Opony bieżnikowane - za i przeciw

Opony letnie, zimowe, szutrowe, rajdowe. Felgi, koła, dojazdówki. Wszystko to, na czym Subaru się toczy.
lukass
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wawa
Auto: Proto WRC'17 i 4 razy 4x4 - czyli w sumie 5 razy 4x4
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 130 razy

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 30 wrz 2014, o 20:47

A tak sobie radzi niezeszperowane FWD na oponie która kupiłem:


był WRX powered by Jako & PB98 i STi MY'05 EU DCCD

ryjeks
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Auto: mat
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 30 wrz 2014, o 20:59

A tak seryjne nieposzperowane FWD na nalewce ;-)


Link: https://www.youtube.com/watch?v=H8Qm9kD ... yZ1hdeTpwg
Proste są dla szybkich samochodów. Zakręty – dla szybkich kierowców. Colin McRae

komin
4 gwiazdki
Lokalizacja: Kielce
Auto: Legacy 2.5 A/T
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 30 wrz 2014, o 22:10

dyskusja na całego :thumb: a Subarynka poradzi sobie o wiele lepiej nawet na sredniej wielosezonówce niz przednio i tylno napędowe samochdy na nowych super oponach :-) tyle w temacie :giggle:
Regeneracja felg ;
Malowanie proszkowe
Prostowanie felg
Spawanie felg
Świętokrzyskie 507304269

lukass
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wawa
Auto: Proto WRC'17 i 4 razy 4x4 - czyli w sumie 5 razy 4x4
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 130 razy

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 30 wrz 2014, o 22:17

I tu się mylisz. 4x4 tylko przyśpieszy lepiej, ale trzeba jeszcze skręcać i hamować................
był WRX powered by Jako & PB98 i STi MY'05 EU DCCD

Krysztal
4 gwiazdki
Lokalizacja: Świdnica
Auto: rajdowe i cywilne
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 30 wrz 2014, o 23:37

ccwrc pisze:
komin pisze: pierwsze dotyczy opony radjalnej bardziej obrazowo: pewnie z Żuka

Chyba chodziło Ci o diagonalną bo radialne są stosowane u nas powszechnie w osobówkach. :)

A i diagonalne wykorzystuje się tyż, np. w rowerach. I w promach kosmicznych :-)
Avon robi też slicki diagonalne :) dziwnie wyglądają bo są bardzo "pękate" ale działają bardzo fajnie :)
Obrazek

ECU Master DET3 - montaż, strojenie'

citan
5 gwiazdek
Lokalizacja: Bełchatów
Auto: japońskie
Polubił: 41 razy
Polubione posty: 14 razy

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 1 paź 2014, o 00:44

Zastanawiałem się nad tymi skandynawskimi zimówkami - lukass wspominał o nich już wcześniej, bo ostatnie zimy przyniosły więcej lodu na drodze niż normalnie pamiętam. Nie śnieg, tylko 40km bardziej i mniej czarnego lodu w drodze do pracy. A to blokowanie kół przy zrzucaniu z 2. na 1. bieg w automacie :razz:, a to wiatr spychający mnie z drogi... No masakra. Czy to jakieś zmiany w lokalnym klimacie, czy przypadek, nie wiem. Może takie zimówki lepiej sobie z takim zjawiskiem poradzą? Bo wygląda mi to na tendencję wzrostową z roku na rok.

Gootek
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 1 paź 2014, o 07:30

citan, z tego co rozumiem to te "skandynawskie" mają głównie być lepsze na śniegu.

Jeśli jeździsz po lodzie, to moim zdaniem przede wszystkim jest sens zmieniać opony zimowe na nowe jak najczęściej, najlepiej co sezon, a nie rzadziej niż co drugi sezon.
Żeby nie przesadzić z kosztami, wybierałbym opony nie koniecznie najdroższe, ale z tych nienajdroższych raczej takie, które w testach wypadają nieźle właśnie w próbie na lodzie.

A tak nawiasem mówiac, czy przy swoim automacie masz taką gwiazdeczkę (tryb zimowy), gdy skrzynia powinna zmieniać 2-3-4, bez biegu pierwszego?

citan
5 gwiazdek
Lokalizacja: Bełchatów
Auto: japońskie
Polubił: 41 razy
Polubione posty: 14 razy

