Outback, z jakim silnikiem?

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
ODPOWIEDZ
klaman123
0 gwiazdek
Auto: Outback (planuję)
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Outback, z jakim silnikiem?

Post 2 paź 2022, o 19:41

Przymierzam się do zmiany mojego chrupka na Outbacka IV generacji. Ze względu na krótkie odcinki i nieduże przebiegi miesięczne, celuję zdecydowanie w silnik benzynowy. Od kiedy tylko dowiedziałem się, że w gamie jest silnik 3.6 – „zachorowałem” na niego. Chyba większość Was mnie zrozumie w tej kwestii… :-)
Na tyle, na ile zdążyłem się zorientować, silnik ten jest chwalony ze względu na małą awaryjność. Co jednak, gdy zacznie się coś sypać? Wydatki koszmarne, czy po prostu jak w innych motorach Subaru? Jak wygląda kwestia napraw? Mechanicznie jest na tyle „normalny”, że dobry mechanik go ogarnie, czy trzeba raczej rozpatrzeć, czy w okolicy mam kogoś specjalizującego się w silnikach Subaru (lub po prostu japońcach), bo bez tego ani rusz? Jak wygląda kwestia automatu parowanego z tym motorem? Też „pancerny” czy może jednak cierpi na jakieś przypadłości/problemy (kosztowne)?

Jeśli kategorycznie odradzacie ten motor ze względu na np. wysokie koszty napraw i lub problemy z tymiż naprawami, to jaki inny motor benzynowy wziąć pod uwagę? Wiadomo, że chciałoby się w miarę mocny, a i najlepiej niełączony ze skrzynią CVT. Sorry, mam alergię na sposób pracy tych przekładni.



Yanas
2 gwiazdki
Auto: Subaru Forester 2.0xt
Polubił: 0
Polubione posty: 2 razy

Outback, z jakim silnikiem?

Post 3 paź 2022, o 15:05

Od 2mcy posiadam OBK-a MY10 3.6 z klasycznym planetarnym automatem 5-biegowym. Wcześniej jeździłem H6 IIgen oraz kilkoma Foresterami. Silnik 3.6 w połączeniu z tą skrzynią i SI-Drive jest wyśmienity. Ma masę mocy, kapitalne osiągi (realnie poniżej 7sekund do 100kmh) i doskonale się prowadzi. Jest bardzo zwinny i przyjemny w jeździe. Zamontowałem instalacje LPG (3.6 lepiej znosi gaz niż starszy 3.0, przy dobrze wyregulowanej instalacji nie trzeba regulować zaworów częściej niż co 70-80tys km), spalanie przy zwykłej jeździe szosowej około 10l lpg/100, przy szybszej autostradowej + góry - około 12.5-13l lpg. Jak na masę auta i osiagi - świetne. Te silniki mają jedną wadę - trzeba liczyć sie z wymianą UPG po około 250k km przebiegu, warto też wtedy wymienić łańcuch rozrządu i napinacze.

Lipton
1 gwiazdka
Auto: Subaru Legacy Outback, 2.5, 2000 rok, automat
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Outback, z jakim silnikiem?

Post 21 paź 2022, o 14:14

Yanas, A jak kształtowało się spalanie benzyny zanim zamontowałeś LPG?

jo_gurt
0 gwiazdek
Lokalizacja: Lublin
Auto: OBK 2005 2.5i US, OBK 2012 3.6R US
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Outback, z jakim silnikiem?

Post 26 paź 2022, o 06:10

Ja ujeżdżam H6 3,6 MY12 US od ok 5 lat. Uważam, że to jest silnik idealnie dobrany do tego samochodu.
Spalanie jak wyżej, na benzynie można odliczyć z litr. No i przy dynamicznej jeździe miejskiej będzie 17+ podtlenku biedy.

ODPOWIEDZ