opony wielosezonowe

Opony letnie, zimowe, szutrowe, rajdowe. Felgi, koła, dojazdówki. Wszystko to, na czym Subaru się toczy.
geos
4 gwiazdki
Auto: Forester 2.0X 2003
Polubił: 18 razy
Polubione posty: 43 razy

opony wielosezonowe

Post 30 mar 2017, o 12:10

czy są jakieś godne polecenia, sensowne opony wielosezonowe, tak aby za bardzo nie odbiegały od dedykowanych letnich lub dedykowanych zimowych? czy tez może to jeszcze nie te czasy technologiczne i lepiej nastawić się na komplety letnich i zimowych?

będę wdzięczny za opinie, szczególnie praktyków, którzy przerabiali temat i mają doświadczenie z oponami wielosezonowymi w naszych warunkach.

pozdrawiam,
geos



gregski
6 gwiazdek
Lokalizacja: inąd
Auto: Mammut
Polubił: 0
Polubione posty: 5 razy

Re: opony wielosezonowe

Post 30 mar 2017, o 13:21

goodyear vector 4seasons

otome
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: opony wielosezonowe

Post 30 mar 2017, o 13:59

Ja raczej nie polecam wielosezonowych, co jest do wszystkiego to jest do dupy, stara dobra zasada się tutaj sprawdza. Rzadko jest sens je zakładać, może co najwyżej do jakiegoś seicento, które mało jeździ. Przy takich zimach jakie mamy już lepiej jak kupisz porządne letnie i cały rok na nich jeździsz. Niektórzy argumentują, że opony wielosezonowe to oszczędność, ale jak się temu przyjrzeć, to żadna oszczędność to nie jest.

Stellarium
Awatar użytkownika
0 gwiazdek
Lokalizacja: Swarzędz
Auto: Forester SG9 2.0X AT
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: opony wielosezonowe

Post 30 mar 2017, o 17:54

Ja mam inne doświadczenia.
Opony wielosezonowe? Zależy do czego. Zawsze w hatchbackach/kombi miałem komplet kół letnich i zimowych. Zawsze kupowałem opony nowe ze średniej półki i nigdy mi nie przyszło do głowy żeby jeździć na wielosezonowych. Jak kupiłem Forka (grudzień '15) to stał właśnie na Goodyear 4 Seasons, które miały z 4 mm bieżnika i były po prostu stare. Przejeździłem poprzednią zimę i lato. Jeździło się dobrze, ale dobrze jak na Forka. Bo np. w poprzednim aucie - hatchback FWD 1300kg, 200KM/400Nm nie wyobrażałbym sobie jazdy na wielosezonowych - zawieszenie beton, niski profil opon, prowokował do dynamicznej, wręcz agresywnej jazdy. W Forku dojeździłem te Goodyeary i szukałem kolejnych opon - świadomie wybrałem właśnie wielosezonowe Nexen N'Priz 4S 215/65/16. Przejeździłem jesień, zimę: miasto, trasa, śnieg, błoto, polne drogi. Podsumowując - jak na te warunki użytkowania w tym aucie to zrobiłem dobrze. Kupiłbym jeszcze raz wielosezonowe.
Jak kiedyś będę jeździł, nie wiem... hatchbackiem >200KM, limuzyną, vanem w dieslu z dużym momentem obrotowym to kupię komplety lato/zima, ale do Forka AWD według mnie dobrym wyborem są wielosezonowe. Szukałem uniwersalności i wielosezonowe takie są. Dużo zjeżdżam z asfaltu - po piachu dają radę, po błocie także (wiadomo, że nie po klamki ;-) ). Spróbuj tam wjechać na letnich szosówkach. Albo jak dużo zjeżdżasz na nieutwardzone to spróbuj pojeździć w zimę na typowyh All Terrain'ach (też rozważałem taki zakup).
Ciekaw jestem co na końcu wybierzesz Geos ;-)

gregski
6 gwiazdek
Lokalizacja: inąd
Auto: Mammut
Polubił: 0
Polubione posty: 5 razy

Re: opony wielosezonowe

Post 31 mar 2017, o 11:03

sprawdzone m.in. w audi a4 3.0TDI 240 koni, 500 Nm - sprawdzily sie swietnie
mialem je w forku xt.
w tej chwili mam je w lexusie 200 koni plus i rwd.

kupic (do dupowozu, nie wyczynu) komplet nowych i przekonac sie samemu, olac mundrosci teoretykow, ktorym oponiarze co pol roku wciskaja ten sam kit od lat..

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: opony wielosezonowe

Post 31 mar 2017, o 11:27

gregski pisze: kupic (do dupowozu, nie wyczynu) komplet nowych i przekonac sie samemu, olac mundrosci teoretykow, ktorym oponiarze co pol roku wciskaja ten sam kit od lat..

ja też kupiłem do ośki wielosezonowe Vikingi od lucasa. Niedobrze mi się robi od tego ciągłego zmieniania i tych lekkich zim...

