Opony 215/55R17 - trauma

Opony letnie, zimowe, szutrowe, rajdowe. Felgi, koła, dojazdówki. Wszystko to, na czym Subaru się toczy.
Rzeznik
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Warszawa
Auto: VW Passat 3.6 4Motion
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Opony 215/55R17 - trauma

Post 21 lut 2008, o 19:09

Muszę kupić nowe opony letnie w rozmiarze 215/55R17. Przejrzałem oferty w sklepach internetowych w PL i ręcę opadają, bo oferta jest dość mała, a na dodatek na dostępnych oponach nie miałem okazji jeździć.

Co polecacie w tym rozmiarze do OBK H6 (lubię pojeździć szybko, więc raczej opona sztywna wchodzi w rachubę), co się sprawadza w Subaru OBK?

Dzięki

Rzeznik


Rzeźnik zbereźnik:)

samochodzik
1 gwiazdka
Lokalizacja: lodz
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 21 lut 2008, o 21:09

mam podobny problem i zero doswiadczenia w takich oponach :-/

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Post 21 lut 2008, o 21:34

Jeżdżę latem na Michelin Exalto 2 i jest to moim zdaniem dobra opona - dobrze trzyma i na suchym i na mokrym - ale trudno ją nazwać "sztywną". W ogóle największą wadą Michelinów są miękkie boczki.
Jeżeli Michelin, to w wysokim indeksie nośności - wtedy są nieco sztywniejsze.

carfit
3 gwiazdki
Lokalizacja: nowy sącz
Auto: RS6 MY17, JAG E-PACE, WRX by Carfit i inne
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 21 lut 2008, o 22:01

Dobór odpowiedni opon na pozór nie jest w cale łatwy, jest mnóstwo opon, rózne wymagania klientów, rózne samochody, silnki itd,itd.
Nie ma idealnej opony na wszystko, trzeba zachowac pewien kompromis , pomiedzy komfortem, sztywnośćią, zachowaniem na wodzie, suchym, ceną,
Wszystko zalezy co prefereujesz, czy zależy Ci na komforcie czy na trzymaniu opony, czy masz jakś bariere cenową, czy wolisz wiecej zapłacić a miec poczucie bezpieczeństwa.
Ogólnie rzecz biorąc , brałbym do Outbacka opony o indeksie prędkości min. V , najlepiej W,Y i nośności minium 94, najlepiej 98.
Jest to taki sam rozmiar jak Forester 2.5 XT , więc zastanów sie czy nie chcesz na lato trochę innego rozmiaru 225/50r17, auto bedzie sie zdecydowanie lepiej prowadziło, aczkolwiek na komforcie możesz troche stracić, szczególnie w koleinach. wybór opon o wiele większy.
Nie pamietam teraz dokładnie, jutro moge sprawdzić, ale w tym rozmiarze to chyba mozna polecić tylko , Continental, Bridgestone ER300, Pirelli P7, co do Michelinów Exalto, mam takie sobie zdanie :roll:

Vert
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: zakopane
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 21 lut 2008, o 22:04

Panowie zdecydowanie polecam wam Bridgestona potenze RE 050 to jest opona dosc twarda.swietnie trzyma na mokrym a i na suchym swietnie sie spisuje.podobne zdanie ma carfit i ma racje.

ja na takiej oponie zrobilem juz 40 000 tyle ze na 16 cali skoda i naprawde polecam
to ja. wasz Rysiek Ochucki

carfit
3 gwiazdki
Lokalizacja: nowy sącz
Auto: RS6 MY17, JAG E-PACE, WRX by Carfit i inne
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 21 lut 2008, o 22:32

Vert pisze:Panowie zdecydowanie polecam wam Bridgestona potenze RE 050 to jest opona dosc twarda.swietnie trzyma na mokrym a i na suchym swietnie sie spisuje.podobne zdanie ma carfit i ma racje.

ja na takiej oponie zrobilem juz 40 000 tyle ze na 16 cali skoda i naprawde polecam
Na Skodzie masz Bridgestone ER300 Turanza :mrgreen: , co nie zmienia faktu że jest bardzo dobra :-D

