Czy już pora na zimówki ?

Opony letnie, zimowe, szutrowe, rajdowe. Felgi, koła, dojazdówki. Wszystko to, na czym Subaru się toczy.
kacy
1 gwiazdka
Auto: WRX MY03 Wagon ( mniejszych kombi chyba nie produkują :)
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Czy już pora na zimówki ?

Post 5 wrz 2012, o 14:51

:-) Dziś niestety rozwaliłem sobie jedną oponkę i powstał dylemat co dalej
Letnie i tak są w stanie słabym ( 3-4mm) i miały iść do kosza po tym sezonie ale jedna niechciała doczekać do końca mojego planu...
Wiadomo że i tak musze kupić nowe ale wolałbym nierobić tego dziś bo wrzesień nie jest odpowiednim miesiącem i pojawił sie plan założenia zimówek .
Pytanie jest proste czy ktoś z Was jeździł na zimówkach i jakie były odczucia ?
Nie planuje do grudnia żadnych wypadów poza miasto wiec trasa dom-praca/sklep-dom jest jak najbardziej realna
Zimówki też mają iść do koszta po sezonie wiec nie jest mi ich bardzo szkoda ale też mają już tylko ok 5 mm a dobrze by było jeszcze pojechać na nich w góry zimą :mrgreen:

Widze u siebie pod pracą WRX-a który cały rok jeździ na zimówkach wiec widac że sie nie rozpłyneły ale...

Tak na przyszłość sie też zastanawiam bo mam jeden komplet felg i czy nie kupić na zimę drugi ale w rozmiarze 16 cali , tu co prawda starałem sie przeczytać co mądrego zostało napisane wcześniej ale... :-)
Jezdzi ktos z Was wrx-em na 16 i sobie chwali ?



So What!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kraków
Auto: Giulia V Q4
Polubił: 287 razy
Polubione posty: 55 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 5 wrz 2012, o 14:55

kacy pisze: Pytanie jest proste czy ktoś z Was jeździł na zimówkach i jakie były odczucia ?
Kup letnie.
kacy pisze: Widze u siebie pod pracą WRX-a który cały rok jeździ na zimówkach wiec widac że sie nie rozpłyneły ale...
raczej nie dotrwają do zimy ;-)

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 5 wrz 2012, o 18:53

Zniszczysz te zimówki, chyba, że od jutra koło zera o mokro.
Kup letnie; może na jakieś wyprzedaże się łapniesz.
Teraz juz kupują i produkują zimę pełną parą.

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 5 wrz 2012, o 19:04

kacy pisze: trasa dom-praca/sklep-dom
Teoretycznie, toczyć się tą trasą możesz i na zimówkach.
Jesli nic nieprzewidzianego nie nastąpi, nie będzie problemu (owszem, trochę bieżnika im zedrzesz - jesli już mają mało, to za to nie będą się już nadawały na zimę).
Jesli natomiast pewnego razu, w ciepłe popołudnie (mają jeszcze być upały we wrzesniu), przy prędkości 60 km/h, będzies zmusiał awaryjnie zahamować - bo dziecko wybiegnie spomiędzy samochodów, albo ktoś przed Tobą nagle sobie przypomni, ze koniecznie musi tu stanąć i kupić ziemniaki... - to drogę hamowania będziesz miał o jakieś 2-4 metry dłuższą, niż na letnich w tej samej sytuacji.
To może kosztować niezłą blacharkę, albo życie tego dzieciaka.

Wniosek: ja tam bym kupił nowe letnie teraz, a zimówki potem.

Co do 16-tek do WRXa, moim zdaniem do jazdy miejsko-drogowej, zwłaszcza zimą, spokojnie mogą być. Komfort wiekszy na naszych dziurawych drogach, a bocznych przeciążen, przy których profil opony mógłby się okazać za wysoki, raczej im nie zafundujesz.

Oqrek
4 gwiazdki
Lokalizacja: Czarna B.
Auto: Volvo XC70
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 5 wrz 2012, o 20:02

Jeszcze jest do rozważenia opcja dokupienia letniej używki do tych trzech co zostały, ale czy ja wiem ?

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 5 wrz 2012, o 20:33

Oqrek pisze:Jeszcze jest do rozważenia opcja dokupienia letniej używki do tych trzech co zostały, ale czy ja wiem ?
Dobry pomysł.

