opony wielosezonowe

Opony letnie, zimowe, szutrowe, rajdowe. Felgi, koła, dojazdówki. Wszystko to, na czym Subaru się toczy.
zgrocca
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: dwa koła odrzeszowa
Auto: forester black, wolny ssak
Polubił: 25 razy
Polubione posty: 8 razy

Re: opony wielosezonowe

Post 19 cze 2017, o 08:01

WiS pisze:
gregski pisze: goodyear vector 4seasons
gregski pisze: mialem je w forku xt.
Uprzejmie donosze, że nadal jeżdżą na tym Forku (dla niewtajemniczonych - mój kumpel odkupił od Grega auto razem z obuwiem) i dały zimą radę. Prowadzenie porównywalne z kilkuletnimi zimówkami z resztką bieżnika. Czyli: da się, o ile kierownik rozumie ograniczenia wynikające z chemii i dostosuje do nich swoją fantazję i taktykę jazdy ;-)
zgrocca pisze: nokian weatherproof .
Kupiłem do Forka XT eksperymentalnie, nie ukrywam, że pod wpływem Grega i jego doświadczeń. Na papierze mają główne parametry nieco lepsze niż w/w goodyeary. Latem spisały się świetnie, w codziennej jeździe jak letnie, na autostradzie wcale nie głośniejsze (tzn. i tak nie głośniejsze niż buda ;-)), rewelacyjne odprowadzanie wody w dużym deszczu, nieosiągalne dla żadnych letnich, przyzwoite w lekkim terenie.
Zimą nie za bardzo miałem okazję sprawdzić - ponieważ nikt nie chciał moich kół ze starymi zimówkami, więc je załozyłem na dobicie, żeby się nie marnowały bez sensu. Ale zanim się na to zdecydowałem, parę razy pojechałem po białym na wielosezonówkach - i stresu nie było.
a na śniegu ...

Link: https://www.youtube.com/watch?v=99tFUv0 ... Mw&index=2


Pracy szukam praca mnie szuka

zgrocca
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: dwa koła odrzeszowa
Auto: forester black, wolny ssak
Polubił: 25 razy
Polubione posty: 8 razy

opony wielosezonowe

Post 14 cze 2018, o 17:02

i tak oto rysa na nazwie nokian się pojawiła
weatherproofy zakupiłem w listopadzie 2015 , gwarancja producenta to 5lat.
byłem w jedynym serwisie Nokian w Polsce
opinia brzmi:
"Piaseczno 08.06.2018
Dotyczy: Reklamacji na opony Nokian Weatherproof , rozm. 215/65 R16 102H
Szanowni Państwo,
Po dokonaniu oględzin reklamowanych opon , nie stwierdzono wad materiałowych ani produkcyjnych.

Spękanie pomiędzy kostkami bieżnika jest w tym przypadku naturalnym procesem starzenia. Rozwarstwień , spękań wpływających na warunki jezdne i uniemożliwiających eksploatację nie stwierdzono.
Stadium o którym mowa w formularzu reklamacyjnym jest bardzo wczesne i na ten moment jest to tylko efekt wizualny ,pragniemy uspokoić , nie ma przeciwwskazań do dalszej , bezpiecznej eksploatacji opisywanego kompletu.
Niestety , informujemy , że w opisywanym przypadku nie ma podstaw do uznania reklamacji ."
osąd i wybór przy zakupie pozostawiam... :?
opony mają przebieg około 20kkm i jeszcze ok 60% bieżnika niestety opony wyglądają tak:
Obrazek
Obrazek
Pracy szukam praca mnie szuka

ata
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: Subaru
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 10 razy

opony wielosezonowe

Post 14 cze 2018, o 17:48

zgrocca pisze:
14 cze 2018, o 17:02
niestety opony wyglądają tak
Upalałeś gumy pod tesko?

Tak na oko to Micheliny z 2011 (nalot ~60kkm) wyglądają "trochę" lepiej. Opony z takimi "wadami estetycznymi" jak powyżej na samochód bym nie zakładał, ale widocznie chińczykom to nie przeszkadza.

zgrocca
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: dwa koła odrzeszowa
Auto: forester black, wolny ssak
Polubił: 25 razy
Polubione posty: 8 razy

opony wielosezonowe

Post 15 cze 2018, o 12:08

ata pisze:
14 cze 2018, o 17:48
zgrocca pisze:
14 cze 2018, o 17:02
niestety opony wyglądają tak
Upalałeś gumy pod tesko?

