Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Sprawy LPG, diesli, hybryd i baterii słonecznych omawiamy tutaj.
Mibars
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: WRX '04 wagon
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 12 lis 2016, o 19:22

Siema!

Od pewnego czasu walczę z WRX po zagazowaniu. Mam instalację LS.NEXT, czyli właściwie KME z innym softem, wtryski "Barracuda", reduktor nie pamiętam nazwy, na ponad 300 koni jakiś dobrany z zapasem, bo wiadomo - Subaru lubi wypić... Instalacja taka działa u znajomego w jego jeszcze mocniejszej Megance RS bez zająknięcia, a u mnie walczymy już któryś raz ze strojeniem i ciągle jest coś bardziej, lub mniej nie tak...

Instalacja sprawna, auto na benzynie też idzie prawidłowo, gazu nie brakuje aż pod odcięcie, ciśnienie gazu na reduktorze ustawione tak, by zawsze czas wtrysku gazu był choć odrobinę dłuższy, niż benzyny.

Czasem dzieją się jazdy gdzieś tak między 5000-7000 rpm. Instalacja potrafi się nagle tymczasowo przełączyć na benzynę i zgłasza "wtryskiwacze benzynowe ciągle otwarte" po tym jak głupieje, bo nie ma jak odczytać czasów wtrysku, czuć w momencie przełączenia lekkie szarpnięcie. Czasem jednak jest inna jazda - Gdzieś w tym zakresie obrotów auto nagle przestaje przyspieszać i dopiero po jakiejś sekundzie-dwóch następuje "kop w plecy jedziemy dalej" i przełączenie na benzynę z tym samym błędem. Mam wskaźnik EGT i temperatura spalin nie szaleje podczas tych "zapadów".

Pierwsze pytanie: Czy to normalne, że Subaryna przy dużym obciążeniu po prostu otwiera wtryskiwacze na stałe?

Drugie pytanie: Macie może pomysły jak by to wyregulować? (inne, niz przełączanie na benzynę za każdym razem po przekroczeniu 5000rpm?)



deLux
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: X.X
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 14 lis 2016, o 16:15

Pierwsze pytanie: Czy to normalne, że Subaryna przy dużym obciążeniu po prostu otwiera wtryskiwacze na stałe?
Mapa w ECU subarowym oryginalna ?
Doładowanie na std poziomie ?
jeśli 2 x Tak to Nie, w przeciwnym razie Tak

Jeśli Tak, to:
mniejsze doładowanie lub większe wtryski i remap

skwaro
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: Forester 2.5XT
Polubił: 4 razy
Polubione posty: 52 razy

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 14 lis 2016, o 16:59

Wtryski się zapętlają bo nie są w stanie podać wystarczającej ilości paliwa. Albo masz za słabe wtryskiwacze albo reduktor podaje za małe ciśnienie. Zobacz jakie masz spadki ciśnienia lpg przy pełnym obciążenieniu to będziesz wiedział co nie daje rady.

Mibars
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: WRX '04 wagon
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 15 lis 2016, o 13:15

deLux pisze:Mapa w ECU subarowym oryginalna ?
Tak
deLux pisze:Doładowanie na std poziomie ?
Nic nie było zmieniane... Ale zauważyłem, że czasem jak narasta doładowanie do dochodzi do 1.0, okazjonalnie nawet pod 1.1 i natychmiast spada na 0.9-0.95, zaś zegar Boost ma zanotowany max 1.2. Jedyna zmiana to wydech 2.75 cala, z katalizatorem metalowym.
skwaro pisze:Zobacz jakie masz spadki ciśnienia lpg przy pełnym obciążenieniu to będziesz wiedział co nie daje rady.
Spadki ciśnienia gazu są minimalne. Zapętlają się wtryski benzyny co powoduje, że komp gazu wariuje...

uxon
0 gwiazdek
Lokalizacja: Kraków
Auto: Impreza WRX, Audi S3, Swift GTI
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 15 lis 2016, o 15:39

Panie, to jak masz wydech przelotowy, to konieczne jest strojenie, bo ecu subaru po 2003 roku sobie z tym nie radzi.

skwaro
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: Forester 2.5XT
Polubił: 4 razy
Polubione posty: 52 razy

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 15 lis 2016, o 15:50

uxon pisze:Panie, to jak masz wydech przelotowy, to konieczne jest strojenie, bo ecu subaru po 2003 roku sobie z tym nie radzi.
Napisał przecież że z katalizatorem.