Oqrek
4 gwiazdki
Lokalizacja: Czarna B.
Auto: Volvo XC70
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 5 wrz 2012, o 21:12

Ja bym poszukał używanej do kompletu. Wiadomo jak jest z Subaru, trzeba dobrze dobrać. Kupić komplet nowych letnich potaczać się 2 miechy, leżakować pół roku, na wiosnę wejdą nowe modele opon ... ;-)

kacy
1 gwiazdka
Auto: WRX MY03 Wagon ( mniejszych kombi chyba nie produkują :)
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 6 wrz 2012, o 10:11

Szanowni :-)
So What! pisze: raczej nie dotrwają do zimy
FUX pisze: Zniszczysz te zimówki, chyba, że od jutra koło zera o mokro
Mówicie to z jakiś własnych praktyk czy z wiedzy ogólnej ?
Tak jak wcześniej napisałem widze codziennie WRX-a który cały rok jezdził na zimówkach , jako że parkujemy od siebie o rzut kamieniem obserwuje te zimówki i wygladają cały czas bardzo dobrze ( oczywiscie niemam pojecia ile własciciel jeździ a niestety nie mogę go jakoś namierzyć bo przyjeżdza wcześniej i wyjeżdza wcześniej :-) )
Oqrek pisze: Jeszcze jest do rozważenia opcja dokupienia letniej używki do tych trzech co zostały, ale czy ja wiem ?
nie mogę namierzyć tego modelu , zresztą sam już niewiem co mam mysleć na temat róznicy powiedzmy miedzy bieżnikiem 3mm a 4,5 mm , różne rzeczy tu sie pisze :mrgreen:

do grudnia samochód nie przejedzie więcej niż 2,5 tys km ...

Wiem że zimówki o tej porze to troche nieporozumienie ale sytuacja troche niestety wymusza taki dylemat ... , dziś sie przejechałem autobusem i wiem że napewno w weekend nowe letnie albo zimówki bedą grane

Gootek
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 6 wrz 2012, o 10:23

kacy pisze:do grudnia samochód nie przejedzie więcej niż 2,5 tys km ...
Masz zimówki z bieżnikiem 5mm?
To zakładaj je. Nie ma się nad czym zastanawiać.
Zupełnie nic im nie będzie.
Mógłbyś je zetrzeć na torze, nawet w ciągu kilku godzin.
Ale nie zetrzesz ich prawie wcale jeżdżąc normalnie po ulicach te kilka tysięcy kilometrów.

Zresztą zima w tym roku przyjdzie szybko i to konkretnie.
Zupełnie inaczej niż w ubiegłym roku.
:cofee:

Oqrek
4 gwiazdki
Lokalizacja: Czarna B.
Auto: Volvo XC70
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 6 wrz 2012, o 10:33

Лукашэнка pisze: Zresztą zima w tym roku przyjdzie szybko i to konkretnie.
Zupełnie inaczej niż w ubiegłym roku.
:cofee:


Skąd masz te wieści ?
Ostatnia zima faktycznie mnie rozczarowała.

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 6 wrz 2012, o 10:36

Oqrek pisze:
Лукашэнка pisze: Zresztą zima w tym roku przyjdzie szybko i to konkretnie.
Zupełnie inaczej niż w ubiegłym roku.
:cofee:


Skąd masz te wieści ?

Indianie już chrust zbierają.




Na Białorusi ;-)

Gootek
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 6 wrz 2012, o 10:43

WiS pisze:
Oqrek pisze:
Лукашэнка pisze: Zresztą zima w tym roku przyjdzie szybko i to konkretnie.
Zupełnie inaczej niż w ubiegłym roku.
:cofee:


Skąd masz te wieści ?

Indianie już chrust zbierają.
Wiesz, że też ich już widziałem!

Ale przede wszystkim czuję to w kościach.
To jeden z przywilej starości.
:giggle:

przymar
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: Jelenia Góra
Auto: Legacy IV
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 6 wrz 2012, o 11:04

Miałem kiedyś tą nieprzyjemność z jazdy zimówką przy kilkunastu stopniach w plusie (atak wiosny). Dość traumatyczne przeżycie - mieszanka faktycznie inaczej pracuje. Trochę jak jazda na galaretce.
A teraz jest najwłaściwszy czas na zakup letnich bo oponiarze uciekają z zapasów żeby zrobić miejsce na zimę. Na alledrogo można czasem znaleźć super okazje jak mały warsztat wyprzedaje opony których przez sezon nie opchnął. Ja letnie jak tylko mogę kupuję jesienią a zimowe wiosną. Pozostaje kwestia zamrożenia kasy ale na to jeszcze nikt nie zaradził.