Tak na oko to Micheliny z 2011 (nalot ~60kkm) wyglądają "trochę" lepiej. Opony z takimi "wadami estetycznymi" jak powyżej na samochód bym nie zakładał, ale widocznie chińczykom to nie przeszkadza.
no problem w tym że nie ... co najwyżej w śniegu :P
geolandery które zdejmowałem lepiej wyglądąły, tyle że twarde były
opinia wydana przez Almot Sp. z o.o. Sp. k. ul. Okulickiego 7/9 05-500 Piaseczno serwis Nokian na Polskę
tak poza tym czytaj ze zrozumieniem
Pracy szukam praca mnie szuka

ata
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: Subaru
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 10 razy

opony wielosezonowe

Post 15 cze 2018, o 12:40

zgrocca pisze:
15 cze 2018, o 12:08
tak poza tym czytaj ze zrozumieniem
Czytam, czytam. Żartowałem.
Mnie przeszło zainteresowanie oponami Nokian (zimówkami) po tym jak dowiedziałem się że trafiają do nas egzemplarze produkowane w rosji i chinach (te drugie ponoć "nielegalnie"). To są najgorzej wyglądające trzyletnie opony jakie ostatnio widziałem, a widuję różne "wynalazki" w dodatku dość ekstremalnie eksploatowane (duże przebiegi po drogach różnych, przy czym te auta przeważnie wiozą coś poza powietrzem). Na razie naprawdę nie zdarzyło mi się widzieć aż tak styranej opony w "cywilnym" aucie. Nie po 2-3 latach i 20 kkm, to są jakieś jaja. I żeby to były najtańsze chińczyki z allegro, ale "firmowe" i "polecane przez fachowców"? normalnie jaja jak berety.
Jak bywam w Bieszczadach u rodziny to widuję opony w takim stanie na samochodach, ale one mają grubo więcej lat i jeżdżą wiadomo gdzie.
zgrocca pisze:
14 cze 2018, o 17:02
tylko efekt wizualny
Mają poczucie humoru paniska, to im trzeba przyznać.
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
zgrocca (15 cze 2018, o 13:51)

zgrocca
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: dwa koła odrzeszowa
Auto: forester black, wolny ssak
Polubił: 25 razy
Polubione posty: 8 razy

opony wielosezonowe

Post 15 cze 2018, o 13:57

ata pisze:
15 cze 2018, o 12:40
zgrocca pisze:
15 cze 2018, o 12:08
tak poza tym czytaj ze zrozumieniem
Czytam, czytam. Żartowałem.
Mnie przeszło zainteresowanie oponami Nokian (zimówkami) po tym jak dowiedziałem się że trafiają do nas egzemplarze produkowane w rosji i chinach (te drugie ponoć "nielegalnie"). To są najgorzej wyglądające trzyletnie opony jakie ostatnio widziałem, a widuję różne "wynalazki" w dodatku dość ekstremalnie eksploatowane (duże przebiegi po drogach różnych, przy czym te auta przeważnie wiozą coś poza powietrzem). Na razie naprawdę nie zdarzyło mi się widzieć aż tak styranej opony w "cywilnym" aucie. Nie po 2-3 latach i 20 kkm, to są jakieś jaja. I żeby to były najtańsze chińczyki z allegro, ale "firmowe" i "polecane przez fachowców"? normalnie jaja jak berety.
Jak bywam w Bieszczadach u rodziny to widuję opony w takim stanie na samochodach, ale one mają grubo więcej lat i jeżdżą wiadomo gdzie.
zgrocca pisze:
14 cze 2018, o 17:02
tylko efekt wizualny
Mają poczucie humoru paniska, to im trzeba przyznać.
...pisze ku przestrodze bo mi rence opadły no niestety .... chyba trafiłem na "rosjanki" ... tak czy owak nokian nie wyparł się że to jego dzieło...
opony kupione przez oponeo.pl
druga uwaga o której nie wspomniałem to konieczność odesłania ...no ok jak kto ma drugi komplet ale do cholery po to kupiłem całoroczne żeby nie mieć drugiego kompletu
oponeło daje sobie 2 tygodnie na obejrzenie i tydzień po tym na wysyłke/ rozstrzygnięcie ...przyznaje wyleczyło mnie to z z zakupu na odległość opon nawet jeśli pare złoty taniej
tylko co ja mam na kołkach 3 tyg samochód trzymać , i nie ma opcji na nic innego ...dlatego "przy okazji" zahaczyłem o piaseczno żeby oględziny od ręki zrobić
przepraszam za jad ...ale mnie trafiło
Ostatnio zmieniony 15 cze 2018, o 15:05 przez zgrocca, łącznie zmieniany 2 razy.
Pracy szukam praca mnie szuka