Mibars, jak nie masz spadków ciśnienia LPG to wtryski nie wyrabiają. Jakie masz teraz ciśnienie na wolnych? Może da się jeszcze trochę podbić żeby skrócić czas wtrysku i tym samym wyeliminować zapętlanie?

Edit: Jesteś pewien że to wtryski od benzyny się zapętlają nie od lpg? Skąd to wiesz, logowałeś parametry ECU?

Mibars
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: WRX '04 wagon
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 15 lis 2016, o 18:46

skwaro, taki błąd zgłasza centralka LPG. Podnieść ciśnienie jak najbardziej można, tylko wtedy miejscami mogę mieć czasy wtrysku gazu krótsze od benzyny. Niby komp gazu jakoś to ogarnia i jak taka sytuacja występuje to opóźnia początek wtrysku żeby wiedzieć kiedy zakończyć, ale to zawsze nie jest rozwiązanie idealne. Zaczynaliśmy strojenie właśnie z takim układem i potem skręciliśmy reduktor trochę w dół bo nierówno chodził na niskich obrotach (jak się potem okazało inna przyczyna - ztcp. włączenie obsługi "dotrysków" załatwiło temat).

Ciśnienia z głowy nie podam, ale z tego co pamiętam to spadki podczas pełnego buta jakoś między 0.1-0.2b.

Może doprecyzuje ten wydech - Zmieniony mam wydech razem z downpipe w którym siedzi katalizator metalowy. Sondę mam zamontowaną normalnie, żadnych dystansów i jeden jedyny raz mi zgłosiło błąd P0420. Przy czym zaznaczę, że problem występował przed i po zmianie wydechu.

Z rozwiązań jakie próbowaliśmy to np. dotryski benzyny powyżej X obrotów, czy próbnie przełączałem pojedyncze cylindry na benzynę - Cały czas podobne problemy.

Centralka gazu posiada funkcję która pozwala na pracę w trakcie "zlewania wtrysków benzyny", ale ta funkcja ma tak dużo obostrzeń, zagrożeń itp., w tym konieczność zejścia z czasami wtrysku gazu poniżej czasów wtrysku benzyny, czy też możliwość przekroczenia punktu odcięcia benzyny, że chciałbym jej uniknąć.

skwaro
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: Forester 2.5XT
Polubił: 4 razy
Polubione posty: 52 razy

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 15 lis 2016, o 19:02

Czas wtrysku korygujesz mnożnikiem nie ciśnieniem.

deLux
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: X.X
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 15 lis 2016, o 19:12

Mibars pisze:
deLux pisze:Mapa w ECU subarowym oryginalna ?
Tak
deLux pisze:Doładowanie na std poziomie ?
Nic nie było zmieniane... Ale zauważyłem, że czasem jak narasta doładowanie do dochodzi do 1.0, okazjonalnie nawet pod 1.1 i natychmiast spada na 0.9-0.95, zaś zegar Boost ma zanotowany max 1.2. Jedyna zmiana to wydech 2.75 cala, z katalizatorem metalowym.
skwaro pisze:Zobacz jakie masz spadki ciśnienia lpg przy pełnym obciążenieniu to będziesz wiedział co nie daje rady.
Spadki ciśnienia gazu są minimalne. Zapętlają się wtryski benzyny co powoduje, że komp gazu wariuje...