Gootek
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 6 wrz 2012, o 11:12

przymar pisze:Miałem kiedyś tą nieprzyjemność z jazdy zimówką przy kilkunastu stopniach w plusie (atak wiosny). Dość traumatyczne przeżycie - mieszanka faktycznie inaczej pracuje. Trochę jak jazda na galaretce.
To o czym piszesz może się odnosić do opon zimowych zupełnie nowych (zarówno jeśli chodzi o datę produkcji jak i stan bieżnika).
Gdy masz opony już kilkuletnie (czyli guma juz jest twardsza) oraz bieżnik jest już w znacznym stopniu starty, to nie daje to aż tak sensacynych odczuć.

Poza tym naprawdę warto kupować komplet nowych opon na okres półtora miesiąca, gdy planujemy przejechać w tym okresie tyle co nic?
Przecież całkiem możliwe, że od 1 listopada będziemy obowiązkowo jeździć na zimowych.
Nasi legislatorzy jeszcze to dopinają.
Ale na przykład w niedalekich Czechach już wprowadzono ten obowiązek.
W ogóle to wyjeżdżając do wielu krajów mozna mieć problemy z powodu braku opon zimowych na kołach:
http://www.oponeo.pl/artykul/watpliwosc ... -w-europie
A nie słyszałem aby była gdzieś sytuacja odwrotna, to znaczy odpowiedzialność na używanie opon zimowych w okresie pozostałej częsci roku.

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 74 razy
Polubione posty: 425 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 6 wrz 2012, o 16:21

Лукашэнка pisze:Przecież całkiem możliwe, że od 1 listopada będziemy obowiązkowo jeździć na zimowych.
Ta, a jak pierwszego i potem będzie +18C???

Przecież to bezsens i absurd. Jak będzie przepis, to trzeba go po zwyczajnie olać i nie zakładać zimówek do czasu, kiedy nie będą faktycznie potrzebne. Nie można bezmyślnie podporządkowywać się takim głupotom.




kacy, jak jeździsz powoli, to na codzień na tych zimówkach dasz radę a im się niewiele stanie. Na wszystkim da się jeździć. Nawet na gładkim torowym slicku w deszczy też da się jechać. Powoli, koszmarnie powoli, ale dać się da. ;-)

Tyle że nawet jak bardzo wolno jeździsz, to może Ci się zdarzyć awaryjne hamowanie przy wysokiej temperaturze. Mam nadzieję, że nie trafisz wtedy we mnie, bo ...... :evil:

kacy pisze:co mam mysleć na temat róznicy powiedzmy miedzy bieżnikiem 3mm a 4,5 mm , różne rzeczy tu sie pisze
Bez przesady. Przy takiej różnicy zakładaj, o ile ten sam model.

Problem byłby, jakbyś do opon co mają te 4mm bieżnika założył czwartą fabrycznie nową, albo prawie nową.

Gootek
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 6 wrz 2012, o 16:36

jarmaj pisze:Ta, a jak pierwszego i potem będzie +18C???

Przecież to bezsens i absurd. Jak będzie przepis, to trzeba go po zwyczajnie olać i nie zakładać zimówek do czasu, kiedy nie będą faktycznie potrzebne. Nie można bezmyślnie podporządkowywać się takim głupotom.
Jarmaj, ja to rozumiem i mogę się z Tobą zgodzić.

Ale spróbować wytłumaczyć to samo policjantowi może nie być już tak prosto.

W okresie jesienno-zimowym jest sporo dni, kiedy w południe jest ciepło, ale nad ranem może być koło zera albo nawet lekki przymrozek.
I powiedzmy, że właśnie jedziesz takim wczesnym zimnym rankiem do pracy, masz stłuczkę (nawet nie ze swojej winy), przyjeżdża policja i stwierdzają, że masz letnie opony mimo obowiązującego przepisu.
No i teraz im tłumacz swój punkt widzenia...