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Post 21 lut 2008, o 23:01

carfit,
Co jest źle z tymi Exalto?
Nie mam porównania z 050, bo nigdy na nich nie jeździłem, ale Exalto oceniam całkiem dobrze. Wiem, że w tej cenie jest wiele opon do wyboru, ale z michelinami mam naprawdę dobre doświadczenia i dlatego je kupuję - nie za bardzo mnie stać na kupowanie opon "na próbę".
Polecałbyś inne? Dlaczego?

carfit
3 gwiazdki
Lokalizacja: nowy sącz
Auto: RS6 MY17, JAG E-PACE, WRX by Carfit i inne
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 21 lut 2008, o 23:33

Drogi Galu :-) , nie wiem czy wiesz ale ja mam małego zajoba na punkcie opon ;-) i hamulców , i testowałem/testuje rózne opony na róznych autach.
Michelin ma dobre opony ale z serii Pilot Sport, reszta to są opony bardziej uniwersalne, czyli średnie , często wyposażane na pierwszy montaż. Exalto, E3A. Za to stosunkowo duże przebiegi można na nich zrobić, ale też sa bardzo podatne na ząbkowanie ( w VW, AUDI z układem zawieszenia wielowahaczowym, prawie 80 % szansa że po 15tys. km wyząbkują)

Gal
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: wieś mazowiecka
Auto: XC 70
Polubił: 85 razy
Polubione posty: 316 razy

Post 21 lut 2008, o 23:42

carfit pisze:Drogi Galu :-) , nie wiem czy wiesz ale ja mam małego zajoba na punkcie opon ;-)
No wiem... ;-)
Ale tak poważnie:
Carfit!
OBK to nie jest samochód do upoalania na torze. Gdybym chciał mieć taki samochód, to kupiłbym STI, a pewnie później go "ulepszał" :mrgreen: , ale JA potrzebuję samochodu do młócenia 60'000km po drogach (różnych i w każdych warunkach), a nie na tor. Micheliny nigdy nie sprawiły mi zawodu, za wyjątkiem ich większej niż przeciętna wrażliwości na dziury (miękkie boczki - łatwo przeciąć na dziurze). Pompuję je 0.2-0.3 bara wyżej niż zaleca instrukcja i jeździ mi się na nich dobrze.
Czy poleciłbyś mi inne opony do takiego zastosowania (nie tor, suche i mokre, gładkie i koleiny)?

PS. "Komfort" nie jest dla mnie głównym kryterium w odniesieniu do opon.

raju
Awatar użytkownika
0 gwiazdek
Lokalizacja: Wuwua
Auto: szybkie GT
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 22 lut 2008, o 13:42

Vert pisze:Panowie zdecydowanie polecam wam Bridgestona potenze RE 050 to jest opona dosc twarda.swietnie trzyma na mokrym a i na suchym swietnie sie spisuje.podobne zdanie ma carfit i ma racje.

ja na takiej oponie zrobilem juz 40 000 tyle ze na 16 cali skoda i naprawde polecam
potenzy RE 050 nie ma w rozmiarze 215/55/17 :!:
fakt, ta opona jest bardzo przyjemna :mrgreen:

Rzeznik
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Warszawa
Auto: VW Passat 3.6 4Motion
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 22 lut 2008, o 13:51

Do tej pory jeżdziłem na oponach głównie UHP (Miechelin PS2, Dunlop 9000, P zero nero, Conti CS2, Goodyear) i dla mnie istotne jest przede wszystkim przyczepność opnoy, stabilność na zakręcie, odprowadzanie wody, skuteczność hamowania, a w dalszej kolejności konfort i cisza (ale są granice hałasu, który toleruję :lol: )

O Exalto 2 poczytałem i zgadzam się z Galem, że ta opona ma wrażliwe boki.

Co do zmiany rozmiaru - dla mnie to będzie ostatetczność , ze względu na jakość dróg u nas (Carfit masz całkowitą rację, jeździełem długo na 225/40R18 i na koleinach bywało dość śmiesznie :mrgreen: )

Pzdr,

Rzeznik
Rzeźnik zbereźnik:)

carfit
3 gwiazdki
Lokalizacja: nowy sącz
Auto: RS6 MY17, JAG E-PACE, WRX by Carfit i inne
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 22 lut 2008, o 14:45

Rzeznik pisze:Do tej pory jeżdziłem na oponach głównie UHP (Miechelin PS2, Dunlop 9000, P zero nero, Conti CS2, Goodyear) i dla mnie istotne jest przede wszystkim przyczepność opnoy, stabilność na zakręcie, odprowadzanie wody, skuteczność hamowania, a w dalszej kolejności konfort i cisza (ale są granice hałasu, który toleruję :lol: )

O Exalto 2 poczytałem i zgadzam się z Galem, że ta opona ma wrażliwe boki.

