Forester 2.0 czy 2.5 ? Który silnik jest lepszy?

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
ODPOWIEDZ
JanSnake
0 gwiazdek
Auto: Forester
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Forester 2.0 czy 2.5 ? Który silnik jest lepszy?

Post 3 lut 2016, o 22:43

Witam
Jestem zielony w temacie samochodów subaru, a chciałbym zostać posiadaczem forestera II. Moje pytanie brzmi, który silnik byłby dla mnie najodpowiedniejszy i jaka jest różnica między 2.0 i 2.5 bez turbo i z turbo.
Poszukuję auta w miarę ekonomicznego, ale jednak o mocy nie mniejszej niż 150 koni. Ma również służyć do wyjazdu w trasę z 6-7 razy w roku. Będę wdzięczny za informacje i polecenie czegoś dla mnie.

Zastanawia mnie także co sądzicie o tej opinii:

"Silnik 2.5 (ej25) cieszy się bardzo dobrą opinią i jest równie bezawaryjny i oszczędny jak 2.0 z jedną podstawową zaletą- nie jest tak zamulony!!! Ma przede wszystkim lepszy moment obrotowy przez co jest bardziej dynamiczny i elastyczny. Co więcej przy tym silniku nie trzeba go wyciągać do regulacji zaworów a to szczególnie przy gazie kluczowa sprawa!! to jest kolejny argument bijący na głowę silnik 2.0.
Tu jest dodatkowo manual(bardzo rzadka opcja przy tym motorze), który nie zabija momentu tak jak wolny, przestarzały automat. Przed zakupem pogadaj z kimś kompetentnym i potwierdź te słowa...
Mi mechanicy w serwisach subaru mówili, że sami brali by 2.5..."

Oraz o samochodzie który właściciel powyższej opinii oferuje:

http://otomoto.pl/oferta/subaru-foreste ... ygrFb.html

Dziękuję za uwagę,
Jan



TOMA52
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Lublin
Auto: Był Forester SG jest Impreza GH
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Forester 2.0 czy 2.5 ? Który silnik jest lepszy?

Post 4 lut 2016, o 16:16

Co do 2.5 (ej25) to prawda z tą regulacją zaworów, bo w tym silniku SOHC zawory regulowane są na śrubki, tak samo jak w 2.0 SOHC (125 KM). Tu operacja jest najtańsza, ale zaleca po regulacji założyć się komplet nowych uszczelek OEM (ok. 350 zł) - zamienniki ciekną.

2.0 Turbo, 2.0 N/A 158 KM i 2,5 Turbo to silniki DOHC - czyli regulacja zaworów najlepiej z wyjęciem silnika i szklanki lub płytki.

Do bolączek 2.0T należą panewki, ale w Forku, przy mocy 177 KM raczej nie ma strachu. 2.0 158 KM (czyli polift) to w zasadzie jak nie planujesz gazu też nie sprawi kłopotów. 2.5 turbo to życie w oczekiwaniu na wywalenie uszczelek pod głowicami, ale znam przypadki, gdzie Impreza WRX z tym silnikiem i po lekkim chipie pracują spokojnie już prawie 200.000 km.

2.5 N/A też lubi uszczelkę wydmuchać ...

Co do auta z ogłoszenia, to jest z USA poproś o VIN i poszukaj w sieci zdjęć sprzed naprawy. Poza tym, przy tym przebiegu odłóż kasę na UPG i regulację zaworów. Sprawdziłbym też wiskozę: maksymalny skręt i kółka na suchej nawierzchni. Jak koła przeskakują to wisko do wymiany / regeneracji.
http://Motoroils.pl - najlepsze oleje MOTUL i Millers Oils, filtry, części nie tylko do Subaru.
Zniżki dla Forum: http://forum-subaru.pl/bb3/viewtopic.php?f=4&t=7446
Tanie wycieraczki: http://forum-subaru.pl/bb3/viewtopic.php?f=5&t=10407

siewcu
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wroclaw
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 4 lut 2016, o 16:32

a co ma moc silnika do panewek? hmm... nic? nie pisz takich rzeczy, że przy mniejszej mocy nie obróci panewek, bo to bzdury.
Biuro pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych RES - http://www.odszkodowania-res.pl

FUX
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: ze sofy.
Auto: jeżdżące
Polubił: 222 razy
Polubione posty: 345 razy

Re: Forester 2.0 czy 2.5 ? Który silnik jest lepszy?

Post 4 lut 2016, o 17:00

Miłem 2007 z silnikiem 158 KM 2.0 Dobre auto było. Manual. Szukaj takiego.

pszemq
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Auto: Subaru Outback 2.5 SOHC 2005 rok
Polubił: 3 razy
Polubione posty: 0

Re: Forester 2.0 czy 2.5 ? Który silnik jest lepszy?