So What!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kraków
Auto: Giulia V Q4
Polubił: 287 razy
Polubione posty: 55 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 6 wrz 2012, o 16:38

Лукашэнка pisze: I powiedzmy, że właśnie jedziesz takim wczesnym zimnym rankiem do pracy, masz stłuczkę (nawet nie ze swojej winy), przyjeżdża policja i stwierdzają, że masz letnie opony mimo obowiązującego przepisu.
A w drugą stronę to też będzie działać, tj. np. w przypadku jazdy na zimówkach przy wysokich temperaturach?

Gootek
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 6 wrz 2012, o 16:40

So What! pisze:A w drugą stronę to też będzie działać, tj. np. w przypadku jazdy na zimówkach przy wysokich temperaturach?
No własnie z tego co czytałem to nie.

So What!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kraków
Auto: Giulia V Q4
Polubił: 287 razy
Polubione posty: 55 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 6 wrz 2012, o 16:51

Лукашэнка, wiem :-> Regulacją, nakładająca obowiązek stosowania określonego rodzaju opon w określonych miesiącach roku, w oderwaniu od panujących warunków drogowych, to kompletny idiotyzm :evil:

WiS
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z puszcz odwiecznych, z krain mrocznych...
Auto: Forester turbo, zwany Yetim
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 2 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 6 wrz 2012, o 17:02

So What! pisze: A w drugą stronę to też będzie działać, tj. np. w przypadku jazdy na zimówkach przy wysokich temperaturach?
Marzy mi się taka sytuacja:
1) jest początek listopada, od dwóch tygodni średnio plus 20 stopni, prognoza przewiduje złotą, polską jesień jeszcze przez następne dwa tygodnie (bywa);
2) pan A., jadąc w samo południe przepisowo na nowiutkich zimówkach, i z dopuszczalną prędkością, płyyynieee prosto w bagażnik pana B.,
3) pan B. pozywa do sądu Sejm RP, który pod groźbą kary zmusił Bogu ducha winnego pana A. do jazdy na zimówkach w upalny dzień, czyli do zachowania sprzecznego ze zdrowym rozsądkiem i z wymogami bezpieczeństwa,
4) Wysoki Sąd obciąża odszkodowaniem za bagażnik pana B., plus odsetki, plus odszkodowanie za straty moralne, plus koszty procesu i ekspertyz, plus nawiązka na cele społecznie uzyteczne - solidarnie wszystkich posłów, którzy podnieśli łapę za tym idiotyzmem (wnioskodawców potrójnie). Przy czym nawiązka na sierocińce wynosi 5 milionów baksów, żeby każdy ze współwinowajców jednak poczuł dolegliwość kary.
Ech... :roll:

So What!
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: Kraków
Auto: Giulia V Q4
Polubił: 287 razy
Polubione posty: 55 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 6 wrz 2012, o 17:06

Niestety bardziej realny jest taki scenariusz:
(...)
4) pozew pana B zostaje oddalony,
5) pan A odpowiada za niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze :wall:

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 6 wrz 2012, o 17:22

Hmmm :cofee:

A może raczej:

3) Pan B ma naprawiony bagażnik z OC Pana A (plus, jak się dobrze postara, otrzymuje odszkodowanie za zmniejszenie wartości pojazdu).

4) Za Pana A płaci towarzystwo ubezpieczeniowe.

5) Towarzystwo nikogo nie pozywa, bo nie ma na to czasu ani żadnego w tym interesu; kierując się statystykami szkodowości podnosi składkę OC ogólnie, a Panu A w szczególności, bo jeździ niebezpiecznie.

6) Sejm uchwala kolejne durne przepisy.

:-/

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 6 wrz 2012, o 17:24

jarmaj pisze: Nawet na gładkim torowym slicku w deszczy też da się jechać. Powoli, koszmarnie powoli, ale dać się da.

Niech zgadnę - 100 km/h? ;-)

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 213 razy
Polubione posty: 492 razy

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 6 wrz 2012, o 17:39

Konto usunięte, co najwyżej 97 km/h. ;-)
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

Konto usunięte
6 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Czy już pora na zimówki ?

Post 6 wrz 2012, o 17:50

Chloru, :thumb:

A tak ontopic - kiedyś jeździłem Fiatem Punto całe lato na zimówkach, bo nie chciało mi się ich zdjąć. Jechało się OK, ale przy hamowaniu zawsze się zastanawiałem, czy nie wjadę w kuper poprzednika.

ODPOWIEDZ