zgrocca
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: dwa koła odrzeszowa
Auto: forester black, wolny ssak
Polubił: 25 razy
Polubione posty: 8 razy

opony wielosezonowe

Post 15 cze 2018, o 14:59


Tak na oko to Micheliny z 2011 (nalot ~60kkm) wyglądają "trochę" lepiej. Opony z takimi "wadami estetycznymi" jak powyżej na samochód bym nie zakładał, ale widocznie chińczykom to nie przeszkadza.
na zjeździe skp inny forek i to 2,5 t z tych samych lat ma 2 letnie micheliny cros klimaty .... wyglądają jakby ....się przykurzyły po drodze na zlot
Pracy szukam praca mnie szuka

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

opony wielosezonowe

Post 15 cze 2018, o 16:39

zgrocca, byłem forkiem na lotnisku w Częstochowie z Allem.
Mokrawo, zimnawo, a czkolwiek po jednym przejeździe dowiedziałem się, co to oznacza rozgrzanie opon. :lol:

No para z nich szła po przejeździe.

Z uwagi na to, że to była jesień, pojechałem na zimówkach.

Wiosną wulkanizator stwierdził, abym odwiedził diagnostę od zbieżności.
Pojechałem, nic nie mówiąv wylewnie.
Pan Jasiu po wszystkim pyta, dlaczego przyjechałem?
No wulkanizator zasugerował, bo dziwnie styk bieżnika z bokiem opony dziwnie okrągły.
Geometria była wzorcowa.

Konkluzja.

Jeden dzień i kilkanaście km nienormalnej jazdy robi różnicę.

Dużą.


viewtopic.php?f=8&t=2652
Dolce far niente ;-)

ata
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: Subaru
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 10 razy

opony wielosezonowe

Post 15 cze 2018, o 21:54

FUX pisze:
15 cze 2018, o 16:39
Konkluzja.

Jeden dzień i kilkanaście km nienormalnej jazdy robi różnicę.
Dlatego pisałem o "upalaniu pod tesko". Ale tak po prawdzie one nie wyglądają na "upalane", to co widać na fotkach nie jest tym samym typem zużycia opony. Zresztą wierzę właścicielowi na słowo, pisze że nie szalał to znaczy że tak było.
FUX pisze:
15 cze 2018, o 16:39
Mokrawo, zimnawo, aczkolwiek po jednym przejeździe dowiedziałem się, co to oznacza rozgrzanie opon.
Taaa ... a pomyśl sobie że są ludzie którzy oponki myją, specjalne preparaty w nie wcierają, wydłubują kamyczki z bieżnika ... takie klimaty. Ale takich ludzi na torze nie spotkasz, no chyba że jest jakiś festyn z kiełbaskami i balonikami (przyjadą komunikacją zbiorowa, na wypadek ewentualnego spożycia % ... zresztą po co im samochód w takim miejscu?).

barbie
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Jarne City
Auto: Subarbie Impreza WRX
Polubił: 34 razy
Polubione posty: 87 razy

Re: opony wielosezonowe

Post 16 cze 2018, o 00:22


ata pisze: Taaa ... a pomyśl sobie że są ludzie którzy oponki myją, specjalne preparaty w nie wcierają, wydłubują kamyczki z bieżnika ... takie klimaty. Ale takich ludzi na torze nie spotkasz