Post 4 lut 2016, o 19:50

Posiadam 2.5 X w automacie 2003 rok.jedyne co mnie drażni to to że w katalogach nie ma podane tego silnika części od silnika zawsze biorę od outbacka a resztę w 98% sa identyczne jak 2.0 125 Km.Automat troche mułowaty ale spokojnie daje rady (plusy to nie palisz sprzęgła i brak wiskozy).Jak masz jakieś pytania to pisz na priv
Kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem - Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak przewróci wszystkie figury, nasra na szachownicę i będzie dumny z "wygranej"...

JanSnake
0 gwiazdek
Auto: Forester
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester 2.0 czy 2.5 ? Który silnik jest lepszy?

Post 5 lut 2016, o 01:07

Dzięki za odpowiedzi. Co ile trzeba wyciągać silnik do regulacji zaworów? Jaki jest średni koszt tej operacji? Myślę że dobrą opcją byłby dla mnie 2.0 158km - ile to średnio pali w mieście/trasie? To prawda co wspomniał TOMA52 odnośnie gazu? Bo szczerze mówiąc miałem plan zamontować :) Myślę jeszcze nad 2.0 turbo.. sensowniejszy od tego po lifcie?

leon
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Kąąbi 3 i Niepsujące się.
Polubił: 206 razy
Polubione posty: 282 razy

Re: Forester 2.0 czy 2.5 ? Który silnik jest lepszy?

Post 5 lut 2016, o 01:11

pszemq pisze: jedyne co mnie drażni to to że w katalogach nie ma podane tego silnika

zależy od katalogu.
Walcz z globalnym ocipieniem - zjedz ekologa.

TOMA52
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Lublin
Auto: Był Forester SG jest Impreza GH
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: Forester 2.0 czy 2.5 ? Który silnik jest lepszy?

Post 5 lut 2016, o 09:08

Nie mam LPG, ale mówią, że co 50 tyś km. Przy czym do sprawdzenia nie trzeba wyciągać silnika. To znaczy, są fachowcy, którzy umieją też ustawiać zawory bez wyciągania motoru. Przy płytkach da się to zrobić, ale przy szklankach nie wiem. Można podobno odłączyć silnik od skrzyni i unosić raz jedną, raz drugą stronę silnika. Ale koszt i tak większy niż w SOHC.

Ja nie mam LPG, jak pisałem i zawory regulowałem przy 139000 (pierwszy raz w tym aucie), bo kuna pogryzła mi kable zapłonowe i wymieniając je zauważyłem, że uszczelki pod dekle puszczają, więc przy wymianie uszczelek poprosiłem o sprawdzenie zaworów. Żaden nie był podparty, kilka wydechowych miało minimalnie większy luz.

A co do panewek, to pozostanę przy zdaniu, że większa moc = większy moment = większe obciążenie dla panewek. Łatwiej o kuku przy 400 KM niż przy 177.
http://Motoroils.pl - najlepsze oleje MOTUL i Millers Oils, filtry, części nie tylko do Subaru.
Zniżki dla Forum: http://forum-subaru.pl/bb3/viewtopic.php?f=4&t=7446
Tanie wycieraczki: http://forum-subaru.pl/bb3/viewtopic.php?f=5&t=10407

JanSnake
0 gwiazdek
Auto: Forester
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester 2.0 czy 2.5 ? Który silnik jest lepszy?

Post 5 lut 2016, o 12:57

Czyli bez LPG operacja wyciągania silnika i regulacji zaworów nie jest obowiązkiem?

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 74 razy
Polubione posty: 425 razy

Re: Forester 2.0 czy 2.5 ? Który silnik jest lepszy?

Post 5 lut 2016, o 13:04

Kontrola i regulacja zaworów jest tu standardową okresową czynnością serwisową.

siewcu
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wroclaw
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester 2.0 czy 2.5 ? Który silnik jest lepszy?

Post 5 lut 2016, o 14:39

TOMA52 pisze:A co do panewek, to pozostanę przy zdaniu, że większa moc = większy moment = większe obciążenie dla panewek. Łatwiej o kuku przy 400 KM niż przy 177.
nie masz pojęcia, dlatego trzymasz takie zdanie :) i na tym kończę temat.

a co do autora - do jazdy codziennej szukaj 2.5, jeździ się znacznie przyjemniej. te 0.5 litra pojemności więcej robi robotę...
Biuro pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych RES - http://www.odszkodowania-res.pl

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 213 razy
Polubione posty: 492 razy

Re: Forester 2.0 czy 2.5 ? Który silnik jest lepszy?

Post 5 lut 2016, o 15:04

siewcu, to może wyjaśnisz czemu te panewki padają. W Subaru są w stosunku do mocy dość wąskie. Większy moment obrotowy silnika to większe naciski na wał/panewki. Większe naciski to łatwiejsze wypychanie środka smarnego z przestrzeni między czopem a panewką. Mechanikę na studiach miałem dawno temu ale może opowiesz czemu moment nie ma tu nic do rzeczy.
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

siewcu
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wroclaw
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 5 lut 2016, o 15:30

a jak moment zrywa film olejowy? bo tego nikt nie jest w stanie wytłumaczyć. stuk - ok, ale sam fakt zwiększenia szans na obrócenie panewek po programie... wytłumacz jakim cudem to zerwie film olejowy.
Biuro pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych RES - http://www.odszkodowania-res.pl

mcc
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Mrowiska
Auto: WRX seria+
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester 2.0 czy 2.5 ? Który silnik jest lepszy?

