problem z oponami

Opony letnie, zimowe, szutrowe, rajdowe. Felgi, koła, dojazdówki. Wszystko to, na czym Subaru się toczy.
ODPOWIEDZ
anfra
0 gwiazdek
Auto: subaru forester 2.0
Polubił: 0
Polubione posty: 0

problem z oponami

Post 7 maja 2014, o 19:56

witam serdecznie
mam subaru forester 2.0 napęd 4*4 1997r.
mam kłopot i proszę o poradę a mianowicie najechałam a krawężnik i rozwaliłam oponę. dojechałam do najbliższego serwisu opon tam niestety mieli tylko używane opony i założyli mi dwie letnie na tył a na przodzie zostały zimówki profil oczywiście ten sam 205/70/15. niestety jest różnica na obwodzie kół pomiędzy tyłem a przodem ok.1.5 cm i moje pytanie brzmi mogę tak jezdzic bo doczytałam ze ma to znaczenie przy napędzie na 4 koła.
pozdrawiam i czekam na odpowiedz



cyqan
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: z Internetu
Auto: była Impreza, jest Evo, jest ok
Polubił: 0
Polubione posty: 4 razy

Re: problem z oponami

Post 7 maja 2014, o 21:07

To nie "problem z oponami", a problem z szacunkiem dla samej siebie...

4 opony powinny być tego samego producenta, a że mamy już MAJ, to nie żadne niehamujące zimówki z przodu, tylko markowe i młode (do 5 lat) opony letnie, Pani Koleżanko!
Ostatnio zmieniony 7 maja 2014, o 21:45 przez cyqan, łącznie zmieniany 3 razy.

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 115 razy
Polubione posty: 180 razy

Re: problem z oponami

Post 7 maja 2014, o 21:31

anfra pisze: najechałam (...) rozwaliłam (...) dojechałam (...) doczytałam
cyqan pisze: Panie Kolego!
:mrgreen:
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

cyqan
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: z Internetu
Auto: była Impreza, jest Evo, jest ok
Polubił: 0
Polubione posty: 4 razy

Re: problem z oponami

Post 7 maja 2014, o 21:45

rrosiak pisze:
cyqan pisze: Panie Kolego!
:mrgreen:
Nie zmieniaj tematu :razz: :lol: :-p

Edytnąłem już :oops: :oops: :oops:

Arti
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Nordkappværing
Auto: GT Rally Car & STI GH
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: problem z oponami

Post 8 maja 2014, o 07:07

anfra pisze: niestety jest różnica na obwodzie kół pomiędzy tyłem a przodem ok.1.5 cm i moje pytanie brzmi mogę tak jeździć bo doczytałam ze ma to znaczenie przy napędzie na 4 koła.
Pani Koleżanko! :mrgreen:
Absolutnie nie powinnaś tak jeździć - centralny mechanizm różnicowy Twojego leśnika cały czas próbuje wyrównywać różnicę w prędkości obrotowej przedniej i tylnej osi co poskutkuje tym, że się zwyczajnie ugotuje ... o ile już się nie ugotował. Wszystkie opony powinny być takie same lub chociaż mieć taki sam rozmiar.
Obrazek

marat
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: "Sonnenstadt"
Auto: Subaru Impreza 99' 1.6 było dziadek 2.0 jest
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: problem z oponami

Post 8 maja 2014, o 09:43

Bez przesady jak opony są tego samego rozmiaru i mają te same parametry to nic się nie powinno wydarzyć. Sam jednej zimy jeździłem na zimówkach z przodu a letnich z tyłu i po śniegu bardzo fajnie się ślizgał i nic się nie działo. Z tego co wiem to nie wolno np. zakładać na jednej osi szerszych na innej węższych (bądź wyższych i niższych) ale czy wszystkie 4 muszą być tej samej firmy? Chyba nie ja mam obecnie innej firmy z przodu innej z tyłu i jeżdżę tak już długi czas i nic się nie dzieje. Ale nie mam tak dużej różnicy w obwodzie. Ale jak np. komuś troszkę zedrą się 2 opony to od razu nie musi wymieniać komplet.
Choć widziałem kiedyś jak koleś wrx miał szersze kapcie z tyłu i skośnie jak w BMW i chyba jakoś mu napęd nie padł bo jeździł nim długo. Choć mnie się takie coś nie podoba bo subaru to nie bmw czy vw.
"OLD SUBARU NEVER DIE"

TERZO
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: niebieskie
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: problem z oponami

Post 8 maja 2014, o 10:01

anfra, zmierzyłaś różnicę w obwodzie czy w średnicy kół? Mierzyłaś gdy koło było obciążone czy nie obciążone?

BTW tak jak koledzy piszą - lepiej mieć 4 takie same opony, bo wiskoza tania nie jest ;)
Marcin

-_-

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Re: problem z oponami

Post 8 maja 2014, o 10:52

Wszystkie opony mają być takie same, to znaczy taki sam romiar, producent i model.

Opony o tym samym rozmiarze różnych producentów, potrafią trochę się różnić rzeczywistymi wymiarami.


A ktoś, kto założył na tył do WRX inne rozmiary opon niż na przód, jest tak skrajnym kretynem, że nie warto nawet tego przypadku roztrząsać.

komin
4 gwiazdki
Lokalizacja: Kielce
Auto: Legacy 2.5 A/T
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: problem z oponami

Post 8 maja 2014, o 23:15

jarmaj, popieram :!: jeszcze dodam do tego takie same parametry winny być np. indeks prędkości i nośnosci(inaczej poddają sie obciążęniu) a o zapasie już pisać nie trzeba bo każdy wie :-)
Regeneracja felg ;
Malowanie proszkowe
Prostowanie felg
Spawanie felg
Świętokrzyskie 507304269

ODPOWIEDZ