Wymiana filtra LPG (i innych rzeczy przy okazji)?

Sprawy LPG, diesli, hybryd i baterii słonecznych omawiamy tutaj.
ODPOWIEDZ
dareq
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Zabrze
Auto: Forester sturbo01 & Legacy 93
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Wymiana filtra LPG (i innych rzeczy przy okazji)?

Post 13 lut 2009, o 16:26

Czeka mnie chyba wymiana filtra [ a gdzie on jest? :-d ] przy okazji chcialem spytac czy cos jeszcze sie wymienia i czy mozna to samemu zrobic czy lepiej udac sie do "fachowca" ?



kajaga
0 gwiazdek
Lokalizacja: kraków
Auto: Legacy GT 2.5 Limited
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: LPG w SUBARU,za i przeciw..porady i ciosy ;]

Post 14 lut 2009, o 18:09

hmm, a może Fugazi w krakowie, są dobrzy i robią przy suburubu też
ostatnio się zakochałam... Legacy Blitzen

dareq
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Zabrze
Auto: Forester sturbo01 & Legacy 93
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: LPG w SUBARU,za i przeciw..porady i ciosy ;]

Post 15 lut 2009, o 18:28

Czy ktos moze mi powiedziec gdzie znajduje sie ten filtr ??

sylvan
0 gwiazdek
Auto: legacy dziadki
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: LPG w SUBARU,za i przeciw..porady i ciosy ;]

Post 16 lut 2009, o 00:34

Czy ktos moze mi powiedziec gdzie znajduje sie ten filtr ??
Na rurce mosiężnej idącej do reduktora, czasami jest integralną częścią reduktora, czasami jest do niego przykręcony i z niego wychodzi rurka.
Wygląda np. tak: http://www.shopgaz.pl/img.php?id=1362

Danieldd48
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: z Jasła
Auto: Forester '98 2,0 AWD, LPG, STEREO, LO
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: LPG w SUBARU,za i przeciw..porady i ciosy ;]

Post 16 lut 2009, o 10:01

sylvan pisze: Wygląda np. tak: http://www.shopgaz.pl/img.php?id=1362
filtr ma ok. 1 cm średnicy i ok. 3 długości - papierowy.

dareq
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Zabrze
Auto: Forester sturbo01 & Legacy 93
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: LPG w SUBARU,za i przeciw..porady i ciosy ;]

Post 16 lut 2009, o 14:18

A co ze swiecami? Co ile powinno sie je wymieniac bo slyszalem ze przy LPG jakos czesciej...

sylvan
0 gwiazdek
Auto: legacy dziadki
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: LPG w SUBARU,za i przeciw..porady i ciosy ;]

Post 16 lut 2009, o 23:23

filtr ma ok. 1 cm średnicy i ok. 3 długości - papierowy
to jest wkład do filtra, który siedzi właśnie w takim przykładowym filtrze jak ten z obrazka, może mieć również ok 1 cm wysokości i 2,5-3 średnicy, jest ich kilka rodzai...

sylvan
0 gwiazdek
Auto: legacy dziadki
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: LPG w SUBARU,za i przeciw..porady i ciosy ;]

Post 16 lut 2009, o 23:39

A co ze swiecami? Co ile powinno sie je wymieniac bo slyszalem ze przy LPG jakos czesciej...
Podobnie jak kable WN, generalnie obciążenie układu wysokiego napięcia jest większe, i te elementy wymienia się częściej. Ja w praktyce świece wymieniam co roku ( robie ok. 20tys.rocznie), niektóre źródła podają co 10000km.
Przy II gen (jak u ciebie) zużyte świece, czy kable bardzo ładnie dają o sobie znać, po prostu w momencie nagłego zubożenia mieszanki (szybkie naciśnięcie gazu, szczególnie pod obciążeniem) słychać delikatne strzały w dolot, których NIE WOLNO lekceważyć, tylko od razu wymieniamy świece,a jeżeli występują nadal to i kable (żywotność kabli bardzo zależy od producenta). Zlekceważenie początkowych delikatnych "kichnięć" może mieć bardzo niemiłe konsekwencje (nie zawsze klapki antywybuchowe zadziałają) od uszkodzonego filtra, przepływki, do....otwarcia maski w trakcie jazdy :mrgreen: (naprawde się z czymś takim spotkałem :evil: )

dareq
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Zabrze
Auto: Forester sturbo01 & Legacy 93
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: LPG w SUBARU,za i przeciw..porady i ciosy ;]

Post 17 lut 2009, o 09:11

sylvan pisze: Podobnie jak kable WN, generalnie obciążenie układu wysokiego napięcia jest większe, i te elementy wymienia się częściej. Ja w praktyce świece wymieniam co roku ( robie ok. 20tys.rocznie), niektóre źródła podają co 10000km.

A wiec mam juz pomalu obraz co i jak :thumb:
sylvan pisze: to jest wkład do filtra, który siedzi właśnie w takim przykładowym filtrze jak ten z obrazka,


Wymiana polega na odkreceniu tej sruby i zalozeniu papierowego filtra ?? Caly czas myslalem ze jest on bardziej podobny do filtra oleju :lol:

sylvan
0 gwiazdek
Auto: legacy dziadki
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: LPG w SUBARU,za i przeciw..porady i ciosy ;]

Post 17 lut 2009, o 10:34

Wymiana polega na odkreceniu tej sruby i zalozeniu papierowego filtra ?? Caly czas myslalem ze jest on bardziej podobny do filtra oleju :lol:
Dokładnie tak.Kilka uwag do tej czynności:
- pod pokrywą przykręcaną tą śrubą jest gumowy o-ring, trzeba uważać na jego poprawne ułożenie
- odkręcamy oczywiście przy wyłączonym zapłonie (zamkniętych elektrozaworach), można ewentualnie zakręcić zawór na butli ręcznie
- podczas odkręcania zejdzie nam gaz sprężony w rurce, więc nie za długie rozprężanie (syczenie, wylewanie) gazu to normalna sprawa, gdyby się przeciągało w czasie może oznaczać nieszczelności na zaworach
- dla pewności/bezpieczeństwa można się wyposażyć w spray do detekcji nieszczelności w celu sprawdzenia dokręcenia pokrywy (nie przesadzamy z momentem dokręcania, tam uszczelnia o-ring !)
- zwracamy oczywiście uwagę na sposób zamontowania wkładu papierowego (coby go nie założyć odwrotnie)

dareq
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Zabrze
Auto: Forester sturbo01 & Legacy 93
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: LPG w SUBARU,za i przeciw..porady i ciosy ;]

Post 17 lut 2009, o 18:21

sylvan, dzieki za rady :thumb:
sylvan pisze: można ewentualnie zakręcić zawór na butli ręcznie
mozna ale nie trzeba ?? Isnieje cos takiego jak mozliwosc zapowietrzenia ??

sylvan
0 gwiazdek
Auto: legacy dziadki
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: LPG w SUBARU,za i przeciw..porady i ciosy ;]

Post 17 lut 2009, o 18:34

Nie, nic nie zapowietrzysz, wprost odwrotnie, można zagazować :mrgreen: .
Na poważnie, w starych instalacjach, zabrudzenia mogą utrudniać prace elektrozaworu - może się nie domykać szczelnie, więc zakręcenie ręcznego zaworka to tak tylko dla bezpieczeństwa.Ja go zakręcałem podczas pierwszej samodzielnej zmiany filterka, później już tego nie robiłem, i wszystko było ok.

ODPOWIEDZ