1.0-1.2 na std to Ci przeładowuje. to samo w sobie bez remapu nie jest dobrze i jak kolega sugeruje wymagałoby korekty w mapie subarowej (albo jakiś inny zabieg mechaniczny)
grzebanie przy ciśnieniu gazu jak zapętlają wtryski benzynowe jest bez sensu bo niby jak ma zmienić się zasilanie w benzynę od tego
mimo wszystko jak ma być porządnie to korekta przebiegu doładowania benz - to od doładowania pośrednio zależy czas wtrysku benz. i tym samym zapętlenie, z którym nie radzi sobie komp LPG a to nie jest największy problem przy przeładowaniu...

Mibars
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: WRX '04 wagon
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 15 lis 2016, o 19:20

skwaro, Tak, ale jeśli wtryski benzyny są otwarte 100% czasu, mnożnik jest 1.1 to każe wtryskom być otwartym 110% czasu :D

Ciśnieniem koryguje mnożnik :)

uxon
0 gwiazdek
Lokalizacja: Kraków
Auto: Impreza WRX, Audi S3, Swift GTI
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 15 lis 2016, o 20:06

skwaro pisze:
uxon pisze:Panie, to jak masz wydech przelotowy, to konieczne jest strojenie, bo ecu subaru po 2003 roku sobie z tym nie radzi.
Napisał przecież że z katalizatorem.
I co z tego? Kat katowi nierowny. Zalozyl downpipe duzo mniej restrykcyjny niz seryjny, a czy jest on w pelni przelotowy, czy ze sportowym katem, to juz wiele nie zmienia. Z reszta jak kolega pisze, wystepuja u niego pewne przeladowania. Ja bym sie tym w pierwszej kolejnosci zajal.

skwaro
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: Forester 2.5XT
Polubił: 4 razy
Polubione posty: 52 razy

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 15 lis 2016, o 20:27

Mibars pisze:skwaro, Tak, ale jeśli wtryski benzyny są otwarte 100% czasu, mnożnik jest 1.1 to każe wtryskom być otwartym 110% czasu :D

Ciśnieniem koryguje mnożnik :)
Jakie masz czasy wtrysków benzynowych? Jakie doładowanie masz w parametrach ECU? Jakbyś miał problem z zapętlaniem wtrysków benzynowych to przy pełnym bucie na wysokich obrotach by przerywał, a z tego co pisałeś na benzynie jest ok. Najpierw musisz być pewien czy na pb jest wszystko ok

skwaro
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: Forester 2.5XT
Polubił: 4 razy
Polubione posty: 52 razy

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 15 lis 2016, o 20:28

uxon pisze:
skwaro pisze:
uxon pisze:Panie, to jak masz wydech przelotowy, to konieczne jest strojenie, bo ecu subaru po 2003 roku sobie z tym nie radzi.
Napisał przecież że z katalizatorem.
I co z tego? Kat katowi nierowny. Zalozyl downpipe duzo mniej restrykcyjny niz seryjny, a czy jest on w pelni przelotowy, czy ze sportowym katem, to juz wiele nie zmienia. Z reszta jak kolega pisze, wystepuja u niego pewne przeladowania. Ja bym sie tym w pierwszej kolejnosci zajal.
To że nie ma opcji przy jakimkolwiek katalizatorze żeby lał tyle paliwa że wtryski się zapętlają. Nie to jest przyczyną i tyle.

deLux
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Auto: X.X
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 15 lis 2016, o 21:30

Mibars pisze:skwaro, Tak, ale jeśli wtryski benzyny są otwarte 100% czasu, mnożnik jest 1.1 to każe wtryskom być otwartym 110% czasu :D

Ciśnieniem koryguje mnożnik :)
może i można zmniejszyć mnożnik po podniesieniu ciśnienia, ALE problemem jest czas wtrysku benzyny a nie gazu.
zgłasza "wtryskiwacze benzynowe ciągle otwarte"
czytamy uważnie :whistle:


Mibars, jak jesteś z północy PL to mogę pomóc.

