olej silnikowy jaki ?

Pytania i problemy techniczne związane z Subaru. Trytytki, śrubki i inne tematy dla maniaków niszczenia żelastwa ;-)
Regulamin forum
Zanim założysz nowy wątek, poczytaj najczęściej zadawane pytania
arek-aktor
0 gwiazdek
Auto: Subaru Outback 3.0 H6
Polubił: 0
Polubione posty: 0

olej silnikowy jaki ?

Post 16 lut 2014, o 00:06

Witam !
Mam pytanie jaki oleje preferujecie. Mam Subaru Outbacka 2002r 3.0 H6 z przebiegiem 192.000km , olej na którym jeździ obecnie to Valvoline 10W40. Czy pozostać na takim samym czy przejść na syntetyk i jakiej firmy ?
Z góry wielkie dzięki.
Arek.



Kubik1
5 gwiazdek
Auto: impreza 2,0
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 16 lut 2014, o 12:34

Możesz przejść na syntetyk . Myśle że ten który masz jest na tyle dobry że możesz przy nim zostać . WOLNYSSAK nie ma dużych wymagań .

marat
Awatar użytkownika
2 gwiazdki
Lokalizacja: "Sonnenstadt"
Auto: Subaru Impreza 99' 1.6 było dziadek 2.0 jest
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 16 lut 2014, o 13:03

ja też jeździłem na valvoline 10w40 i nie narzekałem lecz musiałem po niego jeździć do Łodzi. Teraz jeźdzę na Motulu 10w40 (dostępny u mnie na miejscu za przystępną cenę) i też nie narzekam. Jedynie jak auto kupiłem na początku to miał jakiegoś mobila i trochę go zjadał przy autostradowej jeździe. Zaś dwa wyżej wymienione od wymainy do wymiany (ok. 10 000 km) nie zjada w zauważalnej ilości.
"OLD SUBARU NEVER DIE"

zinc
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Forester NA MY 99 rally car i Legacy IV 2.0 138hp
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 16 lut 2014, o 13:11

Co do przechodzenia między pół a pełen syntetyk jest wiele mitów itd. Ja podobnie jak cześć ludzi/mechaników/amatorów/teoretyków itd itp uważam ze o ile silnik jest w dobrym stanie to powinin jak najdłużej chodzić na pełnym syntetyk. Co do parametrów oleju dużo zależy na ile upalasz na ile normalnie jeździsz. Według mnie więc jeśli masz suchy silnik, olej Ci nie znika, zmień przy najbliższej okazji na syntetyk. Raczej ja bym celował w milers oil np c3. To co masz teraz to dobry olej, nie musisz zmieniać ale jeśli chcesz to lej millers. Oszczędności w paliwie pewnie nie da się zmierzyć, kultura pracy silnika będzie odrobinę lepsza a jakość ochrony silnika będzie lepsza. U mnie był zalany castrol, po zmianie na millersa odrazu słychać było różnice. Pamiętaj tylko ze pełen syntetyk jest "rzadszy" wiec ewentualne nieszczelności silnika mogą się okazać większe. Jak pisałem o ile silnik zdrowy i suchy zmieniaj na porządny syntetyk. Nawet tej samej firmy. No i stara zasada, dobry olej to często zmieniany olej... (lepiej mieć polsyntetyk gorszej klasy na 10tyskm niż mega super pełen syntetyk na 30tys...) ps wątek olejowy jest bogaty... Poszperaj
Proste sa dla szybkich samochodow, zakrety-dla szybkich kierowcow

Chloru
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Lokalizacja: DC
Auto: T5RDESIGNAWDPOLESTARENGINEERED ;-)
Polubił: 213 razy
Polubione posty: 492 razy

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 16 lut 2014, o 13:22

zinc pisze: Co do przechodzenia między pół a pełen syntetyk jest wiele mitów itd.
zinc pisze: Pamiętaj tylko ze pełen syntetyk jest "rzadszy" wiec ewentualne nieszczelności silnika mogą się okazać większe

:evilgrin: :mrgreen:
"Understeer is a crime" (C) Colin McRae

arek-aktor
0 gwiazdek
Auto: Subaru Outback 3.0 H6
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 16 lut 2014, o 15:38

Wielkie dzięki za wszelkie uwagi i spostrzeżenia. Dodam, ze po 10.000km musiałem dolać 1l oleju (jazda głównie po mieście) czy to normalne ?

arek-aktor
0 gwiazdek
Auto: Subaru Outback 3.0 H6
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 16 lut 2014, o 15:39

Acha i co sądzicie o Lotosie? Wg specyfikacji to też dobry olej. Moje drugie autko chodzi na 5W40 i bardzo fajnie sobie radzi.

jarmaj
6 gwiazdek
Lokalizacja: Gliwice
Auto: japońskie, ale nie bokser + bokser, ale nie japoński ;-)
Polubił: 74 razy
Polubione posty: 425 razy