E.
Jednego to prawie wszyscy tu znamy :mrgreen:
no chyba że jest jakiś festyn z kiełbaskami i balonikami
abo Chlejady :mrgreen:

zgrocca
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: dwa koła odrzeszowa
Auto: forester black, wolny ssak
Polubił: 25 razy
Polubione posty: 8 razy

opony wielosezonowe

Post 16 cze 2018, o 03:39

...po prostu następne opony będą bf ko2 . i święty spokój żadnego rozgrzewania , chłodzenia . Pozatym nie jestem zwierzakiem torowym żeby upalać. Z kosmetyki opon, kompiele błotne :cofee:
Pracy szukam praca mnie szuka

limesiak
2 gwiazdki
Lokalizacja: NKE
Auto: OBK H6 MY05
Polubił: 0
Polubione posty: 3 razy

opony wielosezonowe

Post 11 kwie 2019, o 10:32

geos pisze:
30 mar 2017, o 12:10
czy są jakieś godne polecenia, sensowne opony wielosezonowe, tak aby za bardzo nie odbiegały od dedykowanych letnich lub dedykowanych zimowych? czy tez może to jeszcze nie te czasy technologiczne i lepiej nastawić się na komplety letnich i zimowych?

będę wdzięczny za opinie, szczególnie praktyków, którzy przerabiali temat i mają doświadczenie z oponami wielosezonowymi w naszych warunkach.

pozdrawiam,
geos
Heja
Odgrzeję. Wybrałeś coś?
Pozdrawiam
M

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 212 razy
Polubione posty: 491 razy

opony wielosezonowe

Post 11 kwie 2019, o 11:24

lukass, Pan do Ciebie z pytaniem :-)
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

Gump
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: z Ustrzyk Górnych
Auto: Spec + Legacy i wszystko cacy
Polubił: 29 razy
Polubione posty: 81 razy

opony wielosezonowe

Post 11 kwie 2019, o 19:30

Ja przelatałem w Biesach zimę na Michelin CrossClimate+ :mrgreen: Powiem tyle, to nie jest opona zimowa, ale daje sobie świetnie radę, zresztą pewnie nawet na letnich zimę bym przejeździł :giggle: Jestem zadowolony, mam w nosie kolejki do zmiany opon 8-)
Legio Patria Nostra

"Jeżeli myślisz, że jesteś mężczyzną, boś spłodził syna, posadził drzewo i wybudował dom, to jesteś w błędzie. Spróbuj przebiec
Rzeźnika "

ewemarkam
4 gwiazdki
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Forester '98 2.0 N/A AT
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 38 razy

opony wielosezonowe

Post 11 kwie 2019, o 21:02

Ale i tak wypada wyważyć koła raz na rok. A już na pewno raz na rok ruszyć śruby/nakrętki. Żeby później po paru latach nie było niespodzianki.
Użytkownicy, którzy polubili ten post :
paku (12 kwie 2019, o 10:02)

dzixd
Awatar użytkownika
Moderator działu
Lokalizacja: Dziki Zachód
Auto: Legacy IV "prawie spec b h6", legacy II 2.2, 2xLegacy III 2.5 MY99, Impuls - Legacy IV H6 5EAT LPG
Polubił: 9 razy
Polubione posty: 307 razy

opony wielosezonowe

Post 12 kwie 2019, o 16:36

sposobem są też dwa komplety kół, ale to dla tych co mają za dużo pieniędzy i miejsca do przechowywania :giggle:
Jeździć nie umiem, ale się staram :mrgreen:
Naprawiać też nie umiem, ale się staram.
Konto usunięte pisze:
29 gru 2018, o 17:15
masz dobre serducho i ostrego pierdolca :lol: :thumb:
Obrazek

inquiz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: pojazd wolnobieżny
Polubił: 405 razy
Polubione posty: 361 razy

opony wielosezonowe

Post 13 kwie 2019, o 20:40

dzixd pisze:
12 kwie 2019, o 16:36
sposobem są też dwa komplety kół, ale to dla tych co mają za dużo pieniędzy i miejsca do przechowywania :giggle:
Muszę wyjąć letnie z piwnicy. Ale i tak trzeba do lukassa podjechać przeważyć bo zawsze mógł odważnik odlecieć chociażby.
Those who would give up essential liberty to purchase a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.
Živela Jugoslavija!