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 1 paź 2014, o 09:15

Лукашэнка pisze: Jeśli jeździsz po lodzie, to moim zdaniem przede wszystkim jest sens zmieniać opony zimowe na nowe jak najczęściej, najlepiej co sezon, a nie rzadziej niż co drugi sezon.
Muszę się przyznać, że moje zimówki (o ile bieżnik w świetnym stanie, to) najmłodsze już nie są. :oops:
Лукашэнка pisze: A tak nawiasem mówiac, czy przy swoim automacie masz taką gwiazdeczkę (tryb zimowy), gdy skrzynia powinna zmieniać 2-3-4, bez biegu pierwszego?
Nie, nie mam żadnych guziczków. Ta redukcja z 2. na 1. bieg, o której wspomniałem wymuszona była ręcznie (zupełnie niepotrzebnie, jak się okazało - zbliżał się zakręt, była straszna szklanka, jechałem 20km/h, pomyślałem, że na jedynce łatwiej będzie nadawać kierunek). Ten automat z 2, do 1. zrzuca raczej w ewidentnych sytuacjach, jak zatrzymanie, czy but w podłodze.

lukass
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wawa
Auto: Proto WRC'17 i 4 razy 4x4 - czyli w sumie 5 razy 4x4
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 130 razy

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 1 paź 2014, o 09:43

Лукашэнка pisze: z tego co rozumiem to te "skandynawskie" mają głównie być lepsze na śniegu.
Największą przewagę skandynawskie na kontynetalnymi maja własnie na lodzie i ubitym śniegu - dzieki sporo miększej mieszance i 2-3 krotnie wiekszej ilości lameli.
był WRX powered by Jako & PB98 i STi MY'05 EU DCCD

siewcu
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wroclaw
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 1 paź 2014, o 14:44

dobrze, ale weźcie pod uwagę, że w skandynawii obowiązuje standard białej drogi, a nie czarnej jak u nas - tam nawierzchnia ma być z ubitego śniegu i tylko zmiatają z niej świeży śnieg, u nas droga powinna być czarna.
Biuro pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych RES - http://www.odszkodowania-res.pl

lukass
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wawa
Auto: Proto WRC'17 i 4 razy 4x4 - czyli w sumie 5 razy 4x4
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 130 razy

Re:

Post 1 paź 2014, o 15:05

siewcu pisze:dobrze, ale weźcie pod uwagę, że w skandynawii obowiązuje standard białej drogi, a nie czarnej jak u nas - tam nawierzchnia ma być z ubitego śniegu i tylko zmiatają z niej świeży śnieg, u nas droga powinna być czarna.
Z tym standardem białej drogi to lekka przesada, no chyba ze mocno na pólnocy ;)
Ale ja nikogo nie namawiam. Sam uzyawm zazwyczaj do jazdy codziennej topowych zimówek kontynetalnych. Natomiast lubię testować i teraz chcę zobaczyc co sie okaże jak będe jeździł na takich normalnie, bo ze przy upalaniu w śniegu i lodzie dają rade to wiem.
Wracając do nalewek - to większość tych fajnych ma własnie bieżniki skopiowane z modeli skandynawskich i miękka mieszankę, ale niestety tanią bez siliki itd. co przekłąda się na to ze na mokrym różowo nie jest. Dobre modele skadynawskie dają rade także na mokrym i sa w miare przyzwoite na suchym jak nie ma "upałów".
Potestuję i zobaczymy jak to wyjdzie w praniu.
był WRX powered by Jako & PB98 i STi MY'05 EU DCCD

siewcu
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wroclaw
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 1 paź 2014, o 21:03

na tyle co ja miałem do czynienia z nalewkami(czyli mało), to na kopnym śniegu trzymają nawet fajnie(nowe) - ale na mokrej drodze jest naprawdę tragicznie i trzeba mega się pilnować...
Biuro pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych RES - http://www.odszkodowania-res.pl

lukass
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wawa
Auto: Proto WRC'17 i 4 razy 4x4 - czyli w sumie 5 razy 4x4
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 130 razy

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 1 paź 2014, o 21:19

siewcu pisze: to na kopnym śniegu trzymają nawet fajnie(nowe) - ale na mokrej drodze jest naprawdę tragicznie i trzeba mega się pilnować...
Tania opona = tania mieszanka, bez drogich dodatków chemicznych, a to się głownie odczuwa na mokrym i tyle.
Do upalania na śniegu natomiast jest fajna - na codzień bym sobie nie założył. A "skandynawię" potestuję :razz:
był WRX powered by Jako & PB98 i STi MY'05 EU DCCD

Gootek
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 1 paź 2014, o 21:32

citan pisze:Muszę się przyznać, że moje zimówki (o ile bieżnik w świetnym stanie, to) najmłodsze już nie są.
Nowa opona zimowa jest bardziej miękka w niskich temperaturach, potem gdy jest starsza, tą miękkość traci. Poza tym bieżnik traci swoją "ostrość" choć jego wysokość pozostaje jeszcze w normie.
To ma duże znaczenie gdy warunki przyczepność jest beznadziejna, jak np. na oblodzonej jezdni.

