outback - czy można 16?

Opony letnie, zimowe, szutrowe, rajdowe. Felgi, koła, dojazdówki. Wszystko to, na czym Subaru się toczy.
ODPOWIEDZ
kalix74
0 gwiazdek
Auto: outback 2010
Polubił: 0
Polubione posty: 0

outback - czy można 16?

Post 24 paź 2014, o 12:42

Witajcie,

od jakiegoś czasu próbuję zgłębić temat - czy Outbacka z 2011 2.0 D można postawić na 16'. W instrukcji występują tylko 17, ale moja chłopska logika podpowiada, że być może jest taka szansa, skoro Legacy może jeździć na 16.
Pytanie to zrodziło mi się w głowie kiedy zajrzałem do piwnicy i znalazłem tam nowiutkie zimówki 16 (225/60/16) przeznaczone pierwotnie do innego auta. Pomyślałem, że zakup felg wyjdzie taniej niż opon do Subaraka. Wiem, że będą nieco mniejsze, ale przekłamania licznika mi nie przeszkadzają.
Pytanie brzmi, czy zakładając takie opony nie uszkodzę czegoś, np. dyferencjałów...

Jeśli ma ktoś taką wiedzę, będę wdzięczny za info. Zima się zbliża niestety ;)

Pozdrawiam,

P.



Arti
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Nordkappværing
Auto: GT Rally Car & STI GH
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: outback - czy można 16?

Post 24 paź 2014, o 13:17

Jeśli 16'' wchodzą na zaciski hamulcowe to nic nie stoi na przeszkodzie żeby się na takie przerzucić. Dyferencjały mogłaby zabić różnica w średnicy między osiami/stronami.
Obrazek

BiP
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: outback, starex, crosstrek
Polubił: 187 razy
Polubione posty: 204 razy

Re: outback - czy można 16?

Post 24 paź 2014, o 14:09

Tu wszyscy na zimę czekają... :mrgreen:

gregski
6 gwiazdek
Lokalizacja: inąd
Auto: Mammut
Polubił: 0
Polubione posty: 5 razy

Re: outback - czy można 16?

Post 26 paź 2014, o 20:04

Arti pisze:Jeśli 16'' wchodzą na zaciski hamulcowe to nic nie stoi na przeszkodzie żeby się na takie przerzucić. Dyferencjały mogłaby zabić różnica w średnicy między osiami/stronami.
Jesli w homologacji auta sa 16 to luz, jesli nie, to ubezpieczyciel moze odmowic wyplaty ubezpieczenia. Przy zawieraniu Ac czesto robione sa foty auta, a pozniej szuka sie dziury w calym by nie wyplacic kasy.

sebek
1 gwiazdka
Auto: Subaru Forester S-Turbo 20th Anniversary
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: outback - czy można 16?

Post 27 paź 2014, o 22:41

można
w outbacku 2011 wersje inne niż 3.6 są tarcze 293mm czyli jak w latach do 2009 możesz założyć 16
natomiast podany przez ciebie rozmiar jest nieprawidłowy, koła mniejsze o 2,6cm, auto będzie wyglądać - śmiesznie
jeżeli założysz 4 takie opony dyferencjałowi nic się nie stanie, za to prędkościomierz pokarze ci o 10-20km więcej niż w rzeczywistości
tu masz fajny kalkulator do przeliczania rozmiaru kół http://www.rimsntires.com/specspro.jsp
pytanie, skoro wydałeś $$$ na outbacka to teraz na głupich oponach chcesz oszczędzać ?
sprzedaj je na allegro i kup w prawidłowym rozmiarze lub zamienniki które nie mieszczą się w zakresie 0-2% rozmiaru oryginału czyli np 225/65/R16, więcej tutaj http://www.opony.com.pl/narzedzia/zamie ... 225/60r17/

ODPOWIEDZ