Mibars
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: WRX '04 wagon
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 15 lis 2016, o 23:07

skwaro pisze:Jakbyś miał problem z zapętlaniem wtrysków benzynowych to przy pełnym bucie na wysokich obrotach by przerywał, a z tego co pisałeś na benzynie jest ok. Najpierw musisz być pewien czy na pb jest wszystko ok
Hmm fakt. ECU mam kompletnie seryjne.
deLux pisze:Mibars, jak jesteś z północy PL to mogę pomóc.
Niestety Mazowsze.

Tak czy siak muszę sprawdzić czy na samym PB się zapętla i po prostu tego nie czuć, czy też ten efekt występuje tylko na gazie.

Soltys
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Ełk / Białystok
Auto: Legacy 2.5 GX MT / Turbodziadek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 15 lis 2016, o 23:14

Wskazania przeplywki ktos sprawdzal przy max bucie? Kto robil instalacje?

Mibars
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: WRX '04 wagon
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 15 lis 2016, o 23:36

Przepływomierza? Przyznam, że nie wiem - Jak razem walczyliśmy to patrzyliśmy głównie na lambdę. Czy jest coś niepokojącego, co może nam przepływomierz powiedzieć?

Instalacje robił zaprzyjaźniony warsztat poprzez znajomego i na razie sami walczymy z tematem. Subaru okazało się być bardziej wymagającym pacjentem ;)

Mibars
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: WRX '04 wagon
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 26 lis 2016, o 20:44

Taki mały update: Udało mi się zmusić instalacje do bardziej płynnego przełączania na benzynę (teraz jest niewyczuwalne), więc stanęło na dotryskach od 4500 rpm i pracy na benzynie powyżej 5500 rpm.

Włączyłem też funkcje logowania parametrów podczas jazdy i widzę, że nie jest aż tak różowo, jak boost narasta to jest moment, kiedy ciśnienie gazu nie "nadąża" za zmianą ciśnienia w kolektorze i są zapady ciśnienia doprowadzając do chwilowego obciążenia wtrysków gazu w 100% (widać za krótkie, by centralka gazu zgłosiła błąd i przełączyła się na benzynę - Co ciekawe lambda potrafi cały czas pokazywać "bogato"). Na benzynie też są momenty, gdy wtryski benzyny są na moment w 99% obciążone (do 100% nigdy "oficjalnie" nie dochodzi, ale to pewnie wina sposobu sterowania, czy tam odczytów robionych przez komp gazu). Jak mi się zachce to podreguluje ciśnienie gazu tak, by jednak zejść z czasami poniżej czasów wtrysku benzyny by mieć 100% pewności, że nigdy wtryski gazu nie są nawet na moment otwarte 100% czasu.

No i te doładowanie (przeładowanie?) - Jechałem ostatnio w trasie i falowanie doładowania jest wyczuwalne na piątce w momencie depnięcia i pokrywa się ze wskazaniem ciśnieniomierza - Czuć narastanie momentu, potem delikatny zapad i z powrotem lekki wzrost - Czyli np,. doładowanie do 1.05 potem spadek do 0.9 i stabilizacja na 0.95. Całość trwa jakąś sekundę.

milak
1 gwiazdka
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 29 lis 2016, o 21:24

Mibars pisze: Włączyłem też funkcje logowania parametrów podczas jazdy i widzę, że nie jest aż tak różowo, jak boost narasta to jest moment, kiedy ciśnienie gazu nie "nadąża" za zmianą ciśnienia w kolektorze i są zapady ciśnienia doprowadzając do chwilowego obciążenia wtrysków gazu w 100% (widać za krótkie, by centralka gazu zgłosiła błąd i przełączyła się na benzynę - Co ciekawe lambda potrafi cały czas pokazywać "bogato").
Jeżeli nadal jest bogato to nie ma co stresować się pętleniem wtryskiwaczy gazowych.
Choć bogatość warto by sprawdzić AFRem. Czy tam może jest sonda szerokopasmowa na pokładzie?
Milak
(ex- OBK MY01 H6)

