Kontrolka ładowania nie zapala się na zapłonie

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
ODPOWIEDZ
Mattata
0 gwiazdek
Auto: Subaru Forester II 2007, 2.0 158 KM
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Kontrolka ładowania nie zapala się na zapłonie

Post 24 lip 2013, o 21:01

Witajcie!

Mam dylemat, bo już sam nie wiem o co chodzi u mnie z licznikiem.

Niedawno zauważyłem, że na zapłonie świeci mi się takim lekkim światłem (ale całkowicie widocznym) kontrolka od ręcznego, mimo tego, że ręczny nie jest zaciągnięty. Gdy podciągnąłem ręczny, świeciła się bardziej, ewidentnie mocniejsze światło. Po odpaleniu silnika gasnęła.

Nie widziałem tego wcześniej, pojechałem na serwis, gdzie sprawdzili w innym Forku, że tak nie powinno się dziać. No i pan pogrzebał, posrawdzał, ostatecznie jest teraz tak, że już się nie świeci tak słabo, ale jak zaciągnę ręczny to świeci się zarówno kontrolka ręcznego, jak i ta od akumulatora. Pan mechanik podłączył licznik od innego Forestera i stwierdził "inny licznik działa, także coś siadło, jak się wymieni to będzie śmigać". Polecono mi kupić używany (bo nowego nie ma sensu bo straszne pieniądze) i wymienić.

Tal więc nabyłem licznik (używany, jak zadeklarowano "100% sprawny), dzisiaj chciałem sobie zamontować, i co się okazało - wszystkie kontrolki działają z wyjątkiem tej od akumulatora - powinna się zapalać na zapłonie i gasnąć po odpaleniu, a wogóle się nie zapala :? Sprawdziłem żarówkę w innym złączu i żarówka działa, także przepaloną żarówkę można wykluczyć.

Co to może być? Czy mam pecha, i kupiona przeze mnie używka ma ten feler, że nie działa ta diodka od akumulatora? Czy też jak tamten Pan pogrzebał i sprawił, że dwie były jednocześnie, to teraz na sprawnym liczniku coś nie śmiga właśnie przez to grzebanie? (zakładam, że mógł przeoczyć po podpięciu sprawnego, że nie pojawia się akumulator, gdy widział, że zaciągnięcie ręcznego nie zaświeca obu).

Pomóżcie, bo nie wiem, jak to interpretować :oops: Chciałbym wiedzieć co i jak, bo chyba muszę jutro pojechać na serwis, żeby jakby co mieć czas na zwrot tej używki.

P.S. Czy po wymianie licznika da się przepisać jakoś "mój" kilometraż? Bo jak zamontowałem tą używkę to moje auto "odmłodniało" o jakieś 50 tyś. km. :-d
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2013, o 23:25 przez Mattata, łącznie zmieniany 2 razy.



lukasz_rider
1 gwiazdka
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Uszkodzony licznik?

Post 24 lip 2013, o 22:42

Może jak pan na serwisie coś tam sobie robił to pomieszał coś z przewodami albo może trafił Ci się licznik od innej wersji (na inny kraj) i jest różnica w wiązkach. Mógł również przeoczyć brak akumulatora. Jeszcze trzeba sprawdzić sam obwód kontrolki od akumulatora w liczniku żeby mieć pewność, że wszystko jest ok z kontrolką w liczniku.
Po wymianie licznika da się przepisać Twój przebieg. Podjedź do kogoś kto wykonuje korekcje liczników i na pewno Ci to zrobi.

Boombastic
4 gwiazdki
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Forester 2,5 XT MY2008 z 2007 r. już sprzedany
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Uszkodzony licznik?

Post 25 lip 2013, o 11:30

Mattata pisze: kontrolka od ręcznego, mimo tego, że ręczny nie jest zaciągnięty

A jak tam z poziomem płynu hamulcowego?

Mattata
0 gwiazdek
Auto: Subaru Forester II 2007, 2.0 158 KM
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Uszkodzony licznik?

Post 25 lip 2013, o 13:19

Boombastic pisze:A jak tam z poziomem płynu hamulcowego?
To była pierwsza rzecz, którą sprawdziłem :-> Wszystko sprawdzone: poziom płynu w normie, pływak i czujnik w normie. To był problem na starym liczniku, teraz na tym na który został wymieniony kontrolka się nie świeci. Tyle że jest ten inny problem, że ładowanie nie zapala się na zapłonie.
lukasz_rider pisze:Po wymianie licznika da się przepisać Twój przebieg. Podjedź do kogoś kto wykonuje korekcje liczników i na pewno Ci to zrobi.
Kurde, w serwisie mi mówili, że w 2 generacji nie da się zrobić korekty licznika, podjechałem do elektryka, który stwierdził "jak w serwisie mowią, że się nie da, to się nie da". Nie wiem komu wierzyć. Kogo konkretnie masz na myśli, kto mógłby zrobić tą korektę? :oops:
lukasz_rider pisze:Może jak pan na serwisie coś tam sobie robił to pomieszał coś z przewodami albo może trafił Ci się licznik od innej wersji (na inny kraj) i jest różnica w wiązkach.
Licznik jest od tej samej wersji, porównywałem wszystkie numery z naklejek i zgadzają się idealnie. Na blacie też wszystko to samo (prędkość, kotrolki). Wydaje mi się, że jak pan mechanik tam grzebał, to może mógł w jakiś sposób gdzieś naruszyć przewody. Wiecie może, gdzie w Foresterze znajduje się ten kabelek, który idzie od alternatora (czy też jego kontrolera) do tablicy, żeby sprawdzić, czy wszystko jest dobrze połączone? :oops:

lukasz_rider
1 gwiazdka
Lokalizacja: Warszawa
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Kontrolka ładowania nie zapala się na zapłonie

Post 25 lip 2013, o 23:43

To zapytaj się innego pana od liczników. Nie wiem skąd jesteś. Na szybko wpisałem do googli i wyskoczyło mi coś takiego http://www.diagkompcar.pl/korekta-licznikow-subaru.htm, może tu się uda?

Od alternatora to czarno biały przewód na piątym pinie w tej mniejszej kostce. Przynajmniej tak jest w MY04. Zasilanie (ale to pewnie jest) to szary przewód na pinie 9 na tej dużej kostce.

Mattata
0 gwiazdek
Auto: Subaru Forester II 2007, 2.0 158 KM
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Kontrolka ładowania nie zapala się na zapłonie

Post 26 lip 2013, o 08:56

Dzięki :-> Jestem z woj. śląskiego, rozejrzę się u mnie po okolicy za kimś, kto mógłby dokonać korekty licznika!

Co do tego braku kontrolki - jako że pojawił mi się check, podpiąłem kabelek przed momentem i odczytałem taki kod: P2503 - Alternator Circuit Low :-/

Wyczytałem troszkę, że może być wina albo po akumulatorze, albo alternator pada lub ma zwarcie, albo gdzieś przewód jest naruszony i nie mam obwodu. Chyba moja teoria co do pana, który troszkę za bardzo "pogrzebał" jest słuszna i coś gdzieś nie styka.

Dzięki, @lukasz_rider za porady, zobaczę jak jest u mnie i może znajdę przyczynę!

jaworek74
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: 3City
Auto: WRX '04
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Kontrolka ładowania nie zapala się na zapłonie

Post 27 lip 2013, o 12:41

Ja mialem podobny przypadek,z tym ze moj WRX jest us spec wiec po spuszczeniu recznego zapalaja sie swiatla automatycznie,u mnie kontrolka od ladowania zapalala sie w trakcie jazy razem z kontrolka hamulca i gasnacymi swiatlami hmm dlugo szukalem i o maly wlos nie kupilem urzywanego alternatora.Co sie okazalo alternator jest podlaczony taka spora wtyczka mieszczaca sie w gornej czesci alternatora , na poczatku nie chcciala zejsc ale w koncu puscila okazalo sie ze jeden ze stykow wtyczki byl zaniedzialy i alternator nie mial dobrego polaczenia z instalacja , kontakt spray i pilniczek iglak zalatwil problem . Juz wiecej sie to nie wrocil. :thumb:
Pozdrawiam
If in Doubt just flat out ....

Mattata
0 gwiazdek
Auto: Subaru Forester II 2007, 2.0 158 KM
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Kontrolka ładowania nie zapala się na zapłonie

Post 28 lip 2013, o 12:37

jaworek74 pisze:Ja mialem podobny przypadek,z tym ze moj WRX jest us spec wiec po spuszczeniu recznego zapalaja sie swiatla automatycznie,u mnie kontrolka od ladowania zapalala sie w trakcie jazy razem z kontrolka hamulca i gasnacymi swiatlami hmm dlugo szukalem i o maly wlos nie kupilem urzywanego alternatora.Co sie okazalo alternator jest podlaczony taka spora wtyczka mieszczaca sie w gornej czesci alternatora , na poczatku nie chcciala zejsc ale w koncu puscila okazalo sie ze jeden ze stykow wtyczki byl zaniedzialy i alternator nie mial dobrego polaczenia z instalacja , kontakt spray i pilniczek iglak zalatwil problem . Juz wiecej sie to nie wrocil. :thumb:
Pozdrawiam
Cześć, dzięki za wskazówkę! Dzisiaj troszkę grzebałem i znalazłem tą wtyczkę, o której mówisz - taka duża, zielona, w górnej części alternatora. Odpiąłem ją, wyczyściłem (choć nie było nic zaśniedziałego, ani we wtyczce ani w gniazdku), ale nie pomogło. Sprawdziłem też przewody, wyglądają na całe.
Może w alternatorze lub jego kontrolerze jakaś diodka się przepaliła albo jest jakieś zwarcie :-|

jaworek74
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: 3City
Auto: WRX '04
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Kontrolka ładowania nie zapala się na zapłonie

Post 29 lip 2013, o 08:48

No coz moze faktycznie to cos inne ...szkoda i wytrwalosci !
Pozdrawiam
If in Doubt just flat out ....

Mattata
0 gwiazdek
Auto: Subaru Forester II 2007, 2.0 158 KM
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Kontrolka ładowania nie zapala się na zapłonie

Post 29 lip 2013, o 15:29

Dzisiaj byłem u elektryka i okazało się, że dobrze gdybałem - w kontrolerze napięcia w alternatorze padła ta diodka odpowiadająca za wysyłanie sygnału do kontrolki w desce.

@jaworek74, byłeś blisko, bo ta wtyczka 3-pinowa jest podłączona właśnie do tego kontrolera napięcia, wtyczka cała tylko kontroler padł.

Dziękuje wam wszystkim za pomoc! :oops:

jaworek74
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: 3City
Auto: WRX '04
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: Kontrolka ładowania nie zapala się na zapłonie

Post 29 lip 2013, o 20:44

Super ze sie udalo!!!
Wiedziec na przyszlosc tez sie przyda!
Pozdrawiam
If in Doubt just flat out ....

markos007
2 gwiazdki
Auto: pilot N/A
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Kontrolka ładowania nie zapala się na zapłonie

Post 18 sty 2021, o 10:43

Mattata pisze:
29 lip 2013, o 15:29
Dzisiaj byłem u elektryka i okazało się, że dobrze gdybałem - w kontrolerze napięcia w alternatorze padła ta diodka odpowiadająca za wysyłanie sygnału do kontrolki w desce.

@jaworek74, byłeś blisko, bo ta wtyczka 3-pinowa jest podłączona właśnie do tego kontrolera napięcia, wtyczka cała tylko kontroler padł.

Dziękuje wam wszystkim za pomoc!
odkopuję temat, nie ma problemu z tym kontrolerem aby go kupić? od miesiąca wywala mi P2503, podmiana alternatora na drugi nic nie dała..

markos007
2 gwiazdki
Auto: pilot N/A
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Kontrolka ładowania nie zapala się na zapłonie

Post 18 sty 2021, o 10:44

jaworek74 pisze:
27 lip 2013, o 12:41
Ja mialem podobny przypadek,z tym ze moj WRX jest us spec wiec po spuszczeniu recznego zapalaja sie swiatla automatycznie,u mnie kontrolka od ladowania zapalala sie w trakcie jazy razem z kontrolka hamulca i gasnacymi swiatlami hmm dlugo szukalem i o maly wlos nie kupilem urzywanego alternatora.Co sie okazalo alternator jest podlaczony taka spora wtyczka mieszczaca sie w gornej czesci alternatora , na poczatku nie chcciala zejsc ale w koncu puscila okazalo sie ze jeden ze stykow wtyczki byl zaniedzialy i alternator nie mial dobrego polaczenia z instalacja , kontakt spray i pilniczek iglak zalatwil problem . Juz wiecej sie to nie wrocil.
spróbuję to u siebie bo wtyczka rzeczywiście ciężko schodziła

ODPOWIEDZ