Post 5 lut 2016, o 17:41

Zanim Chloru z siewcu sie pobije :-p dodam 2 slowa o Forku 2.0 - wsiadac i jezdzic! Samochod nie do zdarcia. Do ekonomicznych i dynamicznych nie nalezy - moj WRX+ 2.0T pali moze 1l/100 wiecej nize wolny ssak 160km.

Pzw,
MCC
no pain, no gain

http://www.pundit.pl - INTELIGENTNY BUDYNEK

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 213 razy
Polubione posty: 492 razy

Re: Forester 2.0 czy 2.5 ? Który silnik jest lepszy?

Post 5 lut 2016, o 18:11

siewcu pisze: a jak moment zrywa film olejowy? bo tego nikt nie jest w stanie wytłumaczyć. stuk - ok, ale sam fakt zwiększenia szans na obrócenie panewek po programie... wytłumacz jakim cudem to zerwie film olejowy.

Normalnie - każde łożysko hydrodynamiczne ma w konkretnych warunkach swoją nośność (wytrzymałość filmu olejowego). Jeżeli np. masz niską prędkość obrotową a jednocześnie duży przyrost momentu to szansa na zerwanie filmu rośnie. Nie musi nic stukać.
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 74 razy
Polubione posty: 425 razy

Re:

Post 5 lut 2016, o 19:02

siewcu pisze: bo tego nikt nie jest w stanie wytłumaczyć.
Proszę, cała masa wykładów, materiałów z ćwiczeń i laborek, opracowań itp:
https://www.google.de/search?client=ope ... ostatyczne


Czasem warto sprawdzić, nim się komuś od braku pojęcia pojedzie :giggle:

komin
4 gwiazdki
Lokalizacja: Kielce
Auto: Legacy 2.5 A/T
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester 2.0 czy 2.5 ? Który silnik jest lepszy?

Post 5 lut 2016, o 22:59

wtrącę się troszeczkę ;-) mam takie pytanie co do Waszych przepychanek słownych: teoretycznie zwiększenie ciśnienia/ wydajności pompy olejowej nie pomogło by na zniszczenie filmu olejowego?? i następne pytanie: wymiana oleju na "gęstszy" nie pomoże? moje dywagacje są czysto teoretyczne i chodzi o łożysko panewka/wał . z góry przepraszam za niefachową terminologie :-)
Regeneracja felg ;
Malowanie proszkowe
Prostowanie felg
Spawanie felg
Świętokrzyskie 507304269

piotruś
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wielkopolska
Auto: Giulietta Veloce / Hyundai I30N Performance / Ioniq 6 / był Forester 2,5XT
Polubił: 318 razy
Polubione posty: 202 razy

Re: Forester 2.0 czy 2.5 ? Który silnik jest lepszy?

Post 5 lut 2016, o 23:34

komin pisze:wtrącę się troszeczkę ;-) mam takie pytanie co do Waszych przepychanek słownych: teoretycznie zwiększenie ciśnienia/ wydajności pompy olejowej nie pomogło by na zniszczenie filmu olejowego?? i następne pytanie: wymiana oleju na "gęstszy" nie pomoże? moje dywagacje są czysto teoretyczne i chodzi o łożysko panewka/wał . z góry przepraszam za niefachową terminologie :-)
Film olejowy jest pożądany, wiec nie można go niszczyć [WINKING FACE]. To właśnie brak owego filmu, czyli smarowania powoduje zatarcie panewki. Gesty olej pomoże, ale trudniej będzie (z powodu swej gęstości) docierał do tych miejsc gdzie jest pożądany. Ja np. jeżdżę na "gęstym" również zimą, ale przed uruchomieniem silnika rozgrzewam go Webasto, a po odpaleniu chwilkę czekam i ów "gesty" bez stresu dociera tam gdzie powinien.
Ot taki mam układ z "gęstym" - dajemy sobie komfortowe warunki pracy

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

krzysztofa.biala
0 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Forester 2.0 czy 2.5 ? Który silnik jest lepszy?

Post 28 cze 2017, o 16:17

czy każdy forester II 2.0 125km w wersji przedliftingowej to SOHC ?

Yanas
2 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0xt
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Re: Forester 2.0 czy 2.5 ? Który silnik jest lepszy?

Post 29 cze 2017, o 08:32

krzysztofa.biala pisze:czy każdy forester II 2.0 125km w wersji przedliftingowej to SOHC ?
Tak

ODPOWIEDZ