equck
Awatar użytkownika
0 gwiazdek
Auto: Subaru Forester
Polubił: 0
Polubione posty: 0

opony wielosezonowe

Post 6 cze 2019, o 13:30

Jeżeli ktoś jeździ głównie po mieście, nie jeździ w dalekie trasy, nie jeździ po górach czy innych stromych trasach (a jak wiadomo Polska jest raczej płaska jak stół, z nielicznymi wyjątkami), to opony całoroczne raczej powinny wystarczyć.
Z drugiej strony klimat klimatem...jeden większy opad zimą,nawet cząstkowy i chwilowy czy większy przymrozek, a prawdopodobieństwo kolizji zwiększa się diametralnie...
Podstawowe wady i zalety opon całorocznych zostały tutaj trochę szerzej opisane: http://puzioskyfighters.pl/typy-opon/wa ... orocznych/

ewemarkam
4 gwiazdki
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Forester '98 2.0 N/A AT
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 38 razy

opony wielosezonowe

Post 6 cze 2019, o 18:06

Nie zgodzę się z tym w 100%. W artykule jest trochę racji. Ile razy było tak że kierowca nie zdążył zmienić opon na zimowe, czy na odwrót. Letnia opona już sobie kiepsko radzi przy temperaturze mniejszej niż 10 stopni. A zimowa niesamowicie szybko się zużywa przy temperaturach większych niż 10-15 stopni. Nie chodzi tu o spadek wysokości bieżnika, wycierają się lamele, tzn nie mają one już "ostrych krawędzi". I taka opona już nie jeździ jak powinna. A na lód i tak Ci nawet najlepsza zimówka nie pomoże.
Zimą 2018/2019, pewnej nocy nawaliło śniegu, jechałem na 1 zmianę do pracy Corolla E12 z Michelin Crossclimate na kołach. Byłem pod wrażeniem jak ta opona sobie radziła. Całkiem poprawnie i była przewidywalna. Jakby do Forka były one tańsze to bym je założył. Ale komplet wychodził 2 razy tyle co Vredestein Quatrac 5. Które też się dobrze sprawują, czy to zimą czy latem.

equck, Jeździłeś kiedyś na wielosezonowych?

tomaszlt
0 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

opony wielosezonowe

Post 25 cze 2019, o 15:10

Dobre opony letnie poradzą sobie w temperaturach poniżej 10 stopni. Teoretycznie za punkt, w którym powinno się zmieniać opony przyjmuje się 7 stopni, ale jest to tylko wartość orientacyjna. Jak jest spoko bieżnik to przy 5 stopniach na letnich dalej jest ok.
Ale w ogóle stanowisko większości ekspertów jest takie, że najlepiej zmieniać opony sezonowo, że wielosezonówki nie są jednak optymalnym rozwiązaniem. Nawet gdzieś na stronie Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego widziałem taką infografikę odnośnie wydajności wielosezonówek i w porównaniu do opon dostosowanych do sezonu wypadały blado.

---------------------------------
4tires.pl

zgrocca
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: dwa koła odrzeszowa
Auto: forester black, wolny ssak
Polubił: 25 razy
Polubione posty: 8 razy

opony wielosezonowe

Post 23 wrz 2019, o 21:57

Przepraszam....polski związek oponiarski ? To my jeszcze jakiś przemysł oponiarski mamy ? :giggle:
A tak serio
5 lat użytkuje nokiany weatherproof i
Jestem zadowolony i nie jestem....
4lata było naprawdę ok choć były nieco spękane 5ty ....nie jest fajnie piszczą i nie trzymają drogi i mus zmienić mimo że bieżnika jakieś 4mm . Rocznie robiłem koło 12kkm.
Następny wybór chyba uniroyal allseasonexpert 2
Ktoś jeździ ? Jakieś za ,przeciw?
Pracy szukam praca mnie szuka

ODPOWIEDZ