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: opony wielosezonowe

Post 31 mar 2017, o 11:40

Zrobiłem na lecie i zimie po 25kkm W 10 miesięcy.
:mrgreen:
Greg pewnie z tysiąc w popiaskowanym Berlinie.
:-)

gregski
6 gwiazdek
Lokalizacja: inąd
Auto: Mammut
Polubił: 0
Polubione posty: 5 razy

Re: opony wielosezonowe

Post 31 mar 2017, o 11:52

FUX, myslalem, ze wiecej jezdzisz..
U mnie wychodzi ostatnio kolo dychy w trzy miesiace zimowe dupowozem, 6-7kkm skutem, 30 kkm busem i reszta rowerem..

Z busem dostalem jakies nowe chiskie caloroczne i stwierdzilem, ze i tak tego nie sprzedam wiec zalozylem..
Okazaly sie zupelnie ok, na wodzie przy 140 kmh elegancko, hamuja tez niezle. roadstary czy cos takiego...
Ale nie widzialy sniegu i mam nadzieje nie zobacza. Za to polecane przeze mnie goodyeary uzywam wlasnie w dupowozach zima.

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: opony wielosezonowe

Post 31 mar 2017, o 12:02

gregski, z kolegą zrobiłem jeszcze 10-15 jego autem, więc sam wiesz...
TIRa nie mam, aby solo robić dwa kółka do Niemiec w tygodniu. ;-)
Ale hotel wychodzi lepiej, niż Berlin ze dwa razy w tygodniu.

zgrocca
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: dwa koła odrzeszowa
Auto: forester black, wolny ssak
Polubił: 25 razy
Polubione posty: 8 razy

Re: opony wielosezonowe

Post 31 mar 2017, o 12:57

nokian weatherproof . rozpocząłem 2zimy i lato tylko na czystym lodzie poślizgną się
a w śniegu "kopnym"

bardzo przyzwoite
Pracy szukam praca mnie szuka

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 14 razy
Polubione posty: 19 razy

Re: opony wielosezonowe

Post 31 mar 2017, o 13:17

FUX pisze:gregski, z kolegą zrobiłem jeszcze 10-15 jego autem, więc sam wiesz...
TIRa nie mam, aby solo robić dwa kółka do Niemiec w tygodniu. ;-)
Ale hotel wychodzi lepiej, niż Berlin ze dwa razy w tygodniu.
:? :? :? :? FUX, naprawdę trudno czasem zrozumieć co chciałeś nam przekazać

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: opony wielosezonowe

Post 31 mar 2017, o 14:17

Konto usunięte, cza do Berlina na currywurst pojechać to zrozumiesz...
;-)

otome
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: opony wielosezonowe

Post 31 mar 2017, o 15:17

gregski pisze: Z busem dostalem jakies nowe chiskie caloroczne i stwierdzilem, ze i tak tego nie sprzedam wiec zalozylem..
Czekaj, czyli logika tutaj była taka, że i tak żaden desperat tych opon od Ciebie nie kupi, wiec.. postanowiłeś na nich jeździć? :-d
A tak serio ktoś by kupił, tylko kwestia ceny... ja będę mieć dwa takie komplety chinoli do zbycia. Życie mi miłe i nie zamierzam na tym jeździć. :-p

Rommel
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Uxbridge/Rzeszów
Auto: Outback 2006 2,5 , byl Forester 2010 2,5X
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: opony wielosezonowe

Post 31 mar 2017, o 17:59

miaem wielosezonowe(pólroczne a nie stare) Continentale - NIE!
"Non homo sed vero mentula magna minax."

lukass
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wawa
Auto: Proto WRC'17 i 4 razy 4x4 - czyli w sumie 5 razy 4x4
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 130 razy

Re: opony wielosezonowe

Post 31 mar 2017, o 21:36

Rommel pisze:miaem wielosezonowe(pólroczne a nie stare) Continentale - NIE!
Podejrzewam ze to co miałeś to raczej było coś letniego do sUVa z oznaczeniem M+S, ale raczej nie opona całoroczna Continentala. jaki to był model?
był WRX powered by Jako & PB98 i STi MY'05 EU DCCD

Rommel
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Uxbridge/Rzeszów
Auto: Outback 2006 2,5 , byl Forester 2010 2,5X
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: opony wielosezonowe

Post 1 kwie 2017, o 00:37

Przyznam szczerze że nie pamietam, ale pisało na nich All Season pamietam. 2013 rocznik. Pisałem już kiedyś o tym tutaj. To jest oczywiscie moja subiektywna opinia. Micheliny CrossClimate stają sie chyba rewolucją, sam nie wiem czy ich do Outbacka nie założyc :)
"Non homo sed vero mentula magna minax."

lukass
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wawa
Auto: Proto WRC'17 i 4 razy 4x4 - czyli w sumie 5 razy 4x4
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 130 razy

Re: opony wielosezonowe

Post 1 kwie 2017, o 08:23

Czy to nie bylo auto i opony Usa?
był WRX powered by Jako & PB98 i STi MY'05 EU DCCD

Rommel
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Uxbridge/Rzeszów
Auto: Outback 2006 2,5 , byl Forester 2010 2,5X
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: opony wielosezonowe

Post 1 kwie 2017, o 12:53

Auto USA, ale opony kupione tutaj, przez żone szefa :) Myslałem na początku ze to były USA. A stosował już ktoś CrossClimate? Bo moge kupić komplet w promocji za 440 f, i sie zastanawiam czy nie doplacic zamiast kupowac kumho letnich zwyklych za 300 :)
"Non homo sed vero mentula magna minax."

lukass
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wawa
Auto: Proto WRC'17 i 4 razy 4x4 - czyli w sumie 5 razy 4x4
Polubił: 8 razy
Polubione posty: 130 razy

Re: opony wielosezonowe

Post 2 kwie 2017, o 10:21

Rommel pisze: Auto USA, ale opony kupione tutaj, przez żone szefa :) Myslałem na początku ze to były USA.
Z tego co pamietam to w tamtych latach Continental nie miał opony całorocznej na rynek EU (teraz ma TS815, ale to raptem kilka rozmiarów) i pewnie to były crosscontact LX - które mają M+S ale to jest opona letnia. Na sniegu jeździć tym sie nie da
był WRX powered by Jako & PB98 i STi MY'05 EU DCCD

Rommel
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Uxbridge/Rzeszów
Auto: Outback 2006 2,5 , byl Forester 2010 2,5X
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: opony wielosezonowe

Post 2 kwie 2017, o 11:25

Mogło tak być - ja nawet do śniegu nie dojechałem, już w pazdzierniku zmieniłem na zimówki. Na mokrym trzymalo sie to ledwo, latem piszczała(wyjazd na Chorwacka wyspe to był jeden pisk). Pamietam że na niej pisało że All Season, a na oponeo była w wielosezonowych.
"Non homo sed vero mentula magna minax."

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: opony wielosezonowe

Post 3 kwie 2017, o 18:48

gregski pisze: goodyear vector 4seasons
gregski pisze: mialem je w forku xt.
Uprzejmie donosze, że nadal jeżdżą na tym Forku (dla niewtajemniczonych - mój kumpel odkupił od Grega auto razem z obuwiem) i dały zimą radę. Prowadzenie porównywalne z kilkuletnimi zimówkami z resztką bieżnika. Czyli: da się, o ile kierownik rozumie ograniczenia wynikające z chemii i dostosuje do nich swoją fantazję i taktykę jazdy ;-)
zgrocca pisze: nokian weatherproof .
Kupiłem do Forka XT eksperymentalnie, nie ukrywam, że pod wpływem Grega i jego doświadczeń. Na papierze mają główne parametry nieco lepsze niż w/w goodyeary. Latem spisały się świetnie, w codziennej jeździe jak letnie, na autostradzie wcale nie głośniejsze (tzn. i tak nie głośniejsze niż buda ;-)), rewelacyjne odprowadzanie wody w dużym deszczu, nieosiągalne dla żadnych letnich, przyzwoite w lekkim terenie.
Zimą nie za bardzo miałem okazję sprawdzić - ponieważ nikt nie chciał moich kół ze starymi zimówkami, więc je załozyłem na dobicie, żeby się nie marnowały bez sensu. Ale zanim się na to zdecydowałem, parę razy pojechałem po białym na wielosezonówkach - i stresu nie było.

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 212 razy
Polubione posty: 491 razy

Re: opony wielosezonowe

Post 3 kwie 2017, o 19:22

Żadnych żadnych czy żadnych na których jezdzileś?
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: opony wielosezonowe

Post 3 kwie 2017, o 19:24

No pewnie, ze żadnych, na których jeździłem, oj, Ty czepialski :-D

Ale było tego trochę, więc coś na temat różnic w odprowadzaniu wody jednak śmiem powiedzieć.

submaniak
Awatar użytkownika
0 gwiazdek
Auto: niebieskie i szybkie
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: opony wielosezonowe

Post 25 kwie 2017, o 15:46

Kto to ten lucas? Sprzedaje opony za pół darmo czy co?

Co do całorocznych to nokian weathearproof albo cross climat+ w sumie to te 2 pozycje, ewentualnie goodyear vecrot 4 seasons. Szwagierka ma dębice navigator 2 i śmiga jak szalona cały rok, na razie zadowolona.

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 115 razy
Polubione posty: 180 razy

Re: opony wielosezonowe

Post 25 kwie 2017, o 16:26

submaniak pisze: Kto to ten lucas? Sprzedaje opony za pół darmo czy co?
Aktualnie ma w promocji do X-Winga ;-)
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

ODPOWIEDZ