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 16 lut 2014, o 18:55

arek-aktor pisze:Dodam, ze po 10.000km musiałem dolać 1l oleju (jazda głównie po mieście) czy to normalne ?
Wszystko OK

zinc
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Forester NA MY 99 rally car i Legacy IV 2.0 138hp
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 16 lut 2014, o 19:06

mi na 12tys bierze około 100-200ml zależy jak dużo upalam... Jak znika Ci już litr oleju na 10k km to zostań na tym polsyntetyku... tylko może zamiast lotosa szukaj milers, motul, valvoline... pozniej dosle Ci linki do tego co bym mogl polecic...
Proste sa dla szybkich samochodow, zakrety-dla szybkich kierowcow

zinc
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Forester NA MY 99 rally car i Legacy IV 2.0 138hp
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 16 lut 2014, o 19:35

Proste sa dla szybkich samochodow, zakrety-dla szybkich kierowcow

leon
Awatar użytkownika
6 gwiazdek
Auto: Kąąbi 3 i Niepsujące się.
Polubił: 206 razy
Polubione posty: 282 razy

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 16 lut 2014, o 19:40

arek-aktor pisze: Czy pozostać na takim samym czy przejść na syntetyk i jakiej firmy ?

Po pierwsze zajrzyj do instrukcji obsługi, jaki tam olej jest sugerowany. Czy 10w/40, czy 5w/40, czy 5w/30, a później znajdź dobry markowy, niepodrobiony i zmieniaj regularnie. To nie jest żaden rocket-science.
Walcz z globalnym ocipieniem - zjedz ekologa.

zinc
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Forester NA MY 99 rally car i Legacy IV 2.0 138hp
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 16 lut 2014, o 19:52

no i leon sluzsznie stwierdzil:D jesli nie upala regularnie to ksiazkowy olej i po problemie:D
Proste sa dla szybkich samochodow, zakrety-dla szybkich kierowcow

Kubik1
5 gwiazdek
Auto: impreza 2,0
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 16 lut 2014, o 20:28

zinc pisze: tylko może zamiast lotosa szukaj milers, motul, valvoline...

A to z jakiego powodu ? Czym LOTOS jest gorszy ? Myślisz że jak nie z zagranicy to ......?

zinc
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Forester NA MY 99 rally car i Legacy IV 2.0 138hp
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 16 lut 2014, o 21:35

nie wcale tak nie myślę, ale jakoś lotosa nie lubię po prostu( pewnie będziesz się śmiać ale kojarzy mi się z reliktem przeszłości). W dzisiejszych czasach kwestia oleju, opon, wycieraczek itd itp jest kwestia gustu bardziej niż realnych różnic.... mniej więcej:)(oczywiście w podobnej klasie cenowej). Najważniejsze to ten olej wymieniać dość często razem z filtrem i tyle:D
To żeby każdy miał pojecie ze o ile każdy olej produkowany spełnia normy o tyle jednak się rożni.


ps ja np nie przepadam za orlenem a 99% społeczeństwa twierdzi ze maja dobre i pewne paliwa. To dla mnie kwestia po prostu "gustu" oczywiście nie neguje ani lotosa ani orlenu ze są ble i w ogóle... Jeśli lotus spełnia wymagania(a spełnia na bank, pewnie nawet przerasta według tabelek) i nie ma wyraźnych przeciwwskazań ( ps2 castrol? mega marka itd itp, a bardzo dużo osób mówi ze zostawia szlam w silniku... u mnie po zlaniu castrola, zalaniu millersem silnik od razu był cichszy o lepszym odpalaniu w mrozie nie wspomnę )zalej i tyle. Często, owszem płacimy głownie za opakowanie, markę, renomę produktu a nie za jego prawdziwe właściwości... Ale... tu chodzi o h6 tak?? to ja dla samej zasady "królewskości" silnika używałbym "renomowanych" produktów.
przyznam bez bicia ze nie słyszałem(osobiście-bo net krzyczy aż od opinii na każdy temat...) nic złego o lotosie ani orlenie:D Koniec wywodu:P :cofee: :cofee:
Ostatnio zmieniony 16 lut 2014, o 22:16 przez zinc, łącznie zmieniany 1 raz.
Proste sa dla szybkich samochodow, zakrety-dla szybkich kierowcow

darecki1981
Awatar użytkownika
5 gwiazdek
Lokalizacja: Dziki zachód polski
Auto: EVO 6 500 KM
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 16 lut 2014, o 22:03

Dzisiaj mamy naprawdę dobre oleje, z tym że częściej musimy je zmieniać :!: :-)

zinc
Awatar użytkownika
4 gwiazdki
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Forester NA MY 99 rally car i Legacy IV 2.0 138hp
Polubił: 1 raz
Polubione posty: 0