Ale z drugiej strony, kto zgadnie jaka będzie zima?
Jeśli będzie ciepła lub/i sucha, to starsze i trochę już zjechane zimówki, będą paradoksalnie nawet lepsze, bo cichsze i mniej "pływające".
Zależy też czy masz taki komfort, że gdy rano jest ślisko albo zasypane, to możesz wyjechać z domu trochę później gdy już jest przetarte, czy musisz jechać wczesnym rankiem, itd... itp...
Czyli jak zwykle... wszystko zależy od czegoś.
;-)

Ja teraz więcej jeżdżę po drogach lokalnych i mmniej priorytetowych dla drogowców, więc też jestem ciekawy co pokaże najbliższa zima.

sredniaq
2 gwiazdki
Lokalizacja: 34-480, 54-134 Polska , 2054 Norway
Auto: Turboforek i turbodziad
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 2 paź 2014, o 09:01

Wrzucę 2 grosze:
Jako, że na codzień mieszkań w Skandynawii dużą wagę przykładam do opon z racji raczej długiej zimy. W forku to bedzie 4 zima, do tego jeszcze był legaś w pierwszym roku. Na legasiu miałem Semperity, na forku najpierw dostałem z samochodem jakies dojechanie gumy zimowe. Potem kupiłem znowu nowe Semperity. Były ok, ale czasami miałem wrażenie, że za auto było zbyt podsterowne. Trafiła się okazja, kupiłem używane Hakkapelity i to była najlepsza decyzja jaką mogłem podjąć :) Wreszcie czuję, że trzymam się drogi. Mimo że są starsze to na tutejsze warunki zdecydowanie lepsze.


Sent with Tapatalk

Piter 35
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Polubił: 169 razy
Polubione posty: 103 razy

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 8 paź 2014, o 15:21

Zimo przybywaj :thumb:
Załączniki
op2.JPG
op1.JPG

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 8 paź 2014, o 19:26

Łoranyboskie..... :o

Po nie-śniegu chyba musi się na tym jechać jak na oponach z traktora :giggle:

lukass
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wawa
Auto: Proto WRC'17 i 4 razy 4x4 - czyli w sumie 5 razy 4x4
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 130 razy

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 8 paź 2014, o 19:46

Wzór skopiowanny z Hakkapeliita 2 - taki sprzed 15 lat. W śniegu robi. Szkoda ze aż 225 szerokie.
był WRX powered by Jako & PB98 i STi MY'05 EU DCCD

Piter 35
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Polubił: 169 razy
Polubione posty: 103 razy

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 8 paź 2014, o 20:00

lukass pisze: W śniegu robi. Szkoda ze aż 225 szerokie.
Niestety ale nikt nie robi 205 lub 215 , twierdzą ,że nie maja formy ,ani Margum ani Profil .

zinc
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Forester NA MY 99 rally car i Legacy IV 2.0 138hp
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 8 paź 2014, o 20:00

Hakapelity heh, mam je, oryginały nie nalewki i owszem po suchym czy nawet w deszczu trza mieć umiar... Ale błoto, śnieg... Rewelacja!
Proste sa dla szybkich samochodow, zakrety-dla szybkich kierowcow

lukass
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wawa
Auto: Proto WRC'17 i 4 razy 4x4 - czyli w sumie 5 razy 4x4
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 130 razy

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 8 paź 2014, o 20:31

Piter 35 pisze:
lukass pisze: W śniegu robi. Szkoda ze aż 225 szerokie.
Niestety ale nikt nie robi 205 lub 215 , twierdzą ,że nie maja formy ,ani Margum ani Profil .
Nakłamali ci - są dostepne 205/50R17 z bieznikie hakkapeliita 4. Akurat nie Markgum i Profil ale są.
był WRX powered by Jako & PB98 i STi MY'05 EU DCCD

Piter 35
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jelenia Góra
Polubił: 169 razy
Polubione posty: 103 razy

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 8 paź 2014, o 20:38

lukass pisze: Akurat nie Markgum i Profil ale są.
A kto ma :?:

lukass
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wawa
Auto: Proto WRC'17 i 4 razy 4x4 - czyli w sumie 5 razy 4x4
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 130 razy

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 8 paź 2014, o 20:40

Domin
był WRX powered by Jako & PB98 i STi MY'05 EU DCCD

Alan, Alan, Alan!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: WiśniaNieWiśnia
Polubił: 130 razy
Polubione posty: 355 razy

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 8 paź 2014, o 23:47

ja mogę się mylić, ale na lód to nie ma opon. Są kolce. ;-)

waldis
0 gwiazdek
Lokalizacja: 3-miasto
Auto: Forester
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Zakup zimowych opon - dylematy z nalewkami :)

Post 9 paź 2014, o 21:18

Alan, Alan, Alan! pisze:ja mogę się mylić, ale na lód to nie ma opon. Są kolce. ;-)
Dlatego ja od trzech lat jeżdżę na oponach całorocznych (za to z najwyższej półki).

ODPOWIEDZ