Bezpiecznik FWD

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
Kubik1
5 gwiazdek
Auto: impreza 2,0
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Bezpiecznik FWD

Post 17 lip 2013, o 22:31

subarka665 pisze: Kubik1, no nie koniecznie, bo moja 1 jest w MT i nie ma miejsca na wtyczkę FWD, tam nie dołącza się tylny napęd, chyba, że Cię nie do końca zrozumiałam.
Ja Cie zrozumiałem . Mnie chodziło o to że w subaru 1989-1999 nie było różnic . Wszystkie modele miały te same rozwiązania a różniły się tylko budą



subarka665
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: takie wielkie spalenie LPG ?
Auto: Subaru Legacy - Luxus
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 17 lip 2013, o 22:36

To czyli ja Ciebie nie zrozumiałam :oops: Mnie się rozchodziło o rzeczy mechaniczne, a nie o zewnętrzne :-> A jak tak, to prawda czy 1 w AT czy 2 toto samo. Najciekawsze jest, to, że w mojej byłej 1 (AT) był bezpiecznik w miejscu FWD, a kiedyś wszyscy się zastanawiali dlaczego nie dołączał mi się tył. :wall: :wall: Wszyscy myśleli, że on tam powinien być, choć kiedyś ktoś mi tu mówił, żeby zajrzeć w to miejsce i zobaczyć czy siedzi tam ten bezpiecznik... :whistle: :whistle: Też stąd moje pytanie, bo zaciekawiło mnie, tu nie ma, a tam był :? :?
W moich żyłach ETYLINA, zamiast serca...
turbina...

Think. Feel. Drive. Subaru

rrosiak
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: W-wa, Kutno
Auto: Dacia :)
Polubił: 116 razy
Polubione posty: 180 razy

Re: Bezpiecznik FWD

Post 17 lip 2013, o 23:49

subarka665, wkroczyłaś na bardzo grząski grunt i za chwilę utoniesz :whistle:
"Pan Macierewicz bardzo często mówi co wie, ale rzadko wie co mówi." - L.Miller - :giggle:
Z dwojga złego wolę, gdy krajem rządzą złodzieje zamiast kretynów. :idea:

Kubik1
5 gwiazdek
Auto: impreza 2,0
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re:

Post 18 lip 2013, o 07:03

subarka665 pisze:To czyli ja Ciebie nie zrozumiałam :oops: Mnie się rozchodziło o rzeczy mechaniczne, a nie o zewnętrzne :-> A jak tak, to prawda czy 1 w AT czy 2 toto samo. Najciekawsze jest, to, że w mojej byłej 1 (AT) był bezpiecznik w miejscu FWD, a kiedyś wszyscy się zastanawiali dlaczego nie dołączał mi się tył. :wall: :wall: Wszyscy myśleli, że on tam powinien być, choć kiedyś ktoś mi tu mówił, żeby zajrzeć w to miejsce i zobaczyć czy siedzi tam ten bezpiecznik... :whistle: :whistle: Też stąd moje pytanie, bo zaciekawiło mnie, tu nie ma, a tam był :? :?
Bo jakiś debil pomyslał że jak będzie miał napęd tylko na przód to mu mniej będzie palił :oops:
Wywal ten bezpiecznik i zachowaj w jakimś schowku .

subarka665
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: takie wielkie spalenie LPG ?
Auto: Subaru Legacy - Luxus
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 18 lip 2013, o 12:25

rrosiak, mam nadzieję, że jeszcze nie :whistle: :whistle:
Kubik1, już nie muszę, bo auto od b. dawna nie jeździ po naszych drogach - złamałby się - próg mi kiedyś odleciał i niestety ... Marny los...
W moich żyłach ETYLINA, zamiast serca...
turbina...

