęt kupisz tym lepiej. Ale 10k za 14" bidę na którą będziesz ślepić przez lornetkę po 8 godzinach klepania w klawiaturę, to trochę delikatnie mówiąc nietrafiony wybór.

Jeśli masz zamiar oprzeć biznes na tym sprzęcie, to może pomyśl o zapasowej maszynie, albo np. piec + laptop. Niezależnie od tego jaką dostaniesz gwarancję, lepiej mieć na półce coś sprawnego niż zostać na miesiąc bez sprzętu, bo płytę główną trzeba ciągnąć. To naprawdę ratuje tyłek, a sprzęt każdy pada.

Może iMac czy jak się nazywa ten all in one Apple?
Załączniki
17201299_1533054456734872_5080285227977395168_n.jpg

siewcu
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wroclaw
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 30 mar 2017, o 20:00

Wspomniałem o 13" głównie ze względu na koszty, to i tak by wylądowało od razu podpięte do jakiegoś monitora - ale wtedy podpiąć myszkę, klawiaturę i koniec wolnych portów. A w wersji z dwoma portami nie ma żadnych wolnych :D a jakoś nie jestem przekonany do bezprzewodowych myszek i klawiatur... Szczególnie, że miałem okazję ostatnio pomacać klawiaturę mechaniczną i wydaje mi się, że całkiem fajnie będzie się na tym pisać. I chwilę później zacząłem patrzeć na 15", ale mając na uwadze kwotę tego sprzętu i kompletny brak możliwości zmiany czegokolwiek w tym, wolę jednak jakieś 17"... Na 15" można już w miarę wygodnie coś zrobić, na 17 będzie lepiej - a jak będzie mało, to zawsze można dokupić monitor - jakieś FHD 24" z IPS można dorwać poniżej tysiąca zł, więc nie jest źle. Na przykład taki Dell 7710(trochę się tego uczepiłem). Zostaje pełna kompatybilność z dostępnym na rynku sprzętem z powodu obecności portów USB. Plus dwa wbudowane dyski - u mnie miejsca nigdy za dużo, bo zawsze się znajdzie coś do wrzucenia. Tyle że bateria raczej wytrzyma dużo krócej... No ale coś za coś. I zapomniałem jeszcze o możliwości dołożenia modemu 3G/LTE - niby mało przydatna sprawa, ale potrafi uratować sytuację, kilka razy już to przetestowałem... Przewagą Maca jest wygląd, mobilność... I w sumie na tym koniec.
Biuro pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych RES - http://www.odszkodowania-res.pl

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 30 mar 2017, o 20:07

17" jest spoko, miałem. Problem w tym, że jak potrzebujesz zabierać komputer ze sobą na wyjazdy (bo np. umowa z klientem) to już średnio fajnie. Do 15" zwykle da się włożyć drugi dysk zamiast DVD.
Myszek bezprzewodowych też nie lubiłem, bo ciągle w nich baterie padały i chodziły po ekranie na kwadratowo. Ale teraz Logitechy potrafią na jednej zwykłej baterii bez ładowania śmigać ponad 2 lata przy pracy po parę(naście) godzin dziennie.
Лукашэнка pisze: Tak czy owak, 13" laptop jest bardziej uniwersalnym narzędziem niż laptop 17".
Łukaszenko, to wszystko zależy. Web dev to taki rodzaj roboty, w którym bardzo często potrzebujesz widzieć 3 okienka, z czego dwa na pełny ekran. 13" to jest bardzo mało, żeby wygodnie na tym pracować. O wygodzie mówisz przy dwóch monitorach FHD: 15" + np 24"

Gootek
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 30 mar 2017, o 20:32

Alan, Alan, Alan! pisze:
Лукашэнка pisze: Tak czy owak, 13" laptop jest bardziej uniwersalnym narzędziem niż laptop 17".
Łukaszenko, to wszystko zależy. Web dev to taki rodzaj roboty, w którym bardzo często potrzebujesz widzieć 3 okienka, z czego dwa na pełny ekran. 13" to jest bardzo mało, żeby wygodnie na tym pracować. O wygodzie mówisz przy dwóch monitorach FHD: 15" + np 24"
może faktycznie przesadziłem z tymi 13 calami. Tak naprawdę mój ulubiony rozmiar to 14". 15.4" to górna granica mojej tolerancji, jeśli chodzi o mobilność.
17" to mebel. Więc już bym wolał all-in-one.


W pracy używam tego co mi akurat udostępni pracodawca.
A prywatnie, od ponad 3 lat mam tego 13":
http://pclab.pl/art54024-8.html
Przyznaję, ze nie jest to laptop idealny i być może nie nadający się do wszystkiego. Ale ma kilka sporych zalet, za które go bardzo lubię. Na przykład za świetną baterię i to że waży 1kg :->
Ostatnio zmieniony 30 mar 2017, o 20:53 przez Gootek, łącznie zmieniany 2 razy.

siewcu
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wroclaw
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 30 mar 2017, o 20:43

Tyle że ja będę pracował w biurze, przynajmniej na początku - i raczej szybko się to nie zmieni. A nawet jak trzeba będzie zabrać, to i tak problemem będzie bateria, a nie rozmiar, przynajmniej dla mnie. A nawet jak będzie trzeba, to zawsze można dokupić coś mniejszego... Poza tym, jeśli wyjdzie tak, że będę pracował z domu, to wtedy robienie na 13" nie ma sensu, a nie ma możliwości na postawienie monitora obok. A laptopa, nawet 17" albo i większego zawsze mam gdzie postawić...
Biuro pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych RES - http://www.odszkodowania-res.pl

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 212 razy
Polubione posty: 491 razy

Re: Poradnik młodego komputerowca

Post 30 mar 2017, o 21:33

siewcu, poszedłbym w takim układzie w laptopa i stację dokującą (ewentualnie dwie -> dom i biuro).
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

ODPOWIEDZ