Soltys
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Ełk / Białystok
Auto: Legacy 2.5 GX MT / Turbodziadek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 30 lis 2016, o 22:52

Jak przepływka pokazuje głupoty to na benzynie nie będzie dobrze (zapętlanie np.), ale akceptowalnie czy też mało zauważalnie, a na gazie problemy się nawarstwiają. Jest tu taki jegomość, robiłem mu w mocnym WRXie instalkę, jedzie do końca na gazie z AFRem jak na benie. AFR jest na pokładzie, ale odczytać można minimalną wartość 0.77 lambda, w rzeczywistości jest nawet bardziej bogato. Jaki tam jest reduktor? Wtryski 130? Na jakim ciśnieniu?

Mibars
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: WRX '04 wagon
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 30 lis 2016, o 23:14

Problem przy pętleniu się benzynowych jest taki, że komp gazu się gubi. Ten soft ma taką kuszącą opcję obsługi zlewania się wtrysków benzyny, steruje wtedy w takt obrotów, ale raz, że trzeba zrobić tak, by gaz miał krótsze wtryski, niż benzyna, a dwa, że wtedy np. zanika obsługa odcięcia paliwa (!) więc trzeba ostrożnie z ustawianiem tego...

Wtryski Barracuda bez dysz, nadciśnienie 1.2, reduktor... Mogę zdjęcie zrobić :) Bo nie wiem jaki to jest.

AFR nie mam, mam EGT, powyżej 840-850 na ustawieniu tym, co teraz mam, tyle, że do odcięcia na gazie nie widziałem. Właśnie dłubałem przy aucie i odpiąłem akumulator, więc maximum nie sprawdzę...

Soltys
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Ełk / Białystok
Auto: Legacy 2.5 GX MT / Turbodziadek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 3 gru 2016, o 10:06

Jak afr nie podgladasz to jak mozna mowic o strojeniu lpg? Przeciez masz taka sonde tylko trzeba odpowiedni interfejs.

Mibars
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: WRX '04 wagon
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 3 gru 2016, o 11:42

Nie mam zegara AFR :) AFR widzę tylko przez wąskopasmową sondę przez OBD, która szczerze wiele poza "bogato, ubogo"nie mówi. Sam komp gazu też ma opcję by się dostrajać patrząc po wskazaniach z sondy przez OBD, ale w sumie źle to działało.

Soltys
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Ełk / Białystok
Auto: Legacy 2.5 GX MT / Turbodziadek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 4 gru 2016, o 10:47

To patrz na wskazania pierwszej, a nie drugiej sondy. No chyba, ze masz jakiegos dziwnego wrxa bo w 2003 (albo wczesniej) juz byly szerokopasmowe sondy seryjnie montowane.

Mibars
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: WRX '04 wagon
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Re: Instalacja LS.NEXT - Problem z wystrojeniem (WRX 2.0)

Post 5 gru 2016, o 11:30

To mi dałeś do myślenia... Moja sonda lubi sobie pokazywać 0V, lub ok. 0.8V, rzadko jakieś wartości pomiędzy, więc myslałem, że to zwykła wąskopasmowa. BTW przez OBD widzę tylko jedną sondę (czy to ELM, czy to centralką gazu), do drugiej nie ma dostepu.

Dziś mnie znowu gaz zaczął wqr... jak przy nagłym dodaniu gazu przy ok. 4000 rpm zaliczyłem szarpankę, brak przyspieszania i po sekundzie przełączenie na benzynę ze zgłoszeniem jakiegoś błędu... A już myślałem, że jest dobrze.

ODPOWIEDZ