Think. Feel. Drive. Subaru

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Re: Bezpiecznik FWD

Post 18 lip 2013, o 13:32

subarka665 pisze:rrosiak, mam nadzieję, że jeszcze nie :whistle: :whistle:
subarka665 pisze:dzixd, nie AWD tylko 4WD, a to jest różnica :!: :!:
jeszcze nie....
subarka665 pisze:W AWD jest możliwość podziału mocy napędu na obie osie.
jeeeszczeee nieeee...
subarka665 pisze:Tam bodajże ok. 90% momentu obr. jest przenoszony na przód
już


:-)

bardzo mi się podoba "napęd na ostro". jakieś złote usta bym dał panu mechanikowi.
:thumb:

dzixd
Awatar użytkownika
Moderator działu
Lokalizacja: Dziki Zachód
Auto: Legacy IV "prawie spec b h6", legacy II 2.2, 2xLegacy III 2.5 MY99, Impuls - Legacy IV H6 5EAT LPG
Polubił: 9 razy
Polubione posty: 307 razy

Re: Bezpiecznik FWD

Post 18 lip 2013, o 20:27

subarka665 pisze: 4WD tutaj wszystkie koła są napędzane po równo 50:50. Czujesz bazę ?


A to takie na "ostro" to rozumiem :mrgreen:
Jeździć nie umiem, ale się staram :mrgreen:
Naprawiać też nie umiem, ale się staram.
Konto usunięte pisze:
29 gru 2018, o 17:15
masz dobre serducho i ostrego pierdolca :lol: :thumb:
Obrazek

subarka665
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: takie wielkie spalenie LPG ?
Auto: Subaru Legacy - Luxus
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 18 lip 2013, o 22:01

Damaz, no pan mechanik (nie jeżdżę już do niego) chciał mi tylko wytłumaczyć czym się różni AWD od 4WD z czego te 4WD nazwał napędem na "ostro" (stały rozkład siły na wszystkie 4 koła - 50 na ośkę przednią - 50 tylną, tak? Czy mi już coś miesza? ), a z kolei no fakt raczej się walnął mówiąc, że 90% to jest przód. W każdym razie to nie jest ważne ile jest na przód, a ile na tył. AWD - może mieć podział mocy napędu i tyle. Słyszał że dzwonią, ale nie wiedział, w którym kościele. Utonąć mogłam, bo pływać nie bardzo umiem :razz:
W moich żyłach ETYLINA, zamiast serca...
turbina...

Think. Feel. Drive. Subaru

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 74 razy
Polubione posty: 425 razy

Re: Bezpiecznik FWD

Post 19 lip 2013, o 07:39

subarka665, ten gość plótł bezedury. ;-)

Te nazwy 4WD, AWD (a także wszystkie inne, jak Quattro, 4matic, 4x4, Syncro itp., itd.) tak naprawdę nic nie znaczą, są tylko i wyłącznie oznaczeniami handlowymi stosowanymi przez producentów, a nie nazwami technicznymi przypisanymi do konkretnego rozwiązania. I kompletnie nie ma tu zależności o której piszesz, że AWD to coś tam, a 4WD to co innego.
I bardzo często pod tą samą nazwą kryją się bardzo różne rozwiązania techniczne przeniesienia napędu.

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Re: Bezpiecznik FWD

Post 19 lip 2013, o 12:12

subarka665, ponieważ jesteś sympatyczną i chyba dociekliwą osobą, to spróbuję napisać trochę poważniej o tych napędach. zwłaszcza, że jak kiedyś sam chciałem się dowiedzieć jak to wszystko działa, to okazało się, że trzeba trochę pogrzebać i czasu poświęcić i jeszcze kolegów o pomoc poprosić.

wracając do baranów.
4WD i AWD. tak jak napisał jarmaj to są tylko nazwy. zwyczajowo (podkreślam: zwyczajowo) nazwy "4WD" używa się w przypadku klasycznego napędu na 4 koła. klasycznego, czyli napędzana jest oś tylna samochodu a napęd przedniej osi włącza się ręcznie. najczęściej przenoszenie napędu odbywa się w taki sposób, że prędkości obrotowe przedniej i tylnej osi są takie same. z kolei 'AWD" najczęściej odnosi się do nowszych rozwiązań, w których obie osie napędzane są cały czas i dodatkowo sposób realizowania tego napędu jest mniej lub bardziej automatycznie zmieniany.

jeszcze raz zwracam uwagę na "najczęściej" "zazwyczaj". żadne z ww. określeń nie jest opatentowane czy ściśle zdefiniowane.


"90% momentu obr. przenoszone jest na przód ". pomimo tego, że używają takiego zwrotu prawie wszyscy (łącznie z autorami folderów reklamowych) jest ono błędne. jeśli już cokolwiek jest rozdzielane w tych procentach, to moc przekazywana z silnika.

subarka665
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: takie wielkie spalenie LPG ?
Auto: Subaru Legacy - Luxus
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 19 lip 2013, o 19:33

Pogubiłam się, za dużo nasłuchałam się głupot p. Władka i mi wyszło, a internet też kłamie. Na jednej stronie piszą tak, a na drugiej jeszcze inaczej.

jarmaj, damaz, rozumiem,są to nazwy w sumie, to skróty, ale baba jak to baba Ty damaz piszesz, że 4WD kryje zwyczajowo technikę taką, że napędzana jest oś tylna, a dołącza się ręcznie przednią, okay, czytaj dalej. Stare Subaru Justy miało 4WD i kojarzę, że też miało dołączany napęd, a u mnie w Legacu (4WD) jest tak, że nie ma włączania ręcznie napędu, tylko on jest obecny przez cały czas i jak to jest ??
Choć możliwe jest, to, że jest jeden skrót, a dwa rozwiązania :roll: :whistle: :whistle:

Przez, to wszystko spadłam na dno i zgubiłam się kompletnie, za dużo tych skrótów i rozwiązań, a potem tylko problemy :wall:
W moich żyłach ETYLINA, zamiast serca...
turbina...

Think. Feel. Drive. Subaru

damaz
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: z Damaziowa
Polubił: 0
Polubione posty: 97 razy

Re: Bezpiecznik FWD

Post 19 lip 2013, o 20:17


subarka665
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: takie wielkie spalenie LPG ?
Auto: Subaru Legacy - Luxus
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 19 lip 2013, o 21:28

damaz, bardzo Ci dziękuję za lekturkę ;-) ;-) Czas opanować te wszystkie napędy... :evilgrin:
W moich żyłach ETYLINA, zamiast serca...
turbina...

Think. Feel. Drive. Subaru

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 74 razy
Polubione posty: 425 razy

Re:

Post 19 lip 2013, o 21:43

subarka665 pisze:Stare Subaru Justy miało 4WD i kojarzę, że też miało dołączany napęd, a u mnie w Legacu (4WD) jest tak, że nie ma włączania ręcznie napędu, tylko on jest obecny przez cały czas i jak to jest ??

A na przykład określenie "4wd" było w Toyocie stosowane dla Celici ST185 ze zdecydowanie stałym napędem na 2 osie z centralnym dyfrem.
Zapomnij o tych nazwach!!!!

One NIC nie znaczą. Jak chcesz się dowiedzieć jaki rodzaj napędu ma dane auto, to musisz dociec jakie rozwiązania były tam zastosowane. Te nazwy nie mają z tym NIC wspólnego.


PS
A przeczytanie podlinkowanego opracowania damazia będzie z pewnością najlepszym możliwym krokiem w kierunku zrozumienia o co tu chodzi :-)

subarka665
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: takie wielkie spalenie LPG ?
Auto: Subaru Legacy - Luxus
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 19 lip 2013, o 22:03

Dobra, wezmę sobie to i lekturę damazia do serca. :->
Jeszcze raz dziękuję, za wytłumaczenie i linki ;-) ;-)
W moich żyłach ETYLINA, zamiast serca...
turbina...

Think. Feel. Drive. Subaru

Biniu
0 gwiazdek
Auto: Subaru Legacy II 2.0 4WD automat
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Bezpiecznik FWD

Post 19 lip 2015, o 19:21

U mnie nie zapala się kontrolka 4WD po wpięciu bezpiecznika, przez co nie widzę różnicy między jazdą z bezpiecznikiem czy bez? Co to może oznaczać?

PLKR
0 gwiazdek
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Bezpiecznik FWD

Post 21 sie 2017, o 13:16

Odgrzewam dla potomności :)

Według service manuala do OBK III, w sekcji dotyczącej ABS jest napisane, że w skrzyni MT i AT z VTD (czyli bez sprzęgła wielopłytkowego MPT) nie da się odłączyć tylnego napędu bezpiecznikiem FWD. Podobne informacje krążą w tematach związanych z Imprezami na forach zagranicznych.

ODPOWIEDZ