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 16 lut 2014, o 22:14

a zapomniałem :-p :D dobry olej absorbuje więcej wody, niespalonego paliwa, słabiej się rozcieńcza, wiec jeśli głownie miasto na krótkich dystansach to miedzy olejami po 10k km może być "wyraźna" różnica...
Proste sa dla szybkich samochodow, zakrety-dla szybkich kierowcow

arek-aktor
0 gwiazdek
Auto: Subaru Outback 3.0 H6
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 16 lut 2014, o 22:40

Wielkie dzięki za podpowiedzi. Wiedziałem, że mogę na was liczyć :)
Dziękuję i szerokości.
Arek.

gregski
6 gwiazdek
Lokalizacja: inąd
Auto: Mammut
Polubił: 0
Polubione posty: 5 razy

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 20 lut 2014, o 11:17

dla szprechajacych, w temacie wymian:

material zdf czyli niemiecka publiczna dwojka.

arek-aktor
0 gwiazdek
Auto: Subaru Outback 3.0 H6
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 24 lut 2014, o 14:52

Zalałem belgijskim olejem Wolf 10W60 API SN. Jak na razie bardzo fajnie. Okazało się , ze mój kolega pracuje w sklepie wyłącznie z olejami i aku. Twierdzi, że Wolf jest bardzo dobrym olejem, jednak jeszcze nie znanym w Polsce. Nie ma tu rozlewni, więc jest sprowadzany bezpośrednio z Belgii. Specyfikacja 10W60 troszkę na wyrost, ale głównie miasto i zaraz lato, więc chyba będzie OK.
Podpowiem, że w moim 3.0 H6 z 2002 filtr Knechta to nie OC195, a OC500 (InterCars ma złe dane).

TOMA52
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Lublin
Auto: Był Forester SG jest Impreza GH
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 6 mar 2014, o 12:25

Arek, w katalogu IC dla Twojego auta podają OC-500, nie widzę tam OC-195 (chyba, że wybierzesz Outbacka z silnikiem 2.5). Olej 10w60 jest bardzo na wyrost, jest dużo gęstszy (fachowo bardziej lepki) w temp. 100 stopni od zalecanego 5w30, będzie wolniej krążył, będzie miał wyższe ciśnienie (może nie aż tak, żeby zaczął ciec uszczelkami ...), wolniej będzie odbierał ciepło z elementów osprzętu, itd. Moim zdaniem przesadziłeś ...
http://Motoroils.pl - najlepsze oleje MOTUL i Millers Oils, filtry, części nie tylko do Subaru.
Zniżki dla Forum: http://forum-subaru.pl/bb3/viewtopic.php?f=4&t=7446
Tanie wycieraczki: http://forum-subaru.pl/bb3/viewtopic.php?f=5&t=10407

siewcu
5 gwiazdek
Lokalizacja: Wroclaw
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Post 6 mar 2014, o 12:33

Może auto jest używane w sporcie, tego nie wiemy.
Biuro pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych RES - http://www.odszkodowania-res.pl

TOMA52
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Lublin
Auto: Był Forester SG jest Impreza GH
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 6 mar 2014, o 12:34

No tak, sorki ;-)

arek-aktor
0 gwiazdek
Auto: Subaru Outback 3.0 H6
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 6 mar 2014, o 17:09

W sporcie nie , ale nie ukrywam, że raczej miasto 60% i trasa 40% i noga nie taka leciutka.
Pojeździmy - zobaczymy. Myślałem też kiedyś o Lotosie pod Subaru C3 5w30. Ten byłby lepszy ?

TOMA52
Awatar użytkownika
3 gwiazdki
Lokalizacja: Lublin
Auto: Był Forester SG jest Impreza GH
Polubił: 0
Polubione posty: 1 raz

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 6 mar 2014, o 17:21

Tak, albo LOTOS S (S jak Subaru) - lepkość w 100 stopniach 12 cSt, a ten co wlałeś 25 !!!! - ponad 2x gęstszy (http://www.wolflubes.com/TDS/tds_16128_ ... 923_lr.pdf). Każdy markowy olej, oryginalny, syntetyk 5w30 będzie lepszy.
http://Motoroils.pl - najlepsze oleje MOTUL i Millers Oils, filtry, części nie tylko do Subaru.
Zniżki dla Forum: http://forum-subaru.pl/bb3/viewtopic.php?f=4&t=7446
Tanie wycieraczki: http://forum-subaru.pl/bb3/viewtopic.php?f=5&t=10407

arek-aktor
0 gwiazdek
Auto: Subaru Outback 3.0 H6
Polubił: 0
Polubione posty: 0

Re: olej silnikowy jaki ?

Post 6 mar 2014, o 23:42

Ups ... samochód wcześniej jeździł na Valvoline 10W40, więc pomyślałem, że 60 będzie ok. Trudno pośmigam na tym co mam, a na zimę i tak chciałem wlać coś lżejszego i lepszego na mrozy 5W30. Mam nadzieję, że Wolfem krzywdy silnikowi nie zrobię.

ODPOWIEDZ