Co do zmiany rozmiaru - dla mnie to będzie ostatetczność , ze względu na jakość dróg u nas (Carfit masz całkowitą rację, jeździełem długo na 225/40R18 i na koleinach bywało dość śmiesznie :mrgreen: )

Pzdr,

Rzeznik

Czyli masz podobne wymagania jak moje :-D
W takim razie załóż rajdowego slicka (media) np. Pirelli RE7 i bedziesz mega zadowolony ;-) :mrgreen:

mały 5150
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: WWA
Auto: Czarne Zło
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Post 22 lut 2008, o 15:35

Rzeznik, przepraszam za "wcinkę" w Twój wątek, ale mam pytanie do fachowców.

Mam okazję kupić opony w dobrej cenie. Firmowo mam 215/45/R17 - seryjne felgi WRX MY07. Czy 225/45/R17 będą pasowały na te felgi. Co sądzicie o BF Goodrich, które są godne polecenia :?:
Kiedyś miałem żonę... teraz mam Subaru :-d

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 73 razy
Polubione posty: 424 razy

Post 22 lut 2008, o 16:11

mały 5150 pisze:Mam okazję kupić opony w dobrej cenie. Firmowo mam 215/45/R17 - seryjne felgi WRX MY07. Czy 225/45/R17 będą pasowały na te felgi. Co sądzicie o BF Goodrich, które są godne polecenia :?:
Będą pasowały. Przecież połowa wueriksów jeździ na RE070 (czyli 225/45/17) i nie ma problemu.

Ja o BF Goodrich-ach nic nie słyszałem, więc się nie wypowiadam. Ale skoro nie słyszałem, to widocznie nie mają nic dobrego. ;-)

carfit
3 gwiazdki
Lokalizacja: nowy sącz
Auto: RS6 MY17, JAG E-PACE, WRX by Carfit i inne
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 22 lut 2008, o 17:09

mały 5150 pisze:Rzeznik, przepraszam za "wcinkę" w Twój wątek, ale mam pytanie do fachowców.

Mam okazję kupić opony w dobrej cenie. Firmowo mam 215/45/R17 - seryjne felgi WRX MY07. Czy 225/45/R17 będą pasowały na te felgi. Co sądzicie o BF Goodrich, które są godne polecenia :?:
oczywiscie beda pasowac, Bf goodrich , sa słabe

Tasior_Miedziak
4 gwiazdki
Lokalizacja: z zaświatów
Auto: Czarny karawan na gnojówkę
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Opony 215/55R17 - trauma

Post 22 lut 2008, o 17:18

Rzeznik pisze:Muszę kupić nowe opony letnie w rozmiarze 215/55R17. Przejrzałem oferty w sklepach internetowych w PL i ręcę opadają, bo oferta jest dość mała, a na dodatek na dostępnych oponach nie miałem okazji jeździć.

Co polecacie w tym rozmiarze do OBK H6 (lubię pojeździć szybko, więc raczej opona sztywna wchodzi w rachubę), co się sprawadza w Subaru OBK?

Dzięki

Rzeznik
Wejdz na strone http://www.adac.de, wybierz TESTS, potem Reifen-Tests (mehr), potem Sommerreifen (mehr) potem Sommerreifen 225/45 R17 W/Y, potem "Alle Testergebnisse im Überblick: Tabelle"

Wyswietli Ci sie tabela z testami opon w zblizonym do Twojego rozmiarze. Slownik niemiecki i wio. 10 minut i bedziesz wiedzial co kupic. Adac to porzadna i wiarygodna organizacja, ktora zajmuje sie miedzy innymi testami. To nie to co sponsorowane artykuly w polskiej prasie mototyzacyjnej.

Ja ZAWSZE korzystam z tej strony wybierajac opony. Za to NIGDY nie korzystam z opinii z forum w stylu, "kolega kupil opony firmy ABC i mowi, ze sa spoko". Bo na forum, jak to czesto bywa, wielu lubi fantazjowac. Oczywiscie zawsze znajdzie sie jakis sceptyk, ktory powie, ze niby dlaczego ich testy mailyby byc wiarygodne. Ja jednak mysle, ze te testy sa bardziej wiarygodne niz subiektywne opinie forumowiczow, ktorzy raczej nie mieli szansy przetestowac nawet polowy tych opon co ADAC.

carfit
3 gwiazdki
Lokalizacja: nowy sącz
Auto: RS6 MY17, JAG E-PACE, WRX by Carfit i inne
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Opony 215/55R17 - trauma

Post 22 lut 2008, o 17:31

Tasior_Miedziak pisze:
Rzeznik pisze:Muszę kupić nowe opony letnie w rozmiarze 215/55R17. Przejrzałem oferty w sklepach internetowych w PL i ręcę opadają, bo oferta jest dość mała, a na dodatek na dostępnych oponach nie miałem okazji jeździć.

Co polecacie w tym rozmiarze do OBK H6 (lubię pojeździć szybko, więc raczej opona sztywna wchodzi w rachubę), co się sprawadza w Subaru OBK?

Dzięki

Rzeznik
Wejdz na strone http://www.adac.de, wybierz TESTS, potem Reifen-Tests (mehr), potem Sommerreifen (mehr) potem Sommerreifen 225/45 R17 W/Y, potem "Alle Testergebnisse im Überblick: Tabelle"

Wyswietli Ci sie tabela z testami opon w zblizonym do Twojego rozmiarze. Slownik niemiecki i wio. 10 minut i bedziesz wiedzial co kupic. Adac to porzadna i wiarygodna organizacja, ktora zajmuje sie miedzy innymi testami. To nie to co sponsorowane artykuly w polskiej prasie mototyzacyjnej.

Ja ZAWSZE korzystam z tej strony wybierajac opony. Za to NIGDY nie korzystam z opinii z forum w stylu, "kolega kupil opony firmy ABC i mowi, ze sa spoko". Bo na forum, jak to czesto bywa, wielu lubi fantazjowac. Oczywiscie zawsze znajdzie sie jakis sceptyk, ktory powie, ze niby dlaczego ich testy mailyby byc wiarygodne. Ja jednak mysle, ze te testy sa bardziej wiarygodne niz subiektywne opinie forumowiczow, ktorzy raczej nie mieli szansy przetestowac nawet polowy tych opon co ADAC.
Bardzo rozsądnie powiedziane :roll:

Vert
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: zakopane
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 22 lut 2008, o 22:06

carfit pamietaj ze dla nas opona slaba dla innych moze byc spoko...inne wymagania i styl jazdy i tu nie ma co dyskutowac.

raju tak masz racje.carfi mnie poprawil mowa o turanzy
to ja. wasz Rysiek Ochucki

ALEX
Awatar użytkownika
1 gwiazdka
Lokalizacja: Małopolska
Auto: OBK MY05 3.0
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 22 lut 2008, o 22:08

Vert pisze:carfit pamietaj ze dla nas opona slaba dla innych moze byc spoko.
co to znaczy?..... :mrgreen:

owoc666
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Kraków
Auto: było STi '05
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 22 lut 2008, o 22:35

Vert pisze:carfit pamietaj ze dla nas opona slaba


Ach, ten niedostępny świat profesjonalistów... :roll:



:mrgreen:
Obrazek Obrazek

411KM @ 575Nm

Rzeznik
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Warszawa
Auto: VW Passat 3.6 4Motion
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Opony 215/55R17 - trauma

Post 23 lut 2008, o 00:16

Tasior_Miedziak pisze:
Rzeznik pisze:Muszę kupić nowe opony letnie w rozmiarze 215/55R17. Przejrzałem oferty w sklepach internetowych w PL i ręcę opadają, bo oferta jest dość mała, a na dodatek na dostępnych oponach nie miałem okazji jeździć.

Co polecacie w tym rozmiarze do OBK H6 (lubię pojeździć szybko, więc raczej opona sztywna wchodzi w rachubę), co się sprawadza w Subaru OBK?

Dzięki

Rzeznik
Wejdz na strone http://www.adac.de, wybierz TESTS, potem Reifen-Tests (mehr), potem Sommerreifen (mehr) potem Sommerreifen 225/45 R17 W/Y, potem "Alle Testergebnisse im Überblick: Tabelle"

Wyswietli Ci sie tabela z testami opon w zblizonym do Twojego rozmiarze. Slownik niemiecki i wio. 10 minut i bedziesz wiedzial co kupic. Adac to porzadna i wiarygodna organizacja, ktora zajmuje sie miedzy innymi testami. To nie to co sponsorowane artykuly w polskiej prasie mototyzacyjnej.

Ja ZAWSZE korzystam z tej strony wybierajac opony. Za to NIGDY nie korzystam z opinii z forum w stylu, "kolega kupil opony firmy ABC i mowi, ze sa spoko". Bo na forum, jak to czesto bywa, wielu lubi fantazjowac. Oczywiscie zawsze znajdzie sie jakis sceptyk, ktory powie, ze niby dlaczego ich testy mailyby byc wiarygodne. Ja jednak mysle, ze te testy sa bardziej wiarygodne niz subiektywne opinie forumowiczow, ktorzy raczej nie mieli szansy przetestowac nawet polowy tych opon co ADAC.

Dzięki za info. Znam tą stronę i sprawdzałem, sęk w tym, że w 215/55R17 nie ma tych opon :evil:

Rzeznik

[ Dodano: 2008-02-22, 23:19 ]
carfit pisze:
Rzeznik pisze:Do tej pory jeżdziłem na oponach głównie UHP (Miechelin PS2, Dunlop 9000, P zero nero, Conti CS2, Goodyear) i dla mnie istotne jest przede wszystkim przyczepność opnoy, stabilność na zakręcie, odprowadzanie wody, skuteczność hamowania, a w dalszej kolejności konfort i cisza (ale są granice hałasu, który toleruję :lol: )

O Exalto 2 poczytałem i zgadzam się z Galem, że ta opona ma wrażliwe boki.

Co do zmiany rozmiaru - dla mnie to będzie ostatetczność , ze względu na jakość dróg u nas (Carfit masz całkowitą rację, jeździełem długo na 225/40R18 i na koleinach bywało dość śmiesznie :mrgreen: )

Pzdr,

Rzeznik

Czyli masz podobne wymagania jak moje :-D
W takim razie załóż rajdowego slicka (media) np. Pirelli RE7 i bedziesz mega zadowolony ;-) :mrgreen:
No nie, aż tak wysoko nie mierzę :-D Raczej coś bardziej cywilnego, OBK to nie STI :mrgreen:

Rzeznik
Rzeźnik zbereźnik:)

EterycznyŻołądź
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 23 lut 2008, o 01:11

Tak czytając potrzeby i znając opinie subaromaniaków to aż się prosi "cywilną oponę Imprez " czyli Potenzę RE050A... tylko ten rozmiar. Ciekawe ile kilometrów więcej wytrzymają takie opony więcej w OBK niż Imprezie. :-D

Rzeznik
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Warszawa
Auto: VW Passat 3.6 4Motion
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Opony 215/55R17 - trauma

Post 29 lut 2008, o 15:49

No i w końcu wybrałem - 215/55R17 Bridestone ER300 94W (530 PLN brutto za sztukę :-) )

Rzeźnik

PS.. Dzięki wszystkim za pomoc i komentarze
Rzeźnik zbereźnik:)

Paweł_BB
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Evo VIII GT340
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Opony 215/55R17 - trauma

Post 4 mar 2008, o 13:28

Czemu wziąłeś Turanze (ER300) a nie Potenzy (np. RE 050?

Rzeznik
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Warszawa
Auto: VW Passat 3.6 4Motion
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Opony 215/55R17 - trauma

Post 4 mar 2008, o 14:01

Paweł_BB pisze:Czemu wziąłeś Turanze (ER300) a nie Potenzy (np. RE 050?
Bo w Polsce w rozmiarze 215/55/17 (rozmiar homologowany) dostępna jest tylko Turanza ER300 :-( O oponach RE050 i RE050A mogę w tym rozmiarze pomarzyć. Najchętniej założyłbym Michelin PS2, ale też nie ma go w tym rozmiarze.
Rzeźnik zbereźnik:)